up
Search      menu
فنآوری اطلاعات :: مقاله چندوظيفه اي(Multitasking) PDF
QR code - چندوظيفه اي(Multitasking)

چندوظيفه اي(Multitasking)

پديده ي بي دليل

مرکز تحقيقاتي ABI Research بر اساس يک بررسي جديد اعلام کرد که در پايان فصل چهارم سال ۲۰۱۰ ميلادي شمار مشترکان جهاني تلفن همراه از مرز ۵ ميليارد نفر هم فراتر ميرود تا پس از گذشت حدود يک دهه از زمان توليد تلفنهاي همراه، رکوردي باورنکردني در اين زمينه به ثبت برسد. لازم به ذکر است که در سال ۲۰۰۰ ميلادي تنها ۷۲۰ ميليون نفر در جهان مشترک شبکه تلفنهمراه بودند. اين مرکز تحقيقاتي توضيح داد که در جريان افزايش تعداد مشترکان تلفنهمراه جهان، آفريقا پوياترين بازار را در اختيار خواهد داشت و امسال بر تعداد مشترکان مخابراتي آن ۲۲ درصد افزوده خواهد شد. علاوه بر اين، منطقه آسيا پسيفيک نيز در اين زمينه رشد چشمگيري خواهد داشت و در پايان سال جاري ميلادي ضريب نفوذ تلفنهمراه در آن به ۶۵ درصد خواهد رسيد. بهاويا خانا ، از تحليلگران برتر مرکز ABI، کاهش تعرفههاي ماهانه تلفنهمراه و عرضه گوشيهاي ارزان قيمت را از مهمترين مواردي ميداند که انگيزه مردم براي مشترک شدن در شبکه تلفنهمراه را افزايش داده است.
علاوه بر اين، گسترش خدمات رساني اپراتورهاي مخابراتي در کشورهاي درحال توسعه نيز موجب شده که هماکنون شاهد رشد چشمگيري در تعداد مشترکان تلفنهمراه باشيم. در حال حاضر ۶ ميليارد و ۸۰۰ ميليون نفر در کره زمين زندگي ميکنند و بر اين اساس، تا پايان فصل چهارم سال جاري ميلادي ۵ ۷۳ درصد از کل ساکنان جهان مشترک تلفنهمراه خواهند بود.
آخرين آمار منتشر شده حاکي از آن است که روزانه ۲ ميليون نفر به مجموع مشترکان تلفنهمراه جهان افزوده ميشود و به گفته شرکت اريکسون، از مجموع صاحبان تلفنهمراه در جهان ۵۰۰ ميليون مشترک فعال شبکه مخابراتي ۳G هستند و اين در حالي است که در کشورهاي در حال توسعه به خصوص چين و هند با سرعت زياد بر تعداد آنها افزوده ميشود. پيشبيني شده که در سال ۲۰۱۵ ميلادي تعداد مشترکان تلفنهمراه که از خدمات اينترنت پرسرعت موبايلي استفاده ميکنند به ۴ ۳ ميليارد نفر و در سال ۲۰۲۰ تعداد سيمکارتهاي فعال در جهان به ۵۰ ميليارد عدد برسد.
اين آمار و ارقام افزايش محبوبيت تلفنهاي همراه نزد کاربران را نشان ميدهد که اين سير صعودي آن همزمان با افزايش قابليتها و کاربردهاي گوشيها و همچنين شبکه هاي مخابراتي دنبال ميشود. اگرچه اين روزها انواع گوشيها با قيمتهاي مختلف و قابليتهاي متنوع به فروش ميرسند، اما به طور کلي گوشيهاي هوشمند بيش از ديگر انواع گوشيها نزد کاربران محبوبيت دارند. شرکت تحقيقاتي گارتنر چندي پيش اعلام کرد که در فصل نخست سال جاري ميلادي ۴۹ درصد به فروش جهاني گوشيها افزوده شد که بيشتر اين رشد به افزايش فروش گوشيهاي هوشمند اختصاص يافت. در اين فصل ۵۴ ميليون دستگاه گوشي هوشمند در دنيا به فروش رسيد که اين بيشترين رکورد از سال ۲۰۰۶ تاکنون بود.
