up
Search      menu
تغذیه و خوراکیها :: مقاله چاى اسطوخودوس PDF
QR code - چاى اسطوخودوس

چاى اسطوخودوس

آرامش در يک فنجان چاي

توجه داشته باشيد كه مصرف زياد، دائمى و يكنواخت هر نوع غذا و دارويى، هرچند مفيد و مؤثر، باعث اختلال در عملكرد سيستم ايمنى بدن شده و سلامت آن را به خطر مى اندازد. از اين رو، براى تنوع در ذائقه و استفاده بهينه از چاى هاى گياهى، بهتر است هر خانواده برنامه اى براى اين منظور را تهيه كرده و براساس نيازهاى بدنى افراد، از گياهان مفيد و مناسب استفاده كند. به طور مثال؛ كسانى كه از سردرد، به ويژه سردردهاى ميگرنى رنج مى برند، از گياهان دارويى مؤثر براى اين منظور، براى مدت معينى (تا زمان رفع ناراحتى) استفاده كنند. اما اگر صرف نظر از جنبه درمانى بخواهيم از تقويت كننده ها و آرامبخش ها به عنوان جايگزين چاى روزانه استفاده كنيم، بايد تنوعى در مصرف آنها داشته باشيم و پيوسته از يك نوع چاى گياهى استفاده نكنيم. در مصرف چاى گياهى چند نكته را بايد مورد توجه قرار داد.
۱- مصرف گياهان دارويى بيشتر جنبه تقويت كننده، پيشگيرى كننده و درمان تكميلى دارد و ما را از مراجعه به پزشك در موارد بسيار حاد بى نياز نمى سازد.
۲- مصرف همزمان گياهان دارويى با داروهاى شيميايى تداخل دارويى ايجاد كرده و موجب ناراحتى مى شود.
۳- درمان گياهى، درمانى كل نگر است و كسانى كه مايل به اين نوع درمان هستند، بايد خواص كلى گياه موردنظر را با مجموعه علايم و ناراحتى هاى خود مقايسه كرده و مشابه ترين آنها را جهت استفاده انتخاب نمايند.
۴- در مصرف گياهان دارويى بايد به عوارض جانبى آنها مانند بالابرنده فشار خون، پايين آورنده قند خون و غيره نيز توجه نمود.
نوشيدنى هاى آرامبخش براى قلب و اعصاب
آرامش قلب و اعصاب با چاى اسطوخودوس
اسطوخودوس (استخوان دوست) يا «لاواند» گياهى است بسيار معطر كه در عطرسازى و در درمان بسيارى از ناراحتى هاى اعصاب و روان كاربرد دارد. اين گياه انواع مختلفى دارد كه همگى از لحاظ خواص مشابه هم هستند. اما «لاواند» واقعى ريشه گياهى هندى است كه بوى خيلى تند معطرى دارد. «جالينوس» آن را گياه كامل ناميده است، زيرا در درمان بسيارى از ناراحتى ها مورد استفاده قرار مى گرفته است. «لاواند» يكى از بهترين گياهان معطر است كه قرن ها بشر، با عطر دل انگيز آن «عطر لاواند» آشنا بوده و مادربزرگ ها از كيسه هاى كوچك محتوى اين گياه براى معطركردن لباس ها، ملافه ها، گنجه هاى لباس و فضاى اتاق ها استفاده مى كرده اند.
«لاواند» مسكن و آرامبخش بوده و براى رفع نگرانى، اضطراب، فشارهاى عصبى و رفع ناراحتى هاى مغز و اعصاب، قلب و ريه، دستگاه گوارش و همچنين به عنوان ضددرد، بادشكن معده، نيرودهنده، ضدانگل و باكترى و ضدتشنج مورد استفاده قرار مى گيرد، اما آنچه كه بيش از همه بايد بر آن تأكيد نمود خاصيت تقويت كننده و ارزشمند آن در درمان اختلالات عصبى مانند فشردگى هاى عصبى، سردرد و ناراحتى مغزى، حالات عصبى تشنج، فلج، غش، صرع و ناراحتى هاى عصبى با ريشه روانى مانند سرگيجه و سردردهاى ميگرنى و همچنين در تقويت اعصاب قلب، است.
