up
Search      menu
تغذیه و خوراکیها :: مقاله انجير PDF
QR code - انجير

انجير

انجير «داروئي»

مقدمه
درخت انجير از زمانهاي بسيار قديم وجود داشته و از آن استفاده زيادي مي‌شده است. در تورات از اين درخت نام برده شده و اشعياي نبي ، خرقيا پادشاه آن زمان را در حدود 700 سال قبل از ميلاد با انجير مداوا کرده است. درخت انجير بومي آسياي غربي و کشورهاي مديترانه است و از آنجا به عربستان ، سوريه و اسرائيل برده شده است. درخت انجير در نزد يونانيان مقدس و محترم بوده بطوري که صادرات آن ممنوع اعلام شده بود.
شاعران و نويسندگان يوناني مانند هومر ، هرودوتوس و افلاطون در نوشته‌ها و اشعار خود آنرا ستوده‌اند در اوائل قرن هجدهم ، انجير بوسيله ميسيونرهاي مذهبي اسپانيايي به کاليفرنيا برده شد و امروزه به مقدار زياد در اين ايالت و ايالات جنوبي آمريکا کشت مي‌شود. حدود 85 درصد از محصول انجير به صورت خشک به بازار عرضه مي‌شود زيرا انجير رسيده زود خراب مي‌شود.
کليات گياه شناسي
انجير درختي است با برگهاي زرد و پنجه‌اي برنگ سبز خاکستري که بلندي آن تا شش متر مي‌رسد و چون در مقابل سرماي شديد مقاومت ندارد بنابراين در مناطق معتدله و گرمسير کشت مي‌شود. درخت انجير معمولا از سال چهارم شروع به ميوه دادن مي‌کند و تا سن بيست سالگي ميوه مي‌دهد.
ترکيبات شيميايي
انجير ميوه مغذي و خوش طعمي است. داراي مواد قندي ، مواد ازته ، چربي ، مواد معدني ، آمينو اسيد ، آنزيمهاي مختلف و کاروتن مي‌باشد. در برگهاي آن حدود 0.6 درصد مواد تلخي مانند فيکوسين Ficusin و برگاپتين Bergaptene وجود دارد. شيره سفيدي که با شکستن شاخه‌هاي درخت انجير و يا از ميوه نارس آن خارج مي‌شود بسيار سمي است و اگر بر روي پوست زده شود سلولها را از بين برده و مي‌کشد. برگهاي انجير داراي Glycosiderutin مي‌باشد.
خواص دارويي
خواص ميوه
* انجير تعرق بدن را زياد مي‌کند.
* ادرار آور است.
* حرارت بدن را کاهش مي‌دهد.
* چاق کننده است و آنهايي که مي‌خواهند وزن اضافه کنند و يا براي بيماراني که دوره نقاهت خود را مي‌گذرانند بسيار مفيد است. بدين منظور مي‌توان آنرا با شير سويا مخلوط کرده و بين غذاها خورد.
* انجير يبوست را برطرف مي‌کند و يکي از بهترين ميوه‌ها براي تميز کردن روده بزرگ و رفع يبوست است.
* براي درمان ناراحتيهاي سينه حدود 20 گرم از خرما ، عناب ، انجير خشک و مويز را باهم مخلوط کرده و آسياب کرده سپس اين پودر را با يک ليتر آب جوشانده تا حجم آن به نصف برسد. از اين جوشانده مي‌توان به مقدار سه فنجان در روز مصرف نمود.
* جوشانده انجير خشک درمان کننده التهاب مجاري دستگاه تنفسي ، کليه ، ذات‌الريه ، ذات‌الجنب ، سرخک ، مخملک و آبله مي‌باشد.
* جوشانده غليظ انجير خشک براي رفع سرماخوردگي بسيار مفيد است.
* براي برطرف کردن سياه سرفه ، برونشيت و ذات‌الريه از قهوه انجير استفاده کنيد و براي درست کردن اين قهوه انجير را ابتدا بو داده و سپس آنرا آسياب کنيد تا به صورت پودر درآيد.
* انجير دستگاه هاضمه را تقويت مي‌کند.
* انجير براي درمان سوء هاضمه مفيد است.
* سوپ انجير بسيار مقوي است و براي افزايش شير در زنان شير ده مفيد است. براي تهيه سوپ ، انجير نارس را با گوشت بپزيد‌.
* براي برطرف کردن ورم گلو ، 50 گرم انجير زرد را در 500 گرم شير ريخته و مدت 15 دقيقه بگذاريد سپس آنرا غرغره کنيد و مقدري از آنرا نيز بنوشيد.
* جوشانده انجير خشک در شير براي درمان آنژين ، ورم لثه و ورم مخاط دهان نيز موثر است.
* يکي از داروهاي بسيار موثر براي درمان آرتروز و درد مفاصل ، مخلوط شير بز و انجير سياه مي‌باشد. اين مخلوط سموم مختلف را از بدن خارج کرده و درد را از بين مي‌برد.
* انجير را مي‌توان همراه با ميوه‌هاي ديگر مصرف کرد انجير با ميوه‌هاي اسيدي مانند پرتقال و گريپ فروت سازگار نيست.
* انجير براي آنهايي که قند خونشان پايين مي‌آيد و يکباره احساس ضعف مي‌کنند مناسب است زيرا قند آن به سرعت در روده کوچک جذب مي‌شود.
* خوردن انجير باعث افزايش نيروي جنسي مي‌شود.
* انجير تقويت کننده کبد است.
* اگر ترشح ادرار کم باشد خوردن انجير باعث ازدياد آن مي‌شود.
* براي برطرف کردن ورم بناگوش و دمل‌ها ، ضمادي از انجير خشک با گندم درست کرده و روي ورم دمل بگذاريد.
* دم کرده انجير با شنبليله براي سينه درد و رفع خشونت سينه مفيد است.
* براي رفع ورم طحال ، انجير را به مدت نه روز در سرکه خيس کنيد و هر روز پنج عدد آنرا با سرکه بخوريد.
* انجير ضد سرطان است.
* انجير در معالجه بيماريهاي پوستي موثر است.
خواص شيره درخت انجير
* مسهل بسيار خوبي است.
* داراي دياستازهاي مختلفي است و براي نرم و ترد کردن گوشت بکار مي‌رود.
* شيره درخت انجير را اگر به مدت چند روز روي زگيل و يا ميخچه پا بگذاريد آنرا از بين مي‌برد.
* براي معالجه بيماريهاي پوستي مفيد است.
* شيره درخت انجير را با زرده تخم مرغ و يا روغن مخلوط کنيد و روي زخمها بگذاريد باعث التيام آنها خواهد شد.
* ضماد شيره درخت انجير با شنبليله براي رفع نقرس مفيد است.
* براي معالجه جراحتهاي پوستي ضمادي از شيره درخت انجير با در جو درست کرده روي آنها بگذاريد.
* ماليدن شيره درخت انجير بر روي سر از ريزش مو جلوگيري مي‌کند.
خواص برگ انجير
* جوشانده برگ درخت انجير شکم درد را برطرف مي‌کند.
* برگ پخته درخت انجير ملين است.
* برگ انجير را له کنيد و براي برطرف کردن درد بواسير بر مقعد بماليد.
* براي برطرف کردن ورم و تومورهاي مختلف برگ انجير را روي اين قسمتها بگذاريد.
* جوشانده ساقه‌هاي جوان درخت انجير آب اضافي را از بدن خارج مي‌کند.
* براي درمان اسهالهاي ساده و خونريزيهاي مختلف از جوشانده پوست تازه درخت انجير استفاده کنيد.
* برگ درخت انجير را در آب جوش ريخته و بگذاريد کمي سرد شود و داخل لگني بريزيد و داخل آن بنشينيد بواسير دردناک و متورم را درمان مي‌کند.
مضرات
انجير براي کبدهاي ضعيف مناسب نيست و آنهايي که کبد ضعيف دارند بايد انجير را با گردو بخورند. زياده‌روي در مصرف انجير توليد نفخ شکم و اسهال کرده و براي چشم نيز مضر است.