در بازار جهاني گوشيهاي هوشمند رقابت تنگاتنگي بين بازيگران اصلي اين عرصه در جريان است و هر يک از شرکتهاي اپل با سيستمعامل و گوشي آيفون، شرکت گوگل با سيستمعامل متنباز اندرويد، مايکروسافت با سيستم عامل ويندوز موبايل، پالم با سيستم عامل webOS و... ميکوشند سهم بيشتري از اين بازار را تصاحب کنند. با اين وجود، کارشناسان همچنان بر اين باورند که آيفون اپل همچنان محبوبترين گوشي هوشمند جهان محسوب ميشود. شرکت تحقيقاتي ChangeWave در يک بررسي جديد به اين نتيجه رسيده که ۴ ۱۶ درصد مردم قصد دارند طي ۹۰ روز آينده يک گوشي هوشمند براي خود خريداري کنند که البته بيشتر اين علاقه مندي مربوط به آيفون ميشود.
طبق آمارها اعلام شده است که ۵۲ درصد اين افراد گوشي هوشمند آيفون۴ را براي خود مناسب ميدانند که اين رقم براي اوايل سال ۲۰۱۰ حدود ۳۱ درصد اعلام شده بود. گوشي آيفون نه تنها در آمريکا و اروپا، بلکه در آسيا نيز محبوبيت زيادي دارد، به طوري که آسيا هماکنون بزرگترين بازار فروش آيفون در دنيا محسوب ميشود. به گفته شرکت تحقيقاتيAdMob در آوريل سال جاري ميزان فروش آيفون در آسيا ۴۷۴ درصد رشد کرده که پس از آن کاربران منطقه اقيانوسيه با ۳۶۷ درصد و ساکنان اروپاي غربي با ۲۶۹ درصد رشد قرار گرفتهاند. پيشبيني شده که تا پايان سال ۲۰۱۱ ميلادي تعداد کاربران جهاني که از مدلهاي مختلف آيفون استفاده ميکند به ۱۰۰ ميليون نفر برسد. گفته ميشود که فقط در سال جاري ۴۸ ميليون دستگاه آيفون در سراسر جهان به فروش ميرسد.
● اما به راستي دليل اين همه محبوبيت چيست؟
شرکت اپل چندي پيش آخرين مدل از سري گوشيهاي هوشمند خود را با نام آيفون۴ عرضه کرد. اپل در جريان معرفي اين محصول اعلام کرد که آيفون۴ نسبت به مدلهاي قبلي خود بيش از ۱۰۰ ويژگي جديد دارد که ميتواند عموم کاربران را به سمت خود جذب کند. از مهمترين اين قابليتها و ويژگيها ميتوان به موارد زير اشاره کرد:
▪ قابليت چندوظيفهاي(Multitasking):
صاحبان آيفون۴ به هفت سرويس چندوظيفهاي دسترسي خواهند داشت که اين سرويسها امکان اجراي همزمان فعاليتهاي مختلف را در پسزمينه فراهم ميکند و بنابراين باعث حفظ کارآيي و طول عمر باتري ميشود. بر اين اساس، کاربر ميتواند در حالي که مشغول بازي است، به صورت همزمان پست الکترونيکي خود را چک کند، تماس تلفني اينترنتي برقرار کند، به موسيقي مورد علاقه خود گوش دهد يا به دنبال يک رستوران خوب در شهر بگردد.
▪ پوشهها(Folders):
در اين گوشي به سادگي با کشيدن و رها کردن برنامههاي مورد نظر به داخل پوشهها ميتوان آنها را سازماندهي کرد. اين قابليت همچنين دسترسي سريعتر به برنامههاي مورد علاقه کاربر را نيز فراهم ميکند و اين امکان را به وجود ميآورد تا در يک فضا ۲۱۶۰ برنامه را مشاهده و مديريت کند که اين بسيار بيشتر از از محدوديت حال حاضر يعني ۱۸۰ برنامه است.