ميزان مصرف چاى اسطوخودوس:
چاى اسطوخودوس را مى توان جانشين چاى عصر و يا شب (قبل از خواب) كرد كه براى رفع خستگى بسيار مفيد و مؤثر است.
براى كسانى كه از اختلالات نام برده شده، در رنج هستند، مصرف روزانه
۴-۳ فنجان از اين چاى به مدت ۲ هفته توصيه مى شود.
طرز تهيه: براى تهيه يك فنجان چاى «لاواند»، مقدار يك قاشق غذاخورى از گل آن را در يك ليوان آب جوش ريخته و بگذاريد مدت ۱۰ دقيقه دم بكشد. سپس آن را صاف كرده با كمى عسل يا شكر سرخ، در فواصل غذايى (مابين ناهار و شام) ميل كنيد.
چاى شمعدانى وحشى (عطرى)، آرامبخش افراد افسرده و مضطرب!!
استفاده از برگ هاى ژرانيوم (شمعدانى عطرى و يا وحشى) كه در نواحى آذربايجان به نام عطر چايى يا عطر شاهى معروف است، از ديرباز در ميان خانواده هاى ايرانى متداول بوده است. اغلب خانواده ها براى اين منظور يك گلدان از اين گياه زيبا را كه داراى برگ هاى سبز پرچين و شكن و بسيار معطر است، در خانه نگهدارى مى كنند و با افزودن چند برگ شمعدانى معطر، در داخل قورى چاى، از عطر دلپذير و طعم مطبوع چاى و خواص درمانى ژرانيوم برخوردار مى شوند.
ژرانيوم، از تيره گياهان معطرى است كه داراى اثرات ضددرد، ضداضطراب، ضدافسردگى، مقوى مسكن و آرامبخش است و در درمان اختلالاتى مانند اسهال، سنگ كليه، گلودرد، نارسايى عادت ماهانه، خونريزى ها و مشكلات گردش خون و ديابت مورد استفاده قرار مى گيرد.
طرز تهيه و ميزان مصرف چاى شمعدانىبهترين و ساده ترين روش استفاده از اين گياه، قرار دادن چند برگ آن در چاى معمولى است. اما براى موارد ياد شده، مصرف روزانه ۲ فنجان از دم كرده اين گياه به ميزان يك قاشق چاى خورى از پودر برگ آن در يك فنجان آب جوش براى مدت ۲-۱ هفته تا برطرف شدن كامل ناراحتى، توصيه مى شود.
هشدار!! ژرانيوم را نبايد براى مدت طولانى مورد استفاده قرار داد.
گل بهار نارنج؛ خواب آور، آرامبخش و تقويت كننده قلب و اعصاب
بهار نارنج، گل درختان نارنج است كه در ميان خانواده هاى مختلف مركبات از نظر مصارف طبى شهرت دارد.
علاوه بر آن، پوست ميوه نارنج، هم مصرف غذايى داشته و هم كاربرد دارويى دارد. از پوست نارنج براى تهيه مربا و در تهيه غذاهاى سنتى استفاده مى كنند. همچنين پوست نارنج، داروى مؤثرى براى تقويت دستگاه گوارش و دفع انگل است.
خواص بهار نارنجبهار نارنج، داروى مؤثرى بر ضد ناراحتى هاى عصبى است و به عنوان آرام كننده و ضدهيجانات دستگاه عصبى عمل مى كند. سردردها و دل دردها را آرام مى سازد و در بدخوابى ها و بى خوابى هايى كه ريشه عصبى دارند و ديگر ناراحتى هاى عصبى، به ويژه سردردهاى ميگرنى كاربرد دارد. علاوه بر اين ها، از اين گياه براى درمان دردهاى عادت ماهانه زنان، تقويت معده، تقويت قلب و مغز، تشويش، تشنج و تپش نامنظم قلب و تحريكات عصبى، و عليه حمله و غش استفاده مى شود.
