up
Search      menu
تولید و کشاورزی :: مقاله کشت آگار PDF
QR code - کشت آگار

کشت آگار

تکنيک هاي تهيه و توليد کشت آگار

● مقدمه
هوايي که از آن تنفس مي کنيم مملو از موجودات بسيار ريز است که با باد به حرکت درمي آيند. قارچ ها، باکتريها، ويروسها و گياهان براي انتقال گرده هاي خود به مناطق ديگر از باد کمک مي گيرند. در صورت عدم رعايت نکات بهداشتي، اين ذرات مي توانند چه در تهيه کشت خالص و چه در فرآيند توليد قارچ خوراکي خلل وارد نمايند.
به طور کلي منابع اصلي آلاينده محيط کشت عبارتند از
۱) محيط اطراف
۲) ظروف کشت
۳) ادوات و ابزار کشت
۴) پرورش دهنده و لباس وي
۵) هاگ ها يا ميسليوم قارچ خوراکي
قارچ ها و تمامي موجودات زنده نسبت به مواد غذايي، رقابت تنگاتنگ و دائمي با يکديگر دارند. هدف از ايجاد يک محيط استريل، حذف يا کاهش اين گونه رقابت و در نهايت فراهم ساختن شرايط مناسب براي تکثير قارچ خوراکي مي باشد. اولين مرحله قبل از تهيه کشت خالص، احداث اطاقک تلقيح يا آزمايشگاه استريل است.
● طراحي و احداث آزمايشگاه استريل
علت عمده شکست بيشتر پرورش دهندگان قارچ، عدم صرف وقت کافي به منظور احداث آزمايشگاه استريل است. کاري که چندان هم وقت و انرژي نمي برد، بلکه فقط يک و نيم روز کافي است تا يک انباري کوچک يا يک آبدارخانه را به يک اطاقک تلقيح مفيد تبديل نمود.
براي شروع تمام قاليچه ها، پتوها، پرده ها و ديگر مواد پارچه اي را که پناهگاه خوبي براي گرد و غبار و هاگ هاي مضر مي باشند از محل دور کرده و تمامي ديوارها و سقف را با يک ماده ضد عفوني کننده کاملاً تميز نمائيد. اطاق را با يک رنگ روغني براق يا اپوکسي بهداشتي رنگ زده تا شستشو هاي بعدي راحت تر گردد. پنجره ها يا هر منبع ورودي هوا را با يک پوشش پلاستيکي مناسب بپوشانيد. محل ورودي اطاق را با پلاستيک يا هر ماده ديگر بصورت يک محفظه انتظار درآورده تا مانع جريان مستقيم هوا بدرون اطاق گردد و طراحي اين محفظه بايد به گونه اي باشد که هنگام ورود به آن؛ درب آزمايشگاه بسته باشد.
تجهيزات ذيل در هر آزمايشگاه ضروري است:
۱) صندلي و ميز محکم با سطح کاملاً صاف
۲) چراغ الکلي، چراغ بنسن يا يک شعله معمولي گاز بوتان براي توليد حرارت
۳)بطري اسپري حاوي محلول سفيد کننده ۱۰ درصد
۴) تعدادي پتري ديش استريل و لوله آزمايش
۵) تعدادي برچسب ، يک دفتر و خودکار
۶) يک چاقوي آگار و حلقه تلقيح
۷) يک دستگاه اتوکلاو يا زودپز معمولي (بخار تحت فشار)
۸) pH سنج يا کاغذ تورنسل معمولي
۹) الکل ۹۶ درصد و ديگر مواد ضد عفوني همچون وايتکس، فرمالين…
۱۰) قفسه براي ظروف کشت، جالوله اي و…
تمامي اين اجزاء بايستي درون آزمايشگاه بماند و در صورت خروج يکي از آنها به بيرون، هنگام برگشت آن به داخل آزمايشگاه بايد از تميز بودن آن، مطمئن شد.
