up
Search      menu
گیاه شناسی :: مقاله گلداري در فصل گل PDF
QR code - گلداري در فصل گل

گلداري در فصل گل

● رسيدگي روزانه به گل ها
آب داخل ظرف، گلدان و يا محفظه اي که گياهان را در آن قرار داده ايد، بصورت روزانه عوض کرده و داخل ظرف آب تازه بريزيد. اگر حتي داخل ظرف فوم و يا اسفنج مخصوص هم وجود داشته باشد، شما بايد تا بالاي اسفنج و يا فوم آب بريزيد، با اين کار گل ها عمر داراز تري خواهند داشت. اگر کل آب ظرف را عوض مي کنيد، بهتر است خود ظرف را نيز بشوييد.
براي اينکه گل هاي شما مدت زمان بيشتري تازه و سالم بمانند مي توانيد از انواع مختلف غذاهاي مخصوص گل و گياهي که در بازار موجود است، استفاده کنيد. به اين منظور مي توانيد مقداري از غذاي مخصوص را در گلدان حاوي گل بريزيد. مي توانيد اين غذاها را از گل فروشي ها تهيه کنيد. اين نوع غذاها مواد مورد نياز گياه را به آن مي رساند، از رشد باکتري هايي که منجر به مسدود شدن ساقه گياه و عدم رسيدن آب به قسمت هاي بالايي مي شوند، جلوگيري مي کنند، جوانه ها و غنچه ها را شکوفا کرده، و به طور کلي عمر دسته گل شما را افزايش مي دهند. استفاده از اين مکمل هاي غذايي براي گياهان يکي از بهترين راه هاي افزايش طول عمر آنها است، فقط بايد دقت داشته باشيد که طبق دستورالعملي که برروي بسته مکمل نوشته شده عمل کنيد. اگر به طور صحيح از اين مکمل ها استفاده نکنيد، امکان آسيب رسيدن به گل ها وجود دارد.
● برش مکرر ساقه ها
هر چند روز يکبار، گل ها را از ظرف خود خارج کرده و ساقه هاي آنها را کوتاه کنيد. از انتهاي ساقه به اندازه ۳تا۴ سانتيمتر کوتاه کنيد. براي اينکه گياه بتواند به بالاترين ميزان آب را بالا بکشد، بايد انتهاي ساقه را بصورت زاويه دارد ببريد. مي توانيد از يک چاقوي تيز، يا قيچي باغباني استفاده کنيد. سعي کنيد به ساقه گل فشار وارد نکنيد چراکه هر آسيبي که به ساقه برسد از جذب آب ممانعت خواهد کرد.
هر گونه شکوفه و يا برگ آسيب ديده را نيز از گل جدا کنيد. براي اينکه به ساقه ها آسيبي وارد نشود مي توانيد پيش از درآوردن گل ها از ظرف آنها را با يک نخ به هم متصل کنيد و سپس از داخل گلدان جدا نماييد. سپس آنها را داخل ظرف جديدي که با آب تازه و مکمل مورد نظر پر شده است، بگذاريد و نخ را از اطراف آن باز کنيد.
● تعويض آب و مکمل غذايي
ابتدا بايد گلدان را تميز کرده و سپس آب را به دماي اتاق رسانده و مکمل را به آن اضافه کرده و سپس گل ها را در داخل آن قرار دهيد. بايد مطمئن شويد که هيچ گونه خار و خاشاک يا غباري روي آب قرار نگرفته باشد(مانند برگ و قسمتهاي مختلفي از ساقه) چرا که اين امر مي تواند باعث تشديد رشد باکتري ها در گلدان شده و عمر گل ها را کاهش دهد.
گل ها را در محيط خنک قرار دهيد
دماي مناسب براي بيشتر گل ها چيزي در حدود ۶۵تا۷۲درجه فارنهايت بوده و بهتر است بطور مستقيم در زير تابش نور خورشيد گرما و سرماي شديد قرار نگيرند. همچنين نبايد گل ها را در زير فن هاي سقفي و يا در بالاي تلويزيون و مکان هايي که اشعه هاي گرم از آن ساطع مي شود قرار دهيد چراکه اين گونه وسايل از خود گرما توليد کرده و سبب مي شوند که گل آب خود را از دست بدهد. همچنين نبايد گلدان را در کنار ميوه هاي رسيده قرار دهيد. چراکه ميوه از خود قدري گاز اتيلن ساطع مي کند که مي توان براي گل ها مضر باشد و آنها را بطور نابهنگام پژمرده کند.
گل نرگس:
