up
Search      menu
فنآوری اطلاعات :: مقاله گوگل PDF
QR code - گوگل

گوگل

۲۵ راز در معروف ترين موتور جستجوي دنيا

۱) همه چيز در نحوه ي نوشتن
با اطلاع از چگونگي نوشتن عبارات جستجو در موتورهاي جستجو، مي توانيد اطلاعات مورد نيازتان را به راحتي پيدا کنيد. به عنوان مثال دستور باعث مي شود تا موتور جستجوي گوگل، همه ي صفحاتي که در آدرس URL آن ها، کلمه ي مورد نظر وجود داشته باشد را براي تان فهرست کند.
۲) نوار ابزار گوگل
با اضافه کردن نوار ابزار گوگل به مرورگرتان، از اين پس مي توانيد کار جستجو را با سرعت و راحتي بيش تري انجام دهيد. يکي ديگر از امکانات اين نوار ابزار، جلوگيري از نمايش پنجره هاي تبليغاتي است. براي دريافت اين برنامه و کسب اطلاعات بيش تر به نشاني TOOLBAR.GOOGLE.COM مراجعه کنيد.
۳) چه کسي به سايت شما لينک داده است
بسياري از مديران سايت ها علاقه مندند بدانند چه کساني (از سايت خود) به سايت آن ها لينک داده است. گوگل به اين سؤال پاسخ مي دهد. مي توانيد در قسمت جستجو، عبارت را وارد کرده و کليد ENTER را بزنيد. نتيجه ي اين درخواست، فهرست سايت هايي است که به سايت شما لينک داده اند.
۴) کاربردهاي تجاري
موتور FROOGLE.GOOGLE.COM فهرست محصولات فروشگاه هاي ONLINE را تهيه مي کند و موتور CALATOGS.GOOGLE.COM براي نمايش و درخواست کاتالوگ محصولات به کار مي رود.
۵) نگاهي به آينده
مديران گوگل هميشه نيم نگاهي به آينده دارند. اگر مي خواهيد بدانيد چه در سر آن ها مي گذرد و قرار است در آينده چه کارهايي انجام دهند، بهتر است سري به آزمايشگاه آن ها بزنيد و خود از نزديک با خدمات و محصولات آتي گوگل آشنا شويد. آدرس آزمايشگاه گوگل LABS.GOOGLE.COM GVS.HTML مي باشد.
با مستثني کردن کلمات، علاوه بر کاهش حجم نتايج جستجو، مي توان به اطلاعات مورد نظر نزديک تر شد. با گذاشتن علامت قبل از کلمه ي دلخواه، گوگل آن کلمه را استثنا قلمداد کرده و از نمايش صفحاتي که حاوي چنين کلمه اي باشند، پرهيز مي کند.
۶) تعيين بازه هاي تاريخي
نتايج مطلوب تر در اغلب موارد، زماني که جستجويي را با گوگل انجام مي دهيد، نتيجه ي آن هزاران سايت و وبلاگ و نشاني مي باشد که در واقع بسياري از آن ها کاربرد چنداني ندارند و با موضوع موردنظرتان هماهنگ نيستند. يکي از روش هاي مؤثر در کاهش حجم نتايج جستجو، تعيين بازه هاي تاريخي است. مثلا زماني که بازه اي را بين سال هاي ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۴ تعريف مي کنيد، گوگل با تبعيت از آن، فقط آن دسته از صفحاتي که دربازه ي مذکور ايجاد يا روزآمد شده اند را براي تان فهرست مي کند (براي تعريف بازه هاي تاريخي به گزينه ي مراجعه کنيد).
۷) فقط صفحات جديد
جستجو بدون ذکر تاريخ، نتايج بي شماري در پي دارد. انبوه نتايج، نه تنها به يافتن مطلب موردنظرتان کمکي نمي کند، بلکه موجب سردرگمي تان نيز مي شود. علاوه بر اين اگر بعد از يک بررسي طولاني بين نتايج جستجو، به اطلاعات مورد نظرتان رسيديد و متوجه قديمي بودن آن ها شديد، چطور؟ اگر به دنبال اطلاعات جديد و روزآمد هستيد، در قسمت جستجوي پيشرفته، عبارات ، و حتي را در مقابل گزينه ي DATE وارد کنيد تا گوگل بسته به تاريخ ذکر شده، فقط فهرست صفحات جديد را براي تان نمايش دهد. مثلا اگر عبارت را انتخاب کنيد، گوگل تمامي صفحاتي که در سه ماه گذشته ايجاد يا بروز شده اند را جستجو و آن هايي که با موضوع مورد نظرتان منطبق هستند را نمايش مي دهد.
