up
Search      menu
فنآوری اطلاعات :: مقاله چت فارسي PDF
QR code - چت فارسي

چت فارسي

چت فارسي و آسيب هاي آن بر خط فارسي

ساليان درازي از ظهور پديده اي به عنوان چت در ايران نميگذرد. چت در لغت به معناي گپ يا گفتگوي خودماني ميباشد. اما امروزه با گسترش و پيشرفت تکنولوژي ، تنها يکي از کاربردهاي چت گفتگو ميباشد. مبادلات فايلها نمايش فيلم تصاوير گفتگوهاي تخصصي صوتي و نوشتاري و ساير کاربردهاي چت باعث ميشود که بنده آن را فرا تر از صرفا گفتگوي اينترتي بدانم و امروزه چت بعنوان نوعي ارتباط قوي مجازي بين افراد مختلف عمل ميکند.پس از انقلاب هاي بزرگ عصر ما در زمينه تکنولوژي اطلاعات و به تبع آن ارتباطات نقش مهمي در زندگي فرد فرد استفاده کنندگان دارد. پس چت در عمل بمعناي گفتگو و ارتباط اشخاص در دنياي مجازي اينترنت به وسيله نرم افزارهايي خاص مي باشد.
اگر بخواهيم در تقسيم بندي هاي امروزي جايگاهي براي چت بيابم ، بيشک آن را در رده تکنولوژيهاي ارتباطي قرار مي دهم .اين تکنولوزي ارتباطي نوظهور در قرن معاصر ماست.اما کار به اينجا ختم نميشود ؛ چيزي که از آن بعنوان يک تکنولوژي نام ميبرند چنان تاثيرات اجتماعي رواني فرهنگي عميقي در افراد استفاده کننده از آن يا چت کننده يا نسل چتر گذاشته و خواهد گذاشت که بنظرم بايد آن در در تقسيم بندي ها ، پديده اي اجتماعي فرهنگي بدانيم.
امروز چت رومها يا اتاقهاي گپ مجازي ؛ پايگاههاي اجتماعي قوي و گسترده اي در جهان محسوب ميشوند. در شبانه روز افراد زيادي در اتاقهاي گپ مجاري با هم به گفتگو و تبادل اطلاعات ميپردازند.
همانطور که بيان شد براي چت کردن نياز به نرم افزار هاي خاص ميباشد . اين نرم افزار ها را مسنجر مي نامند . مسنجر ها توسط برنامه نويسان نوشته و در سرورهاي بين المللي قرار داده ميشوند و هزينه زيادي صرف نگهداري و پشتيباني آن ميگردد تا افراد بتوانند از طريق آنها با يکديگر ارتباط برقرار کنند . امروزه در جهان مسنجرهاي بين المللي زيادي امکان استفاده از سرويس چت را فراهم ميکنند.
Yahoo Messenger . Msn Messenger , Paltalk Messenger . ICQ Messenger Skype . Beyluxe Messenger نمونه هايي از اين مسنجر هم ميباشند. البته سايتهايي نيز بمنظور چت آنلاين وجود داشته که سرويس چت ارائه مي دهند. از جمله روزي بدهي که در سالهاي ۲۰۰۰ ۲۰۰۱همه گير شده بودند.
چنانچه بخواهيم تاريخچه چت را بررسي کنيم بايد آن را با تاريخچه اينترنت و پيدايش سايتهاي اينترنتي پيوند بزنيم. از سالهاي دهه ۹۰ ميلادي همزمان با پدايش سايتهاي اينترنتي ، برخي سايتها ، محيطي را نيز بمنظور گفتگو کاربران با يکديگر ايجاد کرده بودند. . ولي تا زمان پيدايش مسنجر هاي بين المللي ، هنوز چت بعنوان پديده هاي همه گير و گسترده در سطح جهان مطرح نشده بود. ياهو مسنجر يا پيام رسان پاهو در کنار پيام رسان هاي شرکت ماکروسافت امکان برقراري گفتگو براي جهانيان فارغ از هرگونه مرزبندي را مهيا کردند. در سال هاي ۱۹۹۶ و ۹۷ بعد از ارائه خدمتي نظر ايميل توسط شرکت ياهو ياهو مسنجر جاي خود را در بين جوانان با رشد زياد باز کرد اتاقاي گفتگو آن ميزبان عده کثيري از افراد در دنياي مجازي شد. در ايران نيز اين پديده در سال ۱۹۹۹ يا سال ۹ ۱۳۷۸ آغاز و در اندک زماني يعلت شرايط اجتماعي سياسي فرهنگي که خود جاي بحث بسياري دارد ، رونق بسياري در بين افراد فعال در دنياي مجازي و سپس خيل عظيم نسل جوان يافت. ياهو امکان ايجاد شناسه هاي مختلف و ايجاد اتاقهاي گفتگو براي کاربران را فراهم نمود . در اندک زماني اتاقهاي گفتگو زيادي در سطح جهان بمنظور ارتباط بين افراد در دنياي مجازي احداث و خيل عظيم کاربران به اتاقهاي گفتگو رو آوردند.
