up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله گاستروسکوپ PDF
QR code - گاستروسکوپ

گاستروسکوپ

دستگاه هاي آندوسکوپي

● ورود به منطقه ناديدني ها
دستگاه آندوسکوپ که براي ديدن حفره ها و يا ارگان هاي داخلي بدن استفاده مي شود، مرکب از دو کلمه «اندو» به معناي «داخل» و «اسکوپ» به معني «وسيله ديدن» است. قسمت اسکوپ آن اغلب از طريق سوراخ هاي طبيعي بدن مانند دهان در برونکوسکوپي، رکتوم در سيگموييدوسکوپي و يا واژن در سيستوسکوپي، داخل بدن مي شود. آندوسکوپ هاي دستگاه گوارش، در سطح بالاي پيچيدگي (در هر دو طيف تشخيصي و درماني) در ميان دستگاه هاي پزشکي قرار دارند و استفاده از آنها، درجه بالايي از مهارت و تجربه را مي طلبد. در واقع آندوسکوپ ها، مجموعه اي از ويدئوها و کامپيوترهاي مدرن و تکنولوژي پيشرفته مهندسي مواد هستند. از آنها در مواقع لزوم، براي گرفتن نمونه پاتولوژي از بعضي اعضا مانند کولون و برونش هاي ريه نيز استفاده مي شود. انواع گوناگون اين دستگاه ها که به منظور بررسي بيشتر دستگاه گوارش استفاده مي شود، شامل
▪ ازوفاگوگاسترودئودنوسکوپ (گاستروسکوپ)
▪ انتروسکوپ
▪ دئودنوسکوپ
▪ کلدوکوسکوپ
▪ اکوآندوسکوپ
▪ کولونوسکوپ
▪ سيگموئيدوسکوپ
● آندوسکوپ هاي قابل انعطاف
آندوسکوپ هاي قابل انعطاف، از سه قسمت تشکيل شده اند:
▪ قسمت کنترل کننده
▪ لوله ورودي (که داخل بدن قرار مي گيرد)
▪ قسمت مرتبط کننده
ويژگي هاي منحصر به فرد هر کدام از آندوسکوپ ها، مطابق استفاده اي که از آن مي شود، تعديل شده است. با وجود آنکه اغلب، طراحي يکساني براي آندوسکوپ ها وجود دارد اما کارخانه هاي سازنده، انواع گوناگوني از آن را در گروه هاي معيني توليد مي کنند. اين تنوع و گوناگوني اغلب در طول، قطر و ميزان انعطاف پذيري لوله ورودي است. قسمت کنترل نيز مي تواند در موارد گوناگون مانند اينکه کدام قسمت روده را مي خواهد بررسي کند و يا اينکه براي ديدن دئودنوم، قسمت بالا برنده دارد يا خير، متفاوت باشد. اين خصوصيات، مواردي مانند طول دستگاه را که مي تواند وارد لوله گوارش شود و انواع و اندازه لوازم جانبي را که همراه آندوسکوپ استفاده مي شوند، تحت تاثير قرار مي دهد.
۱) قسمت کنترل
اين قسمت، در دست چپ پزشک قرار مي گيرد و از دو دسته چرخنده که روي هم قرار گرفته اند و سر آندوسکوپ را به بالا پايين و يا چپ راست هدايت مي کنند، تشکيل شده است. در بعضي از انواع خاص مانند کلدوکوسکوپ، تنها يک دسته با توانايي چرخش دستگاه به بالا پايين وجود دارد.
همچنين دو دريچه جهت ساکشن آب هوا نيز در قسمت جلو و بالاي آن قرار دارد. سوئيچ هاي کنترل از راه دور براي تغيير يا گرفتن فيلم هاي ويدئويي يا عکس نيز در اين قسمت، تعبيه شده اند. قسمت ورودي کانال دستگاه در قسمت جلو و پايين قرار دارد. دستگاه هاي فيبر اپتيک که براي ديدن چشمي هستند، در جلوي قسمت کنترل کننده براي مشاهده مستقيم قرار گرفته اند.
۲) قسمت ورودي
اين جزء دستگاه، به قسمت کنترل متصل شده است و در بدن بيمار، جا مي گيرد. طول، قطر و درجه انعطاف پذيري لوله آن، در ميان مدل هاي گوناگون، متفاوت است. لوله ورودي از يک يا دو کانال، يک يا دو دسته نوري، دو کانال مربوط به آب و هوا، يک دسته راهنماي تصوير، قسمت ورودي سيم هدايت کننده و سيم هاي زاويه دار تشکيل شده است. اين سيم ها، قسمت خم شونده لوله ورودي را انحنا مي دهند که بيشترين ميزان آن، ۱۸۰ تا ۲۳۰درجه است. سر آندوسکوپ شامل
دهانه يا دهانه هايي جهت تعبيه لوله مکنده و ساير وسايل کمکي
