up
Search      menu
طب سنتی :: مقاله گياهان دارويي PDF
QR code - گياهان دارويي

گياهان دارويي

معجون ايراني

در زمان هاي نه چندان دور در خانواده هاي ايراني معجوني تهيه مي شد که شايد فراهم کردن آن براي خانم ها در اين زمانه کمي سخت باشد چرا جايي که مي توان با بازکردن يک بسته کافي ميکس و ريختن آن درون فنجان و مخلوط کردن با آب جوشي که داخل ماکروفر يا... داغ شده دم کردن اين معجون مشکل به نظر مي رسد. ولي اي کاش کمي به قبل بازمي گشتيم و سلا متي و نشاط را درون خانواده هاي آن زمان مي يافتيم ولي مي توانيم بامراجعه به عطاري هايي که رنگ و بوي خانه مادربزرگ ها را براي ما به ارمغان ميآورد با تهيه کمي از گياهان دارويي آرامش از دست رفته را به خانه هايمان برگردانيم.
جوشانده مورد نظر معجوني است که از ترکيب سنبل الطيب و گل گاوزبان به همراه ليموعماني و در صورت تمايل مقداري بابونه شيرازي تهيه مي شود که مي تواند ضعف و خستگي اعصاب، تحريکات عصبي، تشويش، دلهره، اضطراب، افسردگي، تشنج، صرع، سرگيجه، لرزش دست ، دردهاي عضلا ني، دردهاي عصبي، ميگرن، اختلا لا ت عصبي معده و روده سياتيک و ماليخوليا را درمان کند. حال به بيان خواص و ساختار هر يک از اين گياهان مي پردازيم:
● سنبل الطيب
ابتدا سنبل الطيب يا والريان گياهي است از تيره «والرياناسه valerianacae» است که نام علمي آن «officinalis aleriama» مي باشد و در پزشکي ريشه اين گياه مورد استفاده قرار مي گيرد. سنبل الطيب که به آن «علف گربه» نيز گفته مي شود از آن جهت که گربه علا قه وافري به خوردن آن دارد و هنگامي که آن را مي بيند به دور آن مي چرخد و با ولع خاصي آن را مي خورد. سنبل الطيب داراي طبيعت گرم است. آرام بخش و خوابآور است و با خوردن آن مي توانيم از ديدن خواب هاي پريشان جلوگيري نماييم.
دم کرده اين گياه درد قولنج معده و روده را برطرف مي کند و در هضم و جذب غذا دستگاه گوارش را ياري مي دهد. سنبل الطيب دم کرده در درمان بواسير هم موثر است و جوشانده اين گياه انگل هاي روده را دفع مي کند. دم کرده سنبل الطيب کليه را فعال نموده و بر حجم ادرار مي افزايد و سبب دفع آب زيادي بدن مي شود. دم کرده سنبل الطيب، قند خون را کاهش داده و از تکرر ادرار در بيماران ديابتي جلوگيري مي کند. غرغره با جوشانده سنبل الطيب با ضدعفوني دهان و دندان زخم هاي داخل دهان را برطرف مي سازد.
براي ضدعفوني کردن چشم مي توان به دم کرده اين گياه به همراه آب گشنيز به چشم قدرت بينايي بيشتر بدهيم و از پرخوني و قرمزي چشم جلوگيري کرده و با اين روش موجب رشد مژه شويم.
سنبل الطيب بيماري يرقان و اختلا لا ت کبدي را نيز برطرف مي سازد شست و شوي سر با جوشانده سنبل الطيب سبب تقويت موي سر شده و در مان کننده آسم و سرفه هاي مزمن نيز هست.
«۱۰ گرم سنبل الطيب با يک ليتر آب جوشانده مي شود.»
● گل گاوزبان
گاوزبان، گياهي دارويي از تيره گاوزبان Boraginaceac است که نام علمي آن «officinalis Borago» مي باشد و در عربي به آن لسان الثور مي گويند.
در پزشکي، ساقه، برگ و گل اين گياه که حاوي ازوتاب دوپتاسيم است استفاده مي کنيم گل گاوزبان با طبيعت گرم به صورت دم کرده مي تواند در درمان سرفه هاي حاد و مزمن برونشيت، التهاب برونش ها، تنگي نفس گريب، زکام، سرخک، مخملک، آبله مرغان و تب هاي عفوني بسيار موثر باشد.
کمپرس با جوشانده گل گاوزبان سبب از بين رفتن و اختلا لا ت آلرژيک پوستي مي شود. پودر سوخته گل يا برگ گاوزبان نيز التيام دهنده زخم مخاط دهان و لثه است.
جوشانده گل گاوزبان در تب هاي امراضي ناشي از مخملک تب خال، کهير، سرخک مصرف دارد که در اين گونه موارد يک قاشق سوپ خوري گل گاوزبان را در يک ليوان آب جوش به مدت ۱۰ دقيقه دم کرده و روزي ۳ الي چهار ليوان مورد مصرف قرار گيرد. جوشانده گل گاوزبان با بنفشه براي رفع خستگي و زکام مفيد است.
ليمو عماني که پرورش يافته ليمو ترش است و خشک کرده آن بسيار پرفايده است و کليه خواص ليموترش را دارا است و مي تواند به دم کرده گل گاوزبان رنگ و طعم مطلوبي بدهد.
گياه بعدي که مي تواند به دلخواه داخل اين معجون استفاده شود بابونه نام دارد.
● بابونه
بابونه يا بابونج که گل گاو چشم و عين القط ناميده مي شود گياهي است معطر با گل هاي سفيد زيبا و چتري که از تيره کاسني است compositae که نام علمي آن chamomilla Matricaria است. بابونه داراي خواص بسياري است که گوشه اي از آن به اين شرح است:
دم کرده يا جوشانده گل بابونه در تقويت دستگاه گوارش مي تواند چند برابر قرص هاي رنگارنگ معده اثر بخش باشد. چرا که در کنترل اشتها اختلا لا ت هاضمه، دل درد، نفخ شکم و ديگر ناراحتي هاي معده نقش درمان کننده دارد و همچنين جوشانده بابونه ورم مخاط و التهابات معده را درمان مي کند.
دم کرده آن دستگاه تنفسي را درمان مي کند سينه درد و تنگي نفس، دردهاي ناشي از عادت ماهيانه را تسکين مي دهد و در عضلا ت که بر اثر در رفتگي پيچ خوردگي و رگ به رگ شدن حاصل شده با ماساژ با اسانس بابونه برطرف مي شود. شست و شوي جراحات و سوختگي ها و خراش ها با جوشانده بابونه هم سبب تسکين درد زخم و هم موجب جلوگيري از ورود ميکروب ها به داخل زخم ها مي شود.
ضماد گل بابونه، درمان کننده اگزماي مرطوب و خارش بدن است. دم کرده بابونه خستگي ناشي از کار زياد را برطرف مي کند و در درمان سردردهاي ميگرني و عصبي و ضعف اعصاب به طور سريع عمل مي کند. دم کرده بابونه عمل هضم را تسهيل مي بخشد و مبتلا يان به رماتيسم يا دردهاي ناشي از بيماري هاي عصبي روغن بابونه را در جاهاي دردناک بدن خود بمالند تا دردشان تسکين يابد. دم کرده آن به عنوان داروي ضدکرمک در اطفال مصرف مي شود.
حال با آگاهي از خواص يک به يک اين نوشابه هاي خانگي به راز سلا متي و شادماني قابل وصف نسل گذشته خود پي مي بريم. هنگامي که عطر دم کرده اين دارو در خانه پخش مي شود طراوت را به همراه خود ميآورد اين دم کرده را با کمي نبات ميل کنيد و از آن لذت ببريد; نوش جان.

