up
Search      menu
اجتماعی,سیاسی :: مقاله کار از راه دور PDF
QR code - کار از راه دور

کار از راه دور

بررسي دورکاري (کار از راه دور): مزايا و راهکارها

1- تعريف کار از راه دور يا دورکاري
يک انتخاب است راجع به روش انجام کار، که به کارکنان اجازه مي دهد تمام يا قسمتي از کارشان را خارج از محيط کاري انجام دهنديعني افراد مي توانند از خانه شان, از يک مرکزارتباط از راه دوردر نزديکي خانه شان يا از محل کار ديگري وظايف کاريشان را انجام دهند (مجله کانکشنزسپتامبر 2004).
استفاده از رايانه و ارتباطات راه دور به منظور تغيير موقعيت جغرافيايي محل کار و انجام وظايف شغلي (کميسيون اروپا).
در واقع به واسطه به وجود آمدن کامپيوتر ها، شبکه هاي ارتباطي، نرم افزارهاي ارتباطي و نرم افزارهاي اداري و تخصصي علوم مختلف است که امروزه مي توانيم از کار از راه دور صحبت کنيم. پس با پيشرفت اين ابزارها مي توانيم انتظار داشته باشيم که در آينده تعداد مشاغل از راه دور بيشتر و کارهاي از راه دور با کيفيت تر شوند.
2- مثالهايي از کار از راه دور
استفاده از پزشکان ساير کشورها در اوقات شبانه کار بيمارستانها (تله مديسن): براي مثال وقتي يک بيمار طي نيمه شب در بيمارستان سنت ماري نياز فوري به سي تي اسکن، التراسوند و يا ام-آر-آي داشته باشد ديگر نيازي نيست تا کارکنان بخش اورژانس، دکتر راديولوژيست را از رختخواب بيرون بکشند تا او تصاوير را بخواند. اينکار توسط دکتري در ماوراي درياها و درست هنگامي که نيم روز کار خود را ميگذراند انجام خواهد شد. به گزارش بخش خبر شبکه فن آوري اطلاعات ايران، از سايت www.ComeToNet.com و به نقل از واشنگتن پست، خواندن تصاوير فوق به دکتر ارجون که 8000 مايل آن طرفتر و در بنگال هند کار ميکند، واگذار ميگردد. وقتي بيمارستان سنت ماري و يک دوجين بيمارستان ديگر امريکايي در نيمه شب بسر ميبرند، تصاوير خود را بصورت الکترونيکي به دکتر ارجون ميفرستند و او توصيه هاي لازم را به دکترهاي هر بيمارستان ميدهد. اين اينکار بطرز فزاينده مورد توجه قرار گرفته است بشکلي که توجه مناطق ديگر مانند هاوايي، هند، استراليا، سوييس و برزيل را نيز براي خواندن تصاوير از راه دور به خود جلب کرده است. جاناتان دي لينکاس رئيس هيئت مديره انجمن تله مديسن امريکا اعتقاد دارد که تله راديولوژي که هم اکنون استفاده ميشود هنوز در آغاز راه قرار دارد و خاطر نشان کرد که در ساير رشته ها مانند پاتولوژِي نيز کارهاي مشابه اي انجام شده است (سايت www.IRITN.com).
به عنوان نمونه‌اي از اين مورد مي‌توان به استفاده از خانه‌کاران به‌ عنوان نيروي کار اضافي براي مراکز پيام در طي دوره‌هاي افزايش تقاضا اشاره کرد (که گاهي اوقات به نام «مراکز مجازي پيام» شناخته مي‌شوند)، که طبق يک تحقيق بين‌المللي هم‌اکنون در 4 درصد از مراکز پيام اين کار انجام مي گردد.
اطلاعات پرونده بيماران و گزارشهاي پزشکي ازطريق اينترنت به شرکتهاي خدماتي در هند و فيليپين ارسال شده و اين اطلاعات در آنجا پس از سازماندهي لازم توسط نرم افزارهايي (مانند organizer) به کشور سفارش دهنده منتقل مي گردد (خبرگزاري فارس).
در فيليپين کارکنان ثبت داده ها (data entry) کار ثبت وجمع آوري ليست کتاب ها را براي کتابخانه ملي پاريس انجام مي دهند.
