up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله پيوند مو PDF
QR code - پيوند مو

پيوند مو

● چه عواملي سبب ريزش مو مي گردند ؟
شايعترين علت ريزش مو توارث است . مردان و زنان دچار ريزش مو ژنهاي مربوط به ريزش مو را از هريک يا دو والدين خويش به ارث مي برند.
هورموني به نام تستوسترون که در بدن همه مردان وجود دارد سبب فعال شدن برنامه ژنتيکي به ارث رسيده در مرداني مي شوند که حامل ژنهاي مربوط به ريزش مو هستند و اين روند نهايتا فوليکولهاي مو را از بين مي برد. در حال حاضر هيچ روش دماني براي توقف ريزش موي ارثي وجود ندارد.
سن شروع ، ميزان و سرعت ريزش مو در افراد مختلف کاملا متفاوت است . بيماريهاي شديد ، سوء تغذيه و کمبود ويتامينها مي توانند سبب تسريع روند ريزش مو گردند. رنگ موهاي دائمي و مواد شيميايي حالت دهنده نيز سبب آسيب فوليکولهاي مو مي گردند.
عواملي همچون بر سر گذاردن کلاه ، شستوشوي زياد مو با شامپو و مسدود شدن منافذ پوستي آنطور که عوام فکر مي کنند سبب ريزش مو نمي گردند.
● آيا موهاي پيوندي موهايي واقعي و طبيعي هستند ؟
بله . امروزه تنها روشي که سبب بازگرداندن موهاي از دست رفته مي گردد پيوند موي طبيعي است .موهاي پيوندي از نواحي خاصي از بدن که به آن ناحيه دهنده گفته مي شود ، برداشته شده و به نواحي مورد نظر ( نواحي کم مو يا طاس ) که به آن ناحيه گيرنده گفته مي شود انتقال مي يابند.
موهاي انتقال يافته توسط بدن دفع يا اصطلاحا پس زده نمي شوند چون در واقع از بافتهاي خودي هستند. اين موها پس از انتقال به محل جديد باز هم خصوصيات قبلي خود شامل رنگ ، جنس ، حالت و سرعت رشد را حفظ کرده و شروع به رشد مي نمايد. جريان خون غني موجود در پوست سر سبب حفظ حيات اين فوليکولهاي گرافت شده مي شود.
در سالهاي اوليه ابداع اين عمل گرافتهاي حلقوي بزرگ شامل ۱۵ تا ۲۰ تار مو پيوند زده مي شدند که پس از رشد ، ظاهر قابل رشد و طبيعي نداشته و حالت موي عروسکي پيدا مي کردند. در طي سالهاي بعدي با ابداع ابزار و تکنيکهاي جديدتر امکان پيوند گرافتهاي کوچکتر با فواصل نزديک به هم فراهم گرديد بطوريکه امروزه انجام پيوند موي طبيعي ، ظاهري کاملا طبيعي به شخص مي دهد.
● وضعيت شخص بلافاصله پس از انجام عمل پِِِِيوند موي طبيعي چگونه است ؟
چگونگي پيروي بيمار از دستورات پزشک در روند وضعيت وي پس از عمل و راندمان نهائي پيوند مو تاثير بسزايي دارد. پس از عمل دلمه هاي کوچکي در محل کاشت گرافتها بر روي پوست سر ايجاد مي شوند .
حدود ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از عمل بايستي سر با شامپوهاي تجويز شده توسط پزشک تميز نمود. بخيه هايي که در ناحيه پشت سر پس از برداشت گرافتها در ناحيه دهنده زده مي شوند کاملا توسط موهاي اطراف استتار شده و ديده نمي شوند. اين بخيه ها حدود يک هفته پس از عمل کشيده مي شوند.
● آيا عمل پيوند مو دردناک است ؟
به قدري درد در عمل پيوند مو کم و نا محسوس است که فرد را هنگام عمل متعجب مي سازد. در واقع فقط همان چند تزريق اوليه براي بي حس نمودن پوست سر دردناک مي باشد. پس از آن بيمار ديگر هيچ دردي را احساس نمي کند . حتي بيمار در صورت تمايل در حين عمل مي تواند مطالعه کند يا به تماشاي تلويزيون بپردازد.
● قيافه فرد پس از عمل پيوند موي طبيعي چگونه است ؟
همانطور که گفته شد پس از عمل دلمه هاي کوچکي روي گرافتها تشکيل مي شوند . در صورتيکه پيوند مو لابلاي موهاي قبلي فرد انجام شده باشد اين دلمه ها توسط موهاي اطراف استتار شده و ديده نمي شوند. در غير اينصورت اين دلمه ها تا چندروز پس از عمل بصورت دانه هاي ريزي روي پوست سر نمايان هستند ولي آنچنان جلب توجه نمي کنند . با شستشوي سر به دفعات در طول روز اين دلمه ها معمولا پي از حدود يک هفته از انجام عمل ناپديد مي شوند.
● شخص چه زماني پس از عمل مