up
Search      menu
گیاه شناسی :: مقاله کاهو PDF
QR code - کاهو

کاهو

پرورش کاهو

کاهو گياهيست يک ساله ، اين گياه از حوالي اروپاي ساحلي يا آسياي مرکزي به نقاط ديگر جهان منتقل شده است .گروهي از محققين معتقدند که مبداء اصلي آن هندوستان مي باشد .
کاهو ، داراي ويتامين : آ،ب،ث و مواد ديگري مانند : يد ، آهن ، فسفر، منيزيم ، روي ، منگنز و مس مي باشد .کاهو داراي برگ هاي کشيده و قاشقي شکل صاف و بدون کُرک مي باشد .اين گياه به صورت خام در سالاد و به عنوان سبزي مصرف مي شود .
● آب و هوا و خاک :
اين گياه به آب و هواي معتدل مايل به سرما نياز دارد .در مازندران ، در شهريورماه و مهرماه کشت مي شود . محصول آن از اوايل بهمن ماه تا اواخر فروردين ماه بدست مي آيد .
در نواحي سرد که داراي تابستان ملايمي باشد ، مي توان کاهو را در اسفندماه کاشت ولي اگر کشت کاهو با گرما مصادف گردد ، ساقه هاي مياني آن بلند شده به گل مي نشينند .
کاهو گياهيست پُر توقع و بايستي قبل از کاشت حداقل در هر هکتار ۲۰ تن کود حيواني پوسيده و ۲۰۰ کيلو فسفات دامونيم و ۱۰۰ کيلو گرم پتاس داده شود .
انواع کاهو عبارتند از : کاهو بابلي ، کاهو دولابي که در ايران کاشته مي شود و اخيرا کاهوي پيچ و کاهوي گرد نيز کشت و مصرف مي شود .
در اروپا انواع متنوعي از آن کاشته مي شود . انواع کاهو در آب و هواي مختلف قابل کشت است .
براي مثال : بعضي از انواع آن به گرما مقاوم هستند و در مقابل سرما حساسيت نشان مي دهند .
برعکس بعضي از ارقام آن در مقابل سرما مقاوم و در برخورد با گرما حساسيت نشان مي دهند .
اقسامي که به گرما مقاومت مي کنند داراي برگ هاي ضخيم تر بوده و طعم گس مايل به تلخي دارند .
● روش کاشت :
اين گياه به دو روش کشت مي شود :
۱ ) خزانه کردن : اين روش به دو صورت انجام مي گيرد .
الف ) بذر کاهو را روي خطوطي به فاصله ۱۰ سانتيمتر در زمين اصلي مي کارند و پس از جوانه زدن و زماني که گياه ۳ برگه شد آن را به خزانه دوم که فاصله رديف ها از يکديگر ۲۰ سانتيمتر باشد منتقل و به فواصل ۱۰ سانتيمتر از يکديگر نشاء مي کنند .
زملاني که بوته ها ۵ تا ۶ برگه شدند ، آنها را به زمين اصلي که فاصله رديف ها از يکديگر ۵۰ تا ۶۰ سانتيمتر باشد ، منتقل و به فاصله ۲۰ تا ۲۵ سانتيمتر از يکديگر مي کارند .
ب) در اين روش پس از آن که بوته هاي جوان در خزانه اول ۳ برگه شدند آنها را مستقيما به زمين اصلي منتقل نموده و بفاصله ۲۰ تا ۲۵ سانتيمتر از يکديگر روي رديف هايي به فاصله ۵۰ تا ۶۰ سانتيمتر از هم مي کارند .
نکته مهم و قابل توجه آن است که دقت شود اگر خزانه کوُش گرم و يا شاسي باشد چون داراي حرارت مناسب است ، پس از انتقال بوته ها به زمين اصلي صدمه اي به گياه وارد نشود .
زيرا هواي آزاد حرارت مناسب خزانه را نخواهد داشت ، بنابراين روش اول تا حدود زيادي اين مشکل را حل مي نمايد .
۲ ) کاشت کاهو در زمين اصلي :
علت اساسي خزانه کردن گياه آن است که چون کاهو گياه پُرتوقعي است، در زمين کوچکتر تامين مواد غذائي و مراقبت هاي زراعي ارزانتر و آسانتر انجام مي شود ، به خزانه کردن مي پردازند.
ولي اگر بخواهند در زمين اصلي اقدام به کشت کنند ، عمليات وجين کردن و تُنُک نمودن گران تمام مي شو.د .
به همين دليل از گياهان ديگري مانند : تربچه و پيازچه کمک مي گيرند و آنها را باهم مي کارند تا در زماني که اين گياهان برداشت مي شوند ، عمليات وجين کردن و تُنُک کردن هم خود بخود صورت گيرد و چنانچه نقاطي از زمين تُنُک و نقاطي ديگر انبوه باشد ، از نقاط انبوه تر بوته ها را خارج ساخته و در نقاط تُنُک تر نشاء نمايند .
بهترين روش کاشت در زمين اصلي ، روش خطي ( رديفکاري ) است و درکشت هاي وسيع اين عمل را با ماشين بذرافشان انجام مي دهند .کاهو به وسيله بذر کشت و تکثير مي شود .
بذر آن داراي برجستگي و به دو رنگ سياه و سفيد است و در يک کيلو گرم حدود يک ميليون دانه يافت مي شود .
براي آن که بذر کاهو متراکم کاشته نشود بهتر است که بذر را با ۵ برابر حجم خود خاک نرم و يا ماسه مخلوط نموده و در زمين بپاشند .
● بذرگيري :
براي آن که بذر سالم و قوي بدست آيد ، بين بوته هاي کاهو آنهائي را که بهتر هستند انتخاب نموده و در اوايل فروردينماه در زميني که آماده شده ( زمين انتخابي براي هر نوع از کاهو ، بايستي جداگانه در نظر گرفته شود و توجه بنمايند که انواع مختلف مانند : کاهو پيچ يا کاهو دولابي و غيره را باهم مخلوط نکارند ) مجددا مي کارند .
فاصله بين اين بوته ها ۵۰ تا ۶۰ سانتيمتر از يکديگر مناسب است .
اواخر ارديبهشت ماه بوته ها بزرگ شده و به گل مي نشينند و بذر آنها در ماههاي خرداد و اوايل تيرماه کاملا مي رسد .
آنگاه ساقه هاي حامل بذر را قطع نموده دسته کرده و در محلي سايه خشک مي کنند ، سپس آنها را با ملايمت تکان داده ( مي کوبند ) تا بذرها جدا شوند .
گروهي از متخصصين و افراد با تجربه معتقدند که بذر دوساله کاهو براي کشت بهتر از بذر يک ساله آن مي باشد .