▪ پست الکترونيکي:
با اين قابليت ميتوان پيامهاي تمامي نامههاي ارسال شده به پست الکترونيکي را در يک صندوق الکترونيکي واحد مشاهده کرد و سريعتر از پيش قابليتهاي مختلف پستالکترونيکي را در اختيار گرفت. اين قابليت حتي فايلهاي پيوست پستهاي الکترونيکي را نيز در برنامهها و نرمافزارهاي کاربردي گوشي اجرا ميکند.
▪ کتابهاي الکترونيکي:
استفاده از کتابهاي الکترونيکي بهترين روشي است که ميتواند مطالعه در هر مکان و زماني را مقدور کند. با اين قابليت گوشي آيفون۴ ميتوان نسخه الکترونيکي تمام کتابهاي مورد نظر را به صورت مستقيم از اينترنت خريداري کرد. براي اين بخش سرويس اينترنتي ويژهاي با نام iBookStore در نظر گرفته شده که امکان تورق و بارگذاري کتابهاي مورد علاقه را فراهم ميکند. در اين سرويس ميتوان با استفاده از عنوان، نام نويسنده يا سبک کتابها به مرور دهها هزار عنوان کتابي که بسياري از آنها هم رايگان هستند پرداخت. همچنين ميتوان پيش از خريد کتاب مورد نظر نظرات و نقدهاي مربوط به آن را بررسي و تعدادي صفحه نمونه از آن را مطالعه کرد.
▪ مراکز توسعه دهنده نرمافزار:
نسخه چهارم کيت توسعه نرمافزار آيفون که با نام iPhone SDK۴ شناخته ميشود، با مجموعهاي غني شامل هزار و پانصد API جديد، گستره وسيعي از فناوريها را براي بهبود برنامههاي و نرمافزارهاي آيفون و iPod touch در اختيار توسعهدهندگان قرار ميدهد. توسعهدهندگان ميتوانند از اينAPI هاي جديد استفاده کرده و برنامههاي خود را قدرتمندتر از گذشته توليد کنند.
▪ پلتفورم iAd:
اين سيستم بستر تبليغاتي موبايلي جديد اپل است. با استفاده از اين پلتفورم امکان تبليغات غني رسانهاي که شور و هيجان تلويزيون را با قابليتهاي تعاملي وب تلفيق کرده، براي برنامهها بهوجود ميآورد. براي توسعهدهندگان نرمافزار اين پلتفورم به معني منبعي جديد براي کسب درآمد است که به سادگي ميتوانند برنامههاي خود را براي آن پياده کنند. براي آگهيدهندگان نيز اين بستر مجراي جديدي را فراهم ميآورد که بوسيله آن ميتوان اطلاعات را به صورت کاملا هدفمند در اختيار مصرفکنندگان قرار داد.
▪ کاربردهاي سازماني:
سيستمعامل گوشي هوشمند آيفون۴ ويژگيهاي کاربردي فراواني را براي کاربران تجاري و سازماني فراهم آورده است. با بهبود امنيت، توسعهپذيري و سازگاري، مديران فناوري اطلاعات توجيه بيشتري براي استفاده از آيفون در سراسر سازمان خواهند داشت.
