up
Search      menu
فنآوری اطلاعات :: مقاله facebook PDF
QR code - facebook

facebook

چگونه پروفايل فيس بوک خود را پاکسازي کنيم؟

همانطور که تعداد دوستان شما و برنامه هاي کاربردي مورد استفاده تان در فيس بوک افزايش مييابد ، فيد خبري و ديوار(wall)فيس بوک شما به دليل شلوغي بيش از حد مي تواند به افتضاحي بزرگ تبديل شود. اين خوب است که با دوستان خود در ارتباط هستيد، اما اگر شما نمي توانيد پست هاي مفيد را از ميان تمام پست هاي احمقانه و بدرد نخور يا دوستان واقعي خود را از ميان تمام افراد ناشناخته تشخيص دهيد، زمان آن فرا رسيده که به تميز کردن پروفايل فيس بوک خود بپردازيد.
بقيه در ادامه ي مطلب ...
فيس بوک گزينه هاي مختلفي براي تنظيم دقيق آنچه که برنامه هاي کاربردي و کاربران مي بينيد و يا اينکه در پروفايل فيس بوک خود استفاده مي کنند ارائه ميکند، اما اگر از تمام تغييرات مطلع نباشيد (و فيس بوک اغلب تغييرات مداوم در وب سايتش را دوست دارد)، شما ممکن است در ميان تمام گزينه هاي موجود احساس سردرگمي کنيد. ما دراين مقاله به شما کارآمد ترين راهها را براي استفاده بهتر و داشتن تجربه لذت بخش تر از حساب فيس بوک خود ارائه مي کنيم. اضافي ها را از دسترس فيد خبري پنهان کنيد.
ساده ترين راه براي کنترل مطالبي که خبرخوان به شما نشان مي دهد زدن دکمه ي “مخفي کردن”(“Hide”) براي چيزهايي است که شما نمي خواهيد ببينيد. فيس بوک از شما خواهد پرسيد که آيا مي خواهيد آن شخص و يا صفحه را مخفي کنيد؟ يک بار که شما آن را تاييد کنيد، ديگر چيزي از آن را دوباره نخواهيدديد و به صورت مخفي در خواهند امد.
اگر مي خواهيد برخي از اينگونه مطالب پنهان شده را دوباره به نمايش درآوريد، نگران نباشيد. هنگامي که چيزي را مخفي مي کنيد، فيس بوک به شما با پيام “XXX (فلان مطلب) از خبر خوان شما پنهان شده است. براي مديريت اين مطالب به گزينه هاي ويرايش برويد” هشدار ميدهد.
حال، با کليک بر روي گزينه ويرايش شما ليستي از تمام صفحات و افراد پنهان شده را ببينيد. در آنجا، شما مي توانيد عنوانهاي پنهان را به حالا قبلي خود برگردانده، و به تنظيم برخي از گزينه هاي اضافي مانند مشخص نمودن حداکثر تعداد دوستان نمايش داده شده در فيد زنده (Live Feed) خبري بپردازيد.
دوستان و ليست ها
درست مانند شبکه اجتماعي MySpace، فيس بوک جايي براي گردهم آيي دوستان مي باشد. اما بگذاريد اين را هم بگوييم که: در اغلب موارد، تنها تعداد کمي از دوستان خوب و واقعي خود را در فيس بوک مي توانيد بيابيد. در واقع شما در اين شبکه با گروهي از آشنايان، شرکاي تجاري، همکاران سر وکار داريد، و اگر واقعا باعث خوشحالي شما ست که آنها را دوست بدانيد، بايد عده اي از کاربراني که شما اصلا نمي شناسيد و به واسطه دوستي با دوستان شما با انها دوست شده ايد را هم بايد دوست بدانيد.
خوشبختانه، شما مي توانيد آنها را در ليست دوستان خود، سازماندهي کرده که اجازه ميدهد فيد خبري و جعبه گپ خود رابراي هر ليست دوستان به شيوه دلخواه خود فيلتر کنيد. اين فرايند کمي خسته کننده است، اما به ما اعتماد کنيد، چون اين روش مي تواند تحول بزرگي را در پروفايل شما ايجاد کند.
ما در يکي از مقاله ها مفصلا توضيح داديم که چگونه به ايجاد و مديريت فهرست دوستان در فيس بوک بپردازيم، و در اکثر موارد، آن روش هنوز دقيق و کارآمد است. با اين حال، شبکه فيس بوک پس از آن مقاله دچار تغييراتي در طرح صفحات خود شده و بنابراين بعضي از جزئيات در مورد چگونگي نمايش ليست ها و مديريت آنها نيز تغيير کردند.
در حال حاضر ليست ها ذيل عنوان “دوستان” در صفحه اصلي فيس بوک نمايش داده مي شود، براي ديدن تمام ليستهايي که شما ايجاد کرده ايد روي آن کليک کنيد. علاوه بر اين، براي ويرايش ليست ها، با کليک بر روي حساب کاربري (Account) – وضعيت دوستان خود را ويرايش کنيد. از آنجا مي توانيد دوستانتان را از ليست دوستان خود اضافه يا حذف کرده، ليست ها را حذف و يا ليست جديدي ايجاد کنيد.
