up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله گلودرد PDF
QR code - گلودرد

گلودرد

گلودرد استرپتوکوکي‌ (Sort throat) عبارت‌ است‌ از عفونت‌ و التهاب‌ حلق بوسيله‌ باکتريهاي‌ استرپتوکوکي‌. گلودرد استرپتوکوکي‌ ، مسري‌ است‌. به گلو درد آنژين هم گفته مي‌شود. آنژين التهاب و آماس لوزه‌هاي کامي است و مولد آن باکتريهاي استرپتوکوک و استافيلوکوک هستند. سرماخوردگي زمينه آن را آماده مي‌سازد. سرايت باکتري بوسيله ترشحات دهان بيمار مبتلا صورت مي‌گيرد.
گلو درد اشکال مختلف دارد. در آنژين معمولي و ساده لوزه‌ها متورم و قرمز مي‌شوند، در آنژين چرکي دانه‌هاي چرک در فرو رفتگيهاي سطح لوزه پديد مي‌آيد. آنژين چرکي با گلو درد و حس زخم در گلو شروع مي‌شود و کمکم درد رو به شدت گذارده و عمل بلع دردناک مي‌شود. بيمار مبتلا تب مي‌کند و کوفتگي و سردرد دارد و عقده‌هاي لنفاوي گلو متورم و دردناک مي‌شوند.
مقدمه
گلو درد يکي از شايعترين مشکلاتي است که در پزشکي با آن مواجه هستيم. بيماران از اين واژه براي بيان هرگونه احساس مشکل در گلو از خشکي گرفته تا درد واقعي استفاده مي‌کنند. بنابراين تعيين اينکه واقعا بيمار گلو درد دارد، مهم است. تظاهر اوليه ممکن است فقط درد باشد ولي بر حسب شدت آن باعث اختلال بلع نسبت به جامدات و مايعات و گاهي ريزش بزاق دهان مي‌شود.
علايم‌ شايع‌
* شروع‌ سريع‌ گلودرد
* گلودردي‌ که‌ هنگام‌ بلع‌ شديدتر است‌.
* بي‌اشتهايي‌
* سردرد
* تب
* احساس‌ ناخوشي‌ کلي‌
* درد گوش‌ در هنگام‌ بلع‌ (گاهي‌ اوقات‌)
* غدد متورم‌ و حساس‌ به‌ لمس‌ در گردن‌
* لوزه‌هاي‌ قرمز و شفاف‌ که‌ ممکن‌ است‌ لکه‌هايي‌ از چرک‌ داشته‌ باشند.
عوامل‌ افزايش‌ دهنده‌ خطر
* عفونت استرپتوکوکي اخير در ساير اعضاي‌ خانواده‌
* سيگار کشيدن‌
* خستگي‌
* هواي‌ سرد و مرطوب‌
* مکان‌هاي‌ شلوغ‌
* مرکز مراقبت‌ روزانه‌ يا مدرسه‌
عامل گلودرد
باکتريهاي کوکوس گرم مثبت از نظر پزشکي به دو جنس استافيلوکوک و استرپتوکوک تعلق دارند. استرپتوکوکها به صورت زنجير مرکب از 6 - 4 کوکوس و گاهي به تعداد 50 عدد يا بيشتر ديده مي‌شوند. اين باکتريها بي‌حرکت ، بدون اسپور و معدودي داراي کپسول هستند. گونه‌هاي آلفا هموليتيک (مولد هاله سبز در اطراف کلني) ماده‌اي به نام آلفا هموليزين توليد مي‌کنند که گويچه‌هاي قرمز خون را متلاشي کرده و هاله سبز رنگ هموليز در محيط کشت آگار خون‌دار ديده مي‌شود.
هموليزين هموگلوبين را مت هموگلوبين احيا مي‌کند. گونه‌هاي بتا هموليتيک هموليزين توليد مي‌کنند که هاله بي‌رنگي را در اطراف کلني توليد مي‌کند. بيش از 90 درصد عفونتهاي استرپتوکوکي بوسيله استرپتوکوکهاي بتا هموليتيک به نام گروه A ايجاد مي‌شود. از بيماريهاي حاصل از اين باکتريها مي‌توان التهاب حلق ، گلودردهاي استرپتوکوکي ، تب رماتيسم و عفونت کليه را نام برد.
گلودردهاي اوليه
اين نوع گلودردها معمولا همراه با تب ، لرز و دشواري در بلع و تهوع است.در اين نوع گلودردها به هنگام معاينه معلوم مي‌شود که سرتاسر گلو قرمز و حتي نقطه‌هاي چرکي پوشيده در پرده کاذب ديده مي‌شود.
گلودردهاي ثانويه
اين بيماري گلو در اصل زائيده يا بر اثر عارضه بيماري ديگري مانند مخملک ، انواع تبها و يا سرخک ايجاد مي‌شود که در اين مواقع در گلوي بيمار چرک و قرمزي ديده مي‌شود.
گلودردهاي همراه با ديفتري
