up
Search      menu
جانور شناسی :: مقاله کوسه PDF
QR code - کوسه

کوسه

کوسه، يک خطر و دهها فايده

کوسه و انسان، نياکان مشترکي داشته اند و بافتهاي بدن آنها چندان از يکديگر متفاوت نيست.
اگر بتوانيد چند دقيقه اي خاطره دندانهاي تيز کوسه را در فيلم آرواره ها فراموش کرده و مطلب زير را مطالعه کنيد، خواهيد ديد که کوسه، هرچند همواره به عنوان يکي از وحشت انگيزترين آبزيان مطرح شده است، اما ميتواند از بسياري جهات براي انسان و طبيعت مفيد واقع شود.
۱) کوسه، به عنوان يکي از قديميترين مهره داران، ميتواند اطلاعات ذيقيمتي درباره مبداء و تکامل تمام انواع مهره داران از جمله انسان، در اختيار دانشمندان قرار دهد.
۲) کوسه ها در رشد جمعيت يکي از محبوبترين مواد غذايي انسان- نرم تنان صدف دار مانند خرچنگ، انواع صدف، لابستر و مانند آنها - تاثير مستقيم دارند. زيرا خوراک اصلي کوسه سفره ماهي است که آنهم به نوبه خود شکارچي اصلي اين موجودات نرم تن محسوب ميشود.
۳) کوسه هاي مجهز به دوربين اطلاعات بسيار ارزنده اي براي انسان به دست آورده اند زيرا اين ماهي ميتواند در آبهاي پرخطري چون محل تست اتمي در اقيانوس آرام به راحتي رفت و آمد کرده و در شناسايي و مطالعه محل مفيد واقع شود.
۴) سيستم ايمني کوسه بسيار پيشرفته است و تنها تعداد اندکي از آنها به بيماريهايي چون سرطان و بيماريهاي مرگ آور دچار ميشوند. اگر دانشمندان بتوانند کليد اين روند ايمني را کشف کنند، کوسه ها در آينده به منبع اطلاعات اساسي براي پيشگيري و حتي درمان مرگ آورترين بيماريهاي شايع ميان انسان تبديل خواهند شد.
۵) تيغه پشت کوسه و همچنين بيني کوسه کله چکشي الهام بخش بسياري از توليدات سطح بالاي تکنولوژيک مانند بالهاي هواپيما و بدنه هاي جت بوده است. مرکز تحقيقات لنگلي (Langley Research Center) ناسا براي طراحي ملزومات پروژه هاي خود تحقيقات گسترده اي بر روي کوسه ها، نهنگ و مرغان دريايي انجام داده است.
۶) بعضي از انواع کوسه مانند کوسه نهنگي، علي رغم جثه عظيم ۱۵ متري خود، ريزه خوار هستند. آنها از پلاکتونها (جانداران ريز شناور بر آب)، ميگوهاي بسيار ريز و جلبکها تغذيه ميکنند. عده اي از کارشناسان عقيده دارند که اين روش تغذيه، به پاکسازي آب و جلوگيري از رشد جلبکهاي مضر کمک بسياري ميکند.
۷) خون کوسه حاوي مواد ويژه ضد لخته شدن خون است که براي استفاده در ناراحتيهاي قلبي مورد مطالعه دانشمندان قرار گرفته است.
۸) کوسه ها بيش از هر جاندار ديگر روي زمين، نسبت به الکتريسيته حساس هستند. از آنجايي که رديابي ميدانهاي مغناطيسي براي جهت يابي و دريانوردي بسيار مفيد است، دانشمندان براي توليد سيستمهاي ناوبري و جهت يابي بهتر در انواع خودرو، کشتي و هواپيما به مطالعه بر اعضاي ردياب الکتريکي مشغول هستند.
۹) بسياري از دانسته هاي دانشمندان از مسائل زيست شناختي ماهيها، از طريق مطالعه بر کوسه، به خصوص نوعي کوسه کوچک به نام سگ ماهي، به دست آمده است.
۱۰) کوسه ها به عنوان يکي از تماشايي ترين موجودات و جاذبه اصلي صنعت جهانگردي بوم شناختي يا اکوتوريسم به شمار ميروند و از نظر اقتصادي براي کشورهايي چون فيليپين و بليزه (Belize) بسيار ارزشمندند.
۱۱) اين عقيده وجود دارد که کوسه و انسان، نياکان مشترکي داشته اند و بافتهاي بدن آنها چندان از يکديگر متفاوت نيست. امروزه محققين بينايي سنجي براي يافتن امکان پيوند قرنيه کوسه به انسان، به کار بررسي قرنيه کوسه مشغولند.
۱۲) نگهداري کوسه در آکواريومهاي بسيار بزرگ نيز سالانه ميليونها دلار نصيب صاحبان اين صنعت کرده است زيرا براي جهانگردان هيچ چيز به اندازه تماشاي کوسه اي که در فاصله بسيار نزديک و در عين حال ايمن به زندگي معمول خود ميپردازد، جذاب نيست.
۱۳) بسياري از کوسه ها مردارخوارند و از حيوانات و گياهان مرده يا در حال مرگ تغذيه ميکنند. اين کوسه ها در حفظ و نگهداري اقيانوسها از لاشه هاي رو به زوال موجودات نقشي اساسي دارند.
۱۴) به نظر ميرسد که يک ماده شيميايي به نام اسکوالاماين (Squalamine) که از سگ ماهي به دست مي آيد، براي از بين بردن باکتريهاي ميکروبي و سلولهايي با قابليت سرطاني شدن مفيد است. اين ماده طبيعي روزي به عنوان دارويي براي عفونتها و بيماريهاي انسان به ثبت خواهد رسيد.
۱۵) دندان کوسه، با تنوع فراواني که در شکل، اندازه و سطح برنده آن وجود دارد، همواره يکي از شگفتيهاي طبيعت بوده است. به احتمال بسيار اين دندانها الهام بخش ابزارها و جنگ افزارهاي انسانهاي اوليه بوده اند. گاهي خود دندان و پوست کوسه نيز در ساختن اين وسايل به کار ميرفته است.
۱۶) محققين در حال آزمايش يک روکش جديد براي قايقها و کشتيها هستن. اين پوشش که با الهام از شکل، اندازه و جنس پوست کوسه ساخته شده است، از چسبيدن جلبک و مواد و جانوران چسبنده ديگر به بدنه قايق جلوگيري خواهد کرد. طراحان اميدوارند بتوانند چنين کيفيتي را به بدنه کشتيها هم منتقل کنند.

