up
Search      menu
فنآوری اطلاعات :: مقاله کلاه برداري هاي اينترنتي PDF
QR code - کلاه برداري هاي اينترنتي

کلاه برداري هاي اينترنتي

معروف ترين کلاه برداري هاي اينترنتي

آزمايشگاه ضد بدافزار شرکت امنيتي Panda Security رتبه بندي متداول ترين کلاه برداري هاي اينترنتي ۱۰ سال گذشته را منتشر کرد که کلاه برداري نيجريه اي، روش هاي دربرگيرنده ي زنان زيباي خارجي و دلالان پول و پيشنهادهاي شغلي ساختگي در صدر آن ها قرار دارند.
معمولا کلاه برداري هاي اينترنتي از يک الگوي مشابه پيروي مي کنند که در آن خلافکاران سايبري از طريق ايميل يا در يک شبکه ي اجتماعي با قرباني خود تماس مي گيرند و از وي مي خواهند با ايميل، تلفن، دورنگار يا کانال ديگري با آن ها تماس بگيرد. به محض اين که قرباني در دام مي افتد، خلافکاران تلاش مي کنند تا با کسب اعتماد وي، بهانه اي براي درخواست پول بيابند.
متداول ترين کلاه برداري هاي شناسايي شده توسط PandaLabs طي ۱۰ سال گذشته بر مبناي انتشار و تکرار آن ها به اين ترتيب اند:
کلاه برداري نيجريه اي
اين نخستين کلاه برداري است که در اينترنت شکل گرفت و اکنون هم چنان به صورت گسترده از سوي خلافکاران سايبري استفاده مي شود. اين نوع کلاه برداري با دريافت ايميلي آغاز مي شود که ادعا مي کند از سوي شخصي ارسال شده که نياز دارد مبلغ قابل توجهي پول را از کشورش که اغلب نيجريه است، خارج کند.
ايميلي که ادعا مي کند شخص در يک قرعه کشي برنده شده، از راه رسيده و اطلاعات وي را به منظور ارسال جايزه ي قابل توجه تقاضا مي کند و همانند کلاه برداري قبلي از قرباني درخواست مي شود ابتدا مبلغي حدود هزار دلار پرداخت کند تا هزينه هاي بانکي و مخارج مربوط تأمين شوند.
به قرباني هدف گرفته شده وعده داده مي شود در صورت کمک کردن، پاداش قابل توجهي دريافت کند. با اين همه اگر آن ها به دام بيفتند از آن ها خواسته مي شود ابتدا مبلغي را براي کمک به پرداخت هزينه هاي بانک ارسال کنند که معمولا هزار دلار است. به محض ارسال شدن اين مبلغ ديگر از تماس خبري نبوده و پول قربانيان نيز براي هميشه از دست مي رود.
▪ لاطاري
اين مورد نيز شبيه کلاه برداري نيجريه اي بود، ايميلي که ادعا مي کند شخص در يک قرعه کشي برنده شده، از راه رسيده و اطلاعات وي را به منظور ارسال جايزه ي قابل توجه تقاضا مي کند و همانند کلاه برداري قبلي از قرباني درخواست مي شود ابتدا مبلغي حدود هزار دلار پرداخت کند تا هزينه هاي بانکي و مخارج مربوط تأمين شوند.
▪ يافتن زوج
منتظر فرصت آنلاين براي يافتن يک زوج و دختر زيبايي است که معمولا از روسيه بوده و مايل است تا قرباني خود را بشناسد. وي همواره جوان بوده و بي صبرانه مشتاق ديدار از قرباني در کشور وطنش است و مي خواهد فورا بيايد اما در آخرين لحظه مشکلي پيش آمده و وي براي خريد بليت هواپيما يا مخارج ديگر سفرش نياز به پول پيدا مي کند و بدون هيچ تعجبي پس از دريافت پول ناپديد مي شود.
▪ پيشنهاد شغل
اين بار قرباني پيامي از سوي يک شرکت خارجي که در جستجوي يک کارمند در کشور وي است، دريافت مي کند. کار ساده بوده و به راحتي از خانه قابل انجام است و تنها با سه تا چهار ساعت کار در روز در ازاي آن، سه هزار دلار دريافت مي شود.
اگر قرباني پيشنهاد را قبول کند از وي اطلاعات بانکي اش درخواست مي شود و در اين مورد، اين اطلاعات براي کمک به سرقت پول از حساب بانکي افرادي که اطلاعات حساب بانکي شان توسط خلافکاران سايبري به سرقت رفته، استفاده مي شود.
اين پول مستقيما به حساب کاربر منتقل شده و سپس از وي خواسته مي شود آن را از طريق شرکت وسترن يونيون ارسال کند. به اين ترتيب قرباني دلال پول شده و هنگامي که پليس در مورد سرقت تحقيق کند، وي به عنوان همدست شناخته مي شود.
▪ فيس بوک هات ميل
اطلاعات لازم را براي دسترسي به اشتراک فيس بوک، هات ميل يا يک سايت مشابه به دست مي آورند. سپس اطلاعات ورود به سيستم را تغيير مي دهند تا کاربر واقعي نتواند به اين اشتراک دسترسي داشته باشد و پيامي به تمامي افراد موجود در فهرست تماس هاي وي ارسال شده و گفته مي شود دارنده ي اشتراک در تعطيلات که اغلب در لندن است، به سر مي برد و پيش از بازگشت به خانه مورد سرقت قرار گرفته و با اين که بليت برگشت را دارد، هم چنان براي پرداخت پول هتل به ۵۰۰ تا هزار دلار پول نياز دارد.
▪ غرامت
اين کلاه برداري که از کلاه برداري نيجريه اي سرچشمه مي گيرد، مدعي است صندوقي براي جبران خسارت قربانيان کلاه برداري نيجريه اي تشکيل شده و آدرس فرد مورد نظر در ميان آدرس کساني است که با اين کلاه برداري مواجه شده اند.
به قربانيان خسارتي که معمولا به يک ميليون دلار مي رسد، پيشنهاد مي شود و معمولا همانند کلاه برداري اصلي آن ها بايد از قبل حدود هزار دلار پرداخت کنند.
معمولا بهتر است درخواست هاي ناخواسته را ناديده گرفته و همواره با تقاضاي دوستان و خانواده از راه متفاوت ديگري به جز راه مورد استفاده براي طرح تقاضا موافقت کنند.
▪ اشتباه
اين کلاه برداري با بهره گيري از بحران مالي و افراد در مضيقه اي که مجبورند خانه و دارايي هاي با ارزش خود را بفروشند، در ماه هاي اخير بسيار متداول شده است. خلافکاران با کسي که يک تبليغات طبقه بندي شده را در سايتي مانند Craigslist که خانه يا اقلام ديگر را مي فروشد، منتشر کرده، تماس مي گيرند.
کلاه برداران با علاقه ي زياد براي خريداري هر چه که باشد موافقت مي کنند و به سرعت چکي ارسال مي کنند اما مبلغ آن نادرست و بيش تر از مبلغ توافق شده است. سپس از فروشنده درخواست مي شود مابه التفاوت مبلغ را پس بدهد. چک برگشت خواهد خورد و قرباني پولي را که به خلافکاران ارسال کرده از دست مي دهد.
به کاربران توصيه شده نسبت به پيشنهادهاي ارائه شده از سوي افراد ناشناس يا حتي تقاضاهايي که به نظر مي رسد از سوي دوستان شان است، فوق العاده احتياط کنند. معمولا بهتر است درخواست هاي ناخواسته را ناديده گرفته و همواره با تقاضاي دوستان و خانواده از راه متفاوت ديگري به جز راه مورد استفاده براي طرح تقاضا موافقت کنند.