طريقه مصرف: براى موارد غش، حمله، تب، دفع انگل، هضم غذا و دردهاى معده، از خلال پوست نارنج استفاده مى شود كه روش استفاده آن، بدين قرار است:
بر روى پوست نارنج، ماده اى سمى (شيميايى و ضدحشره) وجود دارد كه براى از ميان بردن آن، بايد ابتدا پنبه اى را به الكل ۹۰ درجه آغشته كنيد و روى پوست نارنج را با آن پاك سازيد، سپس با آب گرم بشوييد. بعد پوست را به صورت خلال درآورده و براى مصرف شربت، مربا، غذا و يا جوشانده از آن استفاده كنيد.
جوشانده پوست نارنج: مقدار يك قاشق غذاخورى از خلال پوست نارنج را در يك ليوان آب جوش بريزيد و به مدت ۱۰ دقيقه دم كنيد، سپس آن را صاف كرده و با كمى عسل شيرين كنيد و بنوشيد.
طرز تهيه چاى بهار نارنج:
براى رفع خستگى، آرامش قلب و اعصاب و يك خواب خوش و آرام، كافى است مقدار ۱۰-۵ گرم از گل هاى بهار نارنج را در ۲ ليوان آب جوش به مدت ۲۰ دقيقه دم كنيد و سپس آن را صاف كرده و با شكر سرخ يا عسل ميل كنيد. از گل هاى بهار نارنج براى معطر ساختن و تقويت چاى معمولى نيز مى توان استفاده كرد و طريقه استفاده از آن مانند چاى شمعدانى عطرى است.
چاى مقوى و آرامبخش از پوست و برگ ميوه اى بهشتى!!
چاى سيب
شايد تعريف و توضيح درباره سيب كه داراى اثرات درمانى و غذايى غيرقابل انكارى است، زايد باشد. اما لازم دانستيم با توجه به اثرات و فوايد بيشمار پوست و برگ اين ميوه بهشتى كه مصارف درمانى آن به علت مصارف عادى و روزمره اش ناديده گرفته شده است نكاتى را در ارتباط با مصارف مختلف اين ميوه گرانبها در فصل وفور آن به اطلاع خوانندگان عزيز برسانيم.
خواص درمانى چاى سيب:
سيب داراى ويتامين ها، آنزيم ها و املاح مفيدى است كه به عنوان تقويت كننده قلبى و عصبى و گوارش شهرت دارد.
گفته شده است: «مصرف يك سيب در صبح و يك سيب در شب طبيب را دور نگه مى دارد» و لازم است كه اضافه كنيم، نوشيدن چاى سيب قبل از خواب كه باعث خوابى خوش و آرام مى شود نيز به اين امر كمك مى كند.
طرز تهيه چاى سيب:
براى تهيه چاى سيب از پوست ميوه سيب استفاده مى شود. (پوست سيب آرامبخش اعصاب و مفرح قلب است). در فصل فراوانى اين ميوه بهتر است بعد از خوردن سيب، پوست آن را نگه داريد.
پوست همه انواع سيب ها از لحاظ طبى داراى خواص مشابهى هستند، اما پوست سيب سفيد يا زرد (لبنانى) نوشيدنى معطر و خوشمزه ترى مى دهد. براى ۲ ليوان آب جوش، يك مشت پوست سيب كافى است. در صورت امكان اگر چند پر سيب تازه به آن اضافه شود و مدت ۱۰ دقيقه دم بكشد، نوشيدنى گوارايى را به وجود مى آورد.
حال، آن را صاف كنيد و با كمى آب ليمو و يك قاشق چاى خورى عسل نوش جان كنيد. (اگر قبل از دم كردن، پوست سيب را پودر كرده و در قورى بريزيد، اثر درمانى آن به علت خروج آنزيم ها و مواد مفيد معدنى آن بيشتر مى شود).
