up
Search      menu
فنآوری اطلاعات :: مقاله Radio Frequency Identification PDF
QR code - Radio Frequency Identification

Radio Frequency Identification

روياي زنده اي به نامRFID

فردي نابينا وارد سوپرمارکت مي شود، اجناس انتخابي خود را برداشته و با پرداخت اتوماتيک خارج مي شود. خانم خانه به هر قفسه فروشگاه که نزديک مي شود صداي کالاي انتخابي خود را مي شنود.
همه مشتريان از ليست اجناس غيرمجاز لحظه به لحظه از روي شبکه مطلع مي شوند.مسوول خريد بيمارستان در هر لحظه مطلع مي شود چه دارويي را نبايد خريد کند.بسته گوشتي را که از روي سوابق پزشکي شما تاييد شده، مي توانيد خريد کنيد. در يخچال منزل مقدار برودت آن به طور اتوماتيک تعيين شده و مايکروفر هم مي داند چند درجه حرارت براي پختن آن لازم است.راننده متخلف به محض ورود به منطقه ممنوعه، به طور اتوماتيک جريمه مي شود.
اتومبيل پليس کنار هر اتومبيل ديگري بايستد سوابق راننده و وضعيت اتومبيل را تشخيص مي دهد.
حيوانات آموزش ديده مي دانند به کدام مکان عمومي نبايد وارد شوند.پرونده قضايي يک مجرم در روز پرواز وي تکميل شده و تحت پيگرد قرار مي گيرد. بلافاصله در فرودگاه شناسايي مي شود. کارمند رديابي مي شود که در ساعت هاي کاري چند بار محل کار را ترک کرده است.عملکرد پرستار ثبت مي شود که وظايف مراقبت متوالي از بيمار را چگونه انجام داده است.مسافران مترو و هواپيما بدون حضور مامور کنترل بليط سوار مي شوند.
اين ها همه به وسيله تکنولوژيRFID که چندان جديد هم نيست، و به زودي فراگير مي شود، قابل اجرا هستند.
● شناسايي با استفاده از فرکانس راديويي
Radio Frequency Identification (RFID)، يک فن آوري است که در توليد ليبل هايي به همين نام به کار مي رود. برچسب RFID را مي توان برروي اشياي ريز و درشت و حتي حيوان و انسان نصب و يا همراه کرد. برخي برچسب ها توانايي خواندن اطلاعات از چندين متر فاصله را دارند، حتي از فاصله هايي که وراي ميدان ديد باشد. بيشتر برچسب هاي RFID حداقل از دو بخش تشکيل مي شوند. يک بخش، مداري يکپارچه که براي ذخيره و پردازش اطلاعات به کار مي رود و سيگنال ها را با يکديگر تلفيق، يا آنها را تفکيک مي کند و همچنين مي تواند براي عملکردهاي ويژه ديگري به کار رود. دومين بخش، آنتني است که براي دريافت و انتقال دادن اطلاعات به کار مي رود.
تکنولوژي جديدي به نام RFID بدون Chip (چيپ) وجود دارد که امکان شناسايي برچسب ها را بدون نياز به مدار فراهم مي کند. بنابراين، اين امکان را به وجود مي آورد که برچسب هاي RFID با قيمت ارزان تري نسبت به برچسب هاي قديمي چاپ شوند.
امروزه تاکيد زيادي براي سرمايه گذاري بر روي استفاده از RFID وجود دارد که با هدف تقويت کنترل کالاها و مديريت بهتر انجام مي گيرد.
● تاريخچه برچسب هاي RFID
در سال ۱۹۴۶ لئون ترمين، وسيله اي را براي اهداف جاسوسي در اتحاد جماهير شوروي اختراع کرد که مي توانست امواج راديويي را به همراه اطلاعات صوتي انتقال دهد. امواج صوتي ديافراگمي را به لرزش درمي آورند که آرام آرام به يک تشديدکننده صدا تغيير شکل مي داد و موجب مي شد فرکانس امواج راديويي منعکس شده تلفيق شوند. اگرچه اين وسيله به منظور شنود پنهاني صداها استفاده مي شد و نه به عنوان يک ID tag (برچسب شناسايي)، آن را به عنوان اولين فن آوري RFID به حساب مي آورند. (البته برخي نيز شروع استفاده از فن آوري RFID را به اواخر دهه ۱۹۶۰ نسبت مي دهند.)
