up
Search      menu
تولید و کشاورزی :: مقاله گياهان دارويي PDF
QR code - گياهان دارويي

گياهان دارويي

گياهان در خدمت سلامتي

در اين جا شما را با تاثيرات درماني اکليل کوهي،رزماري،گل ياسمن،شمعداني وحشي و سرو کوهي آشنا مي کنيم:
● اکليل کوهي اکسير جواني و دشمن غم زدگي ها
بوته معطر اکليل کوهي را بيشتر در حاشيه خيابان ها و پارک مي کارند. شکل ظاهري گياه شبيه ترخون است.
اما رنگ آن سبز مات و پشت برگ هاي آن سفيد مايل به نقره اي است. اين گياه بسيار خوش يمن بوده و در واقع مي توان گفت علاوه بر خواص درماني به علت ظاهر زيبا و عطر ملايم آن جنبه زينتي نيز دارد. اکليل کوهي (رزماري) از قديم الايام مورد توجه اطبا بوده است و حتي در قبور فراعنه مصر شاخه هايي از اين گياه در تابوت ها پيدا شده است.
● رزماري (اکليل کوهي) گياه مقدس
در يونان و روم باستان نيز اکليل کوهي در رديف گياهان مقدس قرار داشته و علاوه بر جنبه درماني، در مراسم آييني، در حمام ها و رايحه درماني کاربرد فراواني داشته است. اطباي شرقي به ويژه ابوعلي سينا مصارف زيادي از اين گياه را به ويژه در درمان ناراحتي هاي کبدي و معده اي توصيه کرده اند.
مصارف غذايي رزماري را نبايد ناديده گرفت. اين گياه به علت خواص درماني متعدد به ويژه ضدنفخ آن در چاشني ها و در ترکيبات ماسالاها، ادويه ها و سس ها مورد استفاده قرار مي گيرد.
▪ کاربردهاي درماني اکليل کوهي در طب سنتي
اکليل کوهي، قابض و محرک عمومي بدن است که داراي خاصيت ضددرد، ضدروماتيسم و نقرس، بادشکن، مدر و معرق است.
به علت صفراآوري در رديف داروهاي معالج کبد و کيسه صفرا، به ويژه در هپاتيت ها و يرقان ها قرار دارد.
مصرف اين گياه در ترکيبات دارويي تقويت کننده هاي عمومي به ويژه تقويت قلب و اعصاب کاربرد فراوان دارد.
در طب سنتي از دم کرده هاي آن شربتي آرام بخش تهيه مي کنند که در درمان ناراحتي هاي دماغي، فلج هاي جزئي، ضعف، کسالت و خستگي هاي فکري مورد استفاده قرار مي گيرد.
افسانه هاي زيادي را به اين گياه در زمينه نوسازي بدن و طراوت و شادابي ناشي از مصرف آن نسبت داده اند و از آن به نام اکسير جواني ياد کرده اند، اما آنچه که مسلم است رزماري علاوه بر موارد يادشده، معالج صددرصد روماتيسم بوده و خوردن جوشانده آن در درمان بي خوابي، سردردهاي ميگرني، تپش شديد قلب، تنگي نفس و ضعف عمومي بدن بسيار موثر است.
غرغره جوشانده رزماري آرام بخش موثري براي گلودرد و آفت دهان است.
▪ چاي رزماري
براي تهيه اين چاي، مقدار ۵ گرم از شاخه هاي خشک رزماري، گلدار يا بي گل اين گياه را در يک ليوان آب جوش ريخته و مدت ۱۰ دقيقه بگذاريد دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و با شکر سرخ يا عسل ميل کنيد.
▪ حمام آرام بخش با رزماري
حمام کردن منظم با روغن گياهان معطر، باعث کنترل استرس، کاهش تنش و اضطراب، از بين رفتن دردهاي عضلاني و رفع خستگي شده و نشاط و نيروي تازه اي به بدن مي بخشد.
حمام رزماري براي افراد خسته و کم خون و کودکان لاغر توصيه شده است. براي اين منظور جوشانده غليظي که از جوشاندن يک مشت از گياه در يک ليتر آب جوش که به مدت پنج دقيقه ملايم جوشيده باشد تهيه کرده و به آب گرم وان حمام اضافه کنيد و روزي دو بار و هر بار به مدت يک ساعت از اين حمام استفاده کنيد و بدن را در آن ماساژ دهيد.
همچنين مي توانيد مقدار ۶ الي ۱۰ قطره از روغن رزماري را درون يک وان پر از آب گرم ريخته و براي اينکه آرامش تان به هم نخورد تلفن را از پريز بکشيد و با پخش يک موسيقي بسيار ملايم به آرامي وارد آب شده، ۱۰ تا ۲۰ دقيقه در آن غوطه ور شويد.
پس از حمام و رفع درد، خستگي و تنش مي توانيد همانند يک کودک بخوابيد.
از اين گياه مي توانيد در ظرف هاي شيشه اي و بلور به صورت تزئيني در اتاق خواب و پذيرايي قرار داده و فضا را عطرآگين نماييد.
● گل ياسمن( syringa)
اين گياه معطر يکي از داروهاي قديمي روس است که به نام هاي ياس سفيد، ياس گلداني، گل هاشم و ياسمن بستاني شهرت دارد. در گذشته آن را براي معطر ساختن فضاي خانه در باغچه هاي قديمي مي کاشته اند. اين گياه در عطرسازي مورد استفاده قرار گرفته و در حمام درماني کاربرد فراوان دارد. از عصاره اين گياه در ماساژ درماني (ماساژ موضعي) به عنوان ضد درد و در موارد خواب رفتن اعضا استفاده مي شده است.
مصارف دارويي آن در طب سنتي فراوان است. عطر اين گياه شادي آور است و جوشانده برگ و گل آن در ناراحتي هاي کليوي، نقرس، سياتيک، روماتيسم، کمردرد، تب و بيماري هاي ناشي از سرماخوردگي (ريوي) در افراد مسن و عوارض پوستي کاربرد دارد.
● شمعداني وحشي ( Geranium )
شمعداني وحشي «ژرانيوم» که به آن گل عطر، عطر شاهي يا عطر چايي، برگ مشک، برگ عطر و منقار درنا نيز مي گويند، داراي اسانس ژرانيوم و از خانواده گياهان معطر شمعداني است. مواد معطر آن خواص درماني ضدافسردگي و آرام بخش دارد. اين گياه (برگ آن) در ترکيب نسخه هاي دارويي آرام بخش هاي اعصاب و روان درگذشته و حال کاربرد داشته و دارد.
شمعداني وحشي علاوه بر کاربردهاي غذايي (جهت معطر کردن چاي و گاه در غذاهاي سنتي همانند گل محمدي مورد مصرف قرار مي گيرد.) و نيز دارويي، در عطرسازي و حمام درماني نيز مورد استفاده قرار مي گيرد.
اين گياه داراي خاصيت پايين آورنده فشار خون و تقويت کننده عمومي است. از ضماد و اسانس آن به عنوان مسکن در دندان درد، ضرب ديدگي و سوختگي ها استفاده مي کنند.
● سرو کوهي( Genevrer )
اين گياه درختچه اي است که در بيشه ها، زمين هاي باير و کمرکش کوه ها مي رويد، اما به عنوان درختچه تزئيني در حاشيه خيابان ها و بوستان ها نيز کاشته مي شود.
برگ هايش هميشه سبز و ميوه آن که ابهل گفته مي شود، سرخ مايل به سياه و کمي شيرين است. ميوه آن علاوه بر مصارف مختلف غذايي و دارويي براي معطر ساختن محيط به صورت سوزاندن و بخور دادن مورد استفاده قرار مي گيرد.
امروزه در صنايع آرايشي و بهداشتي از برگ و ميوه سرو کوهي در ساختن لوسيون هاي زيبايي براي پوست و تقويت موي سر استفاده مي شود.
کاربردهاي درماني آن به صورت جوشانده و ضماد در درمان ناراحتي هاي گوارشي، کليوي، ريوي، پوستي، تقويت کننده عمومي و تصفيه کننده خون و در دردهاي روماتيسمي و نقرس به عنوان يک ضدعفوني کننده قوي در طب سنتي رايج است. حمام آن آرامبخش دردهاي روماتيسمي است.

