up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله کشيدن پوست PDF
QR code - کشيدن پوست

کشيدن پوست

جراحي هاي زيبايي

تا گذشتهاي نه چندان دور بسياري از خانم هاي ايراني براي جوان تر يا زيباتر شدن به طور عمده به روش هايي ساده مانند خال کوبي ابرو و لب بسنده مي کردند و تمايل چنداني هم نداشتند که درباره اصلاحات زيبايي خود توضيح بدهند.
اما امروزه با ظهور آگهي هاي متعدد در مجلات و روزنامه هاي ايران و باز شدن بخش هاي جراحي پلاستيک در بيمارستان ها و درمانگاه هاي ايران، به نظر مي رسد، نگرش آنان در اين زمينه تا حدود زيادي تغيير کرده باشد.
تغيير شکل بيني، بزرگ کردن سينه (پروتز پستان)، کوچک کردن شکم (ليپوساکشن)، بزرگ کردن لب، گونه سازي، کشيدن پوست (ليفتينگ صورت) و تزريق چربي و ژل براي صاف کردن چروک صورت از جمله اقدامات پزشکي است که براي اصلاحات زيبايي در ايران انجام مي گيرد.
اکنون که خال کوبي هاي رنگارنگ تقريبا از يادها رفته، زنان در شهرهاي بزرگ ايران براي احياي جواني يا زيبايي خود نه تنها دست به اقداماتي گسترده تر و تخصصي تر مي زنند بلکه با صراحت در اين زمينه گفت وگو مي کنند.
مريم، چهل ساله بود که با جراحي اندازه پستان خود را افزايش داد. او، که به تازگي با جراحي، شکم خود را کوچک کرده است، مي گويد: اگر عضوي از بدن آدم را ناراحت مي کند و اعتماد به نفس را پايين مي آورد بايد آن را اصلاح کرد. به نظر من وقتي آدم مي تواند بهتر و زيباتر بشود، چرا جراحي نکند؟ من مادري قرتي هستم و چون خودم زيبايي را ستايش مي کنم دلم مي خواهد دخترم هم بتواند اين کار را بکند. براي همين دخترم وقتي هفده ساله شد دادم دماغش را عمل کردند. چند وقت پيش هم دادم سينه اش را عمل کردند.
● جراحي بيني: نيازي فراتر از زيبايي
در ايران جراحي بيني پديده اي آشناست اما آنچه تازه و غريب است سرايت آن به تمام اقشار جامعه از جمله آقايان است.
حسين، جوان بيست ساله و از اهالي منطقه شمال ايران، مي گويد از چهار پنج سال پيش ظاهرش و اندازه بيني اش براي او اهميت زيادي پيدا کرده و از زماني که وارد دانشگاه شده نياز به جراحي پلاستيک را بيشتر احساس کرده است.
او مي گويد: مخالفت پدر و مادر و زندگي در منطقه شمال و حرف مردم محلي مانع شده که من بيني ام را عمل کنم.
در ايران آمار رسمي در ارتباط با جراحي هاي زيبايي در دست نيست، اما به گفته يکي از پزشکان متخصص، گروه سني مراجعه کنندگان – حداقل براي جراحي بيني، پايين آمده است و نوجوانان چهارده پانزده ساله از جمله متقاضيان اين گونه جراحي ها هستند.
سياوش مراديان، جراح متخصص بيني در ايران، مي گويد: با اين که براساس معيارهاي پزشکي سن مناسب جراحي بيني هيجده سال است اما گاهي نارضايتي از شکل بيني که مي تواند اثري سوء بر روان فرد باقي بگذارد باعث مي شود جراحان حاضر بشوند نوجوان هاي کم سن تر را هم جراحي کنند.
گرچه نمي دانيم ساليانه چه تعداد جراحي زيبايي در ايران صورت مي گيرد اما افزايش شمار جواناني که با دماغ هاي چسب زده در سطح شهرهاي بزرگ ديده مي شود نشان مي دهد که اين روند شتاب چشم گيري يافته و به عقيده برخي کارشناسان گوياي نيازي فراتر از زيباتر شدن است.
دکتر شيوا دولت آبادي، روانشناس در تهران مي گويد: در شهرهاي بزرگ در پشت زيباسازي مبالغه آميز خانم ها يک شتاب ديده مي شود و اين مسابقه پرشتاب براي محبوبيت به جامعه تسري پيدا کرده است. حداقل در طبقه متوسط به بالا جراحي زيبايي به موضوعي تبديل شده است که اگر کسي زيرچاقوي جراحي نرفته باشد احساس کمبود مي کند.
اين طور به نظر مي رسد که در سال هاي اخير، فرهنگ جامعه شهر نشين ايراني، به ويژه در ارتباط با زنان، هم سو با بسياري از فرهنگ هاي ديگر از جمله آمريکا، هر چه بيش تر به سوي فرهنگ جوان پرستي گرايش پيدا کرده است.
