up
Search      menu
فنآوری اطلاعات :: مقاله گوشي هاي همه کاره PDF
QR code - گوشي هاي همه کاره

گوشي هاي همه کاره

يکي از شاخصه هاي مهم و متمايز کننده گوشي هاي تلفن همراه شاخصه سيستم عامل است. سيستم عاملي که به صورت مستقيم مي تواند بر کارايي، قيمت، قابليت ساپورت نرم افزاري، کيفيت کاربري و … تاثير بگذارد.
امروزه تمايل به خريد تلفن هاي همراه هوشمند روز به روز افزايش مي يابد و اين افزايش تقاضا تنها به اين دليل نيست که اين تلفن ها امکانات بسيار بيشتري را در اختيارمان مي گذارند (مانند ارسال ايميل، مرورگرهاي محبوب وب و برنامه ها و بازي هاي قابل دانلود و نصب روي موبايل ها)، بلکه دليل اصلي اين اشتياق بازار، قيمت هاي ارزان و مناسب اين گوشي ها نسبت به هر زمان ديگر است. به استثناي برخي مدل هاي گرانقيمت اروپايي، مي توان با پرداخت مبلغي کمتر از ۳۰۰ هزار تومان صاحب يک.Smartphone سريع و مناسب شد.
گوشي هاي بدون سيستم عامل، گوشي هاي جاوا
تا همين چند سال اخير واژه سيستم عامل در بين گوشي هاي تلفن همراه معنا و مفهوم خاصي نداشت. يعني گوشي هاي تلفن همراه از سيستم عامل خاصي استفاده نمي کردند و شايد صحيح تر بتوان گفت که سيستم عاملي براي گوشي هاي تلفن همراه وجود نداشت! با به وجود آمدن سيستم عامل هاي مختلف واژه اي به نام گوشي هاي بدون سيستم عامل به وجود آمد.اين نوع از گوشي ها از نظر ساختار نرم افزار جزو ساده ترين نوع گوشي هاي تلفن همراه هستند. به صورت غيرتخصصي مي توان آنها را در سه گروه زير دسته بندي کرد:
۱) گوشي هاي ساده بدون سيستم که قابليت ساپورت نرم افزار ندارند، از امکاناتي چون دوربين و … نيز برخوردار نيستند: نوکيا ۱۲۰۰، ۱۱۰۰ و …
۲) گوشي هاي ساده بدون سيستم عامل که قابليت ساپورت نرم افزار هاي مخصوص توليدي فقط توسط سازنده را دارند، گاهي از دوربين و … نيز در سطح پايين برخوردار هستند: نوکيا ۶۰۲۰ و تعدادي از گوشي هاي سامسونگ و موتورولا.
۳) گوشي هاي بدون سيستم عامل که قابليت نصب تم هاي مخصوص، بازي ها و نرم افزار هاي جاوا را دارند و داراي دوربين عکاسي بعضا با کيفيت بسيار بالا نيز هستند. در بين عموم مردم به گوشي هاي جاوا معروف هستند. مانند اکثر گوشي هاي سوني اريکسون: w۸۱۰ , k۷۵۰ , w۷۷۰ نوکيا: ۶۵۰۰ , ۵۳۱۰ و …سه نوع بالا اگر چه در دسته بندي گوشي هاي بدون سيستم عامل قرار دارند ( سيستم دارند، در واقع سيستم ها کاربري ساده ويژه کارخانه براي گوشي) اما مسلم است نوع سوم، تفاوت ها و گستردگي هاي بسيار زيادي را با دو نوع اول دارد و امروزه نيز قسمت بزرگي از بازار را تشکيل مي دهند و در واقع گوشي هاي با کاربري فقط ضروري نام گرفته اند.
● سيمبيان
سيستم عامل سيمبيان يکي از محبوب ترين و گسترده ترين انواع سيستم عامل هاي توليد شده براي گوشي هايي تلفن همراه است. گوشي هايي که در اين دسته قرار دارند جزو گوشي هاي Smart Phone (هوشمند) يعني با قابليت نصب نرم افزار هستند. اين سيستم عامل داراي انواع مختلف است که در زير به بررسي چند نوع از آن مي پردازيم.
گوشي هاي سيمبيان UIQ و UIQ۳
اين سيستم عامل تا به امروز بيشتر روي گوشي هاي سري P سوني اريکسون بيشتر استقاده شده است. گوشي هايي که از اين سيستم عامل استفاده مي کنند داراي صفحه لمسي هستند. از نرم افزار هاي سيمبيان خاص UIQ , UIQ ۳ نيز پشتيباني مي کنند. سوني اريکسون P۱ يا P۹۹۰ نمونه هاي مناسبي براي اين نوع گوشي ها هستند.