اتاقهاي چت فارسي و ايراني در سالهاي ۱۹۹۹ ۹۸ در ايران آغاز بکار کرد و هم اکنون نيز به عنوان پايگاه هاي مهم در دنياي مجازي شناخته شده و تاثيراتي ژرف در فرهنگ اجتماعي ايرانيان داشته و دارد. اتاقهاي مجازي گپ در ايران در سال ۲۰۰۰ ميلادي ديگر جايگاه خود را يافته و کاربران مختلف در آن به فعاليت مي پرداختندو از همان ساله اتاقهايي شکل گرفت که سالها پا برجا بود و مکاني براي ازتباط بين افراد مختلف قرار گرفت. اتاقهاي Tanha Tarinha و Tehran BoYs & Girls در زير مجموعه آسيا از نمونه هايي از اتاقهاي گفتگو بودند که از سالهاي آغازين چت در ايران به فعاليت پرداخته و تا سال ۶ ۲۰۰۵ که امکان ايجاد اتاقها توسط کابران در ياهو مسنجر برقرار بود به فعاليت خود ادامه دادند. همينطور در ساير زير مجموعه هاي اين مسجر مانند Vocie Chat رومهايي مانند Iran Canada usa Germany و ... اين اتاقها داراي سيستم هاي صوتي تصويري و نوشتاري بمنظور ارتباط همزامان چنديد نفر با يکديگر ميباشد . تجسم کنيد ۴۰ يا ۵۰ نفر که با انتخاب شناسه يا در اصطلاح چت آي دي (ID ) گرد هم در اتاق هاي گفتگو مي نشينند و پيرامون مسائل مختلف به صحبت ميپردازند و همزمان نيز مي توانند به موزيک با فيلم مورد علاقه خود را بشنوند يا ببينند. غير از ياهو مسنجر ، مسنجرهايي مانند پالتاک و در سالهاي اخير بيلوکس ( Beyluxe Messeneger ) در ميان ايرانيان محبوب و مورد استفاده و استقبال زيادي قرار گرفته .
● انواع اتاقهاي گپ ( Chat Rooms )
بطور کلي ميتوان چت روم ها يا اتاقهاي گپ را به دو نوع اصلي کنترل شده و آزاد تقسيم کرد. اتاقهاي آزاد اتاقهايي هستند که در ورود و خروج و صحبت و نوشتن بدون هيچگونه محدوديتي آزاد است و کليه افراد جامعه مجازي مي توانند هرگونه حرکتي را در آن انجام دهند.چت روم هاي کنترل شده اتاقهايي هستند که توسط يک يا چند مدير اداره و کنترل ميشوند و بعضا داراي قوانيني هستند که گفتگو ها در آن چهار چوب صورت ميگيرد. و مديران اين اتاقها امکاناتي مانند بستن ابزار نوشتن يا صحبت کردن افراد خاطي را دارا ميباشند و يا حتي اخراج از اتاق . بيلوکس مسنجر کليه اين امکانات را در اتاقهاي گپ فراهم نموده است.
● ويژگيهاي اتاقهاي گفتگو
آزاد بودن بي شک اولين نشانه هر اتاق گفتگوئي ميباشد. در اکثر اتاقهاي گفتگو اشخاص آزادند به هر گونه بحث و گفتگوئي پيرامون مسائل مختلف بپردازند
امکان تغيير هويت ( انتخاب هويت مجازي) : شما در دنياي واقعي از بدو تولد يک هويت و نام و نشاني برايتان تعريف ميشود. تحت همان نام در محيط خانواده رشد مييابيد و در محيط اجتماعي وارد ميرويد و داراي يک شخصيت اجتماعي ميشويد و زير نظر آن به ايفاي نقش مي پردازيد. اما در دنياي مجازي و به تبع آن در اتاقهاي چت شما ميتوانيد با ساخت شناسه هاي مختلف و اختيار کردن نام هاي مختلف در هر لحطه در نقش متفاوي ظاهر شويد و به صورت دلخواه خود به ايفاي نقش بپردازيد .
راحتي : فارغ بودن از روابط پيچيده اداري رسمي و غير رسمي که در محيطهاي اجتماعي وجود دارد. در اتاقهاي گپ و گفتگو ، شخص مي تواند با لباس راحتي خود روي مبلي در منزل لم داده و به جديد ترين بحث ها و گفتگو هاي بپردازد.شايد شمادر دنيائي واقعي نتوانيد براحتي احساسات خود را بروز دهيد . محدوديتهايي که اجتماع و محيط اطرافتنان برايتان پديد ميآورد و تحت عنوان انتظارات نقش از شما انتظار دارد در نقش و شخصيت بخصوص خود ظاهر شويد نخواهند گذاشت براحتي به ابراز احساسات بپردازيدو ولي در چت اين امر براحتي امکان پذير است . ابراز عشق و علاقه به همنوعان و ابراز تنفر و بطور کلي صحبت و اعمالي که در محيط هاي اجتماع انجام ان سخت بنظر ميرسد در دنيائي مجازي کاري بس راحت مي باشد.