به طور کلي براي طراحي يک آزمايشگاه بايد علاوه بر تجهيزات و وسايل گفته شده اصول زير نيز درنظر گرفته شود.
اطاق تهيه محيط کشت که داراي تجهيزات کامل و قفسه هاي متعدد است (۳۵ درصد مساحت کل)
اطاقک شيشه اي استريل (محفظه تلقيح)(۱۵ درصد مساحت کل)
اتاق کشت (۴۰ درصد مساحت کل) الباقي مساحت براي نگهداري وسايل، اتوکلاو، ترازوها، يخچال و انبار ميسليوم و اسپان مادري (حدوداً ۱۰ درصد)
با روش ساده اي مي توان آزمايشگاه يا محيطي نيمه استريل بسته به حجم استفاده و دفعات کاري ايجاد نمود. درصد پاکي لازم براي اطاق استريل تابع مقدار هاگ محيط بيرون است. به عنوان مثال، در فصل زمستان با سرد شدن هوا، مقدار هاگ و آلاينده هاي هوا تا حد زيادي کاهش يافته، حال آن که در طول تابستان و بهار اين مقدار بسيار زياد مي باشد. بنابراين لازم است در طي اين دو فصل توجه کافي به استريل بودن محيط آزمايشگاه مبذول گردد. نکته مهم ديگر اين که، تمامي ظروف و بطري هاي شيشه اي آلوده را بايد به طريقي از بين برد تا ضريب آلودگي محيط آزمايشگاه به حداقل برسد.بعد از احداث اطاق استريل بايد يک سري اصول و نکات بهداشتي را کاملاً رعايت نمود. به اين صورت که اطاق استريل را بايد با يک محلول سفيدکننده (آب ژاول) کاملاً تميز نمود؛ کف را طي کشيده و در پايان هواي اطاق را با يک محلول سفيد کننده ۱۰ درصد و با استفاده از يک سمپاشي پشتي يا اسپري ضدعفوني نمائيم. حداقل تا ۱۵ دقيقه بعد از محلول پاشي نبايد وارد اطاق شد. در هر مرحله از تلقيح و کشت اين عمليات بايد تکرار شود، چرا که همواره پيشگيري آسانتر و بهتر از درمان است.
پيش از ادامه بحث، ذکر چند نکته ضروري است. استريل نمودن و استريل نگاه داشتن محيط مستلزم توجه زياد همراه با کمک و ياري مداوم ديگران است. اين امر وقت گير بوده و نبايد سرسري و مقطعي انجام گيرد. هرگز يک چراغ الکلي يا شعله گاز را درون اطاق يا محفظه تلقيح روشن نگذاريد، چرا که در يک محيط بسته اکسيژن هوا به زودي تمام مي شود.
بعضي از پرورش دهندگان، بيش از نياز لازم بهداشتي با آلودگي مقابله مي نمايند. بدين ترتيب اين افراد آزمايشگاه و در نهايت سلامتي خود را با مصرف وسواسي و افراطي قارچ کشها، باکتري کشها و ضدعفوني کننده هاي شيميائي جهش زاي خطرناک به خطر مي اندازند. به طور مثال مي توان به عوارضي همچون تنگي نفس، بي حسي هاي شديد همراه با تشنج هاي مداوم که گاه تا چندين روز نيز به درازا مي انجامد که بر اثر کار طولاني مدت افراد، بلافاصله در اطاق هائي که مدت چنداني (کمتر از ۱۵ دقيقه) از سمپاشي آنها بالاخص با سموم فنلي نگذشته اشاره کرد و يا از بين موارد متعدد ديگر، ابتلاء به سرطان پوست بواسطه تماس طولاني (چند سال) و مستقيم پوست (بدون پوشش ايمني) با اشعه ماوراي بنفش (uv) در حين استريل کردن نمونه ها داخل محفظه شيشه اي درون اطاق تلقيح اشاره نمود.