گوشي هاي سيمبيان سري ۶۰ ويرايش سوم ( پر طرفدار ترين نوع سيستم عامل ها ) گوشي هاي سيمبين سري ۶۰ نگارش سوم همانطور که از نام شان پيداست نوع تکميل شده سري ۶۰ هستند که ايراد هاي سري ۶۰ سيمبيان در آنها رفع شده است و ظاهر نرم افزاري و امکانات بيشتري را دارا هستند اين نوع سيستم عامل تقريبا سيستم عامل روز است و همه گوشي هاي سري N نوکيا به جز دو مورد بالا گوشي هاي مانند سامسنوگ I۸۰۰ و … داراي اين نوع سيستم عامل هستند.
سيستم عامل OS۹.۲ تقريبا نسخه بسيار کاملي است که بيشتر گوشي هاي داراي سيستم عامل مدل جديد داراي اين نوع سيستم عامل هستند اين نوع گوشي ها نرم افزار هاي خاص خود را ساپورت مي کند. از جمله بهترين امکانات نرم افزاري اين نوع گوشي ها توانايي نصب بازي هاي N gage در آنهاست که فوق العاده جذاب هستند.
امروزه حتي پس از معرفي سيستم عامل هاي جديد و پيشرفته هنوز بيشتر مردم علاقه مند هستند که با گوشي هايي داراي اين نوع سيستم عامل کار کنند. اين نوع سيستم عامل داراي امکانات کاربري بسيار مناسب و آسان، ظاهر بسيار بهتر نسبت به سري هاي معرفي شده و … است
● آندرويد گوگل
داوطلب جديدي که با سروصداي فراوان وارد سرزمين همراه هاي هوشمند شد. آندرويد يک پلتفرم متن باز بر پايه لينوکس است که توسط شرکت گوگل توليد شده و به بازار عرضه گشته است.
اين سيستم عامل روياي اتصال دائمي گوشي هاي همراه به اينترنت را به واقعيت تبديل کرده است، هر چند که در شروع کار فقط روي يک مدل گوشي(موبايل G۱ از شرکت HTC) ارائه شده است. البته پيش بيني مي شود به زودي روي تعداد زيادي از موبايل هاي HTC، موتورولا و غيره قابل مشاهده خواهد بود.
روي هم رفته شما با يک تلفن مدرن و قدرتمند طرف هستيد و بايد اين حقيقت را مورد توجه قرار دهيد که متن باز بودن اين سيستم عامل، به طور باور نکردني آن را براي بسياري از توسعه دهندگان نرم افزارها جذاب و خوشايند ساخته است.برخلاف بلک بري، ويندوز موبايل و iPhone، هيچ محدوديتي براي فعاليت توسعه دهندگان برنامه هاي اين پلتفرم وجود ندارد. همين توانايي تسلط بر قدرت توسعه دهندگان و استفاده از تمامي آنها (به دليل متن باز بودن) دليل اصلي قدرتمندي آندرويد است.
بايد منتظر ديدن تعداد بسيار زيادي از برنامه هاي خلاقانه و ابتکاري باشيد که براي اولين بار روي اين پلتفرم اجرا خواهند شد. شما تعداد بسيار زيادي انتخاب سخت افزاري از قيمت هاي پايين تا گران ترين قيمت را خواهيد داشت و تقزيبا هر نوع ابزار ورود اطلاعاتي را که ترجيح مي دهيد در اختيار خواهيد گرفت ( صفحه لمسي، صفحه کليد QWERTY و يا هر چيز ديگر). اين آخرين موبايل Geek هاست توسعه دهندگان در همين ابتداي کار تعداد زيادي حفره در اين پلتفرم را آشکار کرده اند (مانند نداشتن امکانات مناسب براي کارهاي تجاري.)
اگر گوگل در رفع اين مشکلات موفق نباشد، ممکن است پاسخ مورد نظر را از ارائه اين محصول نگيرد و در اين زمينه موفقيتي حاصل نکند. البته آندرويد هنوز آزمايش هاي پايه را طي نکرده است و براي قضاوت در مورد آن احتمالا کمي زود است.
● بلک بري
بلک بري قبل از آنکه به عنوان بهترين موبايل هوشمند براي استفاده از پست الکترونيک مورد توجه واقع شود، کار خود را به عنوان يک پيجر دوطرفه ستايش شده آغاز کرده بود. اين نام همچنين به عنوان يک مدل جامع سخت افزاري و نرم افزاري، درخشش خاص خود را در ارزيابي هاي انجام شده نشان داده است.
