up
Search      menu
زمین شناسی,جغرافیا :: مقاله کوه هاي آفريقا PDF
QR code - کوه هاي آفريقا

کوه هاي آفريقا

آفريقا
قاره آفريقا با ۳۰،۰۶۵،۰۰۰ کيلومتر مربع حدود ۲۰% از سطح کره زمين را پوشانده. اين قاره داراي جمعيتي بالغ بر ۸۷۷،۵۰۰،۰۰۰ نفر مي باشد. بلندترين نقطه آفريقا قله اوهورو Uhuru مي باشد که بر روي آتشفشان کليمانجارو واقع است.
طويلترين رودخانه آفريقا نايل Nile داراي ۶۶۹۰ کيلومتر وسعت در کاگرا قرار دارد.
بزرگترين درياچه آفريقا ويکتوريا بوده و با ۶۹،۴۸۵ کيلومتر مربع وسعت در تانزانيا واقع است.
کشور سودان با ۲ميليون و ۳۷۶،۰۰۰ کيلومترمربع وسعت بزرگترين و کشور سيسچليس با ۲۷۰ کيلومتر مربع وسعت کوچکترين کشورهاي آفريقا هستند.
۴۵% مردم اين قاره مسيحي، ۴۰% مسلمان و ۱۵% داراي ساير مذاهب بويژه بت پرست هستند.
کوه هاي آفريقا
▪ شمال آفريقا
در شمالي ترين بخش آفريقا کوههاي اطلس بعنوان بلندترين کوههاي شناخته مي شوند. چين خوردگي هاي اين رشته کوه تا بيش از ۱۵۰۰ کيلومتر گسترده شده که از مراکش، تونس و الجزاير عبور مي کند. بلندترين کوههاي ايت بخش در غرب کوههاي اطلس قرار دارند. برغم کمبود مسير، دسترسي به اين کوهها چندان دشوار نيست. مسيرها کوتاه و مالرو بوده، قابل شناسايي هستند، راهنماهاي زيادي منطقه را مي شناسند و حيوانات براحتي بارها را حمل مي کنند. بلندترين قله شمال آفريقا کوه توبکال Toubkal ۴۱۶۵ متر مي باشد که درست در ۷۵ کيلومتري جنوب شهر مراکش قرار دارد. اين کوه داراي رخهايي پرشيب و صخره اي بوده، جنس سنگهايش از گرانيت است و چندين قله فرعي بالاي ۴۰۰۰ متر آنرا احاطه کرده اند. در تابستان منطقه بسيار گرم است، اما زمستانهايش پر برف و خشن همراه با برف سنگين مي باشد. قله هاي بلند تا مدتها توسط کلاهکي از برف پوشيده اند، اما اين کوهها فاقد يخچالهاي طبيعي هستند. درزمستان و بهار حد فاصل فوريه تا مي بهترين فصول کوهنوردي بر روي اين کوهها مي باشد، زيرا برغم گرم تر شدن هوا برف کوهستان هوا را بسيار مطبوع مي نمايد. البته در اوايل پائيز و پيش از شروع فصل بارشها نيز شرايط براي کوهنوردي کاملا مهيا است.
▪ توبکال ۴۱۶۵ متر
اولين صعود کوه در ۶ فوريه سال ۱۹۲۳ توسط V.Berger, H.Dolbeau و Marquis Segonzac صورت گرفت. البته اين احتمال نيز وجود دارد که قله اين کوه پيشتر توسط افرادي محلي صعود شده باشد، اما اطلاع دقيقي از آن در دست نيست.
● شرق آفريقا
در اين بخش از آفريقا بدليل بلند و در دسترس بودن و همچنين توجه زياد به کوههاي اين بخش اطلاعات زيادي در دست مي باشد.
▪ کليمانجارو
کوه کليمانجارو رفيعترين کوه آفريقا آتشفشاني است خاموش در کشور تانزانيا و در مرز اين کشور با کنيا.
اما تانزانيا با ۹۴۵،۰۸۷ کيلومتر مربع وسعت، در حاشيه غربي اقيانوس هند و جنوب خط استوا قرار دارد. اين کشور با حدود ۲۵ ميليون نفر جمعيت داراي حکومت جمهوري است. نژاد مردم آن سياه، ۳۱% مسلمان، ۲۵% مسيحي و سايرين بت پرست مي باشند. زبان رسمي مردم تانزانيا سواحلي و انگليسي است و پايتخت آن دارالسلام است. همچنين زنگبار از شهرهاي مهم و توريستي تانزانيا مي باشد. اين کشور در ۱۹۶۴ از اتحاد دو کشور زنگبار و تانگانيگا بوجود آمد و همان سال به عضويت سازمان ملل در آمد. واحد پول اين کشور شيلينگ تانزانيا مي باشد.
