up
Search      menu
گیاه شناسی :: مقاله گل بهاري PDF
QR code - گل بهاري

گل بهاري

مأموريت ۱۲ گل بهاري

براي مبارزه با دود سيگار، گازهاي آشپزخانه اي، گازهاي سمي متصاعد از مواد شوينده، رنگ هاي شيميايي و... به فکر خريد هواکش هاي قوي نباشيد. با ۱۲ گياهي که در زير به شما معرفي مي شود، مي توانيد محل زندگي خود را از اين سموم کشنده و سرطان زا پاک کنيد.
محققان فرانسوي به تازگي دريافته اند نگهداري از ۱۲ گل و گياه در فضاهاي مختلف خانه، انسان را در برابر خطرات و بيماري هايي که حاصل از گاز بنزن، آمونياک، فرمالدئيد و... است، محافظت مي کند، زيرا اين گياهان خواصي دارند که اين سموم را جذب کرده و هوا را پاک و تميز مي کنند.
چگونگي کاربرد اين گياهان، قرار دادن آنها در فضاهاي حمام، آشپزخانه و... در فصل هاي مختلف سال، علاوه بر اين که به هر کدام از فضاهاي مختلف خانه زيبايي خاصي مي دهد، طراوت بخش محيط و پاک کننده طبيعي هوا خواهد بود.
با توجه به ميزان آلاينده هايي که ناشي از گازهاي متصاعد از آشپزخانه، سوختن روغن، دود سيگار، رنگ هاي شيميايي، پاک کننده هاي شيميايي، حشره کش ها و... مي شود و ميزان استفاده از آنها در فضاي خانه و محل زندگي تان، از ۱۲ گلي که به شما معرفي مي شود، براي پاکيزگي هواي محل کار يا زندگي خود استفاده کنيد.
به ياد داشته باشيد يکي از اين گياهان برطرف کننده سردردهاي ناشي از امواج الکترومغناطيس است.
● دود سيگار
جبرا داراي گل هاي دايره اي شکل زيباست که در رنگ هاي متفاوت موجود است. اين گياه در برابر آلودگي ناشي از دود سيگار بسيار مؤثر است و مي توان آن را در تمام نقاط خانه نگهداري کرد البته به شرط آن که جايگاه او را در کنار پنجره در نظر بگيريد، زيرا اين گل به نور کافي نيازمند است. جبرا معمولاً در مقابل گاز ناشي از رنگ هاي شيميايي و مواد سمي موجود در حشره کش ها و خوشبوکننده ها و اسپري هاي صنعتي و شيميايي، گازهاي آشپزخانه اي ناشي از سوختن روغن و دود سيگار و گازهاي متصاعد شده از پاک کننده هاي رنگ، لاک ها، تي.ان.تي و... بسيار مقاوم است و آن را در محيط از بين مي برد.در زمان گلدهي گياه، بايد آن را مرتب آبياري کرد و خاک گلدان را همواره مرطوب نگه داشت. هر چند وقت يک بار بهتر است با اسپري، گياه آب پاشي شود. محيط اين گياه حتماً بايد روشن و نورگير باشد بخصوص نور آفتاب؛ در غير اين صورت گياه پژمرده خواهد شد. نکته مورد توجه ديگر مراقبت از جبرا در مقابل شته و مگس سفيد است. در صورت مشاهده اين آفات گياه بايد از سموم بيولوژيک استفاده شود.
● گازهاي آشپزخانه اي
پيچک سلاحي مطمئن در مقابل گازهاي آشپزخانه اي است. مقدار زيادي فرمالدئيد را که از گازهاي آشپزخانه اي و دود سيگار به وجود مي آيد، جذب مي کند. اين گياه با توجه به برگ هاي سبز تيره مثلثي شکل خود، فضاي خانه را زيبا کرده و سبزي طبيعت را به داخل خانه منتقل مي کند. پيچک را مي توانيد در تمام قسمت هاي خانه نگه داري کنيد اما بهتر است در مکان هايي که گازهاي آشپزخانه و دود سيگار بيشتر تجمع پيدا مي کند، قرار داده شود.
اين فضاها شامل آشپزخانه، حمام، اتاقي که به تازگي رنگ شده است، مي شود زيرا پيچک قابليت جذب گاز بنزن که از رنگ متصاعد مي شود و اکسيلن که از چرم مصنوعي، پاک کن و... به وجود مي آيد و تريکيورتيلن را که در اسپري هاي شيميايي موجود است، دارد.نگه داري از پيچک بسيار ساده است. مقدار کمي نور و آب براي اين گياه کافي است.