در اين نوع گلودرد معمولا پرده‌اي سفيد يا خاکستري روي لوزه‌ها را مي‌پوشاند.
گلودردهاي تبخالي
اين نوع گلودردها با مشاهده چند خال در لوزه و حتي انتشار تبخالهايي در دهان ، لثه و زبان و کام مي‌باشد که بعد روي لوزه را غشا يا پرده کاذب مي‌پوشاند.
گلو درد حاد
عفونتهاي ويروسي راه هوايي فوقاني اغلب با مکانيسم مشابه بر حلق نيز اثر مي‌گذارند. گاهي اوقات استرپتوکوک به جاي اينکه مهاجم ثانويه باشد به عنوان پاتوژن اوليه عمل مي‌کند. معمولا بيمار از گلو درد شاکي است. لنفادنوپاتي گردني و تب شايع است. اگر علت ويروسي باشد آبريزش بيني و سرفه خلط دار به دنبال عفونت سينه ديده مي‌شود.
وجود ترشحات چرکي در ديواره حلق و لوزه‌ها، شروع ناگهاني درد، ديسفاژي، تب، سردرد و غدد لنفاوي متورم و دردناک گردني نشانه عفونت باکتريايي است. اگر چه نمونه گيري با سواب گلو همواره کمک کننده نيست ولي ممکن است عفونت باکتريايي را تا حدي رد کند. درمان، علامتي است. مسکنهاي خوراکي و دريافت مايعات کافي و استراحت در بستر به مدت 3 تا4 روز باعث برطرف شدن خود به خود علائم مي‌گردد. درمان آنتي بيوتيکي تنها در صورت شک قوي به عفونت باکتريايي صورت مي‌گيرد. تونسيليت حاد در بزرگسالان در قياس با اطفال ناشايع است. ولي برخورد باليني در هر گروه يکسان مي‌باشد.
عفونت کانديدياي باعث گلو درد مي‌شود و در افراد داراي نقص ايمني مثل ديابتي‌ها و بيماراني که تحت شيمي درماني و اشعه درماني هستند و مبتلايان به لنفوم شايع است. خطر ابتلا به عفونتهاي قارچي در مبتلايان به ايدز بالاست. تشخيص از روي ظاهر مشخص بيماري و به وسيله کشت داده مي‌شود. اين بيماري را مي‌توان از طريق داروهاي ضد قارچي موضعي و يا تزريقي در صورت وجود علائم سيستميک درمان کرد.
آبسه پيرامون لوزه
اين بيماري در اثر تجمع چرک بين کپسول لوزه و عضله تنگ کننده فوقاني ايجاد مي‌شود. اين مشکل ممکن است به دنبال سلوليت اطراف لوزه به وجود آيد. بيمار از گلو درد شديد يک طرفه که منجر به اختلال بلع گرديده، شاکي است. اين حالت باعث ناتواني در بلع آب دهان مي‌گردد که منجر به آبريزش دهاني مي‌شود. صداي بيمار کيفيتي شبيه به تکلم موقع خوردن سيب زميني داغ دارد. به علت تريسموس شديد معاينه دهان و حلق مشکل است. از تظاهرات ديگر بيماري، درد گوش همان سمت و آد نوپاتي گردني مي‌باشد. واضح ترين علامت باليني، التهاب يک طرفه لوزه است که باعث انحراف پايه زبان کوچک مي‌شود.
براي سلوليت اطراف لوزه، درمان آنتي بيوتيک وريدي لازم است. در صورت وجود آبسه، تخليه هم لازم است. شايعترين جرم، استرپتوکوک بتا هموليتيک مي‌باشد که درمان آن پني سيلين است. در بعضي از بيماران لوزه برداري توصيه مي‌شود.
حالات متفرقه
اختلالات خوني ممکن است خود را با گلو درد نشان دهند. آگرانولوستيوز و لوسمي حاد مي‌توانند باعث تضعيف سيستم ايمني شده و منجر به نکروز دهان و زخمهاي حلق گردند که با درد شديد و خونريزي همراه است.ايدز هم مي‌تواند به صورت تونسليت و يا فارنژيت حاد راجعه خود را نشان دهد.
گلو درد مزمن
شايعترين علت گلو درد مزمن در بالغين فارنژيت مزمن است. استعمال دخانيات و الکل محرک مخاط حلق مي‌باشند. بطور مشخص لوزه‌هاي عفوني مزمن، با ذرات عفوني جامد سفيد در کريپتهاي لوزه همراه مي‌باشند که مي‌توانند باعث ناراحتي در گلو گردند. فتق هياتوس همراه با ريفلاکس و برگشت اسيد مي‌توانند منجر به گلو درد مزمن ثانوي به التهاب حلق گردد. درمان، محافظه کارانه و شامل اقداماتي جهت کاهش عوامل محرک مي‌باشد. در موارد خاصي نياز به برداشتن لوزه خواهد بود.