تانزانيا با در اختيار داشتن حيات وحشي اعجاب انگيز فخر قاره سياه به شمار مي رود. پارک ملي تانزانيا از جمله مکانهاي نادري است که هنوز بشر نتوانسته آنرا کاملا تخريب نمايد و بازديد از آن شانس بزرگي است براي انسانهاي عصر حاضر وجود حدودا ۳۰۰۰ راس شير در سيلوسSelous و باقي مانده شامپانزه ها در ماهال Mahale و گومبي Gombe و همينطور ميليونها حيوان اهلي و وحشي در پارک ملي سرنگيتي، تانزانيا را به يکي از استثنايي ترين نقاط دنيا تبديل نموده.
▪ کليمانجارو، کوه خداوند
بلندترين کوه آفريقا با ۵۸۹۵ متر، ۱۹،۳۴۰ فيت ارتفاع، آتشفشاني است نيمه خاموش با کلاه خودي از برف بر تاجش. اين کوه جزو قلل هفتگانه دنيا به شمار مي رود(بلندترين قلل هفت قاره). دسترسي راحت به کوه باعث هجوم کوهنوردان ، ماجراجويان و جهانگردان به اين مکان شده. تنوع مسيرهاي صعود، وجود راهنمايان خبره محلي و باربران پرتوان صعود کوه را بسيار راحت و مطمئن مي نمايد. وجود جاذبه هاي فراوان در يک نقطه موجب شده تا کليمانجارو را بدرستي کوه خداوند بنامند.
بلندترين نقطه کوه اوهورو مي باشد، شکل کوه نيز بدليل مستقل بودن اين آتشفشان به شکل نيمه گنبدي مي باشد و از دوردستها براحتي قابل مشاهده است. در کنار اين کوه، کوه مونزي Mawenzi با ۵۱۴۹ متر ارتفاع قله اي است دندانه دار و مستقل در کيبو Kibo که توسط يک گردنه از قله اصلي جدا شده. فلات مابين دو کوه به بياباني مي ماند که ۵ کيلومتر وسعت دارد. هر دو کوه فاقد صخره هاي قابل ذکر مي باشند. ۷ مسير راه پيمايي بر روي کليمانجارو، که البته برخي از آنها بسيار دور افتاده اند که در کنار چشم انداز زيباي يخچال هيم Heim و ديواره بريچ Breach در رخ جنوب غربي کيبو چندان به چشم نمي آيد. تمامي رخهاي کوه پر شيب بوده و برف و يخ در آنها به چشم مي خورد.
نخستين صعود کليمانجارو در ۱۸۸۹ توسط هنس مير Hans Meyer و لودويک پورشلر Ludwig Purtscheller صورت گرفت.
▪ مسير مارانگو
شروع مسير از ارتفاع ۱۹۸۰ متري مي باشد که با داشتن راهي پهن به جان پناه ماندارا در ۲۷۰۰ متري مي رسد(۴ ساعت). کمي پس از ترک ماندارا، درختان بلند بمرور جايشان را به بوته ها مي دهند، و بعد جان پناه هورومبو در ارتفاع ۳۷۰۰ متري(۵ساعت). گياهان بمرور محو شده و در مسير آب کمتري به چشم مي خورد. با عبور از يک گردنه به جان پناه کيبو در ۴۷۰۳ متري مي رسيم، که در زير شيب تند کيبو قرار دارد(۵ ساعت). نيمه هاي شب گروهها جان پناه را به سوي دهانه آتشفشان ترک مي کنند، تا اين قسمت حدود ۵ ساعت صرف مي شود. از اينجا تا نک اوهورو نيز ۱.۵ ساعت زمان لازم است تا بام آفريقا فتح گردد.
▪ مسير ماچامي
از پست نگهباني پارک ملي در ارتفاع ۱۹۰۰ متري تا جان پناه مچامي در مجموع حدود ۵ ساعت زمان لازم است. در بالاي اين قسمت با عبور از دره اي کوچک و با عبور از علفزار به ابتداي رودخانه مي رسيم. با تراورس به غرب و سپس ادامه دادن آن به سمت شمال در ارتفاع ۳۸۰۰ متري به جان پناه شيرا مي رسيم. در نهايت با عبور از کنار گدازه ها و برجهاي صخره اي در سمت شرق پس از ۳.۵ ساعت به بام کوهستان مي رسيم.
