up
Search      menu
فنآوری اطلاعات :: مقاله کليدهاي ميانبر PDF
QR code - کليدهاي ميانبر

کليدهاي ميانبر

12 کليد ميانبر کاربردي، براي کليه کاربران مبتدي تا حرفه اي!

يکي از شاخصه‌هايي که کاربران حرفه‌اي را از ديگر کاربران متمايز مي‌کند استفاده از کليدهاي ترکيبي و ميان‌بر است. کليدهاي ميان‌بر، علاوه بر ايجاد سهولت در دستيابي به قسمت‌هاي مختلف، باعث افزايش سرعت کار با کامپيوتر نيز مي‌گردد. چرا که شما به جاي حرکت دادن ماوس و کليک يا دوبار کليک، کافي است يک يا چند کليد را از روي کي‌بورد فشار دهيد. در اين ترفند قصد داريم به معرفي 12 کليد ترکيبي در محيط‌هاي مختلف نظير ويندوز، مرورگرها، سايت‌ها و نرم‌افزارهاي مختلف بپردازيم که حتي بسياري از کاربران حرفه‌اي نيز تاکنون از آن غافل بوده‌اند.
بقيه در ادامه ي مطلب ...
ساخت فولدر جديد در ويندوز 7:
شما با استفاده از کليدهاي ترکيبي Ctrl+Shift+N مي‌توانيد در محيط ويندوز 7، يک پوشه جديد بسازيد. کاري که در ويندوزهاي قبلي امکان‌پذير نبود.
بازيابي تب‌هاي به اشتباه بسته شده در مرورگرها:
با استفاده از کليدهاي ترکيبي در Ctrl+Shift+T مي‌توان آخرين تب بسته شده در مرورگر را مجدد بازيابي کرد. اين ترفند بر روي کليه مرورگرهاي جديد عملي است.
ايجاد يک يادداشت جديد با وارد کردن محتويات کليپ‌بورد در نرم‌افزار Evernote:
نرم‌افزار Evernote يک برنامه پرطرفدار براي يادداشت‌برداري است که براي اکثر سيستم‌عامل‌هاي معروف عرضه شده است. در صورتي که از اين برنامه در محيط ويندوز استفاده مي‌کنيد، با استفاده از کليدهاي ترکيبي Ctrl+Alt+V در هر قسمتي از محيط ويندوز، مي‌توانيد آنچه که پيش از اين Copy کرده‌ايد را در يک يادداشت جديد تحويل بگيريد. در نتيجه ديگر نيازي نيست يک يادداشت جديد ايجاد کنيد و محتويات کليپ‌بورد را در آن Paste کنيد.
دو کليد ترکيبي در فيس‌بوک:
پس از ورود به سايت Facebook و ورود به حساب کاربري خود، با استفاده از کليد ترکيبي Alt+1 مي‌توانيد مستقيماً به صفحه News Feed مراجعه کنيد. همچنين کليدهاي Alt+2 شما را مستقيماً به صفحه پروفايل‌تان خواهد برد. دقت کنيد در صورتي که از مرورگر فايرفاکس استفاده مي‌کنيد از کليدهاي Alt+Shift به جاي Alt استفاده کنيد. همچنين از کليدهاي عددي بالاي کيبورد استفاده نماييد.
ارسال پست جديد در توئيتر:
در محيط Twitter، با فشردن کليد n، امکان ارسال يک توئيت جديد مهيا خواهد شد. همچنين فشردن کليد g و پس از آن r، شما را به تب Mentions@ خواهد برد.
فعاليت‌هاي سريع در TweetDeck:
يکي از نرم‌افزارهاي پرطرفدار در حوزه شبکه‌هاي اجتماعي نرم‌افزار TweetDeck است که به کاربر امکان مديريت حساب‌هاي خود در شبکه‌هاي اجتماعي نظير فيس‌بوک و توئيتر را مي‌دهد. در صورتي که شما نيز از اين برنامه براي حساب توئيتر خود استفاده مي‌کنيد، بعد از اينکه يک توئيت را با استفاده کليدهاي بالا و پايين انتخاب کرديد، کليد Space را فشار دهيد. خواهيد ديد که يک پنل کوچک پديدار مي‌شود که با فشردن کليدهاي که در آن مشخص شده است مي‌توانيد فعاليت‌هاي مختلفي را بر روي آن توئيت اعمال کنيد. لازم به ذکر است فشردن کليد ميان‌بر در اين برنامه، يک ستون جستجوي جديد ايجاد خواهد کرد.
بررسي نتايج گوگل با کي‌بورد:
براي استفاده از اين ترفند بايستي در ابتدا از فعال بودن قابليت Instant در جستجوي گوگل اطمينان پيدا کنيد. براي اين کار بايستي به صفحه Search settings گوگل برويد و اطمينان پيدا کنيد گزينه Use Google Instant انتخاب شده باشد. اکنون در صورتي که عبارتي در گوگل جستجو کنيد، پس از مشاهده نتايج، با استفاده از کليدهاي بالا و پايين مي‌توانيد هر نتيجه را به حالت انتخاب دربياوريد. با فشردن Enter وارد آن شويد و با فشردن کليد جهت راست، صفحه پيش‌نمايش آن را مشاهده کنيد.
ارسال سريع ايميل در Gmail:
پس از تايپ متن يک ايميل در محيط Gmail، به جاي کليک بر روي دکمه Send، کافي است کليدهاي ترکيبي Tab+Enter را فشار دهيد تا ايميل ارسال شود.
ورود به آيتم کنوني در گوگل ريدر:
در صورتي که از گودر براي مطالعه فيد سايت‌هاي مورد علاقه خود استفاده مي‌کنيد، کافي است به هنگام مشاهده يک آيتم، کليد V را فشار دهيد. خواهيد ديد که مستقيماً به صفحه‌ پست مورد نظر در سايت اصلي خواهيد رفت.
عکس‌برداري از پنجره جاري در محيط ويندوز:
اکثر کاربران اطلاع دارند که (ترفندسيتي) با فشردن کليد Print Screen در محيط ويندوز، يک تصوير از کل صفحه در کليپ‌بورد ويندوز ذخيره خواهد شد. اما در صورتي که از کليد ترکيبي Alt+Print Screen استفاده کنيد، يک تصوير از پنجره جاري ويندوز در کليپ‌بورد ذخيره مي‌شود.
ثبت تاريخ جاري در Notepad:
در صورتي که قصد داريد تاريخ و ساعت جاري را در Notepad وارد کنيد، نيازي به تايپ آن نخواهيد داشت. کافي است کليد F5 را فشار دهيد تا زمان کنوني درج گردد.
کليدهاي ميان‌بر در Windows Live Writer:
نرم‌افزار WLW برنامه‌اي است که اکثر وبلاگ‌نويسان حرفه‌اي با آن سروکار دارند و نگارش مطالب خود را توسط آن انجام مي‌دهند. در صورتي که شما نيز از اين برنامه بهره‌ مي‌گيريد بايستي بدانيد با استفاده از کليد F2 به هنگام نگارش يک پست جديد، مي‌توانيد جزئيات مطلب نظير موضوع و زمان ارسال آن را تغيير دهيد. همچنين کليدهاي ترکيبي Ctrl+Alt+1 الي Ctrl+Alt+6 اندازه عنوان را از کوچک به بزرگ تغيير خواهد داد.