چنانچه عليرغم تلاش فراوان در جهت استريل نمودن محيط آلودگي باز هم در محيط باقي بماند در آن صورت مي توان از راه کارهاي ذيل استفاده نمود.
۱) بخوردادن روغن استريل کننده مانند تري اتيلن گلايکول با گرم کن فتيله اي در فضاي اطاق که ابري از قطرات بسيار ريز و نسبتاً سنگين در هوا ايجاد شده که ضمن پائين آمدن ذرات آلاينده معلق در هوا را جذب کرده و از بين مي برند. ذرات اين روغن نسبتاً ريز و فرار بوده و هيچ گونه لايه قابل مشاهده اي در فضا ايجاد نمي نمايد. اين روش ارزان و آسان مي باشد.
۲) احداث نوعي محفظه شيشه اي کاملاً مسدود و نيمه استريل براي نقل و انتقال و کارهاي کشت بافت که مي توان آنها را از چوب و پنجره اي کوچک براي نگاه کردن درون آن ساخت که در يک طرف آن دو سوراخ لاستيکي مخصوص تعبيه مي نمايند تا هنگام کار، فرد بتواند دستان خود را داخل محفظه کرده و در صورت عدم استفاده، ورودي سوراخ ها با لفافه اي پوشيده مي شود. مزيت عمده اين محفظه ارزان، بودن استريل کردن آسان محيط داخل آن و عدم جريان مستقيم هوا به درون آن در ضمن کار مي باشد.
۳) استفاده از صافي هاي بسيار ريز که قطر چشمه هاي آن ۳ ۰-۱ ۰ ميکرون بوده و از قطر هاگهاي مضر بعضي قارچ ها و حتي از باکتري ها نيز کوچکتر است. از اين صافي ها در سامانه هاي مخصوصي بنام هود تهويه ملايم استفاده مي نمايند. در برخي از آزمايشگاه هاي پيشرفته تمام استريل، درون ديوارها يا سقف نيز از اين نوع صافي ها استفاده شده و هواي ورودي اطاق با عبور از ميان آنها تصفيه مي شود.
براي کسب اطلاعات بيشتر به ضميمه چهارم مراجعه شود
آلودگي، ممکن است در يک محل کم و در جاي ديگر زياد باشد و يا در يک مرحله از پرورش طغيان نمايد يا اين که علي رغم چند سال فعاليت، اثري از آن ديده نشود. از طرفي بايد توجه داشت که نوع آلودگي، در مراحل و مکان هاي مختلف يکسان است، اما شدت و ضعف آن بسته به يک سري عوامل مختلف داخلي يا محيطي متفاوت است که با اعمال يک سري تمهيدات و اصول بهداشتي تا حدي مي توان آن را کنترل نمود.
● ميزان هاگ آلاينده درون آزمايشگاه
▪ آماده کردن محيط کشت
پس از تکميل آزمايشگاه نوبت به تهيه محيط کشت مغذي آگار مي رسد. آگار، محصولي است که از نوعي جلبک دريايي بدست آمده و براي سفت کردن محيط کشت بکار مي رود و از نظر ظاهري بسيار شبيه ژلاتين است اما از نظر کارکرد، به مراتب از آن سودمندتر است. در زمينه توليد محيط کشت آگار غني شده که مناسب قارچ هاي خوراکي باشد، فرمول هاي متعددي وجود دارد که از اين ميان مي توان به فرمول هاي استاندارد PDA وMEA همراه با مکمل خميرمايه اشاره نمود. در بسياري از مجلات قارچ شناسي، فهرستي از انواع محيط هاي کشت آگار حاوي پپتن و نئوپپتن (دو منبع سرشار از پروتئين مورد نياز ميسليوم) ارائه شده است. محيط کشتي که مؤلفان توصيه مي نمايند، مخلوطي از دانه هاي جوشانده شده گندم يا چاودار غني شده با شيره مالت است. براي افزايش رشد مي توان به محيط کشت زايلوز و ۱- آرابينوز (از قندهاي پنج کربنه پنتوزي متبلور) اضافه کرد. از جمله مواد لازم ديگر براي محيط کشت مي توان کلسيم، بيوتين، تيامين، اسيدهاي آمينه اسپاراژين، آلانين و گلايزين را نام برد.