ژانويه و فوريه در تابستان نيمکره جنوبي و همچنين آگوست و سپتامبر در زمستان اين نيمکره بهترين ماههاي صعود اين قلل به شما مي روند، زيرا در اين ماهها از بارانهاي سيل آساي منطقه که بويژه در آوريل، مي و نوامبر جاري است، خبري نيست.
کوه کنيا
▪ نام کوه
کنيا
▪ ارتفاع
۵۱۹۹ متر، ۱۷۰۵۷ فيت
▪ موقعيت
۰.۱۵- عرض شمالي
۳۷.۳ طول شرقي
▪ محل قرار گيري
نپال، تبت
▪ بهترين ماههاي صعود
ژانويه، فوريه، آگوست سپتامبر
▪ نزديکترين فرودگاه بين المللي
نانيوکي، کنيا
▪ اولين صعود
۱۸۹۹
کوه کنيا
دومين کوه مرتفع آفريقا کوه کنيا واقع در کشور کنيا و در ۷۰ مايلي ازشمال نايروبي و ۱۰ مايلي جنوب خط استوا قرار دارد.
کشور کنيا با ۵۸۲،۶۴۶ کيلومتر مربع وسعت حدود ۲۰ ميليون نفر جمعيت دارد. پايتخت اين کشور نايروبي است.
کوه کنيا با فاصله نچندان دور از کليمانجارو با گستره اي حدود ۶۰ کيلومتر مربع قرار گرفته. يالهايي پر شيب با نمايي از سنگ و يخ به کوه جلوه اي بس تماشايي داده، قلل متعددي دورادور کوه را فراگرفته اند. باتيان Batian با ۵۱۹۹ متر ارتفاع بلندترين نقطه کوه به شمار مي رود. نيليونNelion ۵۱۸۸ متر، لنيان Lenan ۴۹۵۸ متر، پيگوت Piggott ۴۹۵۷ متر، دوتون Dutton ۴۸۸۵ متر، جوهن John ۴۸۸۳ متر از رفيعترين نقاط کوه کنيا به شمار مي روند. در اين بين بجز باتيان، لنانا و نيلون که قله هاي مرکزي هستند، ساير قلل فني بوده و دسترسي به آنها بسيار دشوار مي باشد. کنيا در مجموع آتشفشاني است مسن تر از کليمانجارو.
ژانويه و فوريه در تابستان نيمکره جنوبي و همچنين آگوست و سپتامبر در زمستان اين نيمکره بهترين ماههاي صعود اين قلل به شما مي روند، زيرا در اين ماهها از بارانهاي سيل آساي منطقه که بويژه در آوريل، مي و نوامبر جاري است، خبري نيست.
● جنوب آفريقا
مولانجي Mulanjie طولاني ترين توده گرانيتي در مالاوي مي باشد. کشوري کوچک در جنوب تانزانيا، شمال شرقي زامبيا و شمال موزامبيک. اين توده در دشتهايي فراخ، سر از زمين بيرون آورده و بلندترين نقطه آن با ۳۰۰۰ متر ارتفاع قله ساپيتوا Sapitwa نام دارد. کوه مولانجي در دشتهايي بسيار گرم و البته در ميان جنگل سرو قرار دارد.
دراکنزبرگ Drakensberg بزرگترين رشته کوه در جنوب آفريقا مي باشد، که صدها مايل از لبه جنوب شرقي اين بخش از قاره را فرا گرفته. بخشهاي عمده رشته کوه از جنس بازالت است و در طي هزاران سال فرسايش بخشهاي عمده اي از سنگهاي آنرا تغيير حالت داده. بلندترين بخشهاي اين رشته در حدفاصل لسوتو تا استان ناتال آفريقاي جنوبي قرار دارد.
برخي از قلل مهم اين رشته کوه عبارتند از:
کوهAux ۳۲۸۲ متر
کوهCowl ۳۲۳۴ متر
کوهCathedral ۳۰۰۴ متر
همچنين بلندترين کوه آفريقاي جنوبي Thabana Ntlenyana داراي ۳۴۸۲ متر ارتفاع مي باشد.
وسيع و پهناورترين کوه Tabel ۱۰۸۷ متر ارتفاع داشته و در گوشه جنوب غربي آفريقا قرار دارد که به کيپ تاون (پايتخت آفريقاي جنوبي) مي رسد.
● Cathedral Peak
ماداگاسکار جزيره اي است بسيار بزرگ در اقيانوس هند، با وسعت ۳۸۰ کيلومتر، در جنوب شرقي قاره آفريقا. در باريکه اي از ساحل اين جزيره رشته کوهي سر برآورده که جنس سنگهاي آن از گرانيت مي باشد. Maromokotro با ۲۸۷۸ متر، Ankaratara ۲۶۴۳ متر و Pic Boby ۲۶۵۸ متر ارتفاع بلندترين نقاط اين رشته کوه هستند. در اطراف اين کوهها، شهرها و روستاها با جمعيت زياد پراکنده اند.