اين گل در آب کم عمق مي تواند عمر بسيار درازي داشته باشد; به ويژه اگر ساقه هاي آن را بطور مکرر کوتاه کرده و آب را عوض کنيد و غذاي مکمل به آن اضافه نماييد. هر دو تا سه روز يکبار تنها در نيمي از گلدان آب بريزيد. مي توانيد پوسته محافظ را به حال خود باقي گذاشته و يا آن را به آرامي از ساقه جدا کنيد. زمانيکه ساقه هاي نرگس را کوتاه مي کنيد اين پوسته ها از خود نوعي شيره در داخل آب ترشح مي کنند که عمر ساير گل ها را کوتاه مي کنند. براي جلوگيري از اين مشکل مي توانيد پس از برش ساقه ها براي ۱۲ساعت آنها را در يک گلدان مجزا قرار دهيد و سپس با گل هاي ديگر در يک گلدان قرار دهيد. در گل آرايي هاي جديد ديده مي شود که گل نرگس را همراه با پياز و ريشه آن تزئين مي کنند. به اين منظور گل روي ريشه ها را با آب شسته و مي توانيد از کليه گياه از ريشه گرفته تا ساقه و برگ و گل لذت ببريد.
گل شقايق:
همان مراقبت هاي متداولي که در ابتدا توضيح داده شد در مورد گل شقايق هم صدق مي کنند، اما از آنجاييکه ساقه هاي آنها خيلي لطيف و آسيب پذير مي باشند، بايد آنها را با ملايمت در دست گرفته و به آرامي کوتاه کنيد. طبيعت حساس و لطيف گل هاي شقايق حاکي از اين مطلب است که عمري بيش از ۳تا۵ روز ندارند.
گل داودي:
اين گل ها در رنگ ها و اشکال مختلف يافت شده و با تعداد گلبرگ هاي مجزا يافت مي شوند. گاهي اوقات در رنگ هاي غيرمعمول ديده شده و با شکوفه هاي تکي و يا چند تايي در هر ساقه، داراي زيبايي خاصي مي باشند. هر يک از گلبرگ ها که زرد شده و يا رو به پلاسيدگي مي رفتند، بايد از ساقه جدا شوند.
برگ هاي اين گل گاهي اوقات از گلبرگ ها نيز زودتر پلاسده مي شوند. کوتاه کردن ساقه ها جذب مطلوب آب را افزايش داده و عمر گل را در داخل گلدان افزايش مي بخشد. عمر متوسط گل هاي داودي در گلدان چيزي در حدود ۷تا۱۲ روز مي باشد.
گل مينا:
کليه موارد ذکر شده براي مراقبت و نگهداري از ساير گل ها درمورد اين گل نيز صدق مي کند، تنها با اين تفاوت که بايد به ياد داشته باشيد اين گل نيازمند ميزان آب زيادي است به همين دليل بايد به طور مکرر گلدان را چک کنيد و آن را هميشه پر از آب نگه داريد.
گل زنبق:
اين گل هم داراي شکوفه هاي متعدد بسيار کوچکي مي باشد که به مرور زمان شکوفا خواهند شد. اين شکوفه ها در عرض ۲روز شکوفا مي شوند. شکوفه هاي زيبا و آبي رنگ اين گل در کنار لاله و سوسن از جذابيت خاصي برخوردار مي شوند. هرچند عمر کوتاهي دارند اما به گلدان ها زيبايي و جذابيت خاصي مي بخشند. آب را تا بالاترين حد گلدان بريزيد و از ايجاد باکتري در گلدان جلوگيري کنيد. در گلدان در حدود ۳تا۵روز عمر مي کنند.
گل سوسن:
گرده افشاني گل سوسن مي تواند سبب ايجاد لکه برروي لباس و مبلمان شود، به همين دليل پيش از اينکه آن را با گل هاي ديگر در داخل گلدان قرار دهيد، سعي کنيد نرينگي آن را با دستمال به آرامي پا ک کنيد.
اين کار را بايد هرچند روز يک بار انجام دهيد. کليه موارد ذکر شده براي مراقبت از گل را که در بالا به آنها اشاره شده درمورد اين گل نيز رعايت کنيد و دقت داشته باشيد که گل سوسن براحتي پلاسيده شده و از بين مي رود، به همين دليل هنگاميکه آنها را در دست مي گيريد بايد مراقب باشيد و آنها را به آرامي در دست بگيريد. شکوفه هاي اين گل به ترتيب باز مي شوند و شما مي توانيد گل هايي را که عمر خود را کرده اند و به ساقه اصلي نزديک هستند را جدا کنيد.
گل ارکيده:
کليه موارد ذکر شده براي مراقبت و نگهداري از ساير گل ها درمورد اين گل نيز صدق مي کند; فقط توجه داشته باشيد که اين گل بسيار حساس بوده و به هيچ وجه نبايد در معرض گاز اتيلن که از ميوه ها، سبزي ها و مواد فاسد شده گل ها ساطع مي شود قرار بگيرد.
گل ميخک صد پر:
همان مواردي را که در بالا به آن اشاره کرديم، درمورد ميخک هم صدق مي کند به علاوه اينکه اين گل به گاز طبيعي اتيلن که مي تواند از طريق ميوه، سبزي، و گل هاي پژمرده آزاد شود، حساسيت بيشتري نشان مي دهد.(اين گاز براي انسان و حيوان مضر نيست). براي اينکه بهترين نتيجه را بگيريد اين گل ها را به دور از منابع توليد اتيلن نگهداري کنيد. زمانيکه ساقه ها را براي ترميم گياه، برش مي زنيد از بالاي يکي از گره هايي که برروي ساقه ايجاد شده اين کار را انجام دهيد. اين امر به گياه اجازه مي دهد تا آب را در حد نياز خود از ساقه بالا بکشد. بسته به انواع مختلف اين گياه، ميخک ميتواند عمري در حدود ۷تا۱۴ روز داشته باشد.