اما ماريو کاردالو (Mario cardalo) مخترع، در سال ۱۹۷۳ پدر حقيقي اولين RFID پيشرفته (مدرن) به حساب مي آيد. RFID به شکل منفعل امواج راديويي را انتقال داده و داراي حافظه است. اين وسيله براي اولين بار در سال ۱۹۷۱ در فرودگاه نيويورک به کار رفت. همچنين از اين وسيله که داراي حافظه ۱۶ بيتي بود، براي استفاده در قسمت عوارضي فرودگاه نيز استفاده مي شد.
در اولين برنامه اقتصادي که اين محصول در سال ۱۹۶۹ به سرمايه گذاران اقتصادي معرفي شد، کاربردهاي آن در حمل و نقل (شناسايي اتوماتيک وسايل نقليه، سيستم پرداخت عوارضي خودکار، اعلام هاي الکترونيکي، مسيريابي وسايل نقليه، نظارت بر کارکرد وسايل نقليه)، و نيز در امور بانکداري (کنترل اسناد به شکل الکترونيک، کارت هاي اعتباري الکترونيکي)، و همچنين در مسايل امنيتي (شناسايي پرسنل، دروازه هاي خودکار، دزدگير) و امور پزشکي (شناسايي پرونده هاي پزشکي بيماران) معرفي شد.
● انواع برچسب هاي RFID
برچسب هاي RFID از سه نوع متفاوت تشکيل شده اند: منفعل (Passive) ، کنش گر (Active) و نيمه منفعل
(Semi-Passive)(مجهز به باتري). برچسب هاي ) Passive منفعل) نيازي به نيروي دروني ندارند. بنابراين فقط وقتي فعال مي شوند که يک reader در مجاورت آنها قرار بگيرد و به آنها نيرو بدهد. در حالي که Semi-Passive و active ها نياز به منبع نيرو (يک باتري کوچک) دارند.
▪ Passive(منفعل)
RFID هاي passive داراي منبع نيروي دروني نيست. به شکل لحظه اي جريان الکتريکي توليد شده در آنتن، توسط فرکانس هاي راديويي نيروي لازم را براي مدار به وجود مي آورد تا اين وسيله به کار بيفتد و واکنش نشان دهد. برچسب هاي Passive ،با بازگرداندن موج حامل صادر شده از reader ، سيگنال توليد مي کنند. بنابراين آنتن بايد به شکلي طراحي شود که هم از سيگنال دريافتي نيرو جذب کند و هم سيگنال بازگشتي را جابه جا کند.
برچسب هاي Passive داراي دامنه بردي بين ۱۰ سانتي متر تا چند متر هستند که اين ميزان به طراحي شکل آنتن آنها و فرکانس راديويي آنها بستگي دارد. به خاطر سادگي طرح، اين برچسب ها بسيار مناسب براي توليد (از طريق چاپ کردن) هستند، مخصوصا آنتن هاي آنها به خاطر عدم وجود منبع تغذيه اين برچسب ها کوچک است، بنابراين براي استفاده در فرکانس هاي کمتر قابل نصب بر روي کارت هاي کوچک هستند.
▪ Active(کنش گر)
برعکس برچسب هاي منفعل، ليبل هاي اکتيو يا فعال داراي منبع نيرو (باطري) داخلي هستند که در مدار توليد نيرو و به سمت reader سيگنال پخش مي کند.
برچسب هاي فعال بسيار قابل اطمينان تر از منفعل ها هستند. (و خطاي کمتري دارند) چون داراي توانايي برقراري ارتباط بين امواج و reader هستند.
برچسب هاي فعال به خاطر برخورداري از منبع نيروي خويش، با نيروي بيشتري نسبت به برچسب هاي منفعل امواج را انتقال مي دهند و اين مزيت باعث مي شود که در محيط هايي مانند آب (از جمله بدن انسان و دام ها که از آب تشکيل شده اند)، فلز (محتويات وسايل حمل و نقل، وسايل نقليه) و يا در فاصله هاي طولاني تر نسبت به سيگنال هاي ضعيف واکنش هاي بسيار قوي تر توليد کنند. اما در عوض بزرگ تر بوده و توليد آنها پرهزينه تر و عمر و کارکرد مفيد آنها بسيار کوتاه تر است. بسياري از برچسب هاي فعال امروزي داراي دامنه بردي تا صدها متر و داراي باتري هايي با طول عمر بيشتر از ۱۰ سال هستند.
برخي برچسب هاي فعال داراي سنسورهايي از قبيل کنترل حرارت هم هستند که براي نشان دادن حرارت کالاهاي فاسد شدني مانند فرآورده هاي دارويي به کار مي روند.
