up
Search      menu
صنعت و مکانیک :: مقاله چاپ فلز PDF
QR code - چاپ فلز

چاپ فلز

چاپ فلز و قوطي سازي

ورق هاي مصرفي در قوطي سازي هاي ايران اغلب وارداتي هستند، در حالي که لاک و مرکب مصرفي در اين صنعت، تا حد زيادي از داخل کشور تامين مي شود. شناخت مشخصات فني اين مواد مصرفي و رعايت استانداردها و دستورالعمل هاي مربوطه در مرحله لاک زني و چاپ و نيز پخت آن، مي تواند به توليد بهتر و ضايعات کمتر بينجامد.
در اين مقاله ضمن معرفي مشخصات فني انواع ورق و لاک هاي وارداتي و داخلي، سازندگان آنها و نيز مراکز چاپ و قوطي سازي معرفي مي شوند.
● پيش از چاپ
قوطي هاي تين پليت، يکي از انواع بسته بندي است که کاربردهاي متنوعي دارد. درون قوطي ها به طور معمول با لاک پوشش داده مي شود و بيرون آن با چاپ تزيين مي شود. چاپ حلب (تين پليت) به روش افست انجام مي گيرد. يعني زينک هاي آن در ليتوگرافي تهيه مي شود.
در گذشته از پليت هاي مسي استفاده مي شد، اما اکنون پليت هاي آلومينيومي مصرف مي شوند. ضخامت اين پليت ها ۲ ميلي متر است. براي چاپ کارهاي پرتيراژ، پليت ها را مي سوزانند تا استقامت آنها بيشتر شود.
ماشين چاپ حلب نيز داراي ساختاري همانند ماشين هاي افست چاپ ورقي است، با اين تفاوت که حرکت ورق فلزي به صورت مستقيم است و سيلندرها روي آن مي چرخند و مانند کاغذ به دور سليندرها نمي چرخد.
تفاوت ديگر چاپ فلز با چاپ کاغذ و مقوا، حرارت دادن فلز ضمن عبور از کوره هاي مخصوص است. در اينجا نکات مفيدي درباره مراحل لاک زني، چاپ و پخت ورق هاي تين پليت ارايه مي شود.
● لاک زني
لاک نيز از جمله مسايلي است که در چاپ فلز به عنوان يکي از مهم ترين عوامل مطرح است.
داخل قوطي که در تماس با محتواي آن قرار مي گيرد بايد با لايه اي از لاک پوشيده شود. به طور استاندارد سطح فلز بايد در يک نوبت لاک زني شود.
اما در بعضي مواقع مثل مشکلات ماشين لاک زني و کيفيت ناکارآمد لاک، اين عمل دوبار تکرار مي شود تا نتيجه مطلوب به دست آيد. به طور عمده در اين شرايط لاک دوم براي پوشش کامل لاک اول استفاده مي شود.
اگر يک نقطه کوچک داخل قوطي با لاک پوشيده نشود، قوطي زنگ زده و باعث خرابي محصول داخلش مي شود.
البته قابل ذکر است که به صورت معمول درون قوطي هاي مربوط به مواد غذايي را دو بار و داخل قوطي هاي صنعتي يک بار لاک زده مي شود. به طور مثال مي توان به لاک شماره ۱۲۸۷ که مخصوص مواد غذايي است، اشاره کرد.
پس از انجام مرحله لاک زني، فلز بايد در کوره قرار گيرد تا عمليات پخت به طور کامل انجام شود. اگر لاک کمتر از مقدار زماني که در دستورالعملش قيد شده داخل کوره بماند، خوب پخته نمي شود و به احتمال زياد از سطح فلز کنده مي شود. اما اگر زمان مناسب براي پخت انتخاب شود، لاک بعد از خروج از کوره به هيچ وجه از فلز جدا نمي شود.
لاک ها به طور معمول سفيدرنگ بوده و داراي تاريخ مصرف هستند. اگر در مرحله لاک زني از لاک تاريخ مصرف گذشته استفاده شود، قوطي پس از مدتي دچار زنگ زدگي مي شود.
● لاک و کوتينگ
لاک را درون قوطي و براي حفظ محصول داخل آن استفاده مي کنند. البته نوعي لاک بيروني هم هست که براي سر و ته قوطي مصرف مي شود و به طور عمده به رنگ طلايي است. اما کوتينگ را روي سطح فلز (خارج قوطي) و براي بهتر انجام شدن عمليات چاپ مي زنند. شايان ذکر است که در ايران لاک و کوتينگ مناسب توليد مي شود.
چاپ
ورقه هاي فلزي که عمليات چاپ روي آنها انجام مي شود از قبل بايد چربي گيري و جرقه گيري شده باشند، تا امکان چاپ روي آنها ميسر شود. بعد از انجام عمليات چربي گيري، مي توان با کنترل رطوبت هوا از اکسيدشدن ورق ها جلوگيري کرد.
شرکت هاي توليدکننده انواع لاک هاي غذايي و صنعتي، ورني، تينر اورانوس- پايارنگ- پايازرند- پوشش رنگ- سپندرنگ- نيما شيمي- گوهرفام- ماندانا شيمي- والسپار- ورني کاور- ايران شيمي
ويژگي مهمي که يک ورق استاندارد بايد داشته باشد ضخامت يکسان آن در تمامي سطوح است.