فرد مسئول بازديد و تهيه گزارش از واحدهاي مختلف يک سازمان در شهرهاي مختلف (مثل شعب مختلف يک بانک يا فروشگاه زنجيره اي) ديگر مجبور نخواهد بود بعد از تهيه هر گزارش، مستقيما به سازمان مراجعه کرده و گزارشش را تحويل دهد. وي ميتواند در حين مسافرت از شهري به شهر ديگر بوسيله کامپيوتر قابل حمل گزارشش را تهيه کرده و از طريق اينترنت (يا حتي خط تلفن همراه) گزارش را به سازمان متبوع ارسال کند.
فرض کنيد يک مهندس الکترونيک از ايران و مهندسي از ژاپن بر روي پروژه طراحي مدار الکترونيکي دستگاه خاصي کار مي کنند. اين دو نفر مي توانند با بکارگيري يکي از نرم افزارهاي کنفرانس ويدئويي با يکديگر مکالمه صوتي-تصويري داشته باشند و در همان حال تصوير مانيتور فرد ديگر را داشته را داشته باشند و ببينند که طرف مقابل با نرم افزار تخصصي رشته الکترونيک چه مداري را طراحي کرده و حتي در صورت اجازه طرف مقابل، به نرم افزارها و فايل هاي موجود روي کامپيوترش دسترسي داشته باشد و جالب تر اينکه نه دو نفر بلکه چندين نفر مي توانند به طور همزمان چنين ارتباطي داشته باشند.
جالب است بدانيد در اروپا و امريکا شرکتهايي به توليد و فروش کلبه‌هاي‌ تک‌ اتاقه‌ چوبي‌ مي پردازند. اين کلبه ها به عنوان محل کار (دفترخانگي) قابل نصب در حياط خانه اند. اين‌ فضاي‌ کاري‌ کامل‌ داراي‌ پنجره‌هاي‌ دو جداره‌ است‌ و براي‌ برق‌ و نور، سيم‌کشي‌ توکار دارد؛ همچنين‌ داراي‌ يک‌ بخاري‌ برقي‌، پريز تلفن‌، کابل‌ تلويزيون‌ و يک‌ زنگ‌ خطر دزدگير است‌ (کتاب دورکاري‌ براي‌ کتابداران‌ و اطلاع‌رسانان -‌‌‌ مونيکا بليک؛ ترجمه نادر نقشينه).
3- مزاياي کار از راه دور براي سازمانها
مديران منابع انساني با بذل توجه به کار از راه دور مي توانند مزاياي فردي و سازماني زير را به ارمغان آورده و موجبات رضايت کارکنان و مديران را فراهم سازند:
قدرت سازمان ها در انتخاب بهينه نيروي کار افزايش مي يابد.
شلوغي بيش از حد محل هاي کار کاهش مي يابد.
نياز به ساختمان هاي بزرگ و ادارات عريض و طويل کاهش مي يابد.
غيبت کارکنان کاهش مي يابد (در حدود60%).
ساز مان ها قدرت بيشتري براي پاسخگويي به نياز هاي فوري و اضطراري خواهند داشت چون مي توانند قسمتي از کارشان را به شاغلان از راه دور بسپارند.
تسهيل انجام اموري که بايد به صورت مخفيانه انجام گيرند و کاهش امکان لو رفتن کل پروژه کاري مورد نظر
افزايش بهره وري
طي مطالعه اي که در سال ???? در ارتباط با گروهي از کارکنان راه دور انجام شد مشخص شد که ?? درصد از آنها افزايش بهره وري ,?? درصد آنان عدم تغيير در بهره وري و ?? درصد آنان کاهش در بهره وري کاري خود را تجربه کرده اند (روزنامه شرق شماره167). همچنين در پژوهش ديگري ?? درصد بر بهره وري بيشتر، ?? درصد به عدم تغيير در بهره وري و ? درصد به کاهش بهره وري کاري خود معتقد بوده اند و ? درصد نيز پاسخي نداده اند. همين طورآمارهاي ديگر نشان مي دهد افزايش بهره وري بين 10% تا 40% است.(Telework America Survey – 2000 and CO Telework Coalition)
4- مزاياي فردي کار از راه دور
کار از راه دور محدوديتهاي زماني و مکاني را از سر راه بر مي دارد. حالا ديگرمي توانيد در بهترين و خوش آب و هوا ترين مناطق زندگي کنيد از حاشيه شهرها تا مناطق ييلاقي کوهستان ها.
کاهش رفت و آمد و هزينه هاي ناشي از آن که شامل هزينه حمل و نقل و ارزش پولي وقت تلف شده در راه.
زماني که ناگزير در رفت و آمد روزانه به محل کار تلف مي شد، حالا مي تواند براي نگهداري از فرزندان و والدين پير سپري شود.
گسترش حق انتخاب شغل و کار. کارمند هر شرکت يا سازماني که دوست داريد باشيد، ديگر جا و مکان مليتش فرق نمي کند.
5- مزاياي اقتصادي - اجتماعي کار از راه دور