فخري، شصت ساله شهروند تهران، مي گويد: دور و بر من همه جوان هستند. دخترها و خانم هاي ايراني به زيبايي خود خيلي توجه دارند و با اين که سني از من گذشته از صميم قلب دلم خواست يک تغييراتي در ظاهرم داده بشود. چون ديدن چين و چروک ها من را خيلي افسرده مي کند و (احساس مي کنم ) که بايد آن ها را از ظاهر خودم پاک کنم.
او در ادامه مي گويد: وقتي صبح از خواب بيدار مي شوم آينه روبه روي من هست. وقتي ظاهرم بهتر مي شود باطنم هم خيلي شاد مي شود و احساس مي کنم نيروي جواني دارم. آينه خيلي چيزها را به من درس داده.
● تحمل درد براي يک هدف
طي قرن هاي متمادي زنان و مردان براي زيبايي و پيروي از آنچه باب روز بوده است رنج و عذاب زيادي را تحمل کرده اند.
مريم مي گويد: شخصيت افراد با هم فرق دارد. بعضي ها تحمل درد را ندارند. حتي وقتي موضوع بهتر شدن باشد. من چون هدف دارم و به نتيجه کار و اين که شکمم صاف مي شود، فکر مي کنم، درد را تحمل مي کنم. يکي دو هفته درد کشيدن مشکلي نيست. ولي بايد بگويم در مقايسه با درد جراحي شکم، دردي که بعد از جراحي سينه ام کشيدم واقعا وحشتناک بود.
اما تحولاتي که به تازگي در درمان ها و نه جراحي هاي زيبايي به وجود آمده راه را براي بسياري از کساني که از چاقوي جراحي گريزان بوده اند، هموار کرده است. درمان زيبايي در مقايسه با جراحي پلاستيک با سرعت بيشتر، اما درد و خطر بسيار کمتر چين و چروک ها را صاف مي کند و بسياري از خانم هاي ايراني در شهرهاي بزرگ ايران در هر فرصتي به يکديگر توصيه مي نند که براي رفع چروک بوتاکس تزريق کنند.
بوتاکس از سم بوتولينومي حاصل مي شود که باکتريهاي فاسد کننده غذا توليد کرده اند.
فخري، که براي رفع چروک از صورت خود ساليانه چند بار بوتاکس تزريق مي کند، مي گويد: دکترم از اين که زناني در سن من هم به او مراجعه مي کنند خيلي خوشحال هست. او به من توضيح داده که بوتاکس براي سردردهاي مزمن مصرف دارد و هيچ عوارض جانبي ندارد. من به اين کار ادامه مي دهم چون خيلي راضي هستم. بايد ابتکار و علم را ستود.
وزارت بهداشت و درمان ايران از چند سال پيش در واکنش به موج فراگير خال کوبي هاي اعضاي صورت هشدار مي داده که روش هاي به کار گرفته شده در آرايشگاه ها غيربهداشتي است، اما اکنون انجام جراحي هاي پلاستيک – که مي تواند خطرات جانبي زيادي داشته باشد – توسط افراد بدون تخصص و صلاحيت باعث نگراني هاي زيادي شده است.
دکتر مراديان مي گويد: درآمد حاصل از جراحي هاي زيبايي در ايران قابل توجه است و متاسفانه افرادي بدون صلاحيت براي سهيم شدن در اين درآمد، اقدام به جراحي مي کنند.
انجام جراحي هاي زيبايي در ايران ارزان نيست. در حالي که جراحي بيني مي تواند حدود يک ميليون و پانصد هزار تومان هزينه در بر داشته باشد، گفته مي شود متقاضيان جراحي پستان حدود دو ميليون تومان و جراحي شکم بين دو تا چهار ميليون تومان پرداخت مي کنند.
زيبا کردن يک ايراني را بايد به دست جراحان ايراني سپرد شعار بسياري از ايرانيان مقيم خارج است که براي انجام انواع جراحي هاي زيبايي از جمله بيني به ايران سفر مي کنند.
دکتر مراديان مي گويد: بيني ايراني به طور کلي از ظاهري خوش تراش برخوردار نيست و جراحان در ايران حداقل به دليل زياد بودن تعداد جراحي هاي زيبايي که انجام مي دهند در اين زمينه مهارت زيادي پيدا کرده اند.
به باور دکتر دولت آبادي، روانشناس در تهران، نارضايتي عمومي از ظاهر ايراني نشان مي دهد که جوانان ايراني با دور شدن از الگوي خودي و فلاصله از خود به سمت يکسان شدن، گرايش پيدا مي کنند.
خانم دولت آبادي مي گويد اين پديده خاص ايران نيست و در سطح جهان فشار براي يکسان شدن، به ويزه در ميان زنان، وجود دارد.