▪ سازگاري با سيستم عامل iOS ۴:
اين سيستمعامل تمام قابليتهاي ياد شده را در اختيار صاحبان آيفون۴ ميگذارد و امکان سازگاري بيشتر مراکز توسعهدهنده نرمافزاري با گوشي اپل را فراهم ميآورد. اين قابليتها به همراه تبليغات استيو جابز مديرعامل اپل در زمان معرفي آيفون۴ به قدري قابل ملاحظه بود که در اولين روز از پيشفروش اين محصول، کاربران با پرداخت هزينه مشخص شده ۶۰۰ هزار عدد آيفون۴ را از آن خود کردند. همچنين گفته شد که پس از ورود آيفون۴ به بازار، ميزان مراجعات مردم براي مبادله مدلهاي قديمي آيفون نسبت به زماني که مدل آيفون ۳GS براي نخستين بار عرضه شده بود، ۱۰ برابر افزايش يافت. در اين زمان صاحبان مدلهاي قديمي آيفون براي مبادله گوشي خود و خريد مدل جديد اين محصول بيش از هميشه به مراکز موجود مراجعه کردند و رکوردي تازه در اين زمينه را برجا گذاشتهاند. اين طور که آمار و ارقام به جا مانده نشان ميدهد، پس از آيفون۴ ميزان مراجعات مردم براي تعويض مدلهاي قبلي اين محصول ۱۰۰۰ درصد افزايش يافت. اين علاقهمندي بيش از اندازه علاوه بر آنکه به دليل ۱۰۰ قابليت جديد آيفون۴ ايجاد شد، دلايل ديگري نيز داشت که مهمترين آنها به قرار زير است:
▪ طراحي:
اين گوشي ۳۳ ۹ ميليمتر ضخامت دارد و بر اين اساس ۲۴ درصد نسبت به آيفون ۳GS باريکتر شده است
بدنه اين گوشي از جنس فولاد ضد زنگزدگي ساخته شده و در واقع يک گوشي آنتنسر خود است
بخش جلو و پشت گوشي از جنس شيشه ساخته شده که ۵ درصد از پلاستيک مقاومتر است
نمايشگر شبکهاي (Retina)گوشي که گفته ميشود تصاوير را فراتر از قابليت چشم انسان به نمايش ميگذارد . پردازنده مرکزي A۴ به همراه باتري بزرگتر با قابليت ذخيره انرژي بيشتر. با اين باتري مدت مکالمه با گوشي نسبت به مدل قبلي ۴۰ درصد يا ۳۰۰ ساعت در حالت آمادهباش افزايش يافته است
سيستم سنجش جهت چرخش گوشي با اضافه شدن قابليت سه محور جديد درجه چرخش و انحراف، جمعا ۶ محور به اضافه شتابسنج موجود
سيستم API جديد براي استفاده از قابليت حرکتسنج
دوربين دوم علاوه بر دوربين ۵ مگاپيکسلي گوشي براي برقراري کنفرانسهاي تصويري
قابليت استفاده از Micro SIM به جاي سيمکارتهاي معمولي
قابليت بازيافت و سازگاري با محيط زيست اما آيفون۴ بر خلاف مدلهاي قبلي خود فقط از نظر قابليتها و کاربردهاي داخلي باعث شگفتي کاربران نشد و با مشکلاتي که به همراه داشت، کاربران را نيز دچار مشکل کرد. يکي از بزرگترين مشکلاتي که از فرداي عرضه آيفون۴ مطرح شد، آنتندهي آن بود براي افراد چپدست بود. پس از انتشار اخبار و اطلاعيهها از سوي سايتهاي خبري مختلف، شرکت اپل سرانجام رسما نسبت به مشکل آنتندهي اين محصول واکنش نشان داد. در بيانيه اپل اعلام شد که اين مشکل در عمل وجود ندارد و فقط يک اشتباه محاسباتي در فرمول نشان دهنده تعداد آنتنهاي گوشي رخ داده است. اپل در بيانه اش افزوده که با يک بهروزرساني نرمافزاري اين مشکل حل خواهد شد. اما اين حرفي است که شرکت سازنده زده و بسياري از کارشناسان معتقدند که صحت ندارد.