براي استفاده از ليست ها، به سادگي به صفحه اصلي خود رفته و بر روي يک ليست کليک کنيد، شما تنها مطالب ايجاد شده توسط افرادي را که شما به فهرست اضافه کرده ايد خواهيد ديد. نکته مهم تر، تعميم ويژگي ليست به چت باکس است. هنگامي که شما يک يا چند ليست ايجاد کرديد، خواهيد ديد که جعبه چت هم اکنون آنها را به طور جداگانه نمايش مي دهد. با کليک بر روي ليست دوستان، شما مي توانيد انتخاب کنيد که چه ليست هايي از دوستان را مي خواهيد در چت باکس را ببينيد. اين خيلي عالي است که شما دوستان زيادي داشته باشيد اما اگر بخواهيد بتوانيد فقط با تعداد انگشت شماري که شما تعيين مي کنيد چت کنيد.
برنامه هاي کاربردي
تقسيم دوستانتان به ليست ها به شما کمک ميکند تا پروفايل خود رابه سبک فوق العاده اي سازماندهي و مرتب کنيد، اما هنوز شما را از شر تمام برنامه هاي کاربردي که دوستانتان استفاده مي کنند راحت نمي کند! به عنوان مثال، اگر شما به برنامه Farmville علاقه اي نداريد، شما احتمالا نمي خواهيد مطالبي ببينيد مبني بر اينکه که گياهان دوستان شما در اين برنامه چگونه رشد مي کنند!
باز هم اين امکان وجود دارد که برنامه ها را طوري تنظيم کنيد که آنچه را مي خواهيد در پروفايل فيس بوک ببينيد، و توصيه مي کنيم اين کار نه تنها به خاطر زيباتر شده پروفايل خود، بلکه به خاطر حفظ حريم خصوصي و امنيت انجام دهيد. با کليک بر روي حساب کاربري، تنظيمات برنامه (Application Settings) و در آخر نمايش (Show) و Authorized را از منوي کشويي انتخاب کنيد. شما احتمالا از ميزان برنامه هاي مجاز به استفاده خود شگفت زده مي شويد؛ ليستي که در طول زمان مي تواند تبديل به ليستي عظيم از برنامه ها شود.
راه هاي مختلفي براي مديريت اين برنامه ها وجود دارد. اگر شما برنامه اي واقعا نياز نداريد، مي توانيد به سادگي آن را با کليک کردن بر روي ضربدر کنارش حذف کنيد. اين مرحله اندکي طولاني است، با اين حال، شما حتي مي توانيد براي هر برنامه اي به صورت مجزا تنظيماتي داشته باشيد. با کليک بر روي ويرايش تنظيمات (Edit Settings)، مي توانيد برنامه را از “انتشار فعاليت هاي اخير (به صورت پيام هاي خبري)” به ديوار پروفايلتان منع کنيد. همچنين مي توانيد انتخاب کنيد که آيا مي خواهيد برنامه در نشانکهاي (Bookmarks) شما قرار بگيرد يا نه، و مي توانيد فضاي اشغال شده توسط تب برنامه را در پروفايل خود محدود کنيد.
و ديگر چي؟
پس از مرتب کردن برنامه هاي کاربردي از پروفايلتان، شما هم ريختگي خيلي کمتري در پروفايل فيس بوک خود مشاهده خواهيد کرد، اما به ياد داشته باشيد که اين روند ادامه دارد. بعد از مدتي، احتمالا اجازه دسترسي برنامه هاي مختلفي را خواهيد داد و دوباره پروفايل شما توسط چيزهايي که نمي خواهيد پر مي شود. بهترين راه براي مقابله با اين مشکل را براي انجام شده است نگهداري و مرتب کردن پروفايل فيس بوک خود به طور منظم هر چند ماه يکبار است.
با اين حال، اگر شما دستورالعمل هاي اين مقاله را دنبال کرده ايد ، فيس بوک شما در حال حاضر مکان متفاوتي است: سازمان يافته تر، کمتر به هم ريخته و به طور کلي لذت بخش تر. ما اميدواريم که اين روش ها به شما کمک کرده باشد!

روزهاي گذشته را به ياد بياوريد. روزهايي که در آن، براي ما فقط يک جامعه متصور بود؛ جامعه واقعي، که از بدو تولدمان در آن عضو مي شويم و تا آخر عمر عضو آن ...

● Drudge Report در ۱۷ ژانويه ۱۹۹۸، Matt Drudge افتضاح اخلاقي موسوم به Monica Lewinsky را منتشر کرد. يک روز پس از آنکه Newsweek افتضاح اخلاقي جديدي در ...

يکي از شاخصه‌هايي که کاربران حرفه‌اي را از ديگر کاربران متمايز مي‌کند استفاده از کليدهاي ترکيبي و ميان‌بر است. کليدهاي ميان‌بر، علاوه بر ايجاد سهولت د ...

دانلود نسخه PDF - facebook