up
Search      menu
فنآوری اطلاعات :: مقاله TCP IP PDF
QR code - TCP IP

TCP IP

TCP IP چيست ؟

اينترنت بر اساس مجموعه اي از شبکه ها بنا ميشود اين شبکه ها شامل انواع بسيار زيادي از کامپيوتر ها مي باشد ، بنابراين زبان مشترکي بين همه کامپيوتر ها وجود دارد که آن را TCP IP مينامند . TCP IP بصورت پنج حرف جداگانه TCP IP تلفظ ميشود. TCP IP نام متداولي براي مجموعه اي از قراردادها ميباشد که براي متصل ساختن کامپيوترها و شبکه ها استفاده ميشود نام واقعي TCP IP از دو قرارداد مهم مي آيد.
TCP -Transmission Control Protocol IP- Internet Protocol
در شبکه اينترنت اطلاعات (داده ها) به بسته هاي کوچکي به نام Packet تقسيم بندي ميشوند.
سپس Packet ها از طريق شبکه منتقل ميشوند در اينجا کار IP آن است که آنها را به ميزبان راه دور منتقل کند. TCP در انتهاي ديگر بسته ها را دريافت و وجود خطاها را بررسي ميکند اگر خطايي رخ داده باشد TCP ميتواند ارسال مجدد بسته بخصوص را درخواست نمايد . بعد از اينکه تمام بسته ها به درستي دريافت شدند ، TCP از شماره توالي براي ساختن مجدد پيام اصلي استفاده ميکند.
به عبارت ديگر کار IP انتقال داده هاي خام Packet ها از يک مکان به مکان ديگر است. کار TCP کنترل امور و تضمين صحت داده ها مي باشد.
● محاسن Packet :
۱) تقسيم بندي داده ها به Packet ها فوايد بسياري دارد . اول اينکه امکان ارائه خدمات بيشتر به کاربران بيشتر را فراهم ميکند. در مسير اينترنتي بسته ها ( Packet) علي رغم داشتن مقصدهاي متفاوت با يکديگر در حرکت ميباشند. نظير بزرگراهي که در آن اتوموبيلهاي متفاوت با وجود داشتن مقصدهاي متفاوت همگي راه مشترکي دارند.
۲) بسته ها همواره در سفر هستند تا زماني که به مقصد نهايي خود برسند. اگر اتصال بخصوصي خراب شود کامپيوترهايي که جريان داده ها را کنترل ميکنند ميتوانند مسير جايگزيني پيدا کنند. اين امکان وجود دارد که داده هاي بسته هاي مختلف در مسيرهاي مختلف به سمت يک مقصد جريان پيدا کنند.
۳) همچنين شبکه ميتواند از بهترين مسيري که در آن شرايط قابل دسترسي است استفاده کند مثلا : وقتي که بار بخش بخصوصي از شبکه بيش از حد متعارف ميشود بسته ها از طريق خطوطي که بار کمتري دارند منتقل ميشوند.
۴) مزيت ديگر استفاده از اين بسته ها آن است که در هنگام بوجود آمدن هر گونه خطايي در انتقال، به جاي انتقال کل پيام فقط نياز به ارسال مجدد بسته اي منفرد خواهد بود. اين ويژگي سرعت کلي اترنت را افزايش ميدهد.
در هر صورت TCP IP انتقال صحيح و موفقيت آميز داده ها را تضمين ميکند. در حقيقت حتي با وجود اين که ممکن است ميزبان ها هزاران مايل از يکديگر دور باشند و بسته ها مجبور به عبور از چندين کامپيوتر اصلي باشند، اينترنت آنقدر خوب عمل ميکند که ارسال پرونده اي از يک ميزبان به ميزبان ديگر فقط چند ثانيه طول ميکشد.
بطور خلاصه : TCP IP خانواده اي بزرگ از قراردادهايي است که براي سازمان دهي کامپيوتر ها و ابزارهاي ارتباطي در شبکه استفاده ميشود.
● پروتکل وب و ديگر پروتکلها
▪ Web :
وب بر اساس مدل سرويسگر(server) سرويسگير(client) عمل ميکند .مدل سرويسگر و سرويس گير در سيستم شبکه هاي کامپيوتري شامل ۳ جزء است . سرويس گر ، سرويس گير و شبکه . سرويسگير يک نرم افزار است که بر روي کامپيوتر کاربر اجرا ميشود و سرويسگر نرم افزاري است که بر روي کامپيوتري که عمل تغذيه اطلاعاتي را به عهده دارد انجام ميشود. کاربر از طريق اين نرم افزار ميتواند درخواستهايي را براي دريافت اطلاعات و انجام امور ارسال دارد . اين درخواست از طريق شبکه به کامپيوتر سرويس گر ميرسدو سرويس گر اعمال لازم را انجام مي دهد. تمام اطلاعاتي که بر اساس مدل سرويسگر و سرويسگير عمل ميکنند از يکسري ضوابط يا پروتکل هايي پيروي ميکنند که براي آن سيستم تعريف شده اند. اين شکل فعاليت عرضه و تقاضا که از طريق مدل سرويسگر و سرويسگير اجرا ميشود توانائيهاي زيادي دارد رابطه سرويسگير و سرويسگر بر اساس يک پروتکل از پيش تعيين شده برقرار ميشود.
نرم افزار سرويسگر ميتواند براي هر نوع سخت افزار خاصي طراحي شود در واقع Server ديگر نگران اينکه کاربر از چه نوع کامپيوتري استفاده ميکند نخواهد بود زيرا ميداند که زبان مشترکي با Client دارد که صرفنظر از سيستم سخت افزاري کاربر هر دوي آنها به اين زبان با همديگر ارتباط برقرار ميکنند در واقع اين طراحي در سطح نرم افزار Client صورت گرفته و همين امر است که وب را به صورت يک پديده مستقل از سيستم ( Platform Independent ) در آورده است .
براي درک بهتر موضوع ارتباط Client Server سيستم پخش تلويزيوني را در نظر بگيريد که در آن برنامه هاي تلويزيون از طريق هر دستگاه تلويزيون دريافت ميشود. اطلاعات از يک سيستم پخش امواج بر اساس ساختار استاندارد انتشار مي يابند و از دستگاه تلويزيون قابل دريافت ميباشد.
مرورگر هاي Web ميتوانند به اطلاعات چند پروتکلي دسترسي داشته باشند مرورگرهاي وب چند پروتکلي هستند. اين بدان معناست که مرورگر ها ميتوانند به انواع مختلفي از سرويسگرها که بر اساس پروتکل هاي مختلفي ارتباط برقرار ميکنند دسترسي داشته باشند مهمترين پروتکل هايي که مرورگرها ميتوانند با استفاده از آنها به سرويسگرها متصل شوند عبارتند از :
۱) HTTP -Hyper Text Transmission Protocol : اين پروتکل مخصوص وب است و براي انتقال ابر متن ها از طريق شبکه طراحي شده
۲) FTP -File Transmission Protocol: اين پروتکل به منظور استفاده و برداشت سريع و آسان فايلها توسط کاربران طراحي شده است.
۳) Telnet :
براي ورود به سيستم يک کامپيوتر ميزبان ( معمولا از راه دور ) مثلاً هنگامي که به Gopher-server متصل است بعنوان يک سرويسگر گوفر و وقتي که به يک اخبار يوزنت متصل است مانند يک سرويسگر اخبار عمل ميکند.