كاهو Lettuce نام علمي lactuca sativa گياه شناسي كاهو يكي از قديميترين سبزيجات دنيا است منشاء آن در هندوستان وآسياي مركزي مي باشد . كاهو طبق مداركي كه ...

اگر غذايتان را با سالادي از کاهوي ايراني (Romaine) يا همان کاهوي رسمي شروع مي کنيد، مي توانيد مطمئن باشيد که علاوه بر عطر و طعم و بافت مطلوب، مواد با ...

کاهو يکي از پرمصرف ترين سبزي ها در ميان ايراني هاست؛ آن هم به شکل سالاد کاهو که از بقيه سالادها متداول تر است. در سال گذشته در سراسر دنيا ۵ ۲۳ ميليون ...

مقدمه اين بيماري که خسارت اصلي آن در مناطق مرطوب بيشتر است در نقاط مختلف کشت کاهو در ايران مخصوصا در خوزستان همه ساله خسارت زيادي چه در مزرعه و چه در ...

به گياهان علفي يکساله که از همه قسمتهاي آن بدون تغيير و تحول به صورت خام استفاده مي شود. ▪ سبزيجات را مي توان به صورت زير دسته بندي کرد: سبزيجات ميوه ...

در اين بيماري لکه هاي موجدار روي برگ گياه ايجاد مي شود اما تنها با اين فاکتور نمي توان بيماري را شناخت . اين قارچ به بادمجان ، سيب زميني ، گوجه فرنگي ...

عامل اين بيماري سه گونه قارچ مي باشد که توليد Blight مي کند : Botrytis squamosa B. cinerae B.allii پوسيدگي عميق قهوه اي با کپک خاکستري روي آن و اسکلرت ...

● ساقه سياه بادمجان بيماري ساقه سياه بادمجان در سال ۱۹۷۱ از ژاپن گزارش شده است . بيماري ساقه سياه بادمجان براي اولين بار در سال ۱۳۶۷ توسط فصيحياني و ا ...

دانلود نسخه PDF - کاهو