هر چند وقت يک بار ورود يک تکنولوژي جديد انقلابي در رشته نقشه برداري ايجاد مي کند که باعث مي شود انجام کارهاي غير ممکن يا سخت به کارهاي روز مره و عادي ...

هرگاه از من خواسته مي شود براي انتخاب يك تلسكوپ نجومي توصيه اي داشته باشم در حالي كه بودجه ۲۰۰ يا ۲۰۰۰ پوندي موجود است سوالي كه هميشه مطرح مي شود اين ...

اقتصاد اينترنتي از جمله شگفت انگيزترين پديده هاي اخير ، مي توان از رشد فوق جهشي ICT و بويژه اينترنت ياد کرد که عرصه هاي فعاليت اقتصادي را به تسخير خود ...

نقشه برداري سياره اي بيش از هفتاد و دو هزار خط تراز از ماه، شانزده ميليون خط تراز از سيارک اِروس ۱ و بيش از ششصد ميليون خط تراز از مريخ، به عنوان داده ...

براي خيلي ها اين روز ها زندگي کردن بدون اينترنت تبديل به يک کابوس بزرگ شده که حتي فکر کردن به آن هم عذاب شان مي دهد. با ورود اينترنت به خانه ها و راه ...

در تصويربرداري پزشکي، «سيستم ارتباط و بايگاني تصويري» يا PACS (Picture Archiving and Communication System) از تعدادي رايانه يا شبکه تشکيل شده که به طو ...

در کتب و متون مختلف تعاريف متعددي از تبليغات آمده است بطور مثال مي توان به تعاريف ذيل اشاره کرد. تبليغات فرآيند روشمند ارايه اطلاعات مناسب در مورد کال ...

متن کامل قانون جرائم رايانه اي بخش يكم جرائم و مجازات‌ها فصل يكم ‌ جرائم عليه محرمانگي داده‌ها و سيستم‌هاي رايانه‌اي و مخابراتي ‎‎‎مبحث يكم دسترسي ...

دانلود نسخه PDF - کلاه برداري هاي اينترنتي