انواع ديگر سنسورها که مرتبط با برچسب هاي فعال هستند، قابليت نشان دادن رطوبت، شوک، لرزه، نور، تشعشع، و حتي جوهايي مانند اتيلن را نيز دارند. برچسب هاي فعال به طور کلي دامنه بردهاي بالايي دارند. (حدود ۵۰۰ متر) و نيز حافظه بيشتري نسبت به برچسب هاي Passive دارند، همچنين داراي قابليت ذخيره اطلاعات اضافي -که از فرستنده و گيرنده دريافت مي کنند- هستند.
وزارت دفاع ايالات متحده امريکا بيش از ۱۵ سال است که به شکل موفقيت آميزي از ليبل هاي RFID فعال براي کاهش هزينه هاي مربوط به تشکيلات نظامي و تقويت نظارت بر زنجيره منابع موجود استفاده مي کند.
▪ Semi-Passive(نيمه منفعل)
برچسب هاي نيمه منفعل در مورد برخورداري از منبع نيرو در درون خود، مشابه برچسب هاي فعال هستند. اما باتري موجود در آنها فقط نيروي ميکروچيپ را تامين مي کند ولي سيگنال پخش نمي کند. فرآيند انعکاس امواج راديويي به reader مانند فرآيند موجود در فعال هاست.
دريافت امواج در مدارهاي نيمه منفعل داراي ۳ مزيت عمده است:
حساسيت بالاتر نسبت به برچسب هاي منفعل
طول عمر بيشتر باتري نسبت به برچسب هاي فعال
مي توانند عمليات هاي فعال (مانند کنترل حرارت) را با اتکا به نيروي ذخيره در خود انجام دهند، حتي در هنگامي که reader موجود نباشد.
▪ Tag attachment(ضميمه برچسب)
به طور کلي ۳ نوع متفاوت RFID بر اساس ضميمه هاي آنها وجود دارند: قابل ضميمه شدن، قابل جايگذاري، و قابل وارد کردن.
● استفاده هاي رايج RFID
استفاده از ليبل هاي RFID آن قدر گسترده است که نمي توان در اينجا آنها را برشمرد. از اين گذشته مي توان براي آن موارد استفاده جديدتري نيز ايجاد کرد. در اينجا به چند مورد پرمصرف اشاره مي شود:
● گذرنامه ها
پديده RFID در بسياري از کشورها در گذرنامه ها استفاده مي شود. اولين بار در کشور مالزي از اين فن آوري در گذرنامه استفاده شد (در سال ۱۹۹۸). علاوه برثبت اطلاعات بر روي گذرنامه، گذرنامه هاي الکترونيکي مالزيايي، تاريخچه پروازها (زمان، تاريخ و مکان پرواز) و ورود و خروج از کشور را نيز ثبت کردند. استانداردهاي گذرنامه هاي RFID در سازمان بين المللي پروازهاي غيرنظامي (IGAO) کنترل مي شود.
کارت هاي RFID با آغاز سال ۲۰۰۶ در گذرنامه هاي جديد گنجانده شده اند.
ايالات متحده آمريکا ۱۰ ميليون گذرنامه الکترونيکي در سال ۲۰۰۵ توليد کرده که تخمين زده شده تا سال ۲۰۰۶، اين ميزان به ۱۳ ميليون عدد برسد. در چيپ هاي اين گذرنامه ها علاوه بر همان اطلاعات گذرنامه هاي قديمي يک عکس ديجيتالي از دارنده گذرنامه را نيز ثبت مي کنند. در گذرنامه ها يک لايه فلزي باريک تعبيه خواهد شد تا پس از بسته شدن گذرنامه، ديگران نتوانند اطلاعات آن را بخوانند.
● پرداخت هاي مربوط به ترابري و حمل و نقل
در سرتاسر اروپا، به ويژه پاريس، ليون، مارسي در فرانسه و کشورهاي پرتغال، ايتاليا و بلژيک از RFID براي سيستم پرداخت در ازاي استفاده از وسايل نقليه عمومي استفاده مي شود. اين سيستم تحت نظارت يک شرکت استاندارد بين المللي به نام calyps است.
همچنين در ديگر نقاط جهان مانند سئول، هنگ کنگ، ايالات متحده، روسيه، اسکانديناوي و دبي نيز از سيستم هاي مشابه استفاده مي شود.