پس از انجام مراحل آماده سازي پليت و ورق چاپي، ورق هاي فلزي با سيستم مک و باد از روي سيني بلند شده و به ماشين چاپ تغذيه مي شوند.
ماشين هاي فعلي به طور عمده دو رنگ هستند و اگر کاري چهار رنگ باشد، ابتدا دو رنگ اوليه چاپ شده و قبل از چاپ دو رنگ بعدي ورق در کوره قرار مي گيرد تا خوب پخته شود و مرکب روي فلز ثابت شود.
ماشين هاي جديد دو رنگ، در هر ساعت شش هزار ورق را چاپ مي کنند در حالي که ماشين هاي قديمي تنها توانايي چاپ ۴ هزار ورق را در ساعت داشتند.
ماشين هاي چاپ فلز به صورت واحدي (Unit) و ۳ سيلندري کار مي کنند. بعد از چاپ هر رنگ ورق درون ماشين به صورت افقي حرکت کرده و به واحد چاپ بعدي منتقل مي شود.
ترکيب رنگ يکي از اساسي ترين مساله اي است که مورد توجه چاپکاران فلز مي باشد. چرا که آنها در بسياري از مواقع در به دست آوردن رنگ دلخواه دچار مشکل مي شوند.
بعضي از رنگ ها در کار چاپي نيازمند ترکيب چندين رنگ هستند که با ترکيب چهار رنگ اصلي به سرعت مي توان به رنگ مورد نظر رسيد. مرکب سفيد شکري، رنگ خيلي خوبي است که با اضافه مقداري از آن مي توان به خوبي رنگ را پرداخت و آماده کرد.
رنگ هاي چاپ شده پس از گذر از کوره اندکي تغيير پيدا مي کنند که در اين موضع مرکب هاي ايراني رفتار خوبي از خود نشان داده و تغيير چنداني نمي کنند. مرکب خارجي نسبت به مرکب ايراني گران تر است ولي در بيشتر چاپخانه ها از مرکب ايراني استفاده مي شود که البته اين مرکب جوابگوي نياز موجود هست.
بعد از چاپ آخرين رنگ، روي کار ورني زده مي شود. خط چاپ، ورني و کوره ممکن است به صورت پيوسته و پشت سر هم قرار گيرند (in line)، يا به طور مستقل باشند (off line)، که در اين صورت سرعت خط توليد
پايين مي آيد.
عمليات ورني زني با همان سيلندري که مخصوص چاپ است، انجام مي گيرد. به اين شکل که به همان اندازه اي که مي خواهيم ورني روي کار بخورد لاستيک مورد نظر بريده خواهد شد. در ضمن براي لا ک زني هر محصول بايد يک سيلندر لا ستيکي به ابعاد، اندازه ورق، لبه کار و مارجين مناسب و مطابق نقشه آن کار تهيه شود.
● پس از چاپ
پس از پايان عمليات چاپ، ورق بايد داخل کوره قرار گيرد. قبل از کار بايستي ورق ها کنترل شود تا در طي مسير مشکلي پيش نيايد. طول کوره هاي معمولي حدود ۲۶ الي ۳۳ متر است. داخل کوره زنجيري تعبيه شده است که ويکت ها روي آن نصب شده ، ورق ها را به صورت تک تک در طول آن به جريان درآورد. اگر ورق ها روي هم قرار گيرند، به دليل خيس بودن، خراشيده شده و از بين مي روند. حرکت ورق ها در کوره به صورت اتوماتيک انجام مي شود. کارهاي چاپ شده بايد با همان سرعتي که چاپ شده اند از کوره بگذرند و اگر سرعت کم باشد احتمال سوختن ورق وجود دارد.
درون کوره ۲ تا ۳ مشعل وجود دارد که اغلب به صورت گازي کار مي کنند. شعله ها به طور مستقيم با يک ديگ (مخزن بزرگ بسته) برخورد مي کنند. در آن قسمت خازن هايي وجود دارد که به طور مستقيم گرما را پخش و به ورق مي رساند. قابل ذکر است که شعله نبايد به طور مستقيم با ورق در تماس باشد و بايستي حرارت و دماي کوره در کل مسير تونل يکسان باشد تا ورق را نسوزاند.
علاوه بر آن اين دما بايد کنترل شود تا باعث تغيير رنگ در لاک و رنگ نشود. در انتهاي کوره دو هواکش بزرگ وجود دارد تا ورق ها را خنک کند و به دماي اوليه برگرداند. در غير اين صورت ورق ها به دليل بيش ازحد داغ بودن به هم مي چسبند. پس از عبور ورق از کوره و شروع مراحل تکميلي کار، ورق هاي چاپ شده، در قسمت قوطي سازي قيچي مي شوند و از روي خط تا، خم شده و شکل نهايي قوطي را به خود مي گيرند.
در فرم دهي تنوع زيادي است که متاسفانه اين تنوع هنوز در بسته بندي کالاهاي ايراني جايگاهي ندارد. بازار مصرف ايران به نوعي است که وارد کردن تجهيزات مورد نياز اين کار مقرون به صرفه به نظر نمي رسد. اغلب توليدکنندگان به دنبال اين هستند که از بسته بندي تضمين شده در بازار استفاده کنند. بد نيست يادآوري شود که بين کشورهاي خاورميانه، ترکيه هم از نظر چاپ و هم از نظر تنوع در شکل قوطي پيشرفت بيشتري داشته است.