مقدمه اي بر کليدهاي اتوماتيک فشار ضعيف : بمنظور حفاظت تأسيسات روشنائي، برق صنعتي، سيم و کابل و ماشين آلات در برابر اضافه بار و جريان اتصال کوتاه از في ...

● ويندوز در صورتي که دوست داريد تا با سرعت بيشتري با کامپيوتر کار کنيد و خود را حرفه اي تر نشان دهيد ترفندي فوق العاده را براي شما در نظر گرفته ايم. ق ...

مقدمه تا زماني که ويندوز مايکروسافت عموميت نيافته بود، ماوس نيز محبوبيت چنداني نداشت و هر از چندگاهي در برنامه‌هاي مختلف مورد استفاده قرار مي‌گرفت. ام ...

موزيلا فايرفاکس (مخفف شده آن به صورت رسمي Fx، اما به صورت غير رسمي FF) مرورگر وب آزاد و بازمتن برگرفته از موزيلا اپليکيشن سويت است که توسط شرکت موزيلا ...

شما ممکن است کار با کامپيوتر را از زمان سيستم عامل DOS شروع کرده باشيد يا تازه واردهايي باشيد که کامپيوتر را با ويندوز XP شناخته ايد. در هر صورت همچنا ...

در گام اول افرايش سرعت ؛ به عوامل مختلف بستگي دارد: در وهله اول با بهينه کردن سخت افزارهايي چون مودم، پردازنده و رم، به طور کلي کامپيوتر شما از قدرت ب ...

دانلود نسخه PDF - کليدهاي ميانبر