در صورتي که برگ هاي گياه شروع به زرد شدن کرد، نگران نشويد، اين نشانه آن است که بايد به گياه ميزان کمتري آب بدهيد.برگ ها را با اسپري آب تميز و مرطوب کرده و سعي کنيد در حالت کلي گرد و خاک را از روي برگ هاي پيچک برداريد تا عمل جذب توسط برگ به خوبي انجام شده و گياه سالم بماند.از قرار دادن گياه در محل گرم و خشک پرهيز کنيد چرا که ريسک آفت زدن گياه را بالا مي برد. آفتي که باعث نابودي اين گياه مي شود، کرم پنير است.
● رطوبت گير طبيعي
نوعي ارکيده است با گلبرگ هايي به فرم پروانه؛ بنابراين آن را ارکيده پروانه اي نيز مي نامند.هرچند در گروه گياهان بسيار مقاوم در برابر آلودگي ها شناخته نمي شود اما اين ارکيده در مقابل فرمالدئيد ناشي از گازهاي آشپزخانه اي و دود سيگار، متانول نزد دندانپزشکان، ملامين ها، چسب ها و... مقاومت نشان مي دهد. فالائنوپسيس يا ارکيده پروانه اي گياهي زيباست که افراد آن را براي زيباتر شدن منازلشان خريداري مي کنند.
اين گياه نياز به نور و رطوبت کافي دارد. حداقل دما براي گياه ۱۶ درجه سانتي گراد در نظر گرفته شده است. بهتر است اين گل را در آشپزخانه و حمام نگه داري کرد بخصوص که ريشه هاي بيرون از خاکش باعث جذب رطوبت اضافي هوا مي شود. ارکيده نيازمند توجه است. يک يا دو بار در هفته توسط آب پاش مقداري کود مايع به آن برسانيد.
اگر دماي مکان نگهداري از گياه خيلي گرم است، حتماً با اسپري ريشه هاي خارج از خاک آنها را مرطوب نگه داريد چرا که در غير اين صورت ريشه ها خشک شده و نه تنها قابليت جذب رطوبت اضافه را از دست مي دهد، خود گل نيز به مرور از بين مي رود. در صورتي که گياه گل هاي خود را از دست دهد، بايد شاخه آن را از زير اولين گره که اولين گل را از پائين به وجود آورده است، قطع کرد. هرگز گل را در مقابل کوران باد قرار ندهيد. پنجره باز، کانال کولر و هرجايي که هوا را با فشار به داخل خانه هدايت مي کند، جلوي گلدهي گياه را گرفته و آن را خشک مي کند.
● امواج الکترومغناطيسي
چند ستون کاکتوس براي آن که در سلامت کار کنيد، کافي است. کاکتوس ستوني امواج الکترومغناطيسي ناشي از دستگاه هاي برقي، امواج ساطع از کامپيوتر و کلاً هر دستگاه ديگر الکتريکي را جذب مي کند.براساس يک تحقيق، پس از قرار دادن تنها سه ستون از کاکتوس ستوني در يک دفتر کار، برخي کارکنان که قبلاً از مشکلات سردرد رنج مي بردند، از سلامت برخوردار شده و از اين دردها رها شدند.اين نوع کاکتوس به صورت ستوني رشد مي کند.
از اين رو کاکتوس ستوني ناميده مي شود که اندازه ستون ها به سن کاکتوس برمي گردد. در تابستان گل هاي ظريف سفيدرنگي روي ستون ها مي رويند که زيبايي خاصي به گياه مي دهد. اين گياه را «شمع پرو» نيز مي نامند.
کاکتوس قابليت تحمل حرارت بالايي دارد. حدوداً در طبيعت ۳۰-۵ درجه سانتيگراد را متحمل مي شود.نحوه نگهداري از کاکتوس آسان است. مقدار کمي آب و مقدار زيادي نور براي گياه لازم است خاک کاکتوس بايد مخلوطي از خاک خشک و شن باشد. تا خاک رطوبت زيادي نگه ندارد.
آبياري در زمستان به صورت ماهيانه انجام مي شود و در فصل گرما هفته اي يکبار يا بسته به درجه حرارت محيط، به هر چند وقت يکبار تغيير مي يابد.
● ستاره گياهان ضد آلودگي
