up
Search      menu
فنآوری اطلاعات :: مقاله پي اچ پي (php) PDF
QR code - پي اچ پي (php)

پي اچ پي (php)

پي اچ پي (php) چيست؟

پياچپي (PHP) يکي از پر طرفدارترين زبان‌هاي اسکريپت‌نويسي متن باز (Open Source) است، که بيشتر براي طراحي برنامه‌هاي سمت سرور در وب‌گاه‌هاي پويا (Dynamic) مورد استفاده قرار مي‌گيرد. PHP مخفف PHP: Hypertext Preprocessor (پيش‌پردازنده فرامتن) مي‌‌باشد.
پياچپي در سال ۱۹۹۴ ايجاد شد. رسموس لردورف (Rasmus Lerdorf) ايجاد کننده اوليه آن بوده است ولي در طي زمان اين زبان برنامه‌سازي، توسط ساير کارشناسان و برنامه‌نويسان تکميل گرديده و به شکل کنوني آن درآمده ‌است.
پياچپي از زبان‌هاي اسکريپت‌نويسي تحت وب است. ساختار اين زبان بسيار شبيه زبان سي (C) و زبان برنامه‌نويسي پرل (Perl) مي‌‌باشد. شکل پذيري فوق العاده آن و نيز همگوني با اغلب بانک‌هاي اطلاعاتي از قبيل MySQL قدرت آن را افزايش داده است.
مشهورترين نرم‌افزارهاي(بسته‌هاي) ايجاد شده با پياچپي عبارت‌اند از phpBB و SMF و Mambo و Joomla و PHPNuke و mybb و مدياويکي (MediaWiki) . پياچپي مي‌تواند جايگزيني براي زبان‌هاي ASP.NET و JSP و Perl باشد.
سادگي استفاده از پياچپي و شباهت آن به زبان سي و پرل (و از نسخه ۵ آن به جاوا) باعث شده که اغلب برنامه نويسان با تجربه در کوتاه‌ترين زمان ممکن برنامه‌هاي کاملي را ايجاد کنند.
پياچپي تنها يک زبان اسکريپت‌نويسي نيست و با استفاده از PHP-GTK مي‌توان براي طراحي برنامه‌هاي با ظاهر گرافيکي (GUI) و همچنين طراحي برنامه‌هاي خط فرمان شبيه پرل يا پايتون (Python) از آن استفاده کرد.
پياچپي امکان استفاده از انواع مختلفي از پايگاه‌هاي داده را از جمله MySQL، اوراکل، IBM DB۲ ،Microsoft SQL Server ،PostgreSQL و SQLite با دستورهايي ساده فراهم مي‌‌سازد.
پياچپي روي بيشتر سيستم عامل‌هاي معروف از جمله لينوکس، يونيکس، ويندوز و Mac OSX و با اغلب کارگزارهاي وب (Web Server) معروف، قابل اجراست.
شيوه کار برنامه
يک برنامهٔ پياچپي مي‌تواند قسمتي از يک برنامهٔ اچ‌تي‌ام‌ال (HTML) باشد. مثلاً در برنامهٔ زير:
Nomoone
فقط:
به زبان پياچپي است و بقيهٔ برنامه به زبان HTML نوشته شده است. براي جداسازي برنامهٔ پياچپي و برنامهٔ اچ‌تي‌ام‌ال بايد قسمت پياچپي را بين php?> و است، مي‌‌توان از حالت خلاصه شده آن که به صورت ?> است استفاده نمود، منتها اين کار استاندارد نبوده و بستگي به تنظيمات هنگام نصب PHP دارد. بنابر اين توصيه مي‌‌شود که از همان حالت کامل استفاده شود.
با صدا زدن صفحه‌ با متن بالا از سرور به‌وسيله مرورگر در صفحه Salam PHP را مي‌‌بينيم.
روش نصب پي اچ پي
شما براي کار با پي اچ پي نياز به يک سرور مجازي (شبيه ساز سرور) داريد که مي توانيد از IIS يا Apache استفاده کنيد که ما آپاچي را توصيه مي کنيم. همچنين به يک پايگاه داده نياز داريد که براي اين کار MySQL بهترين گزينه است.
شما مي توانيد با نصب Appserv به راحتي همه اين گزينه‌ها را يکجا داشته باشيد. Appserv يک نرم‌افزار رايگان است که با نصب آپاچي، پياچپي، ماي‌اسکيوال و پياچپي ماي‌ادمين شما را از نصب تک تک اين برنامه‌ها آسوده مي‌کند.
آساني
به گفته بيشتر برنامه نويسان وب، پياچپي يک زبان تحت وب ساده به شمار مي رود، زيرا نياز به يادگيري هيچ پيش نيازي نيست، همچنين پياچپي، به زبان‌هاي ديگري وابسته نيست.اغلب دستورات آن مشابه زبان‌هاي محاوره‌اي بوده و يادگيري آن ساده است. از ساختارهاي دستوري پيچيده اثري در HTML ديده نمي‌شود.

● شرح بيماري آمپيم عبارت است از تجمع چرک در يکي از حفرات بدن . معمولاً در فضاي اطراف ريه ها بين لايه هاي پرده جنب دچار عفونت ، اتفاق مي افتد. آمپيم به ...

اوکاپي نام انگليسي:okapi نام علمي:okapia johnstoni اوکاپي ها حيواناتي کمياب از خانواده زرافه ها هستند. از نظر ظاهري بسيار شبيه به اسبها هستند اما از ن ...

ساخت هاي گنبدي در نتيجه نيروهاي قائم كه از پايين به بالا اثر مي كنند، تشكيل مي شوند. از مهم ترين آنها گنبدهاي نمكي مي باشند. اين گنبدها بر اثر ناپايدا ...

به گودي هاي بزرگ سطح زمين که بوسيله آب پر شده و با آبهاي آزاد تماس نداشته باشد درياچه اطلاق مي شود. اين فرورفتگيها به علت فرسايش و يا عوامل داخلي سطح ...

در نظر بگيريد که سرعت کامپيوتر شما مرتباً کمتر و کمتر مي شود، برنامه هاي نرم افزاري زمان زيادتري براي اجرا شدن لازم دارند و زمان وارد شدن به يک سايت د ...

● مشکلات و عوارض کار با کامپيوتر امروزه کاربرد رايانه در زندگي بشر بسيار زياد است و تعداد زيادي از افراد ساعت هاي متمادي با اين وسيله الکترونيک کار مي ...

● جستجوي بدون دردسر درWindows XP : هنگامي که مي خواهيد در ويندوز XP جستجو کنيد با عناصري روبرو مي شويدکه شايد براي شما آزار دهنده باشند از جمله: وجود ...

هر کامپيوتر موجود در شبکه به منظور ايجاد ارتباط با ساير کامپيوتر ها ، مي بايست شناسائئ وداراي يک آدرس منحصر بفرد باشد.قطعاً تاکنون به آدرس هاي IP ويا ...

دانلود نسخه PDF - پي اچ پي (php)