نوشيدنى آرامبخش براى سرماخوردگى
چاى برگ سيب:
اين چاى در فصل سرما يك نوشيدنى آرامبخش براى افراد سرماخورده محسوب مى شود. مصرف چاى برگ سيب قبل از خواب به عنوان يك آرامبخش خواب آور و طى روز در چند نوبت براى افراد مبتلا به زكام و كسانى كه به علت سرماخوردگى زياد سرفه مى كنند، به منزله يك شربت آرامبخش مى تواند مورد استفاده قرار گيرد.
براى تهيه چاى برگ سيب، مقدار ۲ قاشق غذاخورى از برگ درخت سيب را كه به صورت پودر درآورده ايد با چند تكه سيب تازه، در داخل قورى بريزيد ۲ ليوان آب جوش به آن اضافه كرده، بگذاريد ۱۰ دقيقه دم بكشد. سپس آن را صاف كرده و با كمى آب ليمو و عسل ميل كنيد!
سنبل طيب؛ دوست و حامى درجه يك قلب
سنبل طيب كه به آن علف گربه نيز مى گويند، با ريشه در هم تنيده زرد قهوه اى، گياهى خوشبو است كه داخل آن سفيد فام است و به علت وجود اسيد والرياتيك، پس از خشك شدن بوى كمى تند ونامطبوع از آن به مشام مى رسد.
«والرين»، يك گياه قلبى، معرق و مقوى مغز و معده است. همچنين اين گياه خاصيت ضدانگلى و قاعده آور دارد و بالاتر از همه يك آرام كننده قوى دستگاه عصبى است «والرين» دارويى مطمئن براى بحران هاى عصبى، دلهره، ضعف اعصاب، بحران هاى غش، صرع، هيسترى، آسم، تشنج و ناراحتى هاى روانى مانند سردردهاى عصبى، تپش ها و دلواپسى هايى كه ريشه قلبى و عصبى دارند مؤثر بوده ودر احساس خستگى و به اصطلاح (گلوله اى درگلو) و تمام موارد فشارهاى عصبى ناشى از شكنندگى شخص مؤثر و مفيد است.
اين گياه خواب آورى آرامبخش در درمان ميگرن و سردردهاى شديد عصبى است.
طريقه مصرف:
براى موارد ذكر شده در بالا مقدار
۳ - ۲ گرم از ريشه پودر شده سنبل طيب را در يك فنجان آب جوش بريزيد و يك دقيقه بر روى آتش بماند تا به جوش آيد. سپس آن را به مدت ۱۰ دقيقه بر روى سماور دم كرده و صاف كنيد وبا عسل يا نبات شيرين كرده و با چند تكه ليموترش ميل كنيد.
هشدار! مصرف بيش از حد و طولانى مدت اين گياه ممكن است عوارضى داشته باشد، از اين رو بهتر است به مقدار كم و حداكثر از نظر طول مدت تا يك هفته الى ۱۰ روز مصرف شود. از سنبل طيب در تركيب چاى ترش كه چايى مقوى قلب و اعصاب است نيز مى توان استفاده كرد.
طرز تهيه چاى ترش:سنبل طيب، يك پر(خوشه) به اندازه يك تا دو بند انگشت از ريشه (۳ - ۲ سانت)، گل گاو زبان؛ ۵ گرم، ليموترش تازه يا خشك ؛ ۲- ۱ عدد.
همه موارد را در يك قورى با ۲ ليوان آب جوش بريزيد و بر روى شعله ملايم به مدت يك دقيقه جوشانده و سپس بگذاريد ۱۰ دقيقه دم بكشد. آنگاه آن را صاف كرده و با نبات ميل كنيد. «نوش جانتان»
گل سرخ، آرامبخش قلب و اعصاب
تاريخ گل سرخ، به اندازه عمر بشريت قدمت دارد. شعرا آن را ملكه گل ها خوانده اند و در كتاب هاى مقدس از آن تجليل شده است.
عطر آن منحصر به شاهان، معابد و خدايان بوده است و شاهد تكان دهنده آن، دسته هايى از اين گل به صورت كاملاً دست نخورده در تابوت فرعون «توتان خامون» است كه به وسيله همسرش در سه هزار سال قبل در آن قرارداده شده است.