اسپاتي فيلوم گياهي است از جنگل هاي انبوه امريکاي مرکزي که در رطوبت و زير سايه درختان رشد مي کند. گل هاي سفيد زيبا با فرم خاص که در پيچي از برگ هاي سبز دربرگرفته شده اند. گياهي است بسيار معروف در گروه گياهان ضدآلودگي و مقدار جذب آلودگي آن در انواع مختلف آنها، بسيار بالاست.بيشترين ماده اي که جذب مي کند، مشکلات نوسانات آلي است که در چسب ها، رنگ هاي ساختماني و لاک الکل هاي مورد استفاده در خانه و... يافت مي شوند.همينطور جذب آلودگي بنزن در رنگ ها، پلاستيک ها و... فرمالدئيد که در سيگار، چسب ها، گازهاي آشپزخانه اي، آمونياک در مواد شوينده و اکسيلن موجود در پاک کن ها، چرم مصنوعي، چسب و... ترتيکورتيلن موجود در اسپري هاي صنعتي و پاک کننده ها است. اين گياه به نور زيادي نياز ندارد اما بايد در درجه حرارت ثابتي در حدود ۱۸ تا ۲۲ درجه سانتيگراد نگه داشته شود. خاک اين گياه را بايد مرطوب نگه داشت و آبياري به صورتي باشد که آب در زير گلداني جمع شود. سعي کنيد گلدان گل را عوض نکنيد در عوض از کود براي بهبود رشد آن استفاده کنيد.
گل پارکينگ
سيکلامن مقداري فرمالدئيد متصاعد از گازهاي آشپزخانه اي، چسب ها، ملامين، سيگار، پاک کننده ها و چرم مصنوعي را جذب مي کند. محل نگهداري اين گل بايد خنک باشد. به همين علت از اين گياه براي زيبايي فضاي آتليه و پارکينگ مي توان استفاده کرد. اين گياه به جز در تابستان، در بقيه سال گل مي دهد.گل هاي زيبايي به شکل قلب در ابعاد ۱۰ تا ۳۰ سانتيمتر دارد.درجه حرارت محيط نگهداري اين گياه بايد از ۱۵ درجه سانتيگراد تجاوز کند. آبياري گل بايد به طور مرتب صورت گيرد اما آب زياد که از زير گلدان جاري شود، براي سلامت گياه مضر است. زيرا که سيکلامن به آب زياد و حرارت بالا بسيار حساس است.هنگامي که برگ گياه رو به زردي رفت، با کندن آنها، به گياه رسيدگي کنيد. اين گياه با گل هاي زيبايي که دارد در پائيز و زمستان زينت بخش خانه خواهد بود.
● آلاينده هاي پلاستيکي
بگونيا براي زيبايي بخشي در تمام بخش هاي خانه مناسب است. اين گل دود سيگار، گازهاي آشپزخانه اي، چسب ها، رنگ، ملامين و... را از فضا پاک مي کند.همچنين به دليل گل هاي دسته اي و برگ هاي زيباي سبزرنگي که دارد، زينت بخش پنجره ها در تمام قسمت هاي خانه است.محل رويش اوليه اين گياه در جنگل هاي آفريقاي جنوبي و هند است و به درجه حرارتي بين ۱۶ تا ۲۰ درجه سانتيگراد نيازمند است.براي آن که گل هاي آن عمر بيشتري داشته باشند، بهتر است در حداقل حرارت نگه داشته شود.آبياري گياه با چند روز يک بار به گونه اي انجام شود که آب مستقيم به برگ هاي گياه پاشيده نشود. اگر آبياري گياه زياد باشد امکان پديدار شدن «کپک پودري» پيش مي آيد.
● خوشبو کننده هاي صنعتي
کنتيا سلاحي است در مقابل گاز هگزان که در بعضي از اسپري هاي خوشبوکننده موجود است و براي آن که به خوبي رشد کند، به فضاي زيادي نياز دارد. اين گياه معمولاً در گلدان فروخته مي شود. يک بدنه و تعداد زيادي دمبرگ که از آن روييده شده اند و هر دمبرگ داراي تعداد زيادي برگ هاي بلند است. گياه در نور کم تقريباً در سايه رشد مي کند و سرحال تر است.
بنابراين هرگز نبايد در معرض نور مستقيم خورشيد قرار گيرد. پذيرايي و اتاق نشيمن جاي مناسبي براي گياه کنتيا است.اگر فضا خشک است، حتماً برگ هاي گياه را مرطوب کنيد. مي توانيد براي اين کار از اسپري آب پاش يا يک دستمال مرطوب استفاده کنيد. بدين ترتيب علاوه بر مرطوب کردن گياه، گرد و غبار را نيز از روي برگ ها پاک مي کنيد و همين طور گياه، را از آفت کرم پنير محفوظ نگه مي داريد.
گل آشپزخانه
آزاله يا آزاليا، گياهي است بسيار مبارز در مقابل آمونياک که ناشي از مواد شوينده است. اين گياه را معمولاً در زمستان خريداري مي کنند و گل هاي زيباي آن تا بهار دوام مي آورند. آزاليا حرارت را دوست ندارد و حداکثر در دماي ۱۵ تا ۲۰درجه سانتيگراد زنده مي ماند.