بسياري از کارشناسان از زمان ورود آيفون۴ به بازار و بروز اين مشکل پيشبيني ميکردند که اپل چنين واکنشي را از خودش نشان دهد و با يک نرمافزار بهروزرسان را براي رفع اين مشکل روانه بازار کند تا آنتن آيفون هميشه در ظاهر خوب به نظر برسد! بررسيهاي متخصصان شبکه نشان ميدهد که مشکل آيفون بر خلاف حرف اپل يک مشکل نرمافزاري نيست؛ بلکه از سختافزار آيفون ناشي ميشود. مايکل آندرسون که در آزمايشگاه FCC موتورولا کار ميکند، بر اين باور است که اين يک نقص بنيادي در گوشي است که تنها با تغيير در طراحي آن رفع خواهد شد و اصلاح آن کار آساني نيست. عقيده متخصصان ديگري هم که آيفون۴ را تست کرده اند، مبني بر وجود نقص سخت افزاري است.
سايت خبري گيزمودو در يک مقاله فني و با کمک چندين کارشناس به صورت علمي نشان داد که مشکل آيفون۴ يک نقص سختافزاري است. البته اين سايت در اين مورد تنها نبود و تقريبا بيشتر سايتهاي خبري تخصصي فناوري مانند Weird با بررسي مشکل آيفون به همين نتيجه رسيدند. بعضي کارشناسان معتقدند که اين نرمافزار بهروزرسان فقط براي خوش کردن دل کاربران آيفون۴ است تا گوشي جديد آنتندهي را خوب نمايش دهد. آنها بر اين باورند که با بهروزرسانيهاي نرمافزاري تغييري در افت سرعت انتقال اطلاعات يا قطع تماسهاي تلفني آيفون۴ به وجود نميآيد؛ هر چند نظر اپل چيز ديگري است. البته شرکت اپل براي توجيه کردن اين مشکل به نکات ديگري هم اشاره کرده است.
در بيانيه اين شرکت آمده است: «در دست گرفتن همه گوشيها تا حدي منجر به کاهش کارآيي آنتن شده و بر حسب محل قرارگيري آنتن در گوشي، برخي قسمتهاي آن بدتر از ديگر قسمتها فعاليت ميکنند. اين يک واقعيت براي هر گوشي بيسيمي است که در بازار فروخته ميشود. اگر شما چنين تجربهاي روي گوشي آيفون خود داريد، از گرفتن آن در گوشه چپ و پائين دست خود به گونهاي که هر دو وجه نوار مشکي رنگ قرار گرفته در نوار فلزي را بپوشاند خودداري کنيد و يا به سادگي از قابهايي که موجود است استفاده کنيد».
گوشي آيفون۴ داراي دو آنتن است که در ميان نوار فلزي در لبه خارجي گوشي قرار گرفتهاند، درست بر خلاف مدلهاي ۳G و ۳GS که آنتن داخل آنها تعبيه شده بود، آنتن اين گوشي جديد در بخش خارجي قرار دارد. آنتني که در سمت چپ گوشي واقع شده مخصوص بلوتوث، GPS و Wi Fi و آنتني که در سمت راست گوشي قرار دارد براي دريافت سيگنالهاي شبکههاي مخابراتي تلفنهمراه است. استيو جابز مديرعامل اپل در زمان معرفي آيفون۴ به اين موضوع اشاره کرده بود که قرارگيري آنتنها در ميان نوار فلزي لبه گوشي باعث افزايش کيفيت دريافت سيگنال خواهد شد.
نحوه قرارگيري آنتنها در گوشي آيفون۴ به آن معنا است که افراد چپدستي که گوشي را معمولا در دست چپ خود ميگيرند، به گونهاي متفاوت با افراد راست دست روي آنتن گوشي تاثير خواهند گذاشت. بنا به اظهار نظر برخي کارشناسان، گرفتن گوشي جديد اپل با دست چپ باعث ميشود تماس پوستي بيشتر حاصل از تماس چهار انگشت با بخش سمت راست گوشي که آنتن دريافت سيگنالهاي شبکههاي مخابراتي در آن تعبيه شده، برقرار شود و اختلال بيشتري به وجود آيد. طول آنتن از حساسيت ويژهاي برخوردار است و بايد با دقت تعيين شود تا بتواند سيگنال مناسب را دريافت کند و تماس دست مخصوصا در حالت مرطوب يا عرق کرده با آنتن ميتواند با کوتاه کردن بخشي از آنتن، طول موثر آنتن را تغيير داده و باعث شود که آنتن سيگنالي با طول موج متفاوت را رديابي کند.