آنچه در ادامه مي بينيد سه نوع فرمول مغذي آگار است که هر کدام از آنها براي رشد ميسليومهاي انواع مختلف قارچ خوراکي همچون دکمه اي، صدفي، شي تاکه، استروفاريا، چيني، پانالوس و سيلوسب استفاده مي شود که از بين آنها؛ ۲ محيط PDY و MPG مورد توجه مؤلفان اين کتاب مي باشند. توصيه مي شود براي افزايش رشد ميسليوم ها به هر محيط، مقداري پودر چاودار و يا عصاره آن افزوده شود. بعد از انتخاب هر يک از فرمول هاي زير ترکيبات آن را بصورت خشک با هم مخلوط کرده، درون يک فلاسک ريخته و درنهايت با افزودن آب، حجم مخلوط را به يک ليتر برسانيد.
الف) آگار PDY (مخمر دکستروز سيب زميني)
عصاره صاف شده ۳۰۰ گرم خلال سيب زميني که در يک ليتر آب تا يک ساعت جوشيده باشد.
۱۰ گرم قند (گلوکز راست گرد) (قند دکستروز)
۲ گرم مخمر (اختياري)
- ۲۰ گرم آگار
ب) آگار MPG (مخلوط بذر پپتين مالت)
۲۰ گرم مالت عسلي رنگ
۵ گرم پودر بذر چاودار
۵ گرم پپتين يا نئوپپتن
۲ گرم مخمر (اختياري)
۲۰ گرم آگار
ج) آگار MEA (آگار عصاره مالت)
۲۰ گرم مالت عسلي رنگ
۲ گرم مخمر
۲۰ گرم آگار
● در تهيه محيط کشت، رعايت نکات زير ضروري است
۱) pH محيط کشت: گونه هاي متفاوت قارچ براي رشد و نمو در محيط کشت، pH خاص خود را مي طلبند. بطوري که pH مطلوب براي گونه هاي سيلوب ۷-۶ مي باشد؛ در حالي که اين مقدار براي نوع دکمه اي ۷-۵ ۶ مي باشد. اکثر گونه ها، نسبتاً مقاوم بوده و بخوبي در دامنه ۵ ۷ –۵ ۵ رشد مي نمايند. pH کمتر از ۵ ۴ و بالاتر از ۷ باعث توقف رشد و نمو (هاگ ها و ميسليومها) مي گردد و چنانچه pH محيط خيلي پائين باشد. محيط کشت رقيق مي شود و بايد محيط تازه با pH مطلوب آماده شود. pH ، بعد از اتوکلاو کردن تا ۴ ۰ واحد کاهش مي يابد.
چنانچه در حين تهيه محيط کشت، pH خيلي پائين يا بالا رود، مي توان بترتيب آن را با Naoh يا Hcl (۱ تا ۱ ۰ مولار) رقيق، تعديل کرده سپس محيط کشت را کاملاً هم زده و سپس pH آن را با يک pH سنج يا کاغذ تورنسل معمولي مي سنجيم ( pH يک مول Hcl ، صفر؛ يک مول Naoh =۱۲ و يک مول آب مقطر= ۷ است).
۲)ضدعفوني محيط کشت: اين کار معمولاً به دو روش صورت مي گيرد.
