up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله ژنتيک PDF
QR code - ژنتيک

ژنتيک

۱۰ کشف بزرگ سال 2007

مجله تايم، در اجراي سنت همه ساله خود، در آستانه سال جديد ميلادي، در اکثر حوزه هاي اجتماعي و خبري، ۱۰موضوع مهم سال گذشته را از ديدگاه کارشناسان خود اعلام کرده است. در حوزه دانش و فناوري هم تايم، در ۴ دسته کشفيات علمي، ايده هاي سبز، فاجعه هاي طبيعي و فاجعه هاي حاصل دست بشر ۱۰ واقعه مهم سال را بررسي کرده است. در بخش فاجعه هاي حاصل از فعاليت هاي بشري، مثل چند سال گذشته، گرمايش زمين رتبه اول را به خود اختصاص داده است.
سقوط ايرباس ۳۲۰ در برزيل، آتش سوزي فاجعه بار در جنوب کاليفرنيا که حتي دولت فدرال ايالات متحده را با چالش مواجه کرد، اعلام رسمي انقراض دلفين رودخانه يانگ تسه در چين، نابودي پل ها در چين، گينه و به خصوص پل مينيا پوليس در ايالات متحده، ريزش معدن در ايالت يوتا، انفجار خط لوله نفت کره شمالي که آلودگي هاي زيست محيطي زيادي را به بار آورد، انفجار معدن در سيبري، انفجار انبار مهمات در موزامبيک و بالاخره تصادف قطار در کنگو، به ترتيب، بزرگ ترين فجايع سال حاصل فعاليت هاي بشري بودند.
ما در بين فجايع طبيعي، توفان در بنگلادش که بيش از ۱۰۰۰نفر را ازبين برد و نيم ميليون نفر را بي خانمان کرد، در رتبه اول قرارگرفته است.
پس از آن فجايعي مانند خشکسالي بي سابقه در جنوب شرقي ايالات متحده، سيل در مکزيک، توفان فليکس در کارائيب، انتشار گدازه هاي آتشفشاني در اندونزي، سيل در جنوب آسيا، سيل در کره شمالي، زلزله در پرو، آتش سوزي بي سابقه در جنگل هاي يونان و بالاخره سيل در چين، مهم ترين فجايع طبيعي بودند.
امااگر اين فهرست فجايع طبيعي را يک بار ديگر با اين ديد که مهم ترين فاجعه حاصل دست بشر، گرمايش زمين بوده است، دوره کنيد، مي بينيد که غيراز آتشفشان در اندونزي و زلزله پرو، بقيه اين حوادث طبيعي هم ريشه در فعاليت هاي بشري داشته که منجر به تخريب محيط زيست شده است.ايده هاي سبز، چند سالي است که به ليست مجله تايم اضافه شده است و اين هم باز ريشه در همان فاجعه گرمايش زمين دارد.
گروه هاي دوستدار طبيعت و محققان و پژوهشگران طرفدار محيط زيست، توجه خاصي به ايده ها و محصولاتي دارند که کمترين ضربه را به محيط زيست وارد کند. تشکيل هيات فرادولتي براي مقابله با تغييرات آب وهوا (IPCC) که در سال جاري ميلادي جان دوباره اي گرفت، مهم ترين پديده سال در اين زمينه اعلام شده است. ايالات متحده آمريکا، بزرگ ترين توليدکننده گازهاي آلاينده جو است که به پيمان کيوتو هم نپيوسته ،براي همين، تايم، ايجاد سازمان مشارکت فعاليت هاي آب وهوا (USCAP) در اين کشور که کورسوي اميدي براي دوستداران محيط زيست است را به عنوان دومين ايده براي داشتن زميني سبز انتخاب کرده است.
اما بخش جالب فهرست مهم ترين وقايع علمي و طبيعي سال، به انتخاب ۱۰ کشف برتر علمي سال ۲۰۰۷ برمي گردد.
۱) زيست شناسي سلولي و مولکولي
در ماه نوامبر، شينيا ياماناکا از دانشگاه کيوتو و جيمز تامسون از دانشگاه وسکانسين، ۲ زيست شناس مولکولي، در مقاله اي اعلام کردند که توانسته اند با دستکاري سلول هاي پوستي، سلول بنيادي جنيني توليد کنند. چنين کشف بزرگي منجر به آن خواهد شد که در آينده نزديک دانشمندان بتوانند بدون ازبين بردن جنين، سلول هاي بنيادي درست کنند که نقش اساسي در درمان بيماري هاي ناشي از نقص اعضا و... دارد.
۲) ژنتيک
اطلاعات لازم براي نقشه ژنوم انساني تا سال ۲۰۰۲ کامل شد، اما اين حجم عظيم اطلاعات نياز به پايش داشت که اين کار زير نظر پروفسور ماوريک کاريگ ونتر، فيزيولوژيست مولکولي، در مريلند در ماه سپتامبر خاتمه يافت و عنوان دومين کشف بزرگ علمي سال را از آن خود کرد.
۳) اخترفيزيک
ثبت درخشانترين انفجار ابرنواختري در تاريخ فعاليت هاي نجومي توسط دانشمندان دانشگاه کاليفرنيا در برکلي و دانشگاه تگزاس، بزرگ ترين پديده نجومي سال و سومين پديده علمي شناخته شد. در کهکشان راه شيري، ۴۰۰ميليارد ستاره وجود دارد که تنها ۱۰۰۰تاي آنها اندازه اي برابر ستاره SN ۲۰۰۶gy دارند که انفجار آن ثبت شده است. جرم اين ستاره، حدود ۲۰۰ برابر خورشيد است.
۴) جانورشناسي
در اعماق ۷۰۰ تا ۶۰۰۰ متري درياي ودل در اقيانوس منجمد جنوبي، پژوهش هايي در سال گذشته انجام شد که منجر به کشف بيش از ۷۰۰ گونه جانور جديد شد که چنين کشف يکجايي در تاريخ جانورشناسي بي نظير است. مجله نيچر هم اين کشف را به عنوان مهم ترين کشف سال اعلام کرده است.
۵) مهندسي پزشکي
ساخت دريچه مصنوعي براي قلب توسط تيم دکتر ياکوب در امپريال کالج لندن، که مشکلات ۶۰۰هزارنفر را در سراسر جهان رفع خواهد کرد، پنجمين فعاليت مهم علمي سال نام گرفته است. اين اختراع، ۳ تا ۵ سال ديگر کاربردي خواهد شد.
۶) اختر فيزيک
يک کشف نجومي ديگر رتبه ششم را از آن خود کرده است؛ «مشتري هاي داغ». محققان انگليسي طرح WASP، که دنبال سيارات خارج از منظومه شمسي مي گردند، چند سياره مشتري گونه پيدا کرده اند که دماي سطح آنها ۲۰۰۰درجه است و تداعي کننده سال هاي اوليه تشکيل منظومه شمسي هستند.
۷) ديرينه شناسي
کشف فسيل دايناسور پرنده عظيم الجثه در شمال چين و مغولستان که برآوردها نشان مي دهد يک ونيم تن وزن داشته است، تعجب ديرينه شناسان را برانگيخت. ساختار بدن اين پرنده که ۷۰ ميليون سال پيش مي زيسته، شبيه پرنده هاي امروزي است.
۸) ديرينه شناسي
باز هم ديرينه شناسي رتبه هشتم را از آن خود کرد. بررسي اسکلت هاي انسان، تقريبا اين ادعا را که انسان امروزي «هموساپينس - ساپينس» حدود ۶۵ تا ۲۵ هزار سال پيش در جنوب آفريقا شکل گرفته و از آنجا به شمال اين قاره و سپس اروپا، آسيا و استراليا مهاجرت کرده ،به يقين نزديک کرده است.
۹) جانورشناسي
پيرترين موجود زنده روي زمين، صدف دوکپه اي است که در اقيانوس آتلانتيک شمالي در نواحي شمالي ايسلند و در ۸۰متري عمق آب کشف شد و لقب نهمين کشف علمي سال را هم از آن خود کرد.
۱۰) زمين شناسي
زمين شناسان موزه علوم طبيعي لندن، در صربستان سنگ هاي معدني اي را کشف کردند که بسيار جالب وغيرمنتظره بودند. کريپتونيت افسانه اي، رنگ سبز خيره کننده اي دارد و نحوه شکل گيري آن هنوز در پرده اي از ابهام قرار دارد.