شايان ذكر است كه مسلمانان بويژه ايرانيان نام و عطر اين گل زيبا را به حضرت محمد(ص) نسبت داده و به آن گل محمدى مى گويند.
گل سرخ انواع مختلفى دارد و گونه هاى آن را به چندين هزار تخمين زده اند.
خواص ونوع مصرف:
گل سرخ مصارف مختلفى دارد. مصرف غذايى گل سرخ از ديرباز شناخته شده است. از اين گل معطر، در تركيبات ادويه، تهيه گلاب و شربت ومربا استفاده مى كنند. همچنين از نظر كاربرد دارويى، اين گياه داراى خواص ارزشمندى است كه گياه شناسان و اطباى معروف بر آن تأكيد كرده اند.
«ابن سينا» درباره ارزش دارويى مرباى گل سرخ، در درمان بيمارى سل و نتايج مفيد آن سخن گفته است. گياه شناسان معروفى همچون «جالينوس»، «ديوسكوريد» و «پلين» براى اين گياه ارزش طبى فراوانى قائل بوده اند و از جمله به خواص گلاب اشاره كرده و تأثير آن را در درمان ناراحتى هاى گوش، دستگاه گوارشى، عوارض پوستى و استخوانى نيكو دانسته و غرغره آن را براى زخم هاى دهان و لثه و تورم لوزه ها مفيد دانسته اند. علاوه بر آن از گل سرخ به عنوان داروى ضد تهوع و قابض نام برده اند.
جالب است كه بدانيد گل سرخ در عين قابض بودن (ضد اسهال)، خاصيت مسهلى و نرم كنندگى نيز دارد.
اين گياه برطرف كننده نفخ معده و به طور كلى بادها و رطوبت است. همچنين تقويت كننده و برطرف كننده ناراحتى هاى ريه، كليه و تپش شديد قلب است.
پمادگل سرخ، داراى خاصيت آرام كننده در دردهاى ناشى از ضرب ديدگى ها و پيچ خوردگى هاست.
چكيده يا عصاره گل سرخ (گلاب) به عنوان آرامبخش قلب و مفرح اعصاب شناخته شده و در شربت ها و غذاها كاربرد دارد.
طرز تهيه چاى گل سرخ:
براى تهيه يك نوشيدنى آرامبخش و معطر، مقدار يك قاشق غذاخورى پر از برگهاى گل سرخ محمدى را با يك قاشق چاى خورى چاى، از هر نوع آن (سبز، سياه، سفيد) كه مايل باشيد دم كرده و نوش جان كنيد.
فراموش نكنيد كه براى تهيه اين چاى اگر از چاى معمولى (سياه) استفاده مى كنيد، طريقه دم كردن چاى (چاى سياه) به روش چينى را فراموش نكنيد!
اكليل كوهى، اكسير جوانى و آرامبخش مؤثر عليه غم زدگى!
شكل ظاهرى اين گياه شبيه «ترخون» است. اما رنگ آن سبز مات و پشت برگهاى آن سفيد مايل به نقره اى (اكليلى) است.در شهرها، اين گياه را در حاشيه پارك ها مى كارند و در واقع مى توان گفت كه اين گياه علاوه بر خواص درمانى به علت ظاهر زيبا و عطر ملايم آن، جنبه تزئينى نيز دارد.
اكليل كوهى (رزمارى) از قديم الايام مورد توجه اطبا بوده وحتى در قبور فراعنه مصر، شاخه هايى از اين گياه درتابوت ها پيدا شده است.
رزمارى (اكليل كوهى)، گياه مقدس!
در يونان و روم باستان نيز اكليل كوهى در رديف گياهان مقدس قرار داشته است و اطباى شرقى به ويژه «ابوعلى سينا» مصارف زيادى از اين گياه را به ويژه در درمان ناراحتى هاى معده اى و كبدى توصيه كرده اند.