الف) با مواد شيميائي: مانند الکل ۷۰درصد؛ هيپوکلريت سديم (وايتکس) ۱درصد و بالاخص آنتي بيوتيکها. در هر صورت ساده ترين راه، استفاده از مواد گياهي غير آلوده است. جهت کنترل باکتريها در محيط کشت، ۱ ۰ گرم از محلول سولفات جنتامايسين ۸۰-۶۰درصد را قبل از عمل اتوکلاو کردن بايد به هر ليتر از اين محيط ها اضافه نمود. همچنين مي توان از نوع ديگر آنتي بيوتيک بنام استرپتومايسين بعد از استريل کردن محيط کشت استفاده کرد. در مجموع بايد از آنتي بيوتيکها بصورت موقتي و به مقدار بسيار اندک بهره جست چون غلظت بالاي آنها، مانع رشد و نمو بعضي گونه ها و از طرف ديگر ايجاد مقاومت در باکتريها مي شود.
ب) با بخار: بعد از اختلاط کامل ترکيبات محيط کشت و در صورت باقي ماندن اثرات باکتري بعد از ضدعفونيِ شيميائي (آنتي بيوتيکها) مي توان براي رفع هر گونه آلودگي با بخار تحت فشار، محيط کشت را استريل و يا به اصطلاح اتوکلاو نمود. استريل کردن صحيح، بستگي به زمان، فشار، درجه حرارت و حجم ماده مورد استريل دارد. در شرايط عادي مي توان محيط کشت آماده را داخل ارلن پيرکس (به علت دهانه تنگ آن ميزان تهويه، خشک شدن و ضريب آلودگي کاهش مي يابد) ريخته درب آن را با يک فويل آلومينيومي پوشاند. دقت کنيد که حجم آگار درون ارلن نبايد از تا حجم کل ظرف بيشتر شود.
ظرف کشت را داخل اتوکلاو يا زودپز معمولي قرار داده و ته زود پز را يک سانتي متر آب مقطر بريزيد تا بخار لازم تأمين شود. طبق دستورالعمل شرکت سازنده، درب زودپز را کاملاً بسته آن را حرارت دهيد تا بخار فراوان توليد نمايد. قبل از بستن سوپاپ اطمينان بخار، بگذاريد تا بخار آن به مدت ۴ تا ۵ دقيقه خارج شود. به آرامي فشار را به ۱۵ پوند رسانده و ۳۰ دقيقه در همين فشار نگهداريد. توجه کنيد دماي ظرف از ۱۲۱ درجه سانتي گراد فراتر نرود، چه در غير اين صورت قند موجود در محيط کشت، سوخته و به اصطلاح کارامل مي شود که در نتيجه آن؛ رشد ميسليوم متوقف شده، يکسري جهش هاي ناخواسته ژنتيکي پديدار مي شود. از طرفي اتوکلاو کردن بيش از ۳۰ دقيقه باعث ته نشين شدن املاح مفيد (بخصوص k+ ) و تجزيه آگار مي شود. هم چنين بايد ظروف خالي شيشه اي و کاغذها را بطور جداگانه به مدت ۳۰ دقيقه در دماي ۱۳۰ سانتي گراد (بصورت خشک) استريل نمود.