امروزه اينترنت به عنوان ابزاري کارآمد و مهم در زندگي شهروندان دنيا شناخته مي شود. به همين دليل دولت ها و ارائه دهندگان اينترنت درتلاشند تا اينترنت را ...

به ليمو Lippia citriodora Lemon verbena Synonyms: Aloysia citriodora , Aloysia triphylla , Verbena triphylla Verbenaceae معرفي و گياهشناسي به ليمو درخ ...

▪ ناجور بالان: Hemiptera ▪ سن گندم: (Eurygaster integrices)(Put) ▪ خانواده: scutelleridae ● شناسايي افت رنگ عمومي سن گندم قهوه اي و زرد خاکي است که از ...

امروزه براي ساخت سازه هاي بلند و با طول زياد نظير سيلوها، برج هاي مخابراتي، هسته هاي برشي ساختمان هاي بلند، برج هاي خنک ساز، دودکشها، پايه هاي پله، کف ...

با استفاده از روش قالب لغزنده بسياري از داربست بندي هاي اطراف سازه حذف گرديد و سرعت اجراي کار به همراه نماي بهتر براي کار افزايش مي يابد. ● قالب هاي ل ...

در هرشبکه بطورمعمول نخستين لايه يعني سخت افزار از يک کارت شبکه يا اترنت تشکيل شده و براي اينکه اين کارت بعنوان يک رابط درمحيط شبکه بکارگرفته شود بايست ...

نرم افزارها براي کاربران خود يک دنياي شيرين و بي انتها را رقم زده اند. بدون مقدمه در اين ستون بار ديگر شما را به دنياي پررمز و راز نرم افزارها دعوت مي ...

هر کامپيوتر موجود در شبکه به منظور ايجاد ارتباط با ساير کامپيوتر ها ، مي بايست شناسائئ وداراي يک آدرس منحصر بفرد باشد.قطعاً تاکنون به آدرس هاي IP ويا ...

دانلود نسخه PDF - TCP IP