● اطلاعات اوليه علم ژنتيک يکي از شاخه هاي علوم زيستي است. بوسيله قوانين و مفاهيم موجود در اين علم مي توانيم به تشابه يا عدم تشابه دو موجود نسبت به يکد ...

علم ژنتيک يکي از شاخه هاي علوم زيستي است. بوسيله قوانين و مفاهيم موجود در اين علم مي توانيم به تشابه يا عدم تشابه دو موجود نسبت به يکديگر پي ببريم و ب ...

تاريخچه اهميت بعضي از اصول علمي ، در زمان کشف آنها مشخص نمي‌شود، بلکه پس از مدت زماني که مي گذرد ارزش آنها معلوم مي‌شود. يکي از مثالهاي روشن اين مساله ...

سلولهاي سرطاني به دو صورت وجود دارند: اول نوعي که به آن حالت پيشرونده گويند و آن عبارت از استعداد سرايت و تخريب بافتهاي مجاور است، بطور مثال سلولهاي س ...

هيچ دو نفري مانند هم نيستند، مثلاً در تجويز درمان هاي ضد سرطان براي دو نفر، ممکن است نحوه ي پاسخ دهي اين افراد بسيار متفاوت باشد: در يک نفر عوارض جانب ...

● مقدمه: زيبايي هر فردي وابسته به چندين عامل از جمله موهاي زيبا و مرتب است. بسياري از عوامل آسيب رسان و همچنين افزايش سن مي توانند باعث ريزش مو و تغيي ...

عوامل بسيار زيادي بر کوتاه قدي کودکان تاثير مي گذارد. اگر نقش ژنتيک را که عامل بسيار مهم و فاکتوري کليدي محسوب مي شود کنار بگذاريم، بحث تغذيه به ميان ...

بيشتر نوجوانان آرزو دارند قد بلند داشته باشند. اصولا قد بلند در فرهنگ ما و بسياري ديگر از جوامع يکي از شاخصه هاي زيبايي محسوب مي شود و طبيعي است که در ...

دانلود نسخه PDF - ژنتيک