همانند معماري منحصر به فرد و آميخته با نظم باغ ايراني، گونه‌هاي گياهي موجود در آن نيز منحصر بفرد بوده‌اند. در باغ ايراني همچنانكه معماري با اصول و قوا ...

در زمان هاي نه چندان دور در خانواده هاي ايراني معجوني تهيه مي شد که شايد فراهم کردن آن براي خانم ها در اين زمانه کمي سخت باشد چرا جايي که مي توان با ب ...

● مقايسه چمن باگياهان پوششي : چمن گياهي است از خانواده گندميان که به نگهداري و مراقبت زيادي احتياج دارد. داشتن يک چمن خوب مستلزم صرف هزينه سنگيني مي ب ...

مقدمه در بين سيارات منظومه شمسي تنها زمين براي زندگي و حيات مناسب است. يکي از علل آن اندازه صحيح اين سياره است. در سيارات بزرگ نيروي جاذبه به قدري زيا ...

● مقايسه چمن باگياهان پوششي : چمن گياهي است از خانواده گندميان که به نگهداري و مراقبت زيادي احتياج دارد. داشتن يک چمن خوب مستلزم صرف هزينه سنگيني مي ب ...

داروهايي كه در درمان دارويي مورد استفاده قرار مي گيرند عبارتند از: قرصهاي ضدبارداري قرصهاي ضدبارداري شايعترين داروهايي هستند كه براي درمان هورموني است ...

کم آبي در گياهان به صورت علايمي مانند توقف رشد , کوچکتر شدن برگ , کوتاه شدن فاصله ميان گره ها , بد شکل شدن برگ ها , سوختگي حاشيه برگ ها و ريزش برگ در ...

● واژگان فيزيولوژي گياهي: علم مطالعه ي ساختارهاي گياهي. اکولوژي: بوم شناسي مطالعه ي محيط زندگي. ژنتيک: شاخه اي از علم زيست شناسي است که درباره ي انتق ...

دانلود نسخه PDF - گياهان دارويي