کاهش ترافيک هاي درون شهري و مشکلات ناشي از آن مثل آلودگي هوا و محيط زيست.
کاهش نياز به راه سازي و گسترش بزرگراه ها
براي کساني که ناتواني يا بيماري خاصي دارند که حضورشان در ادارات مرسوم، غير معقول و غير ضروري است، موقعيت کاري فراهم مي شود.
بازار نيروي کار گسترش مي يابد يعني قدرت انتخاب سازمان ها براي انتخاب بهينه نيروي کار مورد نيازشان زياد مي شود زيرا تا ديروز سازمان ها ناگزير بودند کار را به يکي از متخصصان همان شهر (يا منطقه جغرافيايي) بسپارند اما امروز مي توانند کار را به طريق از راه دور به هر متخصصي که توانايي ها و قابليت هاي بيشتري دارد بسپارند که اين همان شايسته سالاري است. به اين ترتيب موقعيت هاي کاري يکساني نيز براي همه جداي از محل و موقعيتشان به وجود مي آيد که اين راستا عدالت اجتماعي است.
کاهش رشد جمعيت شهر هاي بزرگ؛ از هجوم نيروي کار به شهرهاي بزرگ براي دستيابي به موقعيت هاي کاري بهتر کاسته مي شود.
6- چه مشاغلي براي کار از راه دور مناسب اند
در صورت نياز يا وجود مشاغل ذيل در سازمان،مدير منابع انساني مي تواند در صدد ارائه اين مشاغل به صورت کار از راه دور باشد:
مطالعات و تحقيقات نظري
مشاغل کامپيوتري مثل برنامه نويسي، طرحي صفحات وب، طراحي گرافيکي، انيميشن سازي
مترجمي، نويسندگي، فروش و بازار يابي، مشاوره، حسابداري
کارهاي طراحي و محاسبات در علوم مهندسي مثل محاسبه و طراحي سازه در مهندسي عمران، طراحي ماشين آلات در مهندسي مکانيک
تدريس (از طريق ويدئو کنفرانس)
بطور کلي بسياري از کارهاي خدماتي به طريق از راه دور قابل انجام اند.
7- چه مشاغلي براي کار از راه دور مناسب نيستند
کارهاي عملي و اجرايي مثل آتش نشاني، پليس، کار آزمايشگاهي، جراحي، دندانپزشکي، اورژانس پزشکي و... (البته برخي از جراحي ها هم در حال حاضر از راه دور انجام مي شود - سايت راهکار مديريت)
جاهايي که تاثيرگذاري و نفوذ درافراد مسئله خيلي مهمي است.
زماني که نظارت مستمر و شديد بر کار ضروري است.
زماني که احتمال وقوع پيشامدهاي اضطراري بالاست يا هزينه وقوع پيشامد اضطراري زياد است مثل مسئوليت نيروگاه اتمي، مسئوليت ماشين آلات در خط توليد انبوه
کارهايي که ارتباط مداوم و مستقيم با تعداد زيادي از کارکنان يک ضرورت است.
8- مشاغلي که بيشترين استفاده را از کار از راه دور مي برند
تقريباً از هر ده مؤسسه اي که از شاغلان راه دور استفاده مي‌کند، شش موسسه اين افراد را براي کارهاي توسعه و پشتيباني نرم‌افزاري به ‌کار مي‌گيرد.
کارهاي خلاقانه مثل طراحي، ويراستاري، توليد محتواي چندرسانه‌اي و... دومين دسته از کارهاي شاغلان از راه دور است با سهم 38درصد.
سومين دسته، کارکردهاي آموزشي و خدمات مشتري مي باشد (مقاله مشارکت فناوري اطلاعات در کارآفريني -سيد عليرضا حجازي - منتشر شده در سايت راهکار مديريت).
9- مزاياي کار از راه دور براي ايران
افزايش فرصت هاي شغلي براي نيروي کار متخصص: با توجه به اينکه سطح دستمزدها در ايران پايين است، شرکت هاي خارجي تمايل دارند از متخصصان ايران در انجام کارها استفاده کنند. کار از راه دور اين امر را تسهيل مي کند بدون اينکه نگران مشکلات ناشي از مهاجرت نيروي کار باشند. (جمعيت بيکاران جوان کشور از مرز ? ميليون و 800 هزارنفر گذشته و سالانه ??? هزار و ??? نفر بر عرضه نيروي کار کشور افزوده مي شود).
ايجاد فرصتي مناسب براي اشتغال زنان: در بسياري از خانواده ها کار زن در خارج از خانه به دلايل مختلف امکان پذير نيست. کار از راه دور فرصت مناسبي براي اشتغال زنان را فراهم مي کند.