گل سنبل:
کليه موارد ذکر شده براي مراقبت و نگهداري از ساير گل ها درمورد اين گل نيز صدق مي کند، اما در ذهن داشته باشيد که وقتي ساقه هاي آنها را مي بريد، نوعي شيره گياهي آزاد مي کند که عمر ساير گل ها را کاهش مي دهد. براي جلوگيري از اين امر پس از کوتاه کردن ساقه ها آنها را در يگ ظرف جداگانه قرار داده و پس از ۱۲ساعت در کنار گل هاي ديگر بگذاريد. در روش هاي گل آرايي به شيوه نوين گل سنبل را با پياز و ريشه آن تزئيين مي کنند. خاک را از روي ريشه گياه مي شويند تا از کثيف شدن آب جلوگيري شود.
▪ آلسترومريا:
غنچه هاي اين گل کيپ و سفت هستند. اگر به خوبي از آنها مراقبت کنيد تا آخرين حد باز مي شوند. آلسترومريا جز» گل هايي است که هميشه تشنه آب است. به همين دليل بايد گلدان را دائما نگاه کنيد تا آب آن کم نشده باشد و اگر داخل گلدان اسفنج گذاشته ايد، بايد دائما به آن سربزنيد و از خيس بودن آن اطمينان حاصل کنيد. هر بار که آب گلدان را عوض مي کنيد بايد از غذاي مکمل جديد داخل آن بريزيد.
گل رز:
کليه موارد ذکر شده براي مراقبت از گل و گياه را که در بالا به آنها اشاره شده درمورد اين گل نيز رعايت کنيد و هر گونه گلبرگ بد رنگي را از آن جدا کنيد. گلبرگ هاي پلاسيده و برگ هايي که زير خط آب قرار داشتند را جدا کنيد. برش مکرر ساقه ها سبب افزايش طول عمر رز مي شود. اگر احساس کرديد که گل رز شما در حال پلاشيده شدن است، مي توانيد مجددا آنها تازه و شاداب کنيد. به اين صورت که در حدود ۵سانتيمتر از انتهاي ساقه آن را جدا کنيد.
سپس وان يا ظرفشويي را از آب پر کرده و تمام گياه را در آن فرو ببريد. اجازه دهيد که گلبرگ ها براي ۲۰تا۶۰دقيقه آب جذب کنند و بعد آنها را دو مرتبه داخل گلدان قرار دهيد. گل هاي رز در جاي خنک عمر بيشتري خواهند داشت اما اگر مي خواهيد غنچه هاي آن زودتر باز شوند، آنها را بطور موقتي در جاي گرم قرار دهيد، البته نه در محيطي گرم تر از ۸۰درجه فارنهايت.
گل صدتوماني:
کليه موارد ذکر شده براي مراقبت از گل را که در بالا به آنها اشاره شده درمورد اين گل نيز رعايت کنيد و از قرار دادن اين گل در زير نور مستقيم خورشيد خودداري کرده و آن را در محلي خشک قرار دهيد. گلفروش ها اين گل ها را معمولا زماني که در دسته گل قرار مي گيرند، بصورت غنچه مي گذارند تا پس از چند روز غنچه هايش باز شوند. غنچه هاي تازه باز شده بسيار حساس بوده و به سرعت از بين مي روند به همين دليل به آنها فضاي کافي داده و فقط در صورت لزوم آنها را حرکت دهيد. با مراقبت مناسب در حدود ۷روز نيز عمر خواهند کرد.
▪ کالاس:
همان مواردي که در بالا به آنها اشاره شد، براي اين قسمت نيز صدق مي کنند اما از آنجايي که چمچمه هاي اين گل(قسمت رنگي گل) به سادگي پژمرده مي شوند، در زمان دستکاري آنها بايد خيلي مراقب بوده و به آرامي با آن برخورد کنيد. کالاس داراي ساقه هاي کلفت و گوشتي مي باشد که وقتي از عمر آن مي گذرد، در قسمت انتهايي ساقه پيچ مي خورد. براي اينکه بالاترين عمر را در داخل گلدان داشته باشند، بايد هر دو روز يکبار ساقه هاي آن را کوتاه کنيد. اين نمونه از گل نيز از جمله انواع گل هاي تشنه است به همين دليل بايد آب آن را بصورت مکرر چک کنيد.
▪ فريزيا:
کليه موارد ذکر شده براي مراقبت و نگهداري از ساير گل ها درمورد اين گل نيز صدق مي کند، فقط بايد دقت داشته باشيد که اين گل ها قرار گرفتن در آب همدما با اتاق را ترجيح مي دهند. شکوفه هاي اين گياه مانند دندانه هاي شانه در امتداد يکديگر قرار گرفته و از بزرگ به کوچک رديف هستند. زماني که شکوفه ها دوران نخست زندگي خود را طي مي کنند و پير مي شوند، بايد آنها را از ساقه جدا کنيد تا گل همچنان جذابيت و زيبايي خود را حفظ کند.