خواص و كاربرد درمانى:
اكليل كوهى قابض و محركى عمومى است كه داراى خاصيت ضد درد، ضدرماتيسم، ضدنقرس، بادشكن، مدر و معرق است. علاوه بر اين ها به علت صفراآورى، در رديف داروهاى معالج كبد وكيسه صفرا، به ويژه در هپاتيت ها و يرقان ها قرار دارد. مصرف اين گياه در تركيبات دارويى تقويت كننده هاى عمومى، به ويژه تقويت قلب و اعصاب كاربرد فراوان دارد. و از دم كرده آن شربتى آرامبخش تهيه مى كنند كه در درمان ناراحتى هاى دماغى، فلج هاى جزئى، ضعف و كسالت و خستگى هاى فكرى، مورد استفاده قرار مى گيرد.
افسانه هاى زيادى را به اين گياه نسبت داده اند و از آن به نام اكسير جوانى ياد كرده اند. اما، آنچه مسلم است، اين گياه علاوه بر موارد ياد شده معالج صددرصد رماتيسم بوده و خوردن جوشانده آن، در درمان بى خوابى، ميگرن، تپش شديد قلب، تنگى نفس و ضعف عمومى بدن بسيار مؤثر است و همچنين غرغره جوشانده رزمارى، آرامبخش مؤثرى براى گلودرد و آفت دهان است.
طريقه مصرف اكليل كوهى
۱ - طرز تهيه چاى رزمارى:
براى تهيه اين چاى، مقدار ۵ گرم از شاخه هاى خشك گل دار و يا بى گل اين گياه را در يك ليوان آب جوش ريخته و مدت ۱۰ دقيقه بگذاريد دم بكشد. سپس آن را صاف كرده و با شكر سرخ ميل كنيد.
۲ - حمام رزمارى
براى افراد خسته و كم خون و كودكان لاغر، حمام رزمارى توصيه مى شود. براى اين منظور جوشانده غليظ رزمارى را كه از جوشاندن ۲ مشت از گياه در يك ليتر آب جوش كه به مدت ۵ دقيقه جوشيده شده باشد، تهيه كرده و به آب گرم وان حمام اضافه كنيد و روزى ۲ بار و هر بار به مدت يك ساعت از اين حمام استفاده كنيد و بدن را در آن ماساژ دهيد.
اكليل كوهى علاوه بر مصارف درمانى، مصرف غذايى نيز دارد و از پودر برگهاى آن مى توان در تركيبات ادويه ها، سالادها، چاشنى ها و سس ها استفاده كرد.

۱) عرق اسطوخودوس ▪ خواص دارويي: معطرکننده ضدعفوني کننده مقوي رفع آسم بند آورنده خون ▪ نوع گياه مورد استفاده جهت تقطير: گياه استوخودوس Lavandula Stoech ...

تابحال بوي اسطوخودوس lavender شما را خواب آلود کرده است؟ يا بوي يک پاي سيب گرم خاطره شيرين يک بعدازظهر پاييزي در آشپزخانه مادربزرگ را به ياد شما آورده ...

نام انگليسي: Lavender نام علمي: Lavandula اسطوخودوس کلمه يوناني است، يعني حافظ الروح، در زبان فارسي دري به آن شاه سپرم و در عربي انس الروح مي گويند. ا ...

هنگام استفاده از بعضي از محصولات، بوي مطبوعي متناسب با عملکرد آن محصول به مشام مي رسد. به عنوان مثال وقتي که از يک صابون، خمير دندان و يا محصولات مشاب ...

هنگام استفاده از بعضي از محصولات، بوي مطبوعي متناسب با عملکرد آن محصول به مشام مي رسد. به عنوان مثال وقتي که از يک صابون، خمير دندان و يا محصولات مشاب ...

اسانس ها چه ترکيباتي هستند؟ اسانس ها ترکيبات معطري هستند که در اندامهاي مختلف گياهان يافت مي شوند. در واقع اسانس ها مخلوطي از مواد مختلف با ترکيبات شي ...

دانلود نسخه PDF - چاى اسطوخودوس