10- مشکلات کار از راه دور براي سازمان هاي ايراني
عدم آشنايي مديران با مزايا و کاربردهاي کار از راه دور و بطور کلي ICT
بي ثباتي و نامطمئن بودن خطوط ارتباطي
هزينه نسبتا بالاي نصب تجهيزات سخت افزاري
هزينه بالاي ارتباطات
ناکارايي و دانش اندک کارکنان بخش IT
ضعف زبان خارجي اکثر افراد
کمبود ضوابط و مقررات براي کار از راه دور
10- راه هاي گسترش کار از راه دور
گسترش شبکه هاي کامپيوتري
افزايش پهناي باند شبکه هاي کامپيوتري
گسترش اتوماسيون اداري
شناساندن مزايا و کاربردهاي کار از راه دور به عموم مديران و تصميم گيران
آشنا سازي کارکنان با کامپيوتر، شبکه و نحوه کاربرد آنها براي انجام بهتر امور
کاهش هزينه هاي ارتباطات بطور کلي و تامين ارتباطات ارزان قيمت براي کار از راه دور بطور خاص ساده سازي کار با شبکه ها و کامپيوترها (کاربر پسند کردن نرم افزارهاي رابط)
کمک هاي مالي يا اعمال تخفيف هاي مالياتي براي شرکت هايي که با هدف صادرات کار از راه دور مشغول به کار مي شوند.
حرکت به سوي دولت الکترونيکي
آشنا سازي عموم مردم با کامپيوتر و امکانات شبکه وتشويق آنان به استفاده.
تبليغ و انتشار اطلاعات راجع به فرصت هاي از راه دور
معرفي جهاني مزاياي نسبي نيروي کار ايراني
تهيه نرم افزارهايي براي تسهيل کارهاي خاص مشاغل
توسعه و نگهداري نيروي متخصص IT
حرکت به سوي جامعه اطلاعاتي
حرکت به سوي اقتصاد مبتني بر دانش
11- آمارهايي از گسترش کار از راه دور
کليه آمارها حکايت ازعلاقه روز افزون کارکنان و کارفرمايان به کار از راه دور دارد:
تحقيقي در نظريه کار از راه دور در ايرلند در سال ???? و در ميان مردم عادي نشان داد که ?? درصد مردم معتقد بودند که اگر تمام يا بخشي از کار خود را از طريق کامپيوتر و در خانه هايشان انجام مي دادند بسيار مطلوب تر بود (روزنامه شرق شماره167).
?? درصد نيز بر اين باور بودند که کارفرمايان بايد به کارمندان خود اجازه دهند آنان تمام و يا بخشي از ساعات خود را از راه دور به کار بپردازند.
در تحقيقي ديگر ?? درصد از افراد شاغل ترجيح مي دادند که از راه دور کار کنند.
در همان سال نيز نتيجه يک تحقيق در فنلاند بر اين بود که بيش از نيمي از کارفرمايان فنلاندي علاقه مند بودند تا کار از راه دور را در شکل يک قرارداد ثانوي و يا کار سيار طرح کنند و بيش از ?? درصد علاقه مند به کار از راه دور بودند (روزنامه شرق شماره167).
نتيجه يک تحقيق در کانادا در سال ????، نيز نشان داد که ?? درصد از کارمندان کانادايي معتقدند که کار از راه دور بسيار جذاب است.
تحقيقي ديگر در امريکا حاکي از اين است که 39% از کارکناني که در حال حاضر به طريق از راه دور کار نمي کنند به کار از راه دور علاقه مندند.
تعداد کل کارکنان از راه دور بريتانيا بين سال هاي ???? و ???? حدود ?? درصد افزايش يافته است.
در سال 2001 تعداد 8 25 ميليون آمريکايي به دور کاري مشغول بودند و پيش بيني مي شود که اين ميزان تا پايان سال 2004 به 9 28 ميليون نفر بالغ شود (http: www.talareweb.com).
12- آمارهايي از شاغلان کار از راه دور
12-1- سن شاغلان
17% بين سن 18 تا29 سال هستند.
60% بين سن30 تا 49 سال هستند.
22% بين سن 50 تا 64 سال هستند.
12-2- کارهاي شاغلان از راه دور
38% از وقتشان پشت کامپيوتر مي گذرد.
17% از وقتشان با تلفن صحبت مي کنند.
24% از وقتشان صرف مطالعه تحقيق و تجزيه و تحليل مي شود.
9% از وقتشان در ملاقات رودر رو سپري مي شود.

