up
Search      menu
گیاه شناسی :: مقاله کشمش PDF
QR code - کشمش

کشمش

گياه کشمش

● پيشينه
انگور از ميوه هايي است كه از زمان هاي بسيار قديم مورد استفاده بشر قرار گرفته است. درباره ديرينگي انگور دو نظريه وجود دارد، عده اي براين باورند كه انگور حتي پيش از پيدايش غلات مورد استفاده بوده است و معتقدند كه انگور به صورت وحشي به مقدار فراوان در جنگل ها وجود داشته و انسان هاي نخستين از برگ و ميوه آن استفاده مي كرده اند. گروهي ديگر مي گويند ديرينگي انگور مربوط به ۶ تا ۷ هزار سال پيش است .
آثار برگ مو و بذر انگور در سنگواره هاي دوران سوم زمين شناسي ديده شده است. بر اساس روايات ديني، حضرت نوح نخستين كسي بود كه به پرورش انگور پرداخت.
در نگاره هاي موزاييك مصري كه قدمت آن به ۳۵۰۰ يال پيش از ميلاد مي رسد، (در دوران فنيقي ها و آشوري ها بر مصر) مي توان چگونگي كاشت و پرورش تاك را به طور كامل مشاهده كرد. در دوره سلطنت هامورابي پادشاه بابل (۱۷۸۲ تا ۱۶۸۶ پيش از ميلاد) تاكستانهاي فراواني در منطقه بين النهرين بوده كه آبياري مي شده است. برابر نظر تاريخ نگاران، شخصي به نام سايبولد (sibold)، بذر انگورهاي كاشته شده (اهلي) را از منطقه اي نامعلوم به جنوب آرارات و شرق دجله (منطقه آذربايجان و كردستان) برده است.
برابر نشانه هاي به دست آمده، يونانيان حدود هزار سال پيش از ميلاد پرورش انگور را در كشور خود آغاز كرده اند. در سال ۶۰۰ پيش از ميلاد پرورش انگور در فرانسه از شهري بنام مارسي آغاز شد. روميان نيز ۳۰ تا ۵۰ سال پس از ميلاد، كشت انگور را در قسمت هاي جنوبي آلمان آغاز كردند.
● طبقه بندي گياهي
درخت انگور كه در ايران بيشتر به نام مو و اغلب به نام تاك نامگذاري شده، داراي نام علمي Vitis vinifera است و گياهي از تيره آمپلي داسه است كه آن را سارمانتاسه يا ويتاسه نيز مي نامند. اين تيره ده جنس مختلف دارد كه برخي از آنها زميني هستند، به جز ويتيس كه اهميت خوراكي دارد، بقيه اهميتي ندارند.
جنس ويتيس دو زير جنس به نام هاي موسكادينه و اوي ويتيس است كه اولي ۴۰ كروموزوم و دومي ۳۸ كروموزوم دارد.
موي معمولي از زير جنس اوي ويتيس و از گونه هاي وحشي اروپايي است كه در سراسر جهان حدود ۵ هزار رقم را شامل مي شود.
مو داراي ريشه هاي قوي ، بلند و منشعب است. بوته هاي مو به حالت طبيعي خزنده است و به خودي خود ساقه و تنه عمودي ندارد بنابراين بايد آن را ترتيب و هدايت كرد. پهنك برگ مو توسط بريدگي هاي عميقي به پنج لب يا پهنك كوچك تقسيم مي شود. در فصل بهار و هنگامي كه ميانگين دما به حدود ۲۰ درجه سانتيگراد برسد ، گل هاي انگورز باز و به صورت خوشه اي ظاهر مي شود. انگور يك پايه است و اندام هاي نر و ماده روي يك گل قرار دارند. درخت انگور براي بيداري از خواب زمستانه به دو تا سه ماه نياز دارد. براي تامين اين سرما دماي بين ۷+ و ۱۵ درجه سانتيگراد به مدت دو تا سه ماه لازم است. چنانچه دما پايين تر از ۱۵ درجه باشد ، باعث خشك شدن شاخه هاي مو مي شود ، به همين دليل در مناطقي كه سرماي سخت دارند شاخه ها را زير خاك مي كنند.
ميوه انگور براي رسيدن ، نياز به فصل رشدي نسبتاً طولاني دارد. طول فثل رشد براي رقم هاي انگور vinifera از ۱۵۷ تا ۱۷۰ روز با ميانگين دماي ۱۸ درجه سانتيگراد است.
در بيشتر نقاط انگور خيز ايران ، طول فصل رشد براي رسيدن انگور كافي است. تابش و دماي مناسب باعث بالا رفتن كيفيت انگور مي شود زيرا ميزان قند و اسيد ، بستگي مستقيم به تابش آفتاب دارد.
به طور كلي انگور بومي در مناطق معتدل گرم و بيشتر در نواحي بين ۳۴ تا ۴۹ درجه عرض جغرافيايي كاشته مي شود. در مناطق سردسير بالاتر از عرض ۵۱ درجه ، گياه قادر به رساندن ميوه هاي خود نيست. در مناطق حاره ، انگور به صورت گياهي هميشه سبز رشد مي كند اما طول عمر و ميزان محصول آن كم است. كاشت انگور در ارتفاعات ۳۰۰۰ متري مناطق گرمسيري تا عرض ۱۶ درجه امكان پذير است.

● انگور مواد غذائي به قسمتهائي از بدنه ي گياهان و نسوج حيوانات اطلاق مي شود که براي انسان قابل خوردن بوده و معده و روده ي بشر توانا به هضم و جذب آن با ...

● انگور مواد غذائي به قسمتهائي از بدنه ي گياهان و نسوج حيوانات اطلاق مي شود که براي انسان قابل خوردن بوده و معده و روده ي بشر توانا به هضم و جذب آن با ...

با استفاده از کلم برگ، مي‌توان سالادهاي متنوعي درست کرد که در آن از سبزيجات مختلفي استفاده مي‌شود ولي اين بار در کنار ترشي آبليمو و عطر سبزيجات معطر، ...

يکي از آرزوهاي من در دوران کودکي اين بود که درخت سيب حياط خانه به يک درخت شکلات تبديل شود. هر روز صبح بلافاصله پس از برخاستن از خواب به درخت سيب نگاه ...

اشنان درختچه اي است پايا ، چند ساله ، داراي انشعابات فرعي متعدد ، ساقه هاي ترد ، سفيد رنگ و بر روي آن برگ هاي استوانه اي کم و بيش کشيده و دراز گوشتي و ...

خانواده فرفيون‌ها Euphorbiacea آكاليفا مارجيناتا Acalypha marginata آکاليفا مارجيناتا يا آكاليفاي برگي گياهي است که برگ‌هاي سبز تيره مايل به قهوه‌اي، ...

دانلود نسخه PDF - کشمش