▪ جربرا(ژرورا):
ساقه اين گياه به شدت نسبت به باکتري هايي که ساقه را مسدود مي کنند حساس است. اگر ساقه هايشان مسدود شوند، سر گل حالت پژ مرده گرفته، خم شده، و به پايين متمايل مي شود. براي طولاني تر شدن عمر اين گياه بصورت مکرر آب آن را عوض کرده و هر يک تا دو روز در ميان به آن مکمل غذايي اضافه کنيد.
از آنجايي که اين گل ها به شدت به گاز اتيلن و باکتري حساس هستند، سعي کنيد گلدان را هميشه تميز نگه داشته و در محيط خنک و پاک بگذاريد.
▪ آماريليس:
شکوفه هاي اين گل نيز تا آخرين حد باز خواهند شد. به اين منظور ساقه هاي آن بايد تمام مدت سرشار از آب باشند. به همين دليل زماني که آب آن را عوض کرده و ساقه ها را کوتاه مي کنيد، گل ها را بايد برعکس کرده و داخل ساقه آن آب بريزيد.
انتهاي ساقه ها را با دست بگيريد و يا با نخ پنبه اي ببنديد تا وقتي آنها را برعکس مي کنيد آب آن به بيرون نريزد و زمانيکه گل ها را مجددا به گلدان باز گردانديد، نخ را از انتهاي ساقه ها با کنيد. اگر در طول زماني که گل ها را از داخل گلدان در آورده ايد به آنها آب نرسد احتمال دارد ساقه ها ترد و شکننده شده و براحتي خم شده و بشکنند. سعي کنيد آنها را به طور روزانه هرس کنيد. زمانيکه غنچه هاي جديد باز شدند به آرامي غنچه هاي قبلي که قدري پژمرده شده اند را از ساقه اصلي جدا کنيد.
▪ شيپوري:
اين گل هاي کوچک، معطر، سبز رنگ و زنگوله اي شکل بصورت حقه اي در کنار هم چيده شده اند و هر يک از زنگوله ها شکوفه سفيد رنگي در داخل خود جاي داده است. اگر بر طبق دستور العمل هايي که در بالا به آنها اشاره کرديم، عمل کنيد مطمئن باشيد که شيپورهاي شما براي مدت زماني نزديک به ۷تا۱۰ روز شادابي و طراوت خود را حفظ خواهند کرد.
▪ PARADISE OF BIRDS :
هر شاخه از اين گل داراي حداقل ۴تا۵ گل مي باشد. گاهي اوقات تنها يکي از آنها باز است و بقيه به گونه اي در بخش هاي ديگر ساقه مخفي شده اند. زمانيکه يکي از گل هاي موجود به حالت پژمردگي رسيد، بايد آن را جدا کرده و اجازه دهيد تا گل هاي ديگر از زير برگ چه هاي قايقي شکل گل به بيرون بياند. اگر گل بيرون نمي آمد، مي توانيد آن را به آرامي با دستتان از لا به لاله ساقه و برگ خارج کنيد. اين گل هاي زيبا به درجه حرارات زير ۵۰ درجه فارنهايت حساس مي باشند به همين دليل سعي کنيد که آنها را در جاي گرم نگهداري کنيد.
▪ ادريس:
اين گياه داراي شاخه هاي چوبي هستند. اگر شکوفه هاي اين گل پيش از شکوفايي پلاسيده شدند، براي اينکه از خراب شدن کلي گياه جلوگيري کنيد، بايد آنها را از ساقه جدا نماييد. زمانيکه ساقه ها را کوتاه مي کنيد مي بايست حتما به قسمت انتهايي آن فرم زاويه دار بدهيد و حداقل براي يک ساعات آن را در آب ولرم قرار دهيد.
با اين کار گل دو مرتبه جاني تازه مي گيرد و آماده پيوستن به جمع گل هاي ديگر مي شود. براي بدست آوردن بهترين نتيجه، ميزان آب موجود در داخل گلدان را تا بالاترين حد افزايش دهيد. اين نوع گل را همچنين مي توانيد خشک کنيد.
براي اينکه گل ها هر چه زيباتر خشک شوند، آنها را سر و ته کرده و در مکاني گرم قرار دهيد. البته رنگ گلبرگ ها به مرور زمان کمرنگ تر مي شود اما گل هاي خشک شده را مي توانيد براي مدت زماني در حدود ۹ ماه تا يک سال نگهداري کنيد.
▪ ليزيانتوس:
داراي شکوفه هاي پررنگ رزي شکل است که اگر از آن مراقبت مطلوب بعمل بيايد، براي مدت زماني در حدود ۷ روز شاداب باقي خواهد ماند. بسياري از شکوفه هاي باز نشده که داراي رنگ مي باشند بطور کامل باز خواهند شد. ممکن است شکوفه هاي کوچک تر که بي رنگ هستند باز نشوند اما مي توانند از شکوفه هاي ديگر محافظت کنند.

