up
Search      menu
سایر :: مقاله چند نکته از جواهرات PDF
QR code - چند نکته از جواهرات

چند نکته از جواهرات

جواهرات از ابتدا براي زينت ساخته شده بودند و در بسياري از مواقع هم ثروتي بودند براي خانواده ها. مساله اقتصادي جواهرات در سيطره کلام ما نيست. اما براي اين لفظ دوست داشتني که خيلي ها دوستدارش هستند يادداشتي را در پيش رو داريد که به صورت کلي از جواهرات مي گويد و همين طور براي نگهداري از آنها راهکارهايي را به شما مي آموزد.
● طلا
طلا فلزي است نرم، براق، زردرنگ، چکش خوار، قابل انعطاف (سه ظرفيتي و يک ظرفيتي) و فلز واسطه که با بيشتر عناصر شيميايي واکنش ندارد و تنها به وسيله کلر و تيزاب سلطاني( آميزه اي از اسيد نيتريک و اسيد هيدروکلريک) مورد حمله قرار مي گيرد. اين فلز عمدتاً به شکل آزاد و به صورت تکه هايي در سنگ ها و رسوب هاي آبرفتي وجود دارد و يکي از فلزات ضرب سکه است. طلا در بسياري از کشورها به عنوان معيار ارزش پول به کار مي رود همچنين در جواهرات، دندانپزشکي و الکترونيک مورد استفاده قرار مي گيرد.
طلا به علت آنکه فلزي بسيار نرم و چکش خوار است بايد با فلزات ديگري آميخته شود تا استحکام لازم را بيابد. به غير از طلاي ۲۴ عيار مابقي آلياژ طلا ناميده مي شوند. مس، نقره، نيکل و پالاديوم براي استحکام بيشتر و فلز روي به اين خاطر به طلا افزوده مي شود تا اکسيژن هوا را جذب و از اکسيد شدن مس و نقره جلوگيري کند. عيار طلا يا همان قيراط (KARAT ) درجه خلوص طلا را مشخص مي کند. هر قيراط ۱ ۲۴ درصد کل طلا در آلياژ طلا را تعيين مي کند و علامت اختصاري آن K يا KT است. البته آن را با CARAT که وزن الماس و ديگر سنگ هاي قيمتي را مشخص مي کند اشتباه نگيريد. يکCARAT معادل ۲۰۰ ميلي گرم است.
● طلاي سفيد
طلاي سفيد طبيعي خاکستري روشن است به همين خاطر براي سفيد تر جلوه دادن آن از روکش روديوم براي پوشش آن استفاده مي کنند. و از آنجايي که روديوم پس از مدتي ساييده مي شود بايد مجدداً طلاي سفيد را روکش کرد. اين مدت ۱۲ الي ۱۸ ماه است.
● نقره
نقره همانند طلا بسيار نرم است و به سرعت آسيب مي بيند از اين رو آن را معمولاً با فلز مس ترکيب مي کنند تا استحکام لازم را پيدا کند. درجه خلوص نقره را به واحدهايي از ۱۰۰۰ قسمت مي سنجند. نقره پس از مدتي به خاطر اکسيدهاي گوگرد موجود در هوا يا عرق بدن دچار تيرگي مي شود که بايد آن را مجدداً پرداخت کرد. نقره استرلينگ به خاطر کيفيت ممتاز و زيبايش معروف است و درجه خلوص نقره در آن ۵ ۹۲ درصد است.
● پلاتين
پلاتين فلزي سنگين و بسيار مقاوم است. اين فلز معمولاً با پالاديوم، روديوم، ايريديوم، مس، روتيوم و تيتانيوم آميخته مي شود. درجه خلوص آن مانند نقره بر پايه ۱۰۰۰ قسمتي است:
۹۵ درصد پلاتين خالص = Plat ۹۵۰
۹۰ درصد پلاتين خالص = Plat ۹۰۰
۸۵ درصد پلاتين خالص = Plat ۸۵۰
● پلاتين و طلاي سفيد
۱) پلاتين سنگين تر از طلاي سفيد است.
۲) پلاتين به طور طبيعي سفيد است و درخشندگي و لومينانس بيشتري از طلاي سفيد دارد.
۳) از طلا کمياب تر بوده از اين رو گرانبها تر از طلاست.
۴) پلاتين مقاومت بيشتري نسبت به کدرشدگي دارد.
● تيتانيوم
رنگ تيتانيوم سفيد خاکستري است. سخت ترين فلز و استحکام آن سه برابر فولاد است. اما در عين حال بسيار سبک است. به هيچ عنوان ايجاد حساسيت در پوست نمي کند. ضدخش نيز هست. با حرارت دادن آن و ايجاد اکسيد در تيتانيوم مي توان آن را به رنگ هاي دلخواه در آورد. اما اين رنگ کم عمق بوده و با خراشيدن از بين مي رود. بنابراين بايد از تيتانيوم رنگي بسيار مراقبت کرد.
● مرواريد
مرواريد را با قرار دادن دانه بسيار ريزي درون صدف ها کشت مي دهند. هر اندازه مرواريد درشت تر و گردي آن خوش فرم تر باشد، گرانقيمت تر است. انواع مختلف آن به قرار زير است:
مرواريد AKOYA: مرواريد آکويا در سواحل چين و ژاپن توليد مي شود.
مرواريد SOUTH SEA: مرواريد درياي جنوب در استراليا، اندونزي و فيليپين توليد مي شود.
مرواريد TAHITIAN: مرواريد تاهيتي در جزيره تاهيتي توليد مي شود.
● الماس
الماس گرانقيمت ترين جواهر است. عيار آن بر اساس وزن است. هر قيراط به ۱۰۰ قسمت تقسيم مي شود بنابراين الماس با درجه ۷۵، ۷۵ ۰ قيراط است. هر چه الماس بزرگ تر باشد گرانقيمت تر است. کيفيت الماس به سه ويژگي ديگر بستگي دارد:
۱) نوع تراش: نوع تراش الماس را مشخص مي کند به عبارتي ديگر درخشندگي آن را؛ مثلاً برليان نوعي از تراش الماس است.
۲) وضوح: وضوح عيوب الماس مانند لکه ها يا شکاف هاي ريز را مشخص مي کند. هر چه الماس وضوح بيشتري داشته باشد ارزشمند تر است.
۳) رنگ: رنگ الماس از سفيد شروع مي شود و تا سايه هايي از زرد و قهوه اي نيز موجود است.
انواع ساختگي الماس نيز وجود دارند که معروف ترين آن CUBIC ZIRCONIA است. اين گونه مي توانيد آن را از الماس اصل تشخيص دهيد:
۱) زيرکونيا ۷۵ درصد سنگين تر از الماس است.
● نکاتي براي مراقبت از جواهرآلات
۱) هنگام حمام گرفتن يا شست وشوي دست ها، جواهرآلات خود را در بياوريد چون صابون سبب ايجاد لايه نازک روي جواهرآلات مي شود.
۲) با جواهرآلات آشپزي نکنيد زيرا گرماي شديد و روغن موجب صدمه زدن به نگين آنها مي شود.
۳) همواره پس از آرايش يا عطر زدن جواهرآلات خود را به تن کنيد.
۴) فلزات قيمتي را تنها با يک پارچه ويژه پرداخت يا پارچه نمدي پاک کنيد زيرا حوله يا پارچه به خاطر آنکه گرد دارند باعث خراش برداشتن جواهر آلات مي شوند.
۵) جواهرآلات را از ضربه، مواد شيميايي، نور خورشيد و گرماي شديد محافظت کنيد.
۶) در استخر يا هنگام شست وشوي ظروف يا لباس ها جواهرآلات خود را در بياوريد زيرا کلر سبب تغيير رنگ يا شل شدن نگين ها مي شود.
۷) جواهرآلات را به منظور جلوگيري از خراشيده شدن به طور مجزا نگهداري کنيد.
۸) نگهداري نقره در يک کيسه در بسته کدر شدن آن را به تعويق مي اندازد. اما هيچ گاه مرواريد را درون کيسه پلاستيکي قرار ندهيد.
۹) بهترين روش تميز کردن جواهرآلات استفاده از آب و صابون اندک به همراه يک مسواک نرم است.