بنابراين به درجه حرارت فضاي خانه توجه داشته باشيد تا شاهد باز شدن گل هاي زيباي آن به رنگ هاي قرمز، صورتي، نارنجي و سفيد باشيد. با توجه به اين مورد و اين که جذب کننده خيلي خوبي براي آمونياک، دود سيگار، گاز متانول که در مطب دندانپزشکان و گازهاي آشپزخانه وجود دارد و گازهاي سمي موجود در پاک کننده ها و رنگ ها اين گياه را در حمام يا آشپزخانه قرار دهيد.اگر هواي بيرون از آپارتمان خيلي سرد نباشد، مي توان آن را خارج از آپارتمان نيز نگهداري کرد. همين طور اگر تابستان خيلي گرمي نداشتيد، مي توانيد آن را در باغچه خانه کاشته و در زمستان دوباره آن را به گلدان بازگردانيد و به داخل آپارتمان انتقال دهيد. براي آبياري گياه آن را در آب قرار داده سپس گلدان را خارج کنيد و اجازه دهيد آب به طور کامل از گلدان بچکد. فضاي خانه بايد کاملاً روشن و نورگير باشد اما گياه نبايد در معرض نور مستقيم قرار گيرد. اگر برگ ها خشک شده و مي افتند، علامت آن است که حرارت محيط خيلي بالاست.
● مواد شوينده
از آنجا که گل داوودي دشمن آلودگي هاي متعددي است و قدرت تصفيه کنندگي بالايي دارد، آن را در کنار پنجره در هر قسمتي از آپارتمان قرار دهيد. اين گياه آلودگي هاي ناشي از مواد شوينده و پاک کننده ها، رنگ هاي ساختماني، تينر، دود سيگار، چسب ها، گازهاي آشپزخانه اي و پلاستيک ها را از بين مي برد.در صورتي که هواي بيرون خيلي خنک نباشد، گل را در شب به خارج آپارتمان منتقل کنيد. اين گل تنها در مدت زمان يک فصل گل مي دهد. البته بايد هواي خنک مورد نياز گل فراهم شود تا گلدهي به خوبي انجام شده و گياه شاداب بماند. فضاي خنک در شب ۵ تا ۱۰ درجه سانتيگراد و حداکثر ۱۶ درجه سانتيگراد در روز، درجه حرارت مناسبي براي گل داوودي است. اين گل نياز به نور کافي و روشنايي دارد. گل را به خوبي آبياري کنيد. حتي مي توانيد آن را در ظرفي از آب قرار داده و سپس خارج کنيد.
گل حمام
آنتوريوم به طور بسيار جالبي در از بين بردن آمونياک مؤثر است. (آمونياک در مواد شوينده، پاک کننده ها، دود سيگار و سموم، حلال ها، پاک کننده ها و... يافت مي شود. گل خاص و مومي شکل رنگي و زيبايش به فضاي خانه جذابيت مي دهد. اين گل نياز به نور فراوان دارد و همين نور باعث گل دهي گياه مي شود. برعکس با تغيير دماي خانه سازگاري ندارد. دماي فضا بايد ملايم و مرطوب باشد بنابراين حمام و آشپزخانه مکان مناسبي براي رشد آنتوريوم است. بهتر است با آب پاش گياه را مرطوب کنيد. در زمستان مقدار آبياري بايد کمتر باشد. به اين ترتيب امکان گل دهي گياه بالاتر مي رود. در اوايل تابستان خاک گل را عوض کنيد. ريشه هايي که از گلدان بيرون زده را قطع کنيد و خاک را با خاک و خاک برگ عوض کنيد.
● فرش هاي ماشيني
پوآنزتيا گياهي است بسيار مؤثر در جذب دود سيگار، چسب ها، فرش ماشيني، ملامين، گازهاي آشپزخانه اي و... که معمولاً در مکاني که جريان هوا کمتر است، مقدار اين آلاينده بسيار بالا مي رود. از اين رو در زمستان اين گياه زيبا مي تواند علاوه بر اين که با گل هاي برگي شکل خود به رنگ قرمز، صورتي و سفيد زينت بخش خانه باشد، به مبارزه با آلودگي ها نيز بپردازد.
اين گياه در درجه حرارت ۱۶ تا ۱۸ درجه سانتيگراد شاداب مي ماند. رشد گياه خيلي زياد نيست و به نور فراوان نياز دارد. بنابراين کنار پنجره جاي مناسبي براي اين گياه خواهد بود. گياه را مدام آبياري کنيد به طوري که خاک گلدان همواره مرطوب بماند.آفت اين گل معمولاً مگس سفيد است. اگر ضدآفت هاي بيولوژيکي اثربخش نبودند بهتر است گياه بيمار را از ساير گياهان جدا کنيد تا گياهان ديگر را آلوده نکند.