۸) مستثني کردن کلمات
با مستثني کردن کلمات، علاوه بر کاهش حجم نتايج جستجو، مي توان به اطلاعات مورد نظر نزديک تر شد. با گذاشتن علامت قبل از کلمه ي دلخواه، گوگل آن کلمه را استثنا قلمداد کرده و از نمايش صفحاتي که حاوي چنين کلمه اي باشند، پرهيز مي کند. مثلا نتيجه ي عبارت ، همه ي صفحاتي که مربوط به ايران هستند و از تهران نامي نبرده اند را شامل مي شود.
۹) WILDCARDها
زماني که به طور کامل از کلمات موضوع مورد جستجو آگاهي نداريد، بهتر است از کاراکتر کمکي ستاره استفاده کنيد. کاراکتر معني مي دهد. مثلا عبارت مي تواند نتايجي نظير ، و يا نتايجي از اين دست را حاصل شود.
۱۰) عناوين صفحات
معمولا همه ي صفحات وب، عنوان دارند. گاهي اوقات استفاده از اين عناوين، به شما در پيدا کردن مطالب مورد نيازتان کمک شاياني مي کند. مثلا عبارت ، گوگل را بر آن مي دارد تا فقط عناوين صفحات را براي يافتن کلمه ي ذکر شده، جستجو کند.
۱۱) شرکت در گروه هاي خبري
اينترنت فراتر از ايميل و صفحات وب است. به عنوان مثال گروه هاي خبري (NEWS GROUP) يکي ديگر از خدماتي است که از طريق اينترنت ارائه مي شود. گروه هاي خبري گوگل، گروه هاي معروف و معتبري هستند که شرکت در آن ها، به نوبه ي خود، کار لذت بخشي است. آدرس گروه هاي خبري گوگل از اين قرار است: GROUPS.GOOGLE.COM
۱۲) جستجوي خودکار
جستجو در اينترنت، قصه ي سوزن و انبار کاه است. گاهي اوقات ممکن است علي رغم صرف وقت زياد، باز هم به نتيجه ي دلخواه نرسيد. بنابراين هر ابزاري که در اين پروسه، از اتلاف وقت جلوگيري کند، بسيار باارزش است. يکي از اين ابزارها، ي گوگل نام دارد. اين ابزار با دريافت آدرس ايميل و عبارت مورد جستجو، به طور خودکار و روزانه، جستجويي را براساس عبارت دريافتي ترتيب داده و هر زمان که اطلاعات جديدي را يافت نمايد، آدرس آن را براي تان ايميل مي کند. آدرس پيغام دهنده ي گوگل به اين ترتيب است: HTTP: WWW.GOOGLEALERT.COM
۱۳) جستجوگر اخبار
اين ابزار نيز همانند پيغام دهنده ي گوگل، مشخصات اخبار مورد نظر را به همراه آدرس ايميل دريافت کرده و روزانه (بنا به درخواست کاربر، قابل تنظيم است). بر اساس عبارت دريافتي، جستجويي را در سايت هاي خبري ترتيب مي دهد و در صورت يافتن اطلاعات مناسب، آن را براي تان ايميل مي کند. آدرس اين ابزار http: www.GOOGLE.COM NEWSALERTS است.
۱۴) ماشين حساب گوگل
گوگل براي حل معادلات رياضي هم، ابزاري دارد که بسيار سريع و با دقت عمل مي کند. اين ابزار علاوه بر حل معادلات رياضي، قابليت تبديل انواع واحدها به يکديگر را نيز دارد. براي آشنايي بيش تر با اين ابزار کارآمد به آدرس زير مراجعه کنيد: HTTP: WWW.GOOGLE.COM HELP FEATURES.HTM#CALCULATOR
۱۵) معني کلمات
اگر معني يا بهتر بگوييم، تعريف کلمه اي را نمي دانيد، در کادر جستجو را نوشته و کليدENTER را بزنيد. در جواب اين جستجو، علاوه بر تعريف کلمه، لينکي نيز نمايش داده مي شود که با کليک روي آن، به جزئيات بيش تري مي رسيد.
۱۶) ترجمه کنيد
در حال حاضر، ماشين ترجمه ي گوگل مي تواند انگليسي را به ۵ زبان زنده ي دنيا ترجمه کند (امکان ترجمه ي بالعکس نيز وجود دارد). براي استفاده از اين مترجم ماشيني به آدرسHTTP: WWW.GOOGLE.COM LANGUAGE_TOOLS?HL=EN برويد.