● Product tracking(رديابي کالا)
برچسب هاي RFID کم کم در حال جايگزين شدن براي بارکد کالاها هستند. در کشور کانادا از اين سيستم استفاده مي شود. در کتابفروشي ها نيز از کارت هاي RFID با فرکانس بالا براي کنترل کالا و جلوگيري از سرقت کتاب ها استفاده مي شود.کارت هاي اعتباري American Express نيز مجهز به برچسب فرکانس بالاي RFID هستند.
● Automotive(صنعت اتومبيل)
برچسب هاي RFID مايکروويو در دامنه بردهاي بلند نيز براي کنترل وسايل نقليه به کار مي روند. از سال ۱۹۹۰ برچسب هاي RFID بر روي کليدهاي وسايل نقليه (اتومبيل ها) به کار رفته اند.
بدون RFID اختصاصي هر ماشين، ماشين روشن نمي شود. همچنين کارخانجات Lexus و Toyota نيز از اين فن آوري استفاده مي کنند.
● شناسايي حيوانات
RFID هاي قابل جايگذاري براي شناسايي حيوانات مي توانند استفاده شوند.
Transponderها (دستگاه هاي گيرنده خودکار) شبيه RFID هاي Passive هستند که بر روي ميکروچيپ توليد شده و روي بدن حيوانات نصب مي شوند.
● RFID در سيستم انبارداري
از کارت هاي RFID براي حصول اطلاع دقيق تر از موجودي انبار نيز استفاده مي شود.
● کاشت بر روي پوست بدن انسان
چيپ هاي RFID که براي استفاده بر روي حيوانات طراحي شده بودند بر روي انسان نيز استفاده مي شوند. براي اولين بار در سال ۱۹۹۸ يک پروفسور انگليسي به نام کوين وارويک، چيپ RFID را بر روي دست خود نصب کرد. نايت کلاب هاي بارسلون اسپانيا و روتردام هلند از اين نوع چيپ ها براي شناسايي مشتري هاي VIP استفاده مي کنند، که همچنين براي پرداخت نوشيدني نيز مي توان از آن استفاده کرد.
● RFIDدر کتابخانه ها
در ميان کاربردهاي متفاوتي که RFID دارد در کتابخانه ها نيز از اين فن آوري استفاده زيادي مي شود. اين فن آوري کم کم جايگزين بارکدهاي قديمي شده است که بر روي کالا
(کتاب، CD ، DVD ها) نصب مي شوند. همچنين RFID مي تواند عناوين مربوط به محصول، مانند عنوان کتاب و يا نوع ديگر محصولات را در خود ثبت کند. برچسب هاي RFID به کار رفته در کتابخانه ها (در آمريکاي شمالي) اغلب در اندازه اي حدود ۵۰*۵۰ ميلي متر و در اروپا در اندازه ۷۵*۵۰ ميلي متر است. همچنين مي تواند به عنوان محافظ امنيتي براي جلوگيري از سرقت کالا عمل کند که جايگزين نوارهاي قديمي الکترونيک شده است.
از آنجايي که ارقام ثبت شده بر روي برچسب RFID خوانا هستند ديگر نياز به باز کردن کتاب ها و يا جلد DVD ها براي خواندن مشخصات آنها نيست و اين امر از اصطکاک کالا جلوگيري مي کند.از آنجايي که برچسب هاي RFID روي کالا در حال حرکت نيز قابل خوانده شدن هستند، کار صندوق دار نيز راحت تر شده و در وقت صرفه جويي مي شود. علاوه بر اين قفسه هاي کتاب را مي توان با سرعت بيشتري چيد بدون آن که نياز به جابه جايي کتاب ها در آينده وجود داشته باشد.
● مشکلات مربوط به RFID
استفاده از ليبل هاي RFID علي رغم مزاياي فراواني که دارد، مشکلاتي را نيز با خود به همراه مي آورد که در مواردي شيريني کاربرد آن را، به تلخي مي کشاند. چند تا از اين مشکلات و ناهمواري ها چنين اند:
▪ استانداردسازي جهاني؛
از آنجايي که استاندارد هر کشوري در مورد RFID ممکن است با کشور ديگر قدري متفاوت باشد، شکل هاي متعدد RFID که در آمريکا استفاده مي شوند با آنهايي که در اروپا و ژاپن استفاده مي شوند، ناسازگاري دارند. هنوز استاندارد جهاني مثل بارکد، براي RFID به وجود نيامده است.
