up
Search      menu
فنآوری اطلاعات :: مقاله طراحي سايت PDF
QR code - طراحي سايت

طراحي سايت

طراحي سايت گام به گام

در اين مقاله سعي داريم مراحلي را که براي جمع آوري منابع و اطلاعات به منظور طراحي يک وب سايت موفق مورد نياز است را شرح دهيم.
هيچکس به تنهايي قادر به انجام همه کارها نيست. بنابر اين بايد در حد نيازتان از متخصصين و منابع مانند کارشناسان بازاريابي، طراحان وب سايت، متخصصين سئو، متخصصين IT و غيره در طراحي يک وب سايت موفق استفاده کنيد.
1- هدف شما از طراحي وب سايت چيست؟
آيا هدف شما ايجاد يک بروشور يا کاتالوگ آنلاين است؟
آيا منظور شما برندسازي و شناساندن شرکت و نام آن به بازار اينترنت است؟
آيا هدف شما فروش محصولات و يا خدمات سازمانتان است؟
آيا ميخواهيد اطلاع رساني کنيد و يا يک شبکه اجتماعي ايجاد کنيد؟
توجه به هدف و يا اهداف ايجاد يک وب سايت درواقع مشخص کننده استراتژي شما خواهد بود و از مهمترين گام هاي اوليه طراحي وب سايت مي باشد.
2- موفقيت خودتان را تعريف کنيد
يک تعريف ساده از موفقيت وب سايت داشته باشيد اما آنرا مرتب مرور و بهينه کنيد. دليل اينکه مشاغل در کار خود موفق مي شوند همين است که صاحبان مشاغل تعريفي از موفقيت دارند و بدنبال آن تعريف برنامه ريزي ميکنند.
سعي کنيد نقطه پايان را به خوبي تعريف کنيد. مثلاً فروش اينترنتي و يا افزايش درآمد سازمان از طريق تجارت آنلاين. هنگاميکه شما خط پايان طراحي وب سايت را تعريف کنيد از نظر روانشناسي نيمي از راه را پيموده ايد.
براي تعريف اهداف وقت بگذاريد و ليستي از اهداف مهم و حياتي و اهدافي که در درجه دوم اهميت قرار دارند تهيه کنيد.
3- بازديد کننده
يک وب سايت با طراحي خوب و توسعه مناسب بدون بازديدکننده مانند يک فروشگاه بزرگ با کليه اجناس شيک و جديد مي ماند که در وسط يک بيابان ساخته شده. اگر کسي وب سايت شما را نتواند بيابد يعني در اصل شما در طراحي کاري نيمه تمام انجام داده ايد و به عبارتي شکست خورده ايد. مثلاً تصور کنيد وب سايت شما هنگامي مشاهده مي شود که بازديدکننده 500 وب سايت رقيب را براي يافتن در موتورهاي جستجو قبل از شما کنار بگذارد! (احتمال مشاهده وب سايت در چنين حالتي نزديک به صفر است)
4- بازاريابي
چنانچه شرکت درخواست کننده طراحي وب سايت داراي يک استراتژي بازاريابي بروز مي باشد مسلماً شما نيز بعنوان طراح وب سايت بايد سياست بازاريابي آن شرکت را در طراحي وب سايت پيروي کنيد. براي مثال چنانچه شرکتي قصد فروش محصولات خود در سياتل آمريکا را دارد شما بايد بر روي عناويني که کلمه سياتل در آن وجود دارد بيشتر توجه کنيد چرا که کلمات کلي که باعث افزايش ترافيک وب سايت شما ميشوند عملاً حاصلي از نظر افزايش فروش شرکت نخواهند داشت.
5- تخصيص منابع
بعنوان مدير پروژه بايد منابع مورد نياز را تعيين و وظايف هرکدام را در رابطه با طراحي وب سايت تخصيص دهيد. در حالت کلي ترکيب منابع زير تشکيل دهنده يک وب سايت خواهد بود:
- طراحي
- توسعه و برنامه نويسي
- مديريت محتوا (يا ايجادکننده محتوا)
- وب هاستينگ (پشتيباني IT)
- بازاريابي اينترنتي
ممکن است بعضي از اعضاء تيم شما داراي دو يا چند تخصص از مهارت هاي فوق باشند. مثلاً اکثر طراحان وب سايت داراي تخصصي برنامه نويسي و توسعه نيز هستند.
براي دستيابي به بهترين نتيجه در اجراي پروژه همواره به بحران هاي کمبود بودجه، نرم افزارهاي مورد نياز، زمان تحويل و آموزش پرسنل توجه داشته باشيد.
6- رقابت
شناسايي رقبا و آناليز وب سايت آنها از نظر عملکرد داخلي و ظاهري عاملي راهگشا براي تعريف نقطه هدف در طراحي وب سايت خواهد بود. پس از آناليز رقبا تصميم گيري با شما خواهد بود که نقطه هدف را برابر و يا فراتر از آنها قرار دهيد.
7- محتوا پادشاه است
براي ايجاد محتوا در وب سايت با استخدام متخصصين ايجاد محتوا با صرف وقت و هزينه حتماً اقدام کنيد. از کپي کردن مطالب از وب سايت هاي رقبا پرهيز کنيد و سعي کنيد مطالب درخور مخاطبان وب سايتتان باشد و همچنين لينک ها را طوري ايجاد کنيد تا کاربر بتواند به راحتي مطلب مورد نظر خود را در وب سايت شما پيدا کند. براي اين کار بهتر است از نمودارهاي درختي براي لينک هاي وب سايت استفاده کنيد.
8- کارآيي و عملکرد
سايت شما داراي چه مشخصه عملکردي است يک سايت تجارت الکترونيک است يا فروشگاه اينترنتي، تالار گفتگو است يا وبلاگ است؟ و يا يک سايت عضو گيري پولي است؟
عملکرد حرفه اي يک وب سايت نياز به برنامه نويس کارآمد، نرم افزارها و سخت افزارهاي حرفه اي دارد. پس قبل از طراحي سايت نيازهاي خود را براساس عملکردي که از سايتتان انتظار داريد بررسي و هزينه آنرا بسنجيد.
پايان.
گردآوري و تأليف: محمدرضا ايران شناس