همانند معماري منحصر به فرد و آميخته با نظم باغ ايراني، گونه‌هاي گياهي موجود در آن نيز منحصر بفرد بوده‌اند. در باغ ايراني همچنانكه معماري با اصول و قوا ...

● مقايسه چمن باگياهان پوششي : چمن گياهي است از خانواده گندميان که به نگهداري و مراقبت زيادي احتياج دارد. داشتن يک چمن خوب مستلزم صرف هزينه سنگيني مي ب ...

مقدمه در بين سيارات منظومه شمسي تنها زمين براي زندگي و حيات مناسب است. يکي از علل آن اندازه صحيح اين سياره است. در سيارات بزرگ نيروي جاذبه به قدري زيا ...

راهنماي کاشت گياهان دارويي در خانه اگر در حياط خانه يا آپارتمان تان باغچه کوچکي داريد، پيشنهاد مي کنم براي يک بار هم که شده، گياهان دارويي در باغچه تا ...

● مقايسه چمن باگياهان پوششي : چمن گياهي است از خانواده گندميان که به نگهداري و مراقبت زيادي احتياج دارد. داشتن يک چمن خوب مستلزم صرف هزينه سنگيني مي ب ...

داروهايي كه در درمان دارويي مورد استفاده قرار مي گيرند عبارتند از: قرصهاي ضدبارداري قرصهاي ضدبارداري شايعترين داروهايي هستند كه براي درمان هورموني است ...

دانه، برگ، ريشه، عصاره و پوست درختان و انواع گياهان موجود در طبيعت، اولين ترکيباتي بود که آدمي از بدو تولد به جاي قرص و ديگر داروهاي شيميايي از آن برا ...

قبل از کشف انسولين و داروهاي کاهش دهنده قندخون، بيماران ديابتي با گياهان دارويي و درمان هاي سنتي معالجه مي شدند. تاکنون تاثير مثبت بيش از ۱۲۰۰ گياه دا ...

دانلود نسخه PDF - گياهان دارويي