up
Search      menu
فنآوری اطلاعات :: مقاله Windows 7 PDF
QR code - Windows 7

Windows 7

دانستنيهايي در موررد Windows 7

علاوه بر قابليت هاي موجود در نسخه هاي قبلي ويندوز، در Windows 7 قابليتي مربوط به شمارش و مديريت درايورهاي سخت افزاري ارائه شده است. با معرفي قابليت Hard Link، عمليات انتقال اطلاعات از سيستم عامل قديمي به سيستم عامل جديد، سريع تر و با انعطاف پذيري بيشتري انجام مي شود.
مهم ترين موارد اختلاف بين Windows 7 و ويندوز ويستا در زمينه مديريت شامل اين موارد هستند :
در ويندوز ويستا، قابليت UAC اين امکان را فراهم مي کرد تا کاربران در حالت کاربر استاندارد از سيستم استفاده کنند، بدين ترتيب، کاربران ديگر امکان انجام تغييرات روي تنظيمات اصلي کامپيوتر را بدون دارا بودن مجوز لازم نداشتند. ضمناً در ويندوز ويستا پارامترهاي زيادي اضافه شده بود که مديريت اين سيستم عامل را با استفاده از Group Policy آسان تر مي کرد.
در Windows 7، اين دو تکنيک توسعه يافته اند. يکي از مشکلات بزرگ در ويندوز ويستا نمايش زياد پيغام UAC بود، درحالي که در Windows 7 با ارائه يک UAC با قابليت سفارشي سازي، تعداد نمايش پيغام هاي UAC کاهش يافته است که اين امر استفاده از Windows 7 را در هر محيطي مناسب مي سازد.
با استفاده از قابليت Group Policy Preference، مديريت Group Policy توسعه يافته و مي توان گزينه هايي را که بايد به کاربر يا کامپيوتري خاص اعمال شوند را کنترل کرد.
در Windows7، قابليتي به نام Direct Access ارائه شده که با استفاده از اين قابليت،مي توان کامپيوترهاي متصل به اينترنت را حتي زماني که خارج از شبکه شرکت هستند، مديريت و به روزرساني کرد.
در Windows 7، براي متخصصاني که استفاده از محيط اسکريپت نويسي خط فرمان براي آنها آسان نيست، ابزار جديدي به نام Powersell v2 قرار داده شده است. با استفاده از اين ابزار گرافيکي مي توان عمليات تکراري را با کمترين نياز به آشنايي با زبان هايي اسکريپتي، براي انجام به صورت خودکار، برنامه ريزي کرد.
براي محافظت از داده ها در Windows 7، قابليتي به نام BilLocker Go اضافه شده که با استفاده از آن، مي توان داده اي موجود در درايوهاي قابل حمل (مانند حافظت Flash) را رمز گذاري کرد. اين قابليت، کنترل بيشتري روي داده هايي که از شرکت خارج مي شوند، فراهم مي آورد و موجب مي شود که اطلاعات در صورت مفقود يا ربوده شدن درايو، به دست افراد نااهل نيفتد. ضمناً در Windows 7، امکانات زيادي به پروفايل هاي Firewall اضافه شده است و اين امکان براي متخصصين IT وجود دارد تا دسترسي به برنامه خاصي را براي کاربردي خاص تنظيم کنند.
يک تغيير عمده اين سيستم عامل نوار ابزار (Taskbar) آن است. نوار ابزار ويندوز 7 با تلقي رايج ما از نوار ابزار (که از ويندوز 95 تا به حال ديده ايم)تفاوتي به اندازه يک دنيا دارد. متون توضيحي روي دکمه ها به تاريخ پيوسته اند و جاي خود را به ايکون هاي بزرگ داده اند.
نحوه چينش ايکون ها بالاخره تغيير کرده است، ديگر اجراي يک برنامه باعث به هم ريختن ترتيب و نحوه قرار گيري ايکون هايتان در نوار ابزار نمي شود. هم اکنون براي باز کردن پنجره ها از درون نوار ابزار مي توانيد به صورت 2 مرحله اي عمل کنيد، ابتدا موس را بر روي ايکون آن پنجره قرار دهيد تا پيش نمايش کوچکي از آن را مشاهده کنيد و سپس با کليک بر روي اين پيش نمايش وارد صفحه مورد نظر شويد. کليک راست بر روي ايکون ها يک رابط کاربري جديد را در اختيار شما قرار مي دهد که مايکروسافت آن را Jump Lists مي نامد.
ليست پرش، دسترسي سريع کاربر به امکانات برنامه را ممکن مي سازد. برنامه هايي که داراي منوي Recently Used هستند (ليستي از نام فايل هايي که اخيرا توسط برنامه باز شده اند)، اين امکان به شکل خودکار به ليست پرش آنها اضافه مي گردد. همچنين رابط کاربري خاصي در نظر گرفته شده که اين امکان را فراهم مي آورد که برخي امکانات را به ليست پرش برنامه ها اضافه کنيم. مثلا امکان کنترل شيوه پخش در مديا پلير را به ليست پرش آن اضافه مي کند.
بخش Taskbar ( در پايين سمت راست جايي که ساعت قرار دارد ) هم بهبود يافته است. مشکل اين بخش هميشه اين بوده است که با ايکون هاي بي مصرف پر مي شده است. در ويندوز ۷ اين بخش کاملا توسط کاربر کنترل ميشود. شما تعيين ميکنيد که چه آيکوني نشان داده بشود و چه آيکوني پنهان بماند. برنامه هايي که جديد نصب ميشود و به Taskbar اضافه ميشوند به صورت پيش فرض در اين بخش پنهان مي مانند.
مديريت پنجره ها هم دست خوش تغييراتي شده است. دانستن اين مطلب که اکثر مردم عادت دارند که 70 درصد کاربران ويندوز هميشه بين ۵ تا ۱۵ پنجره را باز نگه مي دارند. اما در بيشتر زمان کار تنها از يک يا دو پنجره به طور همزمان استفاده کنند باعث شده که ويندوز 7 پنجره ها را سريعتر و ساده تر ساماندهي کند. اگر يک پنجره را به بالاي صفحه نمايش بکشيد (Dragging)، آن پنجره خود به خود در حالت Maximize قرار مي گيرد؛ اگر پنجره اي را به سمت چپ و يا راست بکشيد، به صورت خودکار تغيير اندازه مي دهد و تنها 50 درصد صفحه نمايش را اشغال مي کند. با اين فناوري، دو پنچره را به راحتي مي توان در محل مورد نظر جا داد؛ به شکلي که سريعا در کنار هم قرار گرفته و لبه هاي آنها بر هم مماس شود. سپس به راحتي نقل و انتقالات بين دو پنچره را انجام داد.
يکي ديگر از مهمترين بهبودهاي ويندوز 7 ، امکان Peeking (نگاه انداختن) پنچره ها است. انتقال به يک پنچره به شکل سريع و سردستي براي خواندن برخي مطالب داخل آن بدون ورود کامل به آن پنچره مي تواند بسيار کاربردي و باعث صرفه جويي در وقت باشد. براي ساده تر کردن اين کار، با حرکت دادن موس بر روي نوار ابزار پيش نمايش تمامي پنجره ها را مي توان ديد و پنچره اي را که موس را بر روي پيش نمايش آن مي بريد مي توان به شکل يک صفحه شيشه اي ديد. سپس با کنار بردن موس تمامي اين صفحات پيش نمايش محو مي گردند. همانگونه که شما از امکان نگاه انداختن در پنجره هاي مختلف استفاده مي کنيد، مي توانيد از آن براي ديدن دسکتاپ هم استفاده کنيد.
نگاه انداختن به دسکتاپ خيلي مهم است. به خاطر اينکه در ويندوز 7 دسکتاپ جايي است که گجت ها در آن زندگي مي کنند. اين روزها خيلي ها از لپ تاپ استفاده مي کنند و در يک لپ تاپ با آن نمايشگر کوچک ديگر جايي براي سايد بار که در ويندوز ويستا تعبيه شده بود باقي نمي ماند. بنابراين اين گونه شد که در ويندوز هفت کل دسکتاپ به گجت ها اختصاص يافت. حالا وقتي هم که تعداد زيادي پنجره روي دسکتاپ باز است. با يک نگاه کوچک ميتوانيد از وضعيت آب و هوا روي دسکتاپ مطلع شويد.
بخش مهم ديگري از رابط کاربري ويندوز جديد، جستجوگر (Explorer) آن است. ويندوز 7 مفهوم جديدي به نام کتابخانه ها (Libraries) را مورد استفاده قرار داده است. اين امکان باعث مي گردد که ما به نوع بخصوصي از فايل هايمان بدون توجه به محل قرار گيري آنها در هارد درايو، و تنها بر اساس نوع و پسوند آنها دسترسي داشته باشيم.
رابط کاربري جديد نشان دهنده حرکت شجاعانه شرکت مايکروسافت است. اين رابط کاربري جديد برخي مفاهيم را که کاربران ويندوز بيش از 13 سال است با آن سرو کار دارند کنار مي گذارد و کاربران را با امکانات جديد و مهيجي آشنا مي کند. هر چند ممکن است زيربنا و باطن ويندوز 7 نسبت به پدران و اجداد خود تغيير چنداني نکرده باشد، اما اين ظاهر تغيير يافته مي تواند نشانگر تولد نسل جديد و تکامل يافته اي از سيستم عامل ها باشد.
از ديگر ويژگي هاي جديد ويندوز Seven، مي توان به پشتياني از هارد ديسک مجازي و يک Graphic User Interface کاملا جديد و قشنگ و ويژگي هاي تصويري و گرافيکي جديدي اشاره کرد!