بت ميدلر، از بازيگران نامي هاليوود در چهار دهه گذشته، در گفت وگويي با مجله تايمز لندن با اشاره به برنامه هاي تلويزيوني در آمريکا که زنان اين کشور را به انجام جراحي هاي پلاستيک تشويق مي کنند، گفت: اين برنامه ها نمونه هاي خوبي از قدرت گيري زنان نيستند. مردان همواره خواسته اند زنان را به يک شي تقليل دهند. اما اين روزها خود زنان دست کمي از مردان ندارند. فشار بر روي زنان براي يکسان شدن و پير نشدن خيلي ترسناک است.
اما، برخي کارشناسان ايراني گسترش مشخصه هاي ظاهري مشابه و يکسان در ميان جوانان ايراني را مشکل جراحان مي دانند.
شهلا لاهيجي، صاحب نظر در امور زنان، معتقد است اين جراحان ايراني هستند که به ويزه در جراحي يني ابتکار به خرج نشان نمي دهند و نبايد کاستي هاي جراحان در اين زمينه را تمايل به يکسان شدن تعبير کرد.
خانم لاهيجي مي گويد: اگر جراح خوب نيست چرا جراحي را زيرسوال ببريم. انتقاد از جراحي هاي پلاستيک ناشي از همان چپ انديشي هاست که مي گويد فقر و نه شادي ها را تقسيم کنيم. جراحي زيبايي زماني مختص پولداران بود اما چون حالا عمومي تر شده نبايد با آن مخالفت کرد.
آيا اين روند ادامه خواهد داشت؟
در تاريخ پزشکي، جراحي پلاستيک تقريبا يک پديده تازه است. جراحي پلاستيک در جريان جنگ جهاني اول و جراحي براي بازسازي صورت مجروحان شکل گرفت.
براي ساليان متمادي جراحي پلاستيک يک اقدام پزشکي علني نبود و ثروتمندان به طور مخفي نقايض ظاهري خود را رفع مي کردند.
اما اکنون شمار متقاضيان جراحي زيبايي در بسياري از کشورها از جمله کشورهاي پيشرفته مانند آمريکا به طور قابل ملاحظه اي افزايش يافته است.
در مقاله اي در زمينه افزايش ناگهاني شمار جراحي هاي پلاستيک در آمريکا، مجله علمي کريستين ساينس مانيتور به نقل از دکتر بورک، از کالج سوآرتمور آمريکا، مي نويسد: هر زيبايي دوراني دارد و فرهنگ جوان پرستي که اکنون در آمريکا رايج است غيرقابل اجتناب نيست.
در مقابل، دکتر مراديان، جراح پلاستيک در ايران، معتقد است زيبايي باعث پيشرفت افراد مي شود و تلاش براي به دست آوردن آن ادامه خواهد داشت.
تلاش گروه بزرگي از زنان ايراني ساکن شهرهاي بزرگ براي به دست آوردن زيبايي و جواني، که ظاهرا با تمايل به يکسان شدن همراه است، يقينا آثار متفاوتي را در سطح جامعه به جاي خواهد گذاشت.
در حالي که، انجام جراحي زيبايي بيشتر از هر زمان ديگر در سطح جوامع مختلف از جمله ايران مورد پذيرش قرار مي گيرد غالب روانشناسان و جامعه شناسان با جراحي هاي ضروري براي بهبود کيفيت زندگي افراد موافق هستند.
اما، آنان عليه جراحي هاي پلاستيک بي منطق هشدار مي دهند و مي گويند بيم آن مي رود که جوانان به ويژه دختران با اين گونه اقدامات پزشکي، همانند تغيير آرايش و رنگ مو برخورد کنند.
● علت و معلول
شهلا لاهيجي، صاحب نظر در امور زنان، مي گويد: ما تعيين کننده انتخاب مردم نيستيم. جراحي پلاستيک حق هر انسان است. هر چند برخي افراد به دليل داشتن رفاه بي رويه مالي و از روي هوس بازي دست به جراحي هاي پلاستيک مي زنند، اما مواردي استثنايي محسوب مي شوند.
خانم لاهيجي دليلي براي مخالفت با اين گونه جراحي ها نمي بيند: نبايد انگلشت روي معلول گذاشت، بايد دلايل را يافت. اگر در نقش درمانگر جامعه، گسترش جراحي پلاستيک را يک نوع بيماري اجتماعي ارزيابي مي کنيم بايد ديد در واکنش به کدام مسائل سياسي و اجتماعي است.
کارشناسان مسائل اجتماعي در ايران معتقدند وقتي گروه هاي مختلف سني از زن و مرد نتوانند در فعاليت هاي متنوع با تکيه بر جوانب شخصيتي خود مشارکت داشته باشند، جامعه توازن خود را از دست مي دهد و گرايش آنان به ظواهر بيشتر مي شود.