● آسيب شناسي
همزمان با ورود چنين پديده اي ، اصطلاحات و فرهنگ خاص آن نيز بمانند ساير توليدات عصر پست مدرن وارد فرهنگ جوانان و چت کنندگان شده است. با توجه باينکه در ابتداي کامپيوتر و اينترنت در ايران فونتهاي و ابزاري هاي نوشتاري فارسي و ساز گار ي آنها با سيستمهاي عامل ( سيستمي که کامپيوتر ها تحت ان کار ميکنند) محدود بود . نوشتن و تايپ کردن بصورت اينگليسي همراز با الفاظ فارسي صورت ميگرفت.( فونوتيک ) که بنا به شوخ طبعي برخي نام فينگليش به آن اختصاص داده شد و جائي را در فرهنگ ما باز کرد. امروزه عليرغم گسترش فونت هاي فارسي همچنان نحوه نوشتن انگلسي – فارسي در بين ۹۵ در صد افراد در دنياي چت کاربرد دارد. اصطلاخات مختصر چت که خلاصه کلمات اينگليسي آن مي باشد و ظاهرا امروزه جزئي جدا نشدني از آن بنظر ميرسد . wb اصطلاحي بمعني welcome back که هنگام ورود فردي به اتاق هاي گفتگو بعنوان احترام به آن شخص مطرح ميشود ، از اين نمونه هاست . کافيست سري به چت رومهاي فارسي بزنيد تا نمونه هاي از اين اصطلاحات را بکرار مشاهده کنيد. بوطريکه متاسفانه در صورت تايپ فارسي در چت رومها ، انگ غير حرفه هاي بودن و .. به شخص ميزنند و مورد تمسخر قرار ميدهند .
تايپ فينگليش در دراز مدت آسيبهاي جدي به خط فارسي خواهد زد. امري که اکثر اساتيد زبان فارسي متفق القول بر اين عقيده هستند . امروز وظيفه تمامي چتر هاي فارسي ، حفظ و گسترش خط فارسي در اين عرصه از دنيائي مجازي است . شکستن تابوهاي قبل و تغيير فونت و بازگشت به خود مسلما در ابتدا سخت ميباشند ولي بمنوظر حفظ ارزشهاي ايراني بودن و حفظ خط فارسي و جلوگيري از ورود گزند به آن امري واجب ميباشد. همانطور که وبلاگهاي فارسي از سال هاي ۲۰۰۳ نقش مهمي در شناساندن خط و زبان فارسي در اينترنت انجان دادند و نشان افتخاري براي ما ميباشند اميد است چت رومهاي فارسي نيز امروزه با تغيير روند در نحوه تايپ ، قدم مهمي در اين زمينه بر دارند. اتاق Tehran BoYs & Girls که امروزه در مسنجر بين المللي بيلوکس به فعاليت ميپردازد به عنوان پيشگام اين امر ، نسبت به بررسي و اقدام در خصوص تغيير فونت نوشتاري در چت اقدام نموده ؛ اميد دارم بتدريج خط فارسي در تمامي اتاقهاي گپ فارسي جاي خود را به تايپ فينگليش بدهند. بمنظور شروع اين حرکت برخي اصطلاحات خلاصه چت به فارسي برگردانده شده و در زير مي آيد. اميد است تمامي چتر ها ؛ مارا در بهبود و گسترش اين اصطلاحات ياري رسانند.
WelCome = Wc خوش اومدين = خ ا
Welcome Back = Wb برگشت خوش = ب خ
Hi درود سلام
Be Right Back = BRB بر ميگردم ب م ( فعلا )
Whisper نجوا ؛ پچ پچ
Bounce اخراج
Ban منع ، تحريم
Id شناسه
بطور کلي اتاقهاي گپ ( Chat Rooms ) مانند تمامي محيط هاي اجتماعي فرهنگي داراي مضرات و حسنات مختلف هستند . که بي شک نقش مفيد تري در عرصه اجتماعي فرهنگي ميتوانند بازي کنند. مخصوصا در فرهنگهاي و سيستمهاي سياسي که محدوديت بيشتري در اجتماعات مختلف افراد اعمال ميکنند مي توانند بستر مناسبي براي بسط تفکرات آزاد و گفتگوي راحت باشند. چرا که اشخاص خارج از محيط محدود و خشک و دستپاگير به بحث و گفتگو با هم ميپردازند. و فارغ از بار شخصيتي که به دوش ميکشند و جدا از انتظاراتي که اجتماع از آنان بمنظور ايفاي نقش خود دارد حرکتي آزادانه انجام ميدهند. اميد است چت فارسي ؛ با برطرف کردن نواقص اندک خود ، جايگاه واقعي خود را بيابد .

