up
Search      menu
تغذیه و خوراکیها :: مقاله کنجد PDF
QR code - کنجد

کنجد

کنجد؛ دانه اي مفيد براي تقويت بدن

کنجد گياهي است يک ساله با ارتفاع حدود يک متر که قسمت انتهايي ساقه آن پوشيده از کرک است . برگ هاي آن بيضي ، باريک و نوک تيز است . گل هاي آن به رنگ سفيد يا قرمز، به طور تک تک در کناره برگ هاي قسمت انتهايي ساقه ظاهر مي شوند .
ميوه اين گياه به صورت کپسول و محتوي دانه هاي کوچک و مسطح و بيضوي است که دانه کنجد ناميده مي شود و قسمت مورد استفاده اين گياه است .
وطن اصلي کنجد هندوستان است که از آنجا به نقاط ديگر دنيا راه يافته است . در حال حاضر چين بزرگترين توليد کننده کنجد در دنيا مي باشد . هندوستان و حبشه از نظر توليد، بعد از چين قرار دارند . در ايران نيز مقداري کنجد توليد مي شود که بيشتر آن به مصرف تهيه روغن و حلوا ارده مي رسد.
● ترکيبات شيميايي
کنجد داراي پروتئين ، ويتامين هاي B , D , E , F۱ و لسيتين (LECITHIN) مي باشد . مقدار روغن آن در حدود ۵۰% است. روغن کنجد مرکب از حدود ۷۰% اسيدهاي چرب اشباع نشده مانند لينولئيک اسيد ، اولئيک اسيد و مقداري اسيدهاي چرب اشباع شده مانند اسيد پالمتيک و آراشيديک اسيد مي باشد .
روغن کنجد يکي از روغن هاي اشباع نشده و مفيد براي بدن است که در آمريکاي شمالي و کانادا به مقدار زياد مصرف مي شود ، زيرا اين روغن نه تنها کلسترول خون را افزايش نمي دهد، بلکه آن را کاهش نيز مي دهد .
براي تهيه روغن کنجد معمولا دانه ها را مي شويند تا رنگ روي آن از بين برود. سپس دانه ها را آسياب کرده و در آب مي ريزند تا پوست آنها روي آب بيايد . بعد از گرفتن پوست، دانه ها را خشک کرده و در آب جوش مي ريزند و خمير مي کنند . اين خمير را تحت فشار قرار داده تا روغن آن جدا شود . اين روغن را روغن سرد مي نامند و از تفاله باقيمانده تحت اثر فشار و گرما روغني بدست مي آيد که به نام روغن گرم معروف است که البته ارزش غذايي روغن سرد را ندارد .
تفاله باقيمانده از اين مرحله را معمولا براي علوفه دام ها به کار مي برند . خصوصاً اين تفاله از نظر داشتن مواد پروتئيني ، غذاي خوبي براي گاوهاي شيرده است .
اگر مي خواهيد از روغن کنجد استفاده کنيد دقت کنيد که روغن سرد باشد که به نام FIRST COLD PRESSED&۰۳۹; معروف است ، زيرا در اثر حرارت دادن، روغن کنجد خواص خود را از دست مي دهند .
● خواص مفيد کنجد براي سلامتي بدن
از نظر طب قديم ايران، کنجد گرم است . کنجد بسيار مغذي است و در اکثر کشورهاي فقير به عنوان جانشين گوشت بکار مي رود . خواص مفيد کنجد به شرح زير است :
۱) براي چاق شدن و تقويت نيروي جنسي موثر است.
۲) براي رفع قولنج کنجد را آسياب کرده و با سرکه مخلوط کنيد و به مقدار نصف وزن کنجد ، مغز بادام پوست کنده را به آن اضافه کنيد. سپس آنها را پودر کنيد و هر روز به مقدار يک قاشق سوپ خوري از آن بخوريد .
۳) کنجد گرفتگي صدا را از بين مي برد .
۴) نرم کننده معده و روده است.
۵) کره کنجد که در کانادا بنام تاهيتي معروف است و شبيه ارده مي باشد ، غذاي خوبي براي رشد بچه هاست.
۶) برگ کنجد را اگر به سر بماليد، باعث رشد و سياهي موي سر مي شود.
۷) ارده نرم کننده معده و روده هاست.
۸) کنجد فشار خون بالا را کاهش مي دهد.
۹) کنجد ضد رماتيسم است.
۱۰) براي رفع ناراحتي کيسه صفرا مفيد است.
۱۱) دم کرده برگ کنجد، اسهال خوني را برطرف مي کند.
۱۲) روغن کنجد براي رفع تنگي نفس ، سرفه خشک و زخم ريه مفيد است.
۱۳) روغن کنجد سوزش ادرار را رفع مي کند.
۱۴) از روغن کنجد به جاي روغن زيتون در سالاد استفاده کنيد.
۱۵) کنجد با تمام فوايدي که دارد براي معده ي ضعيف مناسب نيست، زيرا هضم آن سنگين است . اين گونه اشخاص بايد آن را با عسل وسرکه بخورند .
پي نوشت :
۱ ويتامين F يک اسيد چرب ضروري است که باعث تشکيل لايه هايي در پوست مي شود که از سلول هاي پوستي محافظت و از خشکي و خرابي پوست جلوگيري مي کند. همچنين باعث انتقال ساير ويتامين ها در پوست مي شود.

کنجد مقدمه : کنجد يکي از گياهاي روغني بومي ايران است و در اکثر نقاط کشور به طور پراکنده با سطح زير کشت حدود40 هزار هکتار مورد کشت و کار قرار مي گيرد . ...

کنجد يکي از قديمي ترين گياهان زراعي روغني جهان است و از زمان هاي قديم در ايران کشت مي شود و زماني از صادرات مهم کشور به شمار مي رفت. کشت کنجد در مناطق ...

کليات گياه شناسي کنجد گياهي است يکساله با ارتفاع حدود يک متر که قسمت انتهايي ساقه آن پوشيده از کرک است. برگهاي آن بيضي ، باريک و نوک تيز است. گلهاي آن ...

کره کشوري است که مردم آن به غذا اهميت فراواني مي دهند و معتقدند مصرف غذاهاي بخارپزشده مفيد است. آنها روغن کنجد زياد مصرف مي کنند و سير و پياز پرمصرف ت ...

رژيم غذايي يک مرد ممکن است اثر قابل توجهي بر خطر ابتلا به بسياري از بيماري هاي مهم از جمله حمله قلبي، سکته مغزي، ديابت و سرطان هاي گوناگون داشته باشد ...

انار يکي از ميوه هايي است که از قديم وجود داشته است حتي در کتب مقدس چندين بار نام آن ذکر شده است. هومر شاعر معروف يونان در کتاب خود ( اوديسه ) از آن ن ...

آيا تا به حال براي شما اتفاق افتاده که احساس کنيد مغزتان کار نمي کند؛ يعني مثل گذشته، سرعت انتقال مطالب را نداريد يا اينکه لغات معمولي از ذهنتان فرار ...

دانلود نسخه PDF - کنجد