زيرا Research in Motion هم سخت افزار و هم سيستم عامل اين همراه هوشمند را توليد مي کند.سابقا اين تلفن همراه توسط شرکت ها به کارمندان و افراد مرتبط با آنها ارائه مي شد، زيرا پشتيباني از اين موبايل توسط سرورهاي عظيم بلک بري براي تمام کشورها انجام مي گرفت. اين سرورها خدمات بلک بري را همراه با پست الکترونيکي شرکت ها به شکل يک پارچه و همراه با امنيت و پشتيباني کامل ارائه مي کردند. اما امروزه، درخواست براي بلک بري توسط افراد حقيقي هم رو به افزايش گذاشته است.
BlackBerry Bold هم آخرين نسخه استاندارد اين سيستم عامل است که براي استفاده در گوشي هاي صفحه لمسي بهبود يافته و براي اولين بار در BlackBerry Storm از آن استفاده شده است.بلک بري يکي از بهترين تجربه هاي استفاده از پست الکترونيک در همراه هاي هوشمند است و اين را بايد ممنون صفحه کليد پر هيبت آن باشيم.
کار با سيستم عامل بلک بري واقعا ساده است و همه چيز با سادگي و از روي سليقه به شکل آيکون در سطرهاي متوالي در برابر شما قرار دارد. اينها دلايلي هستند که اين سيستم عامل در فروش کلي از ويندوز موبايل شرکت مايکروسافت جلو افتاده است.
همچنين RIM قصد دارد که به انجمن توسعه دهندگان اين پلتفرم رونقي دوباره بدهد. بنابراين پيش بيني مي شود که در آينده بايد در انتظار برنامه هاي بيشتر و کاربردي تري براي اين سيستم عامل باشيم.
بلک بري کاملا محصور و اختصاصي است. براي داشتن اين سيستم عامل شما بايد يک گوشي بلک بري بخريد.
اگر از نسخه Bold اين سيستم عامل استفاده نکنيد، مدل Storm و يا Flip Pearl اين گوشي چندان جذابيتي نخواهد داشت و حتي تاريخ گذشته هم به نظر خواهد آمد. همچنين در مدل هاي قبلي بلک بري مرورگر وب آن کاملا غير کاربردي و بدون استفاده است. هم اکنون فقط بايد منتظر گام هاي بلند بلک بري براي تبديل شدن به يک ابزار کارآمد براي مصرف کننده باشيم. خوشبختانه تغييرات خوبي در اينجا در حال وقوع است.
● ويندوز موبايل شرکت مايکروسافت
برخلاف نام iPhone و سيستم عامل ايکس آن، تنها اشتراک سيستم عامل گوشي هاي هوشمند مايکروسافت با سيستم عامل آن شرکت هم نام بودن اين دو است.
ريشه هاي ويندوز موبايل در ويندوز CE قرار دارند و قبل از اين در پاکت پي سي هاي اين شرکت مورد استفاده قرار گرفته اند. نسخه اي از ويندوز موبايل که امروزه استفاده مي شود ۶۱ است که به دو شکل صفحه لمسي و صفحه معمولي ارائه شده است.
ويندوز موبايل هم اکنون بعد از بلک بري در رتبه دوم بازار فروش ايستاده است، توسط گروهي از کارخانجات توليد کننده به دليل جان سختي و توانايي اش مورد استفاده قرار مي گيرد و برخلاف بلک بري و iPhone شما مي توانيد براي استفاده از آن خودتان اقدام به توليد سخت افزار مناسب کنيد. گروه بزرگي از سخت افزارهاي پيشرفته بازار موبايل را نمي توان بدون ويندوز موبايل تصور کرد (مانند Xperia X۱ سوني و HTC Touch HD).
به دليل اينکه رابط کاربري اين سيستم عامل واقعا وحشتناک است (بخصوص هنگام استفاده با گوشي هاي صفحه لمسي) توليدکنندگاني که از آن استفاده مي کنند روز به روز در تغيير اين رابط کاربري ماهرتر و کارآمد تر مي شوند!
براي استفاده از امکانات مولتي مديا، گوشي چندان جالبي نيست و مرورگر اصلي آن بسيار ناخوشايند است. متاسفانه براي نسخه بعدي آن (WM۷) هم بايد بيش از يک سال منتظر بمانيد.