سلمان فارسي يا روزبه از صحابه ايراني مشهور حضرت محمد(ص)، پيامبر اسلام بود که حضرت محمد او را از اهل بيت خواند. او با اين که پسر يکي از زمين داران ايرا ...

اوايل شهريورماه، خبر موتور جستجوي «ياحق» يکي از اخبار مهم فناوري اطلاعات در ايران بود. اولين بار رضا تقي پور، وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات، با بيان ...

براي كساني كه به شعر و ادبيات فارسي علاقه‌مند هستند، وجود يك موتور جستجوي اشعار كه بتواند متن ديوان اشعار شعراي كهن يا كتاب‌هاي شعر شعراي معاصر را مور ...

جايگاه ويژه اي که ملت تاتار در تقاطع فرهنگهاي گوناگون احراز مي نمايد، موجبات ترکيب ويژه و زيست دايمي آنان را در حوزه ي رود ولگا، به ويژه در عرصه ي معن ...

فضاي سايبر (Cyberspace) عبارتي است كه در دنياي اينترنت، رسانه و ارتباطات بسيار شنيده مي‌شود. به نظر مي رسد بكارگيري اين اصطلاح در اين زمينه و براي ارج ...

وبلاگ ساختن يک کار ساده است. وارد blogsky.com يا Persianblog.ir شويد و عضويت در سايت را بزنيد. در حال حاضر که blogsky عضو نمي پذيرد. پس مي توانيد به ه ...

ارتقاي سطح دانش, توانايي و مهارتهاي ارتباطي براي پاسخگويي به نيازهاي جديد يکي از رويکردهاي مهم در سازمانهايي است که به اصل پويايي مداوم پايبندند. هر س ...

موزيلا فايرفاکس (مخفف شده آن به صورت رسمي Fx، اما به صورت غير رسمي FF) مرورگر وب آزاد و بازمتن برگرفته از موزيلا اپليکيشن سويت است که توسط شرکت موزيلا ...

دانلود نسخه PDF - چت فارسي