شايد هنوز براي قضاوت در مورد شدت مشکل آنتندهي آيفون۴ زود باشد. برخي کارشناسان اظهار تعجب کردهاند که چطور ممکن است چنين ايرادي با توجه به آزمونهاي سختي که اپل پيش از توليد هر محصول روي نمونههاي اوليه آن انجام ميدهد، بهوجود آمده باشد. برخي ديگر از متخصصان نيز اظهار داشتهاند که ممکن است اين مشکل با نحوه تعبير سيستمعامل از شدت سيگنال مرتبط بوده و اپل بتواند آن را با بهروزرساني نرمافزاري برطرف کند. شايد اپل راهکار ديگري را بهجز تجويز نحوه در دست گرفتن گوشي و استفاده از قاب براي اجتناب از اين مشکل پيشنهاد داده و يا تغييري را در طراحي خود اعمال کند، اما آنچه با قاطعيت ميتوان اظهار داشت اين است که آنتن گوشي آيفون۴ در شرايط کنوني و آنتن برخي از گوشيهاي ديگر عاري از ايراد نبوده و ممکن است مشکلاتي را براي کاربران به وجود آورد.
البته بايد توجه داشت که مشکلات آيفون۴ فقط مربوط به سيستم آنتندهي آن نميشود و گزارشهاي جديد از شناسايي يک مشکل ديگر در اين تازهوارد ديجيتالي خبر ميدهد. به گفته کارشناسان، دوربين ۵ مگاپيکسلي آيفون۴ مشکل عجيبي دارد و آن اينکه در عکسهايي که توسط اين دوربين تهيه ميشود، رنگ زرد و سبز بهطور غيرعادي نمود بسياري پيدا ميکنند و ديگر رنگهاي موجود در صحنه را تحت تاثير خود قرار ميدهد.
بر اين اساس در تصاويري که با اين دوربين در نور معمولي و بدون استفاده از فلش گرفته شده، رنگ زرد و گاهي اوقات رنگ سبز غالب است و بسيار غيرطبيعي به نظر ميرسد. اين در حالي است که اگر همان عکسها با آيفون ۳GS يا ۳G گرفته شود، هيچ مشکلي در آن وجود نخواهد داشت. مشکل بعدي آيفون۴ مربوط به نمايشگر آن ميشود. در برخي از آيفون ۴هاي عرضه شده به بازار نقاط زرد رنگ روي نمايشگر آنها ديده شده است که در زاويه هاي خاص بيشتر به چشم ميآيند. سايت اينترنتي enGadget براي اين مشکل يک نظرسنجي راه انداخت و در پايان مشخص شد، از ۲۹ هزار نفري که آيفون جديد را دريافت کرده بودند و در اين نظرسنجي شرکت داشتند، ۱۶ هزار نفر اين نقاط زرد رنگ را روي نمايشگر آيفون۴ ديدهاند.
اما پس از انتشار اين خبر اپل اعلام کرد که اين مشکل بعد از دو روز استفاده از آيفون رفع ميشود و به دليل مادهاي که در ساخت نمايشگر استفاده شده، کاربران نقاط زرد رنگ را در روزهاي اول روي نمايشگر مشاهده ميکنند که بر اين اساس نکته نگرانکنندهاي نيست. نکته ديگري که در مورد اين نمايشگر وجود دارد آن است که بر خلاف تبليغات اپل، اين نمايشگر ۵ ۳ اينچي آنقدرها هم ضدضربه نيست. قرار بود نمايشگر آيفون ضدضربه و ضدخش باشد، اما تصاوير ويديويي منتشر شده در اينترنت که نشان ميدهد نمايشگر آيفون به راحتي خش بر ميدارد و با چند بار سقوط ميشکند.

دانلود نسخه PDF - چندوظيفه اي(Multitasking)