گلسنگ نوعي پيکره گياهي بدون ريشه، برگ يا گل است؛ در واقع، مجموعه اي از جلبک و قارچ است که زندگي هر کدام وابسته به زندگي ديگري است. در اين همزيستي جلبک ...

گلوکز ، يکي از قندهاي مونوساکاريد (تک قندي) است که به نامهاي D- گلوکز ، D- گلوکوپيرانوز ، قند انگور ( grape Suger )، قند ذرت ( Corn Suger )، دکستروز و ...

گلوکز ، يکي از قندهاي مونوساکاريد (تک قندي) است که به نامهاي D- گلوکز ، D- گلوکوپيرانوز ، قند انگور ( grape Suger )، قند ذرت ( Corn Suger )، دکستروز و ...

● گياهشناسي و تاريخچه حنا گلي متعلق به خانواده Balsaminaceaeو از جنس Impatiens است. گل حنا امروزه تبديل به پرمصرف ترين گل براي پوشاندن زمين باغ ها در ...

گياه بامبوي خوش يمن، طي مدت کوتاهي توانسته است جايگاه ارزشمندي بين فروشگاه هاي گياهان آبي بادي و دوستداران آنها بازکند. اگر هنوز موفق به خريدن اين گي ...

دانشمندان ژنوم بزرگ ترين آفت قارچي برنج كه خسارت زيادي به كشاورزان وارد مي كند را كشف كردند. مقدار برنجي كه اين قارچ از بين مي برد مي تواند ساليانه ۶۰ ...

گياه صبر زرد با نام علمي (آلوئه ورا) Aloevera از جمله با ارزش ترين گياهان نادر دنياست. که صدها سال پيش از ميلاد مورد توجه و استفاده بشر بوده است. از د ...

نام علمي: Colchicum Stevenii خانواده: گل حسرت ها Colchicaceae راسته: لاله ها Liliales رده: تک لپه اي ها Monocotyledones گل حسرت در پاييز گل مي دهد. ...

دانلود نسخه PDF - گل بهاري