اندازه طبيعي ميانگين آلت تناسلي مردانه چقدر است؟ انزال در چه فاصله زماني را بايد انزال زودرس محسوب کرد؟ نقطه G دقيقا در کجا قرار دارد؟ به وجود آمدن صم ...

● آندروپگن اين گياه را به خاطر پرهاي خوش نماي گل و رنگ ارغواني آن در پائيز مي کارند. رطوبت يکسان خاک براي رشد بهتر اين گياه، مخصوصاً در مکان هاي گرم و ...

مرکز تحقيقاتي ABI Research بر اساس يک بررسي جديد اعلام کرد که در پايان فصل چهارم سال ۲۰۱۰ ميلادي شمار مشترکان جهاني تلفن همراه از مرز ۵ ميليارد نفر هم ...

● اعداد چند ضلعي اعداد چند ضلعي عددهايي هستند، که با شکلچند ضلعي هاي منتظم ارتباط ويژه اي دارند. ارتباط ويژه اي دارند. ابتدا به اين جدول خوب دقت کنيد: ...

شما ممکن است کار با کامپيوتر را از زمان سيستم عامل DOS شروع کرده باشيد يا تازه واردهايي باشيد که کامپيوتر را با ويندوز XP شناخته ايد. در هر صورت همچنا ...

● آب سنگين، آبي است که هيدروژنهاي آن دوتريم(ايزوتوپ سنگين هيدروژن) است. اين آب در مقايسه با آب معمولي ديرتر مي جوشد و زودتر يخ مي زند. و گيلبرت لوييس ...

روزهاي گذشته را به ياد بياوريد. روزهايي که در آن، براي ما فقط يک جامعه متصور بود؛ جامعه واقعي، که از بدو تولدمان در آن عضو مي شويم و تا آخر عمر عضو آن ...

فصل تابستان و بهار، فصلي است که بسياري از بانوان و آقايان به فکر پوشيدن صندل مي افتند ولي پاهايي با ناخن هاي بلند و نامرتب و پاشنه هاي کبره بسته در صن ...

دانلود نسخه PDF - چند نکته از جواهرات