آيا تا به حال در مورد امنيت کامپيوتر خود، وقتي Online هستيد فکر کرديد؟ آيا تاکنون به اهميت اطلاعاتتان و خطر دسترسي ديگران به اين اطلاعات توجه کرده ايد ...

اگر جزو كاربران علاقه‌مند نرم‌افزار باشيد، حتما باخبر شده‌ايد كه پروژه جديد مايكروسافت يعني ويندوز 8 مدت يك ماه است كه در سايت‌هاي مختلف اينترنتي منتش ...

در نظر بگيريد که سرعت کامپيوتر شما مرتباً کمتر و کمتر مي شود، برنامه هاي نرم افزاري زمان زيادتري براي اجرا شدن لازم دارند و زمان وارد شدن به يک سايت د ...

● جستجوي بدون دردسر درWindows XP : هنگامي که مي خواهيد در ويندوز XP جستجو کنيد با عناصري روبرو مي شويدکه شايد براي شما آزار دهنده باشند از جمله: وجود ...

در مقابله با ويروسهاي کامپيوتري، مهمترين نکته اي که بايد به خاطر داشت، اينست که امکان صدمه ديدن هر سيستمي وجود دارد. مهم نيست که از چه نرم افزار ضد وي ...

● مقدمه مي توان گفت که انگيزه ي ساختن برنامه ي رجيستري از آنجايي شروع شد که کاربران Ms- Dos از اين که عملا هيچگونه اختياري در تنظيم منو ، پنجره ها و … ...

دانلود نسخه PDF - Windows 7