up
Search      menu
علم و تکنولوژی :: مقاله مانيتور PDF
QR code - مانيتور

مانيتور

مانيتور چيست؟

مانيتور يا صفحه نمايش متداول‌ترين دستگاه خروجي بوده که از آن براي نمايش اطلاعات استفاده مي‌گردد و داراي انواع مختلفي است . يک صفحه نمايش مانند تلويزيون ها مي تواند رنگي يا تک رنگ باشد . در محيط Dos معمولا صفحه‌هاي نمايش داراي 25 سطر و 80 ستون هستند و در هر ستون يک کاراکتر تايپ مي‌شود . وقتي اطلاعات از طريق صفحه کليد وارد کامپيوتر مي‌شوند، در صفحه نمايش ظاهر مي‌گردند تا از صحت آنها اطمينان حاصل شود . بعضي از کامپيوترهايي که مانند Labtop ها قابل حمل يا Portable هستند داراي نوعي صفحه نمايش به نام صفحه نمايش تخت مي باشند . در اين نوع کامپيوترها، ميزان مصرف برق از درجه اهميت ويژه‌اي برخوردار است، زيرا اين کامپيوترها معمولا در مکانهايي که امکان دسترسي به برق نيست کار مي‌کنند و صرفه‌جويي در مصرف برق در آنها بسيار حائز اهميت مي باشد.
کليه تصاوير، اعم از کاراکترهاي گرافيکي، حروف، ارقام و علايم ويژه و تصاوير گرافيکي به وسيله نقاط کوچکي به نام Pixel ساخته مي‌شوند . کيفيت تصاوير، در درجه اول به طراحي قطعات الکترونيک و در درجه دوم به اندازه و تراکم نقاط، که اصطلاحا به آن تفکيک‌پذيري صفحه نمايش يا Resolution گفته مي‌شود، بستگي دارد. کليه کاراکترها در محدوده معيني از نقاط تعريف مي‌شوند که به آن ماتريس‌کاراکتر گفته مي‌شود. ماتريس‌کاراکتر مجموعه‌اي از نقاط روشن و خاموش در صفحه نمايش مي‌باشد که به هر يک از اين نقاط، همان پيکسل مي‌گويند. هر چه تعداد پيکسل‌هاي موجود در ماتريس‌کاراکتر بيشتر باشد، وضوح تصاوير و کاراکترها نيز بيشتر خواهد بود. مانند 600 ×800 پيکسل يا 768×1024 پيکسل.
نام هاي ديگر Monitor:
از Monitor اغلب به نام هاي Video Screen ، Video Display terminal ، Display ، Video Display Unit و Screen نيز ياد ميشود.
گاها به مانيتور به اشتباه کامپيوتر هم گفته ميشود! خب اين ديدگاه عوام است و شما به عنوان يک ITPRO نبايد چنين فکري درباره مانيتور بکنيد .
حقايق مهم درباره Monitor:
يک دستگاه مانيتور ، حال از هر نوعي ، معمولا با استفاده از کانکتور هاي HDMI ، DVI و يا VGA به کارت گرافيک متصل ميشود.بقيه کانکتورها هم ميتواند شامل USB ، Display Port و يا Thunderbolt باشد. قبل از خريدن مانيتور جديد اطمينان حاصل کنيد که مانيتور و کارت گرافيک از يک کانکشن پشتيباني ميکنند يا خير.براي مثال شما نميخواهيد که مانيتوري تهيه کنيد که تنها از پورت HDMI پشتيباني ميکند در حاليکه کارت گرافيک تان از پورت VGA پشتيباني ميکند.هر چند که کارت گرافيک ها از پورت هاي متعدد و مختلفي براي اتصال پشتيباني ميکنند اما در هر حال بايستي به اين موارد توجه کافي داشته باشيد.
نکته اي که در رابطه با مانتيور ها وجود دارد اين است که دستگاه هاي مانيتور Serviceable نيستند.به اين معني که چندان عاقلانه نيست که دستي به درون قطعات داخل مانيتور برد و آنرا دستکاري کرد مگر در مواردي که مشکلي براي مانيتور پيش بيايد که در اين موارد نيز بايد به متخصصان فني سخت افزار مراجعه کرد.
شرکت هاي معروف توليد کننده Monitor:
از شرکت هاي معروف سازنده دستگاه هاي مانيتور ميتوان به شرکت LG ، Hanns-G ، Acer و Sceptre اشاره کرد که در بين آنها برند محبوب LG Electronics ميتوان گفت از همه برند هاي سازنده مانيتور سابقه درخشان تري دارد.
توضيحاتي فني در رابطه با Monitor:
همانطور که ذکر شد مانيتورها دستگاه هاي نمايشگري هستند که با پورت هاي مختلف پشتيباني شده و توسط کابل مخصوص بخود به کارت گرافيک متصل ميشوند.اگر چه دستگاه مانيتور در خارج از محوطه کامپيوتر خانگي مان قرار دارد اما آن بخش مهم و اساسي در تکميل کردن يک کامپيوتر دارد.
مانيتور ها به دو نوع عمده CRT و LCD تقسيم ميشوند.مانيتور هاي CRT که همه مان بخوبي آنرا ميشناسيم شباهت زيادي به تلويزيون ها دارند و اندازه هايشان نهايتا به 19 اينچ ميرسد.در عوض مانيتور هاي LCD باريک و ظريف تر از مانيتور هاي CRT هستند و علاوه بر اينکه کيفيت تصوير بالاتري را به ما ارائه ميدهند انرژي برق کمتري را نيز مصرف ميکنند.با به ميان آمدن فناوري LCD مانيتور هاي CRT کم کم از رده خارج شده و جايشان را به مانيتور هاي LCD دادند به اين دليل که علاوه بر اينکه انرژي برق کمتري مصرف ميکردند کيفيت تصوير بالاتري را به ارمغان آورده و همچنين اينکه فضاي کمتري را نسبت به مانيتور هاي CRT اشغال ميکردند.