▪ دردسرهاي امنيتي؛
يکي از مشکلات امنيتي اوليه در مورد اين فن آوري، رديابي غيرقانوني برچسب هاي RFID است. اين برچسب ها که در سرتاسر جهان قابل خوانده شدن هستند از نظر امنيتي در مورد مکان خصوصي افراد و امنيت هاي مربوط به کالا و يا امنيت نظامي، در معرض خطر قرار دارند.
براي جلوگيري از شبيه سازي برچسب ها از رمزگذاري (Cryptography) استفاده مي کنند. بعضي برچسب ها داراي کد در حال چرخش هستند که پس از هربار اسکن کردن تغيير مي کند. برچسب هاي رمزدار و يا رمزگذاري شده بسيار گران تر از انواع معمولي آنها بوده و در نتيجه از اين نوع برچسب ها کمتر استفاده مي شود.
▪ ويروس ها؛ در سال ۲۰۰۶، شرکت Arstechnica از يک ويروس گزارش داد که باعث پر شدن بيش از اندازه حافظه موقت کامپيوتر مي شد و احتمال داشت سيستم انتقال بار در فرودگاه را مختل کند و يا اطلاعات محرمانه موجود در گذرنامه ها را بخواند.
▪ گذرنامه ها؛ براي ايمن تر ساختن گذرنامه ها، چندين کشور گذرنامه هاي خود را به RFID مجهز کرد ه اند. اگر چه رمز موجود بر روي چيپ هاي کشور انگلستان پس از ۴۸ ساعت هک شد، پس از آن محققان اقدام به شبيه سازي اطلاعات گذرنامه کردند تا امنيت گذرنامه در هنگام فرستاده شدن (پست شدن) به صاحبش حفظ شود.
● حريم خصوصي؛ چالشي بحث برانگيز!
کاربرد RFID ، واکنش هايي را هم در جامعه برانگيخته است. تنها دولت ها نيستند که نگران هک شدن اطلاعات يا گذرنامه هاي تقلبي هستند. مردم نيز براي خود حريمي دارند که مايل نيستند در هر لحظه توسط عوامل مختلف دولتي يا در فعاليت هاي روزمره شان فاش شود.
شما چه احساسي خواهيد کرد اگر روزي متوجه شويد که لباس زير شما در مورد مکان هاي مختلفي که به آنجا مي رويد گزارش مي دهد؟ سناتور ايالت دبرابوون در يک سخنراني در سال ۲۰۰۳ اين موضوع را مطرح کرد.
استفاده از تکنولوژي RFID چالش قابل ملاحظه اي ايجاد کرده و حتي منجر به تحريم بعضي کالاها از طرف گروه هاي طرفدار حريم خصوصي مشتريان، شده است. (براي مثال کاترين آلبرشت و ليزمک اينتاير از شرکت CASPIAN که به RFID نام ]spychip[ داده اند.)
دو موضوع اصلي مربوط به حريم خصوصي در مورد RFID عبارتند از:
▪ از آنجايي که خريدار کالايي که بر روي آن RFID نصب باشد، لزوما از وجود آن اطلاعي ندارد و اين برچسب تا فاصله هاي گاه دور هم قابل خواندن است، (بدون اطلاع دارنده آن) امکان دسترسي به اطلاعات حساس و محرمانه در مورد شخص و بدون رضايت او به وجود مي آيد.
▪ اگر يک کالاي برچسب دار خريداري شده توسط کارت اعتباري (credit card) پرداخت شده باشد، که داراي RFID باشد، امکان شناسايي هويت خريدار از طريق ID منحصر به فرد موجود در کارت اعتباري او (که به شکل جهاني است) وجود دارد.
بيشتر نگراني ها در اين باره است که برچسب هاي RFID که به محصولات توليد شده وصل مي شوند حتي پس از خريداري شدن محصول نيز، عمل مي کنند.
بنابراين مي توان از آنها براي نظارت و تحت نظر گرفتن ديگران استفاده کرد يا در اهدافي غير از موارد استفاده براي اين محصول از آن استفاده کرد. نگراني هاي موجود منجر به استفاده از برچسب هايي جديد به نام clipped tags (برچسب هاي اصلاح شده) شده است. از اين برچسب ها براي افزايش دادن امنيت حريم خصوصي مشتريان استفاده شده است. اين برچسب ها توسط شرکت IBM طراحي شدند. پس از خريد کالا مشتري مي تواند بخشي از روي برچسب را بکند در نتيجه برچسب موجود فقط در فاصله هاي نزديک (چند سانتي متري) عمل مي کند، اين برچسب ها همچنين قابل بازيافت خواهند بود.