تبليغات رسانه ها هر روز براي تفکيک زباله هاي شهري ، به نقطه هاي روشن تري نسبت به گذشته مي رسد. ديگر کمتر کسي در شهرها پيدا مي شود که از مزيت هاي تفکيک ...

تبليغات رسانه ها هر روز براي تفکيک زباله هاي شهري ، به نقطه هاي روشن تري نسبت به گذشته مي رسد. ديگر کمتر کسي در شهرها پيدا مي شود که از مزيت هاي تفکيک ...

ديد کلي اطلاعات مربوط به پوسته زمين عمدتا از مشاهدات مربوط به سرعت امواج S و P ناشي از زلزله ها و انفجارات ديناميت و... به دست مي آيد. در اوايل تاريخ ...

سابقا محيط کشت قارچ دکمه اي فقط کود اسب بود اما از آنجايي که تهيه اين کود در مقياس وسيع امکان پذيرنبود از مواد ديگري مانند کاه گندم – کود مرغ و سنگ گچ ...

پوست ، وسيعترين عضو زنده بدن ، درحقيقت يکي از پيچيده ترين ، جالبترين و پرکارترين اعضاء نيز به شمارمي آيد. دستاوردها و تحقيقات انجام شده در زمينه شناخت ...

پوست تان را در مقابل آفتاب بيمه کنيد . . . مواجهه با نور خورشيد براي بدن مزايا و معايبي دارد که به طول زمان و تعداد دفعات مواجهه، شدت نور و حساسيت پوس ...

حتما شما هم کساني را توي کوچه و خيابان ديده ايد که روي بيني شان چسب زده اند. شايد توي تلويزيون، موقع تماشاي مسابقات ورزشي هم چشم شان به اين چسب ها روي ...

خيلي از خانم ها براي لايه برداري از پوست شان، مي روند سراغ کِرِم هاي لايه بردار (اسکراب). ولي آيا واقعا اين کِرِم ها موثرند؟ دکتر بهروز باريک بين، متخ ...

دانلود نسخه PDF - کشيدن پوست