بسياري از مانيتور ها در فرمت Widescreen(صفحه عريض) در سايزي در محدوده بين 17 تا 24 اينچ يا بيشتر هستند.اين اندازه با اندازه گيري قطر صفحه نمايش(از گوشه سمت راست در پايين مانيتور تا گوشه سمت چپ مانيتور) بدست مي آيد.
Image
Monitor ها به صورت پيشفرض در دستگاه هايي نظير تبلت ها ، لپتاپ ها و نوت بوک ها و همچنين در کامپيوتر هاي all-in-one نيز قرار داده ميشوند.در هر صورت شما ميتوانيد با خريد يک دستگاه مانيتور جديد مانيتور خود را ارتقاء دهيد.
اگرچه مانيتورها به عنوان دستگاه هاي خروجي در نظر گرفته ميشوند چرا که آنها وظيفه اي جز نمايش دادن اطلاعات بصورت گرافيکي در صفحه نمايش را در خروجي ندارند اما تعدادي از آنها نيز با تکنولوژي Touchscreen يکپارچه شده اند.اين نوع از مانيتور ها هم به عنوان دستگاه ورودي و هم به عنوان دستگاه خروجي شناخته ميشوند،که معمولا به آنها InputOutput Device و يا IO Device هم گفته ميشود.
تعدادي از مانيتور ها نيز با تجهيزات جانبي مثل ميکروفون ، اسپيکر ، دوربين وبکم و يا USB Hub يکپارچه شده و عرضه ميشوند.
مانيتورها در چند دسته تقسيم‌بندي مي‌شوند:
1- مانيتور هاي لامپ تصويري يا CRT
2- مانيتور هاي LCD
3- مانيتور هاي LED
مانيتورهاي لامپ‌ تصويري يا CRT : در چند سال اخير رونق فرارواني در بين کاربران داشته اند . اين مانيتورها در اندازه 12 و 14 اينچ به بازار عرضه شدند ، سپس استفاده اندازه از 15 و 17 اينچ آنها در بين کاربران رونق گرفت که در حال حاضر اندازه 17 اينچ آنها بيشتر مورد استقبال مي‌باشد. در حال حاضر انواع 19، 21 و 22 اينچ نيز ساخته شده اند که به دليل قيمت نسبتا بالاتر، کمتر مورد استفاده عموم قرار مي‌گيرند. اين نوع مانيتورها داراي صفحات محدب و تخت هستند که نوع صفحه تخت آنها بين کاربران پرطرفدارتر است. ايجاد تصوير در اين مانيتورها به‌وسيلهء پرتاب الکترون‌ها و هدايت آن‌ها به کمک ميدان‌هاي الکترومغناطيسي صورت مي گيرد.
مانيتورهاي LCD : مانيتورهايي هستند با قطر کم و بدون لامپ تصوير و قطر آنها در حدود 4 سانتي‌متر است. مانيتورهاي LCD را با نام کريستال مايع نيز مي‌شناسند، زيرا اين مانيتورها از کنار هم چيدن سلول‌هاي کريستال مايع بوجود مي‌آيند. به اين مانيتورها بايد از زاويه مستقيم نگاه کرد تا تصوير به خوبي ديده شود.
مانيتورهاي LED : مانيتورهايي هستند شبيه به LCDها، که براي نمايش تصوير از ديودهاي نوري استفاده مي‌کنند.
اکنون براي آشنايي بيشتر شما، به مقايسه مانيتورهاي CRT و LCD مي‌پردازيم:
مانيتورهاي LCD داراي روشنايي يا Brightness بين 2 تا 4 برابر مانيتورهاي CRT هستند اما در مورد وضوح تصويري يا Contrast مانيتورهاي CRT 2 تا 4 برابر مانيتور هاي LCD مي باشند.
زاويه ديد يا Viewing Angle مانيتورهاي CRT بيش از 150 درجه است. درصورتي‌ که در مورد مانيتورهاي LCD معمولي اين رقم حداکثر معادل 90 درجه است.
امواج مغناطيسي مانند آهنربا و امواج الکترومغناطيسي مانند موبايل روي مانيتورهاي CRT ايجاد اختشاش تصويري مي‌کنند ولي مانيتورهاي LCD از اين آسيب در امانند.
به دليل تکنولوژي ساخت هر يک از مانيتورها، مانيتورهاي CRT در مرکز بسيار شفاف‌ترند درصورتي‌که مانيتورهاي LCD در گوشه‌ها روشنتر هستند.
مانيتورها CRT قدرت و انعطاف بيشتري براي مطابقت با رنگ‌هاي قابل دريافت چشم انسان دارند. همچنين مانيتورهاي CRT نسبت به مانيتورهاي LCD داراي کيفيت رنگ و خلوص رنگ بيشتري هستند.
بزرگترين اشکال مانيتورهاي LCD احتمال ايجاد پيکسل سوخته يا Defective Pixel بر روي صفحه نمايش آن‌ها است. وبزرگترين مشکل مانيتورهاي CRT لرزش تصويري يا Flickering آنها است، که البته در صورتي‌که فرکانس 85Hz و بالاتر پشتيباني شود، اين لرزش محسوس نخواهد بود.
مانيتورهاي CRT به طور معمول 120watt انرژي مصرف مي‌کنند و اين درحالي‌ است که مانيتورهاي LCD تنها 40watt مصرف انرژي دارند.
وزن يک مانيتور CRT درحدود 13 کيلوگرم است و يک مانيتور LCD تنها حدود 3 کيلوگرم وزن دارد.
همچنين مهم است که بدانيم مانيتورهاي LCD علاوه بر توليد گرماي کمتر، آثار سوء بسيار کمتري بر چشم دارند. همچنين يکي از موارد بسيار خطرناک درباره مانيتورهاي CRT انتشار گازهايي است که به واسطه گرما تبخير شده و به بيرون متصاعد مي‌شوند . اين گازها براي انسان ف محيط زيست و بخصوص لايه ازن بسيان زيانبار هستند.
در آخر بايد گفت براي پيروزي مانيتورهاي LCD بر مانيتورهاي CRT نياز به زمان زيادي است، تا نواقصش برطرف شده و از نظر قيمت نيز بتواند با آن رقابت کند.

