up
Search      menu
ساختمان و معماری :: مقاله کاميون PDF
QR code - کاميون

کاميون

کاميون ها و تريلرها در عمليات عمراني

کاميونها
اگرچه براي حمل ونقل مواد خاکي از وسايلي مانند اسکريپرها ، تسمه نقاله و قطار استفاده ميشود ولي معمول ترين وسيله براي حمل و نقل مواد خاکي کاميونها هستند اين ماشينهاي حمل کننده به خاطر سرعت زياد برروي راههاي هموار همچنين ظرفيت زياد هزينه حمل ونقل مواد را نسبتا پايين مي آورند.
کاميونها داراي قابليت انعطاف زيادي ميباشند زيرا تعدادي ازآنها را که دريک پروژه مورد استفاده قرار ميگيرند مي توان زياد يا کم نمود تا در ظرفيت مورد نياز تعديل بوجود آيد کاميونها به دونوع معمولي (ming truck) و کمرشکن (articulated truck)
الف – کاميونهاي معمولي
اين کاميونها در دو نوع يکي مخصوص حرکت در جاده ها و ديگري مخصوص حرکت خارج از محدوده جاده (highway&off highway trucks) ساخته ميشوند کاميونهاي خارج جاده اي ميتوانند در ابعاد بزرگتر و با ظرفيت چند صدتن ساخته شوند هر کدام از آنها انواع مختلف دارند اما نوع کمپرسي آن بيش از ساير انواع آن به کاربرده ميشود. کاميونهاي کمپرسي درمورد حمل مواد داراي انعطاف پذيري زياد بوده و بخصوص نوع جاده رو آن با سهولت بسيار در پروژه هاي مختلف قادر به حرکت ميباشند نوع مختلف کاميون هاي کمپرسي وجود دارد مثلا اين کاميون ها در انواع ديزلي يا بنزيني يک يا دو ديفرانسيلي و دو يا سه محوري به بازار عرضه ميشوند.
ب- کاميون هاي کمرشکن
همانطور که از نام اين نوع کاميونها مشخص است ازدو قسمت تشکيل شده اند قسمت موتور و قسمت مخزن که توسط يک مفصل به هم متصل هستند در واقع کاميونهاي کمرشکن تريلرهاي مخصوص حمل مواد خاکي هستند که بوسيله تراکتور يا کاميون تراکتور کشيده ميشوند اين واحد فقط براي حمل مواد خاکي طراحي شده اند و مواد حمل شده را يا ازعقب و يا از کف واگن و يا از پهلوها تخليه مينمايند بعضي ازاين کاميونها داراي مجراي تخليه طولي هستند که بيشتر در مورد ايجاد خاکريزها مورد استفاده قرار ميگيرد اين کاميون ها نيز بر دو نوع داخل جاده اي و خارج جاده اي هستند البته نوع جاده اي آن بيشتر است زيرا وجود مفصل کمرشکن قدرت مانور آن را نسبت به کاميون هاي عادي در ناهمواريهاي خارج جاده بيشتر ميکند.
تريلر
براي تسطيح زمين و از بين بردن پستي و بلندي ها از ماشين آلات مختلفي استفاده ميشود اما مهمترين وسيله براي عمليات تنظيم شيب و تسطيح خاکريزها و خاکبرداري ها و رساندن سطح خاک به سطح مورد نظر ( خط پروژه ) توسط گريدر انجام ميپذيرد عمل تنظيم شيب از کارهاي بسيار مشکل است بطوري که کليه رانندگان ماشين آلات راهسازي براين عقيده هستند که کارکردن با گريدر مشکل تراز بقيه ماشين آلات است و راننده اي که در زمينه کار با گريدر مهارت داشته باشد براحتي مي تواند بقيه اين ماشين آلات را کنترل و هدايت کند.
گريدر براي تنظيم شيب شک دادن شيب ها تسطيح دامنه خاکريزها و خاکبرداريها کندن جوي و مخلوط کردن و پراکندن مخلوط خاک و مواد قيري بکارميرود ازاين ماشين آلات درساختن راهها و ساير عمليات ساختماني استفاده ميشود. اين دستگاه در بهم زدن و برداشتن لايه هاي سست وسطح زمين هم به کارميرود.
تيغه گريدر داراي لبه قابل تعويض ميباشد درحالات مختلفي نسبت به ماشين مي تواند قرارگيرد زاويه تيغه را ميتوان تغيير داد بطوريکه بتوان گريدر را براي حمل مواد يا کندن جوي بکاربرد زاويه جلو درحالت حمل مواد بکار ميرود که در برشهاي سطحي و مخلوط کردن مواد مورد استفاده قرار ميگيرد زاويه عقب باعث زياد شدن قدرت حفاري شده ولي سبب ميشود که مواد حفاري شده احيانا از روي تيغه سر ريز نمايد.
چرخهاي جلو مي توانند به طرفين خم شوند و بدين ترتيب نيروي حالصه از فشار خاک بر تيغه مايل شده را خنثي نمايد وبه گردش گريدر هم کمک کند شاسي هاي کمرشکن نيز در ساختمان بعضي انواع گريدر بکار ميرود که باعث ازدياد قابليت مانور ماشين و کاربردهاي آن ميشود.
درحالت مستقيم ( حالت a) ماشين درحالت معمولي کارميکند درحالت مفصلي (حالت b) گريدر ميتواند شعاع گردش خيلي کوچکي کسب کند در حالت b چرخهاي عقب روي زمين محکم مستقر بوده و در همان حال ماشين ميتواند با تيغه به کندن جوي و کنار جاده وغيره مشغول شود گريدرهاي مدرن مجهز به دستگاه کنترل تيغه اتوماتيک هستند که دقت کار آنها براي تنظيم شيب بسيار زياد است سيستم اين دستگاهها که بيشتر هيروليکي و الکترونيکي است مجهز به يک دستگاه حساس است که يک سطح يا امتداد ثابت را دنبال کرده و در مواقع لزوم بطور اتوماتيک تيغه را بالا و پايين ميبرد تاشيب مطلوب بدست آيد.

فرودگاه، فضايي است که براي نشست و برخاست وسايل پرنده از قبيل بالگرد، هواپيماهاي مسافربري، نظامي، کشاورزي و غيره استفاده مي شود بسته به مورد مصرف و نيا ...

● مراحل ساخت پي در ساختمان ▪ قالببندي بعد از اين مرحله نوبت به قالب بندي مي رسد . قالب هايي که براي عمليات بتني ساخته مي شوند اغلب چوبي مي باشند ولي ب ...

پي و پي سازي فصل اول: تقسيم بندي زمينها از نظر مقاومت در مقابل بارساختمان بطور کلي زمينها به چند دسته تقسيم مي شوند : * زمينهاي خاکريزي شده ( زمينهاي ...

مقدمه همانطور که مي‌دانيم امروزه صنعت بتن نقش بسيار مهمي در ساخت و سازهاي جوامع بشري ايفا مي‌کند و يکي از عوامل بسيار مؤثر در سازه‌هاي بتني در جهان اس ...

دانلود نسخه PDF - کاميون