اگر معني يا بهتر بگوييم، تعريف کلمه اي را نمي دانيد، در کادر جستجو را نوشته و کليدENTER را بزنيد. در جواب اين جستجو، علاوه بر تعريف کلمه، لينکي نيز نمايش داده مي شود که با کليک روي آن، به جزئيات بيش تري مي رسيد.
۱۷) تصويرياب
من شخصا هميشه گوگل را به خاطر ابزار تصويريابش ستوده ام. اين ابزار با دريافت کلمه يا عبارتي، تصاوير موجود روي اينترنت را جستجو کرده و در نهايت آن هايي را که با عبارت دريافتي منطبق هستند، فهرست مي کند. براي استفاده از اين ابزار به آدرس http: www.GOOGLE.COM IMGHP مراجعه نماييد.
۱۸) پرسش و پاسخ
تحقيق و جمع آوري مطالب از اينترنت، کار وقت گيري است. اگر براي انجام اين کار وقت کافي در اختيار نداريد. سري به آدرس HTTP: ANSWERS.GOOGLE.COM ANSWERS بزنيد و با مطرح کردن سؤالات تان و بررسي جواب ها، سريع تر به هدف تان برسيد.
۱۹) نمايش پنجره ي تنظيمات
گوگل به شما اين امکان را مي دهد تا نحوه ي نمايش نتايج را مطابق ميل تان تنظيم کنيد. به عنوان مثال با مراجعه به آدرس http: www.GOOGLE.COM PREFERENCES مي توانيد تعداد نمايش نتايج در هر صفحه را تعيين نماييد. علاوه بر اين در قسمت تنظيمات امکانات ديگري نظير SAFE SEARCHING نيز وجود دارد. با فعال کردن اين گزينه، گوگل از نمايش سايت هايي که به هر دليلي غير مجاز هستند، پرهيز مي کند.
۲۰) آمار استفاده از گوگل
در سايت http: www.GOOGLE.COM PRESS ZEITGEIST.HTML آمار جهاني استفاده از گوگل موجود است. در اين سايت جزئياتي از چگونگي استفاده ي ملل مختلف از گوگل و الگوهاي جستجوي آن ها وجود دارد.
۲۱) جستجو در دسته بندي ها
علاوه بر جستجوي کلي وب، گوگل امکان جستجو در دسته بندي ها (CATEGORIES) را نيز مي دهد. به عنوان مثال براي يافتن اطلاعاتي درباره ي هنر، تجارت، ورزش و ... مي توانيد ضمن مراجعه به نشاني http: www.GOOGLE.COM DIRHP، جستجويي را در دسته بندي هاي گوگل ترتيب بدهيد و سريع تر به هدف تان برسيد.
۲۲) براي بلاگرها
وبلاگ داشته باشيم يا نه؟ ايده داشتن يک وبلاگ شخصي، بسيار جالب است و اين که با در اختيار داشتن يک وبلاگ شخصي حرف دل مان را به گوش جهانيان برسانيم، فکر بسيارخوبي است. براي ساخت يک وبلاگ شخصي، به آدرس http: www.BLOGGER.COM START مراجعه نماييد. اين سايت متعلق به گوگل است.
۲۳) جستجوي داخل فايل ها
با کمک گوگل مي توان داخل فايل هاي مشخصي را براي يافتن کلمه اي دلخواه جستجو کرد. مثلا عبارت FILETYPE:DOC IRAN> > گوگل را بر آن مي دارد تا تمامي فايل هاي DOC (مربوط به برنامه ي MICROSOFT WORD) را به منظور يافتن واژه ي IRAN جستجو کرده و آن هايي که داراي چنين کلمه اي هستند را فهرست کند.
۲۴) کلمات عمومي
برخي کلمات عمومي نظير THE ،TO ،AT و غيره، زماني که در عبارت مورد جستجو ذکر مي شوند، توسط گوگل ناديده انگاشته مي شوند و تأثيري در نتيجه ندارند. حال اگر مي خواهيد چنين کلماتي در نتيجه ي جستجو مؤثر باشند کافي است يک علامت در مقابل آن ها بگذاريد.
۲۵) موتورهاي جستجوي تخصصي
با اين ترفند مي توانيد ضمن معرفي منابع مورد نظرتان به گوگل، از آن بخواهيد که نتايج جستجو را فقط از همان منابع بياوريد. مثلا براي جستجو در سايت مايکروسافت به روش زير عمل مي شود: HTTP: WWW.GOOGLE.COM DIRHP،