مانيتور يا صفحه نمايش متداول ترين دستگاه خروجي بوده که از آن براي نمايش اطلاعات استفاده مي گردد و داراي انواع مختلفي است . يک صفحه نمايش مانند تلويزيو ...

مانيتور را مي‌توان مهم‌ترين قطعه يك كامپيوتر دانست. اين قطعه تنها قطعه‌اي است كه مستقيما با سلامت كاربر خود سروكار دارد البته تا حدود ۱۰ سال پيش اين ط ...

مقدمه: با توجه به اهميت ترانسفورماتورها و لزوم بهره‌برداري مناسب از آنها، پروژه طراحي و اجراي سيستم مانيتورينگ On-line ترانسفورماتور از اسفند سال84 در ...

نام نويسنده : دکتر شيما طباطبايي مانيتورينگ جنين در منزل به منظور استخراج داده ها در طولاني مدت و با هزينه کمتر بسيار مناسب است. است . اين روش شامل پر ...

نانوحسگر وسيله اي است بسيار ريز که قادر به شناسايي و ارائه پاسخ به محرک هاي فيزيکي در مقياس يک نانومتر است. نانوحسگرها کاربردهاي متعددي در علوم مختلف ...

● مقدمه نانوذرات به علت کاربردهاي متعدد در صنايع مختلفي مانند صنايع آرايشي بهداشتي، صنايع اُپتيکي و الکترونيکي، مورد توجه پژوهشگران قرار گرفته اند. د ...

اندازه گيري گازهاي خطرناك روز به روز در صنعت امروز اهميت بيشتري پيدا مي كند. كارخانه ها كميته اي براي ايجاد استانداردهاي محيطي تشكيل داده اند و شرايط ...

سلاح تازه اي که ساخت آن بسيار ساده و تأثير آن کاملا گسترده است ، اساس و عصاره آن چيزي نيست جز يک پرتو شديد و آني از موجهاي راديويي يا مايکرو ويو که قا ...

دانلود نسخه PDF - مانيتور