در هر بيمار با گلو درد مزمن بايد به بدخيمي حفره دهان يا حلق شک کرد. علايم مهم همراه عبارتند از کاهش وزن، اختلال بلع، خشونت صدا و سابقه سيگار کشيدن و مصرف زياد الکل، که اين تشخيص را با احتمال بيشتري مطرح مي‌کنند.
مونونوکلئوز عفوني
مونونوکلئوز عفوني(تب غده‌اي) به صورت متداول در سنين ۱۹- ۱۱ سال و به صورت گلو درد حاد ديده مي‌شود. لوزه‌ها به طور آشکار بزرگتر از معمول بوده، با غشاي اگزودايي پوشيده شده‌اند. بزرگ شدن غدد گردني واضح است و خون مردگي ممکن است در کام ديده شود. ندرتا هپاتواسپلنومگالي ممکن است قابل لمس باشد. تشخيص با يافتن لنفوسيتهاي آتيپيک در خون محيطي تاييد مي‌گردد. در اغلب موارد آزمايش مونوتست يا پل بونل مثبت خواهد شد. درمان، علامتي است. آنتي بيوتيکها بي‌ارزش هستند ولي اگر با شک به استرپتوکوک آموکسي سيلين تجويز شد احتمال بروز خارش پوستي در مريض وجود دارد.
درمان
* آزمون‌هاي‌ تشخيصي‌ مي‌توانند شامل‌ بررسي‌هاي‌ آزمايشگاهي‌ مثل‌ کشت‌ سلولهاي گلو و شمارش‌ سلولهاي‌ خوني‌ باشند. کشت‌ سلولهاي گلو ، دقيق‌ترين‌ راه‌ تشخيص‌ عفونت استرپتوکوکي‌ گلو است‌.
* براي‌ بزرگسالان‌ يا کودکاني‌ که‌ بتوانند غرغره‌ کنند، از غرغره‌ چاي تسکين‌بخش‌ استفاده‌ کنيد. غلظت‌ معمول‌ چاي‌ را دو برابر کنيد و هر وقت‌ که‌ مناسب‌ باشد، از غر‌غره‌ گرم‌ يا سرد استفاده‌ کنيد.
* براي‌ مرطوب‌ کردن‌ از مرطوب‌ کننده‌ اولتراسونيک‌ بخور سرد استفاده‌ کنيد. اين‌ کار احساس‌ سفتي‌ و خشکي‌ گلو را تسکين‌ مي‌بخشد. مرطوب‌ کننده‌ را هر روز تميز کنيد.
* از لوازم‌ مرطوب‌ و گرم‌ براي‌ تسکين‌ درد غدد متورم‌ استفاده‌ کنيد.
* ممکن‌ است‌ لازم‌ باشد به‌ مدت‌ 24 ساعت‌ پس‌ از شروع‌ درمان‌ با آنتي بيوتيک، کودک‌ را قرنطينه‌ کرد.
داروها
معالجه شکل ساده آنژين کمپرس گرم و غرغره با محلول ضد عفوني و سولفاميد است. در آنژين چرکي آنتي بيوتيک مانند پني‌سيلين هم تجويز مي‌شود. گاه آنژين حاد به مزمن تبديل مي‌شود. آنژين مزمن يک کانون عفوني است که دائم سم باکتري را وارد جريان خون مي‌کند و عوارض رماتيسم و آندوکارديت را موجب مي‌شود. در اين موارد لازم است که لوزه را عمل کرد.
مواد غذايي مفيد در زمان گلو درد
خرما ، آب هويج ، عسل ، آب ليمو با آب نيم گرم ، ليم ، شير ، شربت توت و دم کرده مرزه و زيره سياه براي گلو درد مفيد هستند.

آنفولانزا يک بيماري ويروسي است که بخش‌هاي بالايي مجراهاي تنفسي را درگير مي‌کند. اين بيماري به‌ناگاه رخ مي‌دهد و نشانه‌هايي مانند تب، کوفتگي و درد در ب ...

معمولا در ماه رمضان، مطب هاي دندان پزشکي خلوت مي شود؛ چون بيشتر بيماران تلاش مي کنند قبل از آغاز اين ماه، تمام کارهاي دندان پزشکي، جراحي ها و ترميم دن ...

● تعريف کلي : ازون (Ozone) کلمه يوناني است به معني «بو» و بالاحض «بو تند» اطلاق مي شود. اوزن ( ) مولکولي با اتم سه اتم اکسيژن است مولکول اکسيژن ( ) دا ...

سرماخوردگي يک عفونت ويروسي مسري است که راه هاي تنفسي فوقاني را آلوده کرده و باعث تحريک و ترشح در راه هاي هوايي مي شود. ابتلا به سرماخوردگي ممکن است در ...

دانلود نسخه PDF - گلودرد