فرايند آبکاري معمولا″ با فلزات گرانبها چون طلا و نقره و کروم جهت افزايش ارزش فلزات پايه مانند آهن و مس و غيره و همچنين ايجاد روکشي بسيار مناسب (در حدو ...

پوشاندن يک جسم با يک لايه نازک از يک فلز با کمک يک سلول الکتروليتي آبکاري ناميده مي شود. جسمي که روکش فلزي روي آن ايجاد مي شود بايد رساناي جريان برق ب ...

واژه اسکارن اولين بار در سوئد به عنوان يک اصطلاح معدني، براي توصيف گانگ کالک سيليکاته نسبتا درشت همراه با بعضي از ذخاير آهن به کار گرفته مي‌شد. طبق تع ...

ديد کلي: ما براي ديدن اجسام دور از دوربين دو چشمي استفاده مي کنيم ، که به اختصار به آن دوربين مي گويند. دوربين از يک عدسي شيئي بافاصله کانوني بزرگ و ي ...

تعاوني‌ها بعنوان يکي از اشکال سازمان‌هاي مردمي داراي قابليت‌هاي فراوان جهت ايفاي نقش در حمايت اقتصادي جوامع مي‌باشند و افزون بر ويژگي ايجاد آفرينش تعا ...

● سوال : حکم شرع در مورد کار کردن زن چيست؟ منظور من کار کردن خارج از منزل است (مانند مرد ) آيا جايز است که ز ن هم در توليد ، رشد و توسعه جامعه سهيم با ...

موجي از نگراني به سمت خانواده ها مي آيد، آيا از پس زندگي بدون يارانه و با قيمت هاي واقعي بر خواهيم آمد يا نه؟ زمستان سرد با بهاي گران گاز مصرفي فرا رس ...

با گذشت زمان و ايجاد تحولاتي که نتيجه و پيامد تغيير در سبک زندگي افراد بوده است نه تنها شيوه تفکر انسان ها و بلکه بسياري از سنت ها نيز دستخوش تغييرات ...

دانلود نسخه PDF - کار از راه دور