بد نيست به اين چند مورد اعتراض و مقاومت در برابر کاربرد RFID نيز اشاره اي شود:
▪ توانايي برچسب هاي RFID در نقض حريم خصوصي استفاده کنندگان آن، در يک برنامه pilot توسط شرکت Gillette به نمايش گذاشته شد، که با تعبيه قفسه هاي هوشمند tesco در کمبريج انگلستان انجام شد. به اين شکل که آنها به صورت خودکار از خريداراني که تيغ هاي مجهز به برچسب RFID را از قفسه ها برمي داشتند تا اطمينان حاصل کنند آيا اين فن آوري براي جلوگيري از سرقت از مغازه ها به کار مي رود، عکس گرفتند. اين آزمايش منجر به تحريم خريد از محصولات دو شرکت Gillette و Tesco توسط مردم شد.
▪ در موردي ديگر که توسط روزنامه Chicago sun - times از آن پرده برداري شد، قفسه هاي فروشگاه wal mart در شهر آکلاهاماي آمريکا مجهز به reader هايي شدند که محتويات جعبه هاي روژ لب شرکت max factor را رديابي کنند. تصاويري که از طريق web cam قفسه ها را نشان مي دادند تا ۷۵۰ مايل (۱۲۰۰ کيلومتر) قابل رديابي بودند که مي توانستند نشان دهند در چه زماني اين روژ لب ها از روي قفسه ها برداشته شده اند و همچنين مشتريان را نيز در حال حرکت نشان مي دادند.
▪ در ژانويه ۲۰۰۴ حمايت کنندگان حقوق شخصي مشتريان از انجمن CASPIAN و FoeBud (آلمان) به کنفرانسي از طرف شرکت METRO دعوت شده بودند که در آنجا پروژه RFID Pilot نصب شده بود. به شکل اتفاقي اطلاع حاصل شد که دستگاه هاي METRO که براي دريافت پول از مشتريان طراحي شده بودند و حاوي RFID بودند ID (هويت) مشتريان را در خود ثبت مي کردند. اين موضوع نه براي مشتريان و نه براي حمايت کنندگان حقوق شخصي مشتريان فاش نشده بود. اين موضوع علي رغم ادعاي شرکت METRO اتفاق افتاده بود که اطلاعات مربوط به هويت هيچ مشتري رديابي نمي شود و موضوع استفاده از RFID نيز به کلي از ديد ديگران پنهان مانده بود.
● RFIDو هکرها
RFID يکي از موضوع هاي اصلي بحث انجمن chaos communication congress در سال ۲۰۰۶ در آلمان و بخش عمده اي از عناوين روزنامه ها بود. عناويني از قبيل گذرنامه هاي الکترونيک، رمزگذاري و همچنين بليط هاي جام جهاني فوتبال .۲۰۰۶ بحث در مورد اين بود که چگونه RFID براي اولين بار به شکل واقعي در سطح جهاني در جام جهاني فوتبال ۲۰۰۶ مورد استفاده قرار گرفت.
در ۲۲ جولاي سال ۲۰۰۶، خبرگزاري رويتر گزارش داد که دو نفر هکر، در کنفرانسي در نيويورک نشان دادند که فن آوري RFID و سيگنال هاي آن قابل شبيه سازي و هک شدن هستند و آن طورکه پيش از آن گفته شده بود، از نظر امنيتي ايمن نيستند.
با اين همه RFID به خاطر مزاياي فراواني که دارد، راه خود را باز مي کند.

راديوسوندها از دستگاه هاي هواشناسي هستند كه براي اندازه گيري دما، رطوبت،‌ فشار، سمت و سرعت باد در جو بالا بكار مي‌روند. دو عنصر ازن و تابش نيز مي توان ...

1- مقدمه دنياي امروز دنياي تکنولوژي است و جو حاکم بر زندگي امروز، بشر را به سوي مکانيزه کردن و آسانترکردن وا مي دارد. امروزه لازم است که همه کارها، حت ...

1- ال سي دي‌هاي TFT چيست؟ - LCD TFT مخفف واژه Thin Film Transistor _ Liquid Display است. TFT که به معني ترانزيستور باريک فيلمي است در نمايشگرهاي تلفن‌ ...

مقدمه: فناوري بي سيم (wireless) به دليل قدرت ارتباطي و در دسترس قرار دادن اينترنت به صورت فراگير، امروزه به يكي از مهمترين فناوريها تبديل شده است .ظهو ...

دانلود نسخه PDF - Radio Frequency Identification