1.روغن ها يک نام کلي براي انواع روانکارهاي مايع است که شامل روغن هاي معدني ، طبيعي ، سنتزي ، امولسيون و سيالات فرآيند مي باشد . 2.گريس نوعي روغن که ...

در آغاز قرن بيستم در سطح جهاني به عنوان بزرگترين رياضيدان نسل خود شناخته شد. در سال ۱۸۷۹ دوران دانشگاهي خود را در کان آغاز کرد، و تنها دو سال بعد به ا ...

شنوايي يکي از حواس ۵ گانه ماست که در زندگي روزمره براي به دست آوردن اطلاعات از آ ن استفاده مي کنيم و بسياري از مهارت هاي ما به شنوايي برمي گردد. قدرت ...

مقدمه برنامه ريزي نيروي انساني بخش مهمي از پشتيباني پس از فروش زمينه خدمات با تضمين خدمات است. نيروي انساني به منزله مهم ترين منابع هر سازماني است.( Q ...

سالهاي متمادي است که بحث تئوري همه چيز در فيزيک مطرح شده است. منظور از اين تئوري چيست؟ يک تئوري براي همه چيز به چه سئوالاتي بايد پاسخ دهد؟ اجازه دهيد ...

● درباره ارکيده ها ارکيده گل غايت ها است؛ به غايت زيبا، به غايت هوسناک، به غايت نامتعارف و به غايت گرانبها. ارکيده اين استاد تمام و کمال فريفتن حشرات ...

سل يا توبرکولوز (TB) بيماري عفوني ناشي از ميکروبي به نام ميکوباکتريوم توبرکولوز است که عمدتاً ريه ها را درگير مي کند، ولي گاهي به ساير قسمت هاي بدن ني ...

مانيتور يا صفحه نمايش متداول ترين دستگاه خروجي بوده که از آن براي نمايش اطلاعات استفاده مي گردد و داراي انواع مختلفي است . يک صفحه نمايش مانند تلويزيو ...

دانلود نسخه PDF - گوشي هاي همه کاره