يک منفذ ورودي خروجي هوا آب، به منظور پاک کردن لنزي که در سر لوله ورودي قرار دارد و کمک به وارد کردن هوا
سيستم روشنايي هدايتي
مجموعه اي که حاوي لنز مي باشد، تشکيل شده است. در انواع گوناگون اين دستگاه ها، بخش نوري آن، در انتهاي قدامي جانبي و يا به صورت مايل قرار دارد. طول لوله ورودي از ۶۳ تا دو هزار و ۸۰۰ سانتي متر با قطري در حدود ۸ ۱۲ تا ۷ ۱۳ ميلي متر و قطر کانالي بين ۷۵ ۰ تا ۸ ۴ ميلي متر متغير است.
۳) قسمت مرتبط کننده
اين بخش حاوي يک چراغ هدايت کننده، لوله هوا و اجزاي الکتريکي متناسب با منبع توليد نور و يا پردازشگر است. همچنين در موقعيت جانبي آن، محلي جهت تعبيه مخزن آب، لوله مکش، گاز دي اکسيد کربن، تهويه لوله ورودي و يک پايه S شکل که براي ايمني بيشتر، آندوسکوپ را در بر مي گيرد و خطر شوک الکتريکي وارد شده به پزشک را کاهش مي دهد، قرار دارد.
● چگونگي تصويربرداري
تصاويري که به وسيله دستگاه آندوسکوپ گرفته مي شود، هم از طريق سيستم هاي فيبر اپتيک و هم ويديو صورت مي گيرد. در آندوسکوپ هاي فيبر اپتيک، از يک باندل متناسب، متشکل از فيبرهاي شيشه اي جهت انتقال تصوير از نوک آندوسکوپ به بخش نمايشگر، استفاده مي شود. برخي از آندوسکوپ هاي تخصصي، فقط در قالب سيستم فيبر اپتيک طراحي شده اند، اما در بعضي ديگر، مي توان از يک رابط ويديويي و يا دوربين اضافي براي تبديل اطلاعات به تصاوير ويديويي استفاده کرد. آندوسکوپ هاي ويديويي، داراي يک حس گر تصاوير از نوع سياه و سفيد هستند که در نوک آندوسکوپ تعبيه شده و موجب انتقال تصاوير در قالب سيگنال هاي الکترونيکي به يک پردازشگر ويديويي جهت نمايش روي يک يا چند مونيتور مي شوند. اين سيگنال ها، به وسيله يکي از دو دستگاه زير، قابل تبديل به تصاوير رنگي است:
۱) CCD رنگي:
داراي يک فيلتر موزاييک چند رنگه است که در سطح CCD تعبيه شده و به وسيله نور سفيد يکنواخت، روشن مي شود.
۲) تصويربرداري سکانسي RGB:
حاوي يک فيلتر چرخشي چند رنگ (قرمز، سبز و آبي) بوده که در حد فاصل منبع نوراني و هادي نور قرار دارد. ميزان استاندارد بزرگ نمايي در حد ۷ برابر در يک مونيتور ۲۰ اينچ مي باشد، اين در حالي است که آندوسکوپ هاي تخصصي تر، داراي بزرگنمايي در حد ۷۰ تا ۱۵۰ برابر مي باشند.
● منبع پردازشگر نور
منبع نور در انواع فيبر اپتيک، يک وسيله نسبتا ساده با يا بدون پمپ هوا آب است. به طور معمول در منابع نور انواع فيبرهاي اپتيک، از حباب هاي هالوژني استفاده مي شود. پردازشگرهاي ويديويي، به علت دارابودن کليه مدارهاي لازم جهت پردازش سيگنال هاي ويديديي، از انواع فيبر اپتيک، گرانقيمت تر و نيز پيچيده تر هستند. برخي از انواع، داراي يک بخش جداگانه حاوي پردازشگر ويديويي، پمپ هوا آب و منبع نور بوده، در حالي که در برخي ديگر، همه اجزا در داخل يک قالب قرار گرفته اند. پانلي که در جلوي پردازشگر قرار دارد، امکان تنظيم تصوير و کنترل پمپ هوا آب را فراهم کرده و همچنين داراي محلي براي رابط آندوسکوپ است. انواع متنوعي از لامپ هاي روشنايي شامل گزنون و يا هالوژن در پردازشگرهاي ويديويي استفاده مي شوند.

لايه‌اي ماده چسبنده‌اي به نام موکوس، (mucus) جداره داخلي معده و اثني عشر را مي‌پوشاند و اين قسمتها را از اسيد محافظت مي‌کند. اگر اين لايه آسيب ببيند، ...

اکوي قلب (اکوکارديوگرافي) يک روش گسترده و غير تهاجمي است که در آن با استفاده از امواج صوتي تصوير اجزاء قلب و ميزان جريان خون تعيين مي‌شود. مقدمه اکوکا ...

دانلود نسخه PDF - گاستروسکوپ