گلسنگ نوعي پيکره گياهي بدون ريشه، برگ يا گل است؛ در واقع، مجموعه اي از جلبک و قارچ است که زندگي هر کدام وابسته به زندگي ديگري است. در اين همزيستي جلبک ...

گلوکز ، يکي از قندهاي مونوساکاريد (تک قندي) است که به نامهاي D- گلوکز ، D- گلوکوپيرانوز ، قند انگور ( grape Suger )، قند ذرت ( Corn Suger )، دکستروز و ...

گلوکز ، يکي از قندهاي مونوساکاريد (تک قندي) است که به نامهاي D- گلوکز ، D- گلوکوپيرانوز ، قند انگور ( grape Suger )، قند ذرت ( Corn Suger )، دکستروز و ...

● گياهشناسي و تاريخچه حنا گلي متعلق به خانواده Balsaminaceaeو از جنس Impatiens است. گل حنا امروزه تبديل به پرمصرف ترين گل براي پوشاندن زمين باغ ها در ...

براي مبارزه با دود سيگار، گازهاي آشپزخانه اي، گازهاي سمي متصاعد از مواد شوينده، رنگ هاي شيميايي و... به فکر خريد هواکش هاي قوي نباشيد. با ۱۲ گياهي که ...

گل هاي زيبا با آن ظاهر دل فريبشان مي توانند بسيار سمي باشند. آنقدر سمي که حتي مي توانند جان انسان را بگيرند. آشنا نبودن بسياري از مردم با اين گياهان ک ...

عامل آن فيتوپلاسما است وناقل آن پسيل گلابي مي باشد. علائم به دو صورت است : زوال تدريجي زوال سريع ▪ کنترل: براي معالجه درختان از تتراسايکلين به ميزان۱۰ ...

ايران در ساليان دور يکي از مراکز توليد و عرضه گياهان دارويي به شمار مي رفت، همچنين تلاش دانشمندان ايراني براي شناسايي و معرفي گياهان دارويي بي اثر نبو ...

دانلود نسخه PDF - گلداري در فصل گل