نکته حائز اهميت ديگر در مورد اتوکلاو کردن، اين که زمان لازم براي اين عمل بسته به ارتفاع از سطح دريا، متفاوت است. طبق قانون بويل ماريوت؛ در حجم ثابت، دما و فشار رابطه مستقيمي با يکديگر دارند. فشار هوا را معمولاً نسبت به سطح استاندارد دريا محاسبه نموده و هر چه از سطح دريا بالاتر مي رويم فشار هوا کمتر مي شود. لذا در ارتفاعات بالاتر، متناسب با مقدار ارتفاع از سطح دريا، بايد فشار اتوکلاو يا زودپز را افزايش دهيم تا خللي در عمل استريليزاسيون وارد نشود. ذيلاً نسبت هاي بين پارامترهاي دما، فشار هوا، و تغييرات نقطه جوش آب در ارتفاعات مختلف را در جدول ذيل مي بينيد. بعنوان مثال در ارتفاع حدوداً ۱۵۰۰ متري از سطح دريا، نقطه جوش آب نسبت به سطح دريا تقريباً ۵ ۴ -۵ درجه سانتي گراد کاهش مي يابد (C&#۷۳۰;۹۵) و از طرفي در اين ارتفاع؛ فشار هوا ۵ پوند يا تقريباً ۴ ۰ اتمسفر نسبت به سطح دريا افزايش مي يابد (۴ ۱ اتمسفر) در نتيجه با توجه با اين که نبايد دماي داخل اتوکلاو را (به سبب بروز تغييرات شيميائي مواد داخل آن) افزايش دهيم، بناچار مجبوريم، فشار را به ميزان ۴ ۰ آتمسفر (۵ پوند) بالا ببريم تا جبران ۵ اختلاف دما را در اين ارتفاع با توجه به حجم ثابت مواد درون اتوکلاو بنمايد.توجه کنيد استريليزاسيون در فشار ۰۵ ۱ kg cm۲ به مدت يک ساعت داراي نتايج مشابهي با استريليزاسيون در فشار kg cm۲۲ به مدت ۳۰ دقيقه (يعني دوبرابر کردن فشار و نصف کردن مدت زمان) دارد؛ منتها مسأله مهم در اين جا اين است که اکثر زودپزها تحمل اين فشار را ندارند که بايد حتماً قبل از استفاده به برچسب کنترل کيفي روي هر زودپز توجه شود.
بعد از اتمام استريل کردن؛ زودپز را در آزمايشگاه يا يک اطاق نيمه استريل قرار داده، اجازه دهيد تا قبل از باز کردن درب آن، فشار به يک پوند (۰۷ ۰kg cm۲) کاهش يابد. سپس درب آن را باز نمائيد و اقدام به ريختن آگار در پتري ديش ها نمائيد. بايد دانست با هر ليتر از محلول آگار بدست آمده مي توان ۳۰ پتري ديش ۱۵×۱۰۰ ميلي متر را پر نمود. چنانچه با محدوديت فضاي ميزکار مواجه هستيد، مي توانيد پتري ديش ها را پس از پر نمودن يک به يک روي هم بگذاريد اما در غير اين صورت مي توانيد هر يک از پتري ديش ها را در کنار هم قرار دهيد و دامنه کار خود را توسعه دهيد
پيش از پر نمودن پتري ديش ها، محلول کشت را به شدت تکان دهيد تا محتويات آن خوب پخش شده مخلوطي همگن بدست آيد. سپس بگذاريد تا آگار خنک شده و يکنواخت گردد و سپس اقدام به پر نمودن پتري ديش ها نمائيد تا بدين وسيله از تعريق جدار داخلي ظروف که از ريختن محلول آگار گرم ناشي مي شود، جلوگيري شود.
حال، اين محلول آماده کشت هاگ يا بافت زنده مي باشد که در ادامه روش آنرا خواهيم ديد.
کشت هاگ
کشت خالص به منظور تهيه اسپان مورد نياز براي تکثير قارچ خوراکي را به دو روش مي توان تهيه نمود. کشت هاگ، که به نوعي مي توان آن را تکثير جنسي ناميد و داراي تفريق صفات و تنوع بالاي نتاج حاصله از نظر کيفيت و کميت محصول مي باشد. از اين روش بيشتر براي تهيه بذر قارچ استفاده مي شود. روش دوم کشت بافت زنده يا به اصطلاح تکثير غيرجنسي و يا کلونينگ مي باشد. اين روش به علت شباهت بالاي نتاج توليدي با والدين؛ بيشتر در تکثير قارچ هائي که از نظر کيفيت و کميت محصول در حد مطلوبي هستند استفاده مي شود.