چرا طراحي صنعتي ؟ در دنياي امروز و بويژه در كشورهاي صنعتي، روند طراحي صنعتي و تمامي گرايشهاي وابسته به آن چه از نظر شيوه و چه از نظر ابزار دچار تحولات ...

سايتوکاين ها پروتيين هايي هستند که مستقيما به سلول هاي سرطاني حمله ميکنند.در ضمن نقش بسيار مهم ديگر انها ارتباط برقرار کردن بين ساير سلول هاي ايمني اس ...

در طراحي فضاي سبز بهتر است به نکات زير توجه شود: ۱- اولين مورد هزينه اي است که شما مي خواهيد براي آن در نظر بگيريد و بقيه مسايل خواه ناخواه تحت تاثير ...

طراحي داخلي (Interior Design) که به عنوان يک حرفه، يک هنر و يک صنعت در دنيا شناخته شده، بهينه­ سازي فضاهاي داخلي ساختمان­ها به منظور انجام فعاليت هاي ...

● کاربست گرافيک در طراحي صفحات وب برخلاف درک رايج از گرافيک، اين هنر جزو هنرهاي اصيل و نه صرفا مدرن است. رويکرد گرافيکي به تصاوير از سفالينه هاي شوش و ...

در طراحي و آناليز با نرم افزار ETABS در ساختمان هاي بتني با قاب خمشي ويژه رعايت نکات زير ضروري است: 1- مطابق آيين نامه 2800 در ساختمان هاي داراي اهمي ...

معماري و ساختار كلي RUP فرايند انجام يک پروژه تعريف مي‌کند که چه کسي، چه کاري را در چه هنگام و چگونه براي رسيدن به هدف (انجام پروژه) انجام مي‌دهد. در ...

مقدمه تا زماني که ويندوز مايکروسافت عموميت نيافته بود، ماوس نيز محبوبيت چنداني نداشت و هر از چندگاهي در برنامه‌هاي مختلف مورد استفاده قرار مي‌گرفت. ام ...

دانلود نسخه PDF - طراحي سايت