▪ نام فارسي : گوگلي المو مارکوني ▪ سال ولادت و فوت : ۱۹۳۷ – ۱۸۴۷ ميلادي ▪ مليت : ايتاليا گوگلي المو مارکوني مخترع راديو در سال ۱۸۷۴ در شهر بولوني ايتا ...

▪ نام فارسي : گوگلي المو مارکوني ▪ سال ولادت و فوت : ۱۹۳۷ – ۱۸۴۷ ميلادي ▪ مليت : ايتاليا گوگلي المو مارکوني مخترع راديو در سال ۱۸۷۴ در شهر بولوني ايتا ...

اگر شما از کاربران دنياي فناوري اطلاعات و ارتباطات هستيد، بدون ترديد حتما با google و خدمات متنوع آن آشنا هستيد. از زماني که در سال ۱۹۹۹، گوگل با همکا ...

يکي از شاخصه هاي مهم و متمايز کننده گوشي هاي تلفن همراه شاخصه سيستم عامل است. سيستم عاملي که به صورت مستقيم مي تواند بر کارايي، قيمت، قابليت ساپورت نر ...

نمايشگاه CES امسال نيز با خلق شگفتي هايي در حوزه فناوري سرانجام روز دو شنبه سوم ژانويه پس از ۳ روز، با معرفي برترين هاي هر حوزه به کار خود پايان داد. ...

گوگل به عنوان غول دنياي جستجو هرچند وقت يک بار ابزار يا سرويس جديدي به کاربران اش ارائه مي کند و بي شک با توجه به اين که اطلاعات وسيعي را از جستجوهاي ...

وبلاگ ساختن يک کار ساده است. وارد blogsky.com يا Persianblog.ir شويد و عضويت در سايت را بزنيد. در حال حاضر که blogsky عضو نمي پذيرد. پس مي توانيد به ه ...

سالار کمانگر متولد ۱۳۵۵ يک آمريکايي کردتبار است. او از کارمندان شرکت گوگل است و همکنون مديرعامل يوتيوب است. او در اين سمت جانشين چاد هورلي شد. او فارغ ...

دانلود نسخه PDF - گوگل