● خواص برگ انجير ۱)برگ پخته درخت انجير ملين است . ۲)برگ انجير را له کنيد و براي برطرف کردن درد بواسير بر مقعد بماليد . ۳)براي برطرف کردن ورم و تومورها ...

● نام علمي : Ficus carica ● خانواده : Moraceae انجير با توجه به ارزش غذايي و طبي بالا در بيشتر نقاط دنيا از جمله گرمسيري ، نيمه گرمسيري و معتدله کاشت ...

● خواص برگ انجير ۱)برگ پخته درخت انجير ملين است . ۲)برگ انجير را له کنيد و براي برطرف کردن درد بواسير بر مقعد بماليد . ۳)براي برطرف کردن ورم و تومورها ...

پروانه برگخوار انجير Ocnerogvia amanda (Lep: Lymantriidae) لارو اين پرانه در استان‌هاي فارس، مرکزي و شمال کشور به شدت روي درختان انجير فعاليت داشته و ...

کاهش خطر ابتلا به بيماري هاي قلبي، انواع سرطان ها، خوش اندام شدن و ديرتر پير شدن، آرزوي خيلي هاست. بيشتر متخصصان، ۳۰ دقيقه ورزش روزانه و ۷ تا ۸ ساعت خ ...

برنامه ريزي براي يک تغذيه صحيح در ايام ماه مبارک رمضان به ويژه نيمه دوم اين ماه از اهميت ويژه اي برخوردار است تا هم بتوان با جلوگيري از پرخوري و آشفته ...

آهن تحقيقات نشان مي دهد استفاده از صبحانه و ناهار يا ميان وعده در مدارس ، نقش بسزايي در بالا بردن توان يادگيري دانش آموزان دارد. يافته هاي علمي ناشي ا ...

● اطلاعات کلي ويتامين B۱ يا تيامين در تمام فرآيندهاي متابوليکي کليدي سيستم عصبي ، قلب ، عضله و سلول هاي خوني دخالت دارد. اين ويتامين محلول در آب بوده ...

دانلود نسخه PDF - انجير