هنرمندان در طول تاريخ به دنبال راه هايي بوده اند تا بتوانند اثر خود را با تکنولوژي هاي مختلف به گونه اي کاملاً واقعي بازسازي و تکثير کنند. آلبرت دورو ...

چاپگرهاي ليزري با توجه به ويژگي هاي منحصربفرد خود طي ساليان اخير با استقبال عموم كاربران كامپيوتر در سراسر جهان مواجه شده اند. شركت هاي توليدكننده اين ...

● تخريب فلزات با عوامل غير خوردگي فلزات در اثر اصطکاک ، سايش و نيروهاي وارده دچار تخريب مي شوند که تحت عنوان خوردگي مورد نظر ما نيست. ● فرايند خودبه خ ...

● تخريب فلزات با عوامل غير خوردگي فلزات در اثر اصطکاک ، سايش و نيروهاي وارده دچار تخريب ميشوند که تحت عنوان خوردگي مورد نظر ما نيست. ● فرايند خودبه خو ...

هدف از بسته بندي کردن اين است که هم زمان نگهداري آنها افزايش يابد و هم به طور کلي از خطر عوامل فساد دروني و بيروني و اکسايش حفظ شود. همچنين حمل و نقل ...

● چاپ افست چاپ افست يکي از پر رونق ترين و فراوانترين چاپ هاست. شايد يکي از د لايل آن چاپ روي کاغذ با کيفيت بسيارعالي و د ر تيراژهاي نسبتا پايين است. ا ...

روان کننده هاي صنايع فلزي (MWF) به طور گسترده جهت خنک سازي و روان کردن قطعات فلزي حين انجام عمليات روي آنها استفاده مي شود. ميزان مصرف ساليانه جهاني ا ...

ريخته گري ريخته گري يکي از مهمترين فرآيند هاي توليد است ، به طوري که مثلا در ايالات متحده آمريکا که يک کشور توسعه يافته صنعتي مي باشد، ريخته گري از نظ ...

دانلود نسخه PDF - چاپ فلز