کوسه يکي از آبزيان نسبتاً بزرگ است.اقيانوس ها ۷۰ درصد از سطح زمين را پوشش و بيش از ۲۰ هزار گونه از ماهي ها را در خود جاي داده اند که از اين تعداد نزدي ...

کوسه ماهي يکي از خطرناک ترين آب زيان است که با توجه به بزرگي جثه ي بعضي از آنها مثل : کوسه يا کولي کر (Kooly car) ، صيد آن با تهور بسيار و خطرات بي شم ...

«کوسه ماهي»، يکي از خطرناک ترين آبزيان است که با توجه به بزرگي جثه، بعضي از آنها مثل «کوسه» يا «کولي کر» (car Kooly)، صيد آن با تهور بسيار و خطرات بي ...

اکثر کوسه ماهيان با فلس هاي صفحه اي کوچک يا دندانهاي کوچک پوشيده شده اند . برخلاف فلس هاي ماهيان استخواني ، نوعي داندانهاي کوچک جلدي ماهيان غضروفي که ...

▪ رده: Lamniformes ▪ خانواده: Alopiidae ▪ جنس: Alopias ▪ گونه: vulpinus ● طبقه بندي: کوسه ماهي دم دراز سواحل امريکا در ابتدا توسط Bonnaterre در سال ۱۷ ...

«کوسه ماهي»، يکي از خطرناک ترين آبزيان است که با توجه به بزرگي جثه، بعضي از آنها مثل «کوسه» يا «کولي کر» (car Kooly)، صيد آن با تهور بسيار و خطرات بي ...

● شکاري F-۲۰ Tigershark هواپيماي جنگنده اف۲۰ ملقب به تايگر شارک به معناي کوسه ببر ساخت شرکت نورثروپ گرومن در سال ۱۹۸۲ وارد عرصه خدمت گشته و اولين پروا ...

کوسه ماهيان جزء ماهيان غضروفي بوده ودر خليج فارس ودريا ي عمان ازتنوع قابل ملاحظه اي برخوردارند.کوسه ها حلال گوشتند. از ۱۲۰گونه دردنيا ، ۲۰گونه مهاجم ه ...

دانلود نسخه PDF - کوسه