پرورش دهندگان قارچ، کشت هاگ را بدليل راحتي اجرا و ماندگاري بالاي هاگ ها حتي تا ماهها بعد از تجزيه کلاهکها ترجيح مي دهند. اما ماندگاري کلاهکها يا بافت زنده بسيار کم است (۱ تا ۲ روز) و بايد بلافاصله بعد از چيدن بافت، اقدام به کشت نمود.
● گرفتن نقش هاگ
مرحله اول در کشت هاگ؛ جمع آوري مقداري هاگ (نقش اسپور) از قارچ هاي سالم و مناسب مي باشد. بدين منظور کلاهک سالم، تازه و کاملاً تميزي را از ساقه جدا نموده و بطور واژگون روي يک کاغذ سفيد يا سطح شيشه اي تميز (اسلايد ميکروسکوپ) يک تا دو ساعت مي گذاريم. چنان چه کلاهک موردنظر خشک باشد، جهت رهاسازي آسانتر هاگ يکي دو قطره آب مقطر به آن زده و براي جلوگيري از کاهش تبخير و جريان هواي مستقيم، يک بشر بر روي آن مي گذاريم. پس از چند ساعت که هاگ ها، کاملاً رها شد و نقش تيغه ها روي کاغذ افتاد؛ کاغذ هاگ ها را بريده از وسط تا مي زنيم و دريک ظرف کاملاً در بسته گذاشته وروي آن را بر چسبي حاوي زمان جمع آوري؛ گونه قارچ و شماره جمع آوري مي زنيم. در صورت جمع آوري هاگ ها روي لامل ميکروسکوپ، کافيست هاگ ها را ما بين دو لامل قرار داده دور تا دور لبه اين دو لامل را با نوار چسب بچسبانيم تا از نفوذ هاگ هاي آلاينده، ايمن شود. در صورتي که در جمع آوري و نگهداري هاگ ها دقت کافي نشود، محيط کشت هاگ آلوده شده و امکان به دست آوردن يک کشت خالص کاهش مي يابد.

سه عامل مهم در کشت قارچ: اسپان، بستر، محيط در اين درس به شرايط محيطي و بستر مناسب خواهيم پرداخت و مختصري نيز در مورد اسپان و تهيه آن بحث خواهيم کرد و ...

معرفي کشت بافت: وقتي درباره کشت گياه صحبت مي‌شود، معمولا منظور کشت گياهان در گلدان ، زير پلاستيک (Frames) ، در گلخانه و يا مزرعه است. در تقسيم بنديهاي ...

در بحث تغذيه گياه در کشت خاکي مشکلاتي از قبيل تغيير پذيزي زياد خاک ،کمبودهاي متمرکز زياد ، غير قابل دسترس بودن عناصر براي گياه به علت پي اچ بالا ، ...

● انواع چند کشتي(Multiple cropping): چند کشتي پي درپي يا متوالي (Sequential cropping) چند کشتي همزمان (Simultanious cropping) کشت تاخيري (Relay interc ...

توت فرنگي ميوه اي نسبتا جديد است که تا ۳۰۰ ۲۵۰ سال قبل به اين شکل امروزي وجود نداشت و بيشتر موارد استفاده دارويي داشته است. در قرن چهاردهم در فرانسه ت ...

مقدمه هر يک از گياهان براي داشتن رشد مطلوب نياز به شرايط خاصي از نظر شدت نور ، دماي روزانه ، دماي شبانه ، ميزان رطوبت نسبي هوا و رطوبت خاک دارند . برا ...

از آنجايي كه پرورش قارچها معمولاً در محيطي بسته انجام مي شود لذا قارچها ي صدفي رامي توان در هر منطقه جغرافيائي و با هر نوع آب و هوايي توليد كرد. قارچه ...

مقدمه توت فرنگي ميوه‌اي نسبتا جديد است که تا 300 - 250 سال قبل به اين شکل امروزي وجود نداشت و بيشتر موارد استفاده دارويي داشته است. در قرن چهاردهم در ...

دانلود نسخه PDF - کشت آگار