کوهها نواحيي از سطح زمين هستند که از زمينهاي مجاور خود مرتفع‌ترند. کوهها طي زمانهاي قديم تشکيل شده ، تکامل يافته و همزمان با آن تحت تاثير فرسايش نيز ق ...

● آفريقا قاره آفريقا با ۳۰،۰۶۵،۰۰۰ کيلومتر مربع حدود ۲۰% از سطح کره زمين را پوشانده. اين قاره داراي جمعيتي بالغ بر ۸۷۷،۵۰۰،۰۰۰ نفر مي باشد. بلندترين ن ...

نرگس آفريقائي گياهي است با ساقه زير زميني ( ريزوم دار ) از خانواده Liliaceae با تعداد تقريبي ده گونه كه از نظر گياه شناسي هنوز بدرستي مشخص نشده اند . ...

نرگس آفريقائي گياهي است با ساقه زير زميني ( ريزوم دار ) از خانواده Liliaceae با تعداد تقريبي ده گونه كه از نظر گياه شناسي هنوز بدرستي مشخص نشده اند . ...

کوه دماوند جدا از اينکه يک پديده طبيعي منحصر به فرد در ايران و جهان است، يک سمبل و اسطورة هميشگي در ادب و فرهنگ و تاريخ ايران بوده و هست. اين کوه بزرگ ...

منطقه ايران را چه در محدوده کمربند کوهزايي رشته کوه البرز و چه در محدوده زاگرس بررسي کنيم، طيف وسيعي را از نظر گستردگي در آمار لرزه ها مشاهده خواهيم ک ...

جنگل داري عبارتست از به کارگيري مجموعه اي از علوم و فنون که درجهت شناخت جوامع متنوع جنگلي، آگاهي از کيفيت و کميت آن ها، پرورش توده هاي جنگلي، بهره برد ...

رشته کوه آلپ ها، يا آلپ ها (The Alps) معروف ترين رشته کوه جهان است و از نزديکي شهر نيس در سواحل مديترانه به شکل يک کمان عظيم تا حوالي لوبليانا در اسلو ...

دانلود نسخه PDF - کوه هاي آفريقا