up
Search      menu
فنآوری اطلاعات :: مقاله کارايي ويندوز XP PDF
QR code - کارايي ويندوز XP

کارايي ويندوز XP

هشت نکته در افزايش کارايي ويندوز XP

۲ سال پيش وقتي ويندوز xp به بازار عرضه شد، بسياري از کاربران شيفته زرق و برق و محيط جذاب آن شدند که انصافا با محيط خشک و بي روح ۲۰۰۰ قابل مقايسه نبود.
Xp شيک، دوست داشتني و جالب بود و همين خصوصيت آن باعث شد که در مدت کوتاهي بسياري از کاربران تازه کار را جذب کند، اماحرفه اي ترها کمي عاقل تر بودند. آنها منتظر ماندند تا کمي از تولد اين سيستم عامل بگذرد و امتحانش را پس بدهد. مايکروسافت وعده هاي فراواني مبني بر قابل اعتماد بودن xp نسبت به ويندوزهاي قبلي داده بود. اما به مرور زمان، کم کم خطاها (Bugs) و حفره هاي امنيتي (Security Holes) آن کشف شد و مايکروسافت را مجبور کرد که هر از گاهي يک نسخه اصلاحي (Patch) براي از ميان بردن اين اشکالات ارائه کند. با اين که هنوز هم ممکن است حفره ها و باگ هاي ناشناخته اي در xp وجود داشته باشد، ولي توصيه مي کنيم چنانچه دستگاه شما توانايي پذيرش اين سيستم عامل را دارد، ويندوز خود را به XP ارتقا دهيد. در دنياي رايانه، ۲ سال مدت کمي نيست. پس تا دير نشده اقدام کنيد. به هر حال اگر کاربر ويندوز XP هستيد، يا چنانچه قصد داريد روزي آن را روي دستگاه خود نصب کنيد شما را به خواندن اين مقاله دعوت مي کنيم. با بکار گيري اين نکات مي توانيد کارايي سيستم عامل خود را افزايش دهيد.
۱) ويندوز خود را روي بهترين کارايي تنظيم کنيد.
روي آيکون My computer کليک راست کرده،Properties را برگزينيد. به پوشه Advanced رفته و در قسمت Performance روي دکمه Settings کليک کنيد. حال در پنجره ظاهر شده در کنار عبارت Adjust for Best perfprmance علامت بگذاريد.
همانگونه که بارها گفته ايم، براي خلاص شدن از دست برنامه هاي حاضر در حافظه که با هر اجراي ويندوز بالا مي آيند، گزينه Run را از منوي start انتخاب و دستور msconfig را وارد کنيد. پس از اجرا به پوشه startup برويد و علامت کنار برنامه هاي غيرضروري را برداريد.
مي توانيد سري به فولدر startup در منوي startگزينه Allprograms هم بزنيد و روي نرم افزارهايي که نمي خواهيد، راست کليک کرده، delete کنيد. اگر حرفه اي تر هستيد به سراغ فولدرهاي Run Run Onc, RunOnceEX, Runservices,و Runservices Once در رجيستري ويندوز برويد و برنامه هاي غيرضروري را از آنها حذف کنيد.
۲) هارد خود را تميز کنيد.
هنگامي که هارد شما در حال پر شدن است، درايو مجبور است در شيار (track)هاي داخلي بنويسد. (همانگونه که مي دانيد هارد به صورت صفحات دايرهاي شکل است . روي اين صفحات، دواير متحدالمرکزي وجود دارد که به آنها شيار گفته مي شود). از آنجاکه شيارهاي داخلي کوچک ترند، اطلاعات کمتري روي آنها جا مي گيرد پس براي نوشتن اطلاعات، به تعداد دوربيشتري چرخش هارد نياز است. براي افزايش کارايي، برنامه هاي غيرضروري را uninstall کنيد. از اطلاعاتي که هم اکنون نياز نداريد، نسخه پشتيبان(backup) تهيه کرده و در جاي ديگري غير از هارد رايانه تان نگهداري کنيد. اجراي Disk Cleanup براي خلوت کردن هارد، خالي از فايده نيست. پس از تميز کردن هارد، نياز به يک Defrag داريد که تکه هاي فايل هاي روي هارد را به هم بچسباند.
۳) درايو سخت افزارهاي خود را به روزآوري کنيد.
دقت کنيد که همواره آخرين نسخه از درايوها را در اختيار داشته باشيد تا کارايي رايانه خود را تا حد امکان بالا ببريد.
۴) پرينترهاي موازي را غيرفعال کنيد.
اگر پرينتر شما به پورت موازي (Parallel) متصل باشد، ممکن است وقتي در حال پرينت گرفتن هستيد، ديگربرنامه هاي شما به خوبي کار نکند. يا اين که اصلا کار نکند. ويندوز xp (همانند ۲۰۰۰) با پورت موازي بخوبي کنار نمي آيند، بکوشيد پرينتر را به پورت USB رايانه تان وصل کنيد. اگر پرينتر شما چنين کابلي ندارد، مي تواندي از يک کابل USB به موازي استفاده کنيد. البته به شرطي که رايانه شما پورت داشته باشد.
۵) چقدر حافظه لازم داريد؟
ممکن است بخشي از هارد خود را به صورت حافظه مجازي (Virtual memory) در آورده و آن را در اختيار برنامه ها گذاشته باشيد، اما هر چه باشد اين حافظه کندتر از RAM خواهد بود. حداقل RAM مورد نياز براي XP ، ۶۴ مگابايت است. اما در بسياري از موارد حتي ۱۲۸ مگابايت هم براي اجراي چند برنامه به طور همزمان جوابگو نخواهد بود.
۶) خودتان مي توانيد آزمايش کنيد.
در هر لحظه تنها يک برنامه را باز کنيد. اگر کارايي آن برنامه بيشتر از حالتي بود که با ديگر برنامه ها باز مي باشد. RAM سيستم شما کافي نيست. براي برنامه هاي استاندارد معمولي ۲۵۶مگابايت حافظه کافي است. اما اگر با فايل هاي چند رسانه اي (MULTIMEDIA) خيلي سر و کار داريد يا با بازي هاي با گرافيک سنگين کار مي کنيد، به سراغ ۵۱۲ مگابايت يا يک گيگا بايت RAM برويد.
۷) ويروس يابي کنيد.
اگر سيستم شما بسيار کند شده است، ممکن است ويروسي باشد. برنامه آنتيويروس خود را از طريق سايت آن به روز آوري (update)کرده، سيستم را scan کنيد.
۸) از ابتدا شروع کنيد.
برخي کاربران به نصب و unistall نرم افزارهاي مختلف عادت دارند. اگر شماهم از آن دسته هستيد، بايد بدانيد که بيشتر اوقات برنامه هاي uninstall بخوبي عمل نمي کنند و تعدادي از فايل هاي نرم افزارها را روي هارد شما باقي مي گذارند. به مرور زمان اين فايل هاي بي خودي و اطلاعات و اطلاعات به دردنخوري که در رجيستري ويندوز باقي مانده است، سرعت ويندوز را پايين مي آورد. در اين موارد تميز کردن رجيستري، معمولا مفيد است. گاهي نيز نصب مجدد reinstall ويندوز شما را ياري مي کند.
در پايان ذکر اين نکته را ضروري مي دانيم که متاسفانه در بازار ايران نسخه هاي متعددي از ويندوز xp وجود دارد که برخي از آنها نسخه آزمايشي يا مدت دار (trial version) بوده و پس از مدتي از کار مي افتد. در تهيه سي دي اين سيستم عامل نهايت دقت را به کار ببنديد. به هنگام سازي و نصب نسخه هاي اصلاحي (Patch) را فراموش نکنيد. سري به سايت http: www.microsoft.com بزنيد و همواره ويندوز و ديگر نرم افزارهاي خود را به روز نگهداريد.

شما ممکن است کار با کامپيوتر را از زمان سيستم عامل DOS شروع کرده باشيد يا تازه واردهايي باشيد که کامپيوتر را با ويندوز XP شناخته ايد. در هر صورت همچنا ...

اکنون زمان آن رسيده که چند اسطوره ساخته شده درباره کودهاي شيميايي معدني را از ذهنها بزداييم و نقشي که آنها در تغذيه جمعيت جهان داشته اند به درستي ارزي ...

اين مقاله شامل : خارج كردن برنامه از حافظه هنگام Shut Down حذف انيميشن حذف Log Off حذف جستجو حذف Favorites جلوگيري از تغيير كلمه عبور برداشتن سطل آشغا ...

يك درخت را در نظر بگيريد كه از ريشه - تنه - شاخه - برگ - گل - ... تشكيل شده است يعني از اگر از ريشه شروع كنيم و همين طور جلو بريم به برگها يا گلها مير ...

لينوکس با ويندوز چه تفاوتي دارد؟ يکي از نخستين سوالاتي که در ذهن هر کاربري که به تازگي نام لينوکس به گوشش خورده است، مطرح مي شود، اين است که خوب لينوک ...

● ويندوز در صورتي که دوست داريد تا با سرعت بيشتري با کامپيوتر کار کنيد و خود را حرفه اي تر نشان دهيد ترفندي فوق العاده را براي شما در نظر گرفته ايم. ق ...

انتشارات Microsoft Press به تازگي کتابي تحت عنوان Microsoft Windows Comman-Line منتشر کرده است که اين کتاب به تشريح کامل دستوراي خط فرماني سيستم عامل ...

مقدمه تا زماني که ويندوز مايکروسافت عموميت نيافته بود، ماوس نيز محبوبيت چنداني نداشت و هر از چندگاهي در برنامه‌هاي مختلف مورد استفاده قرار مي‌گرفت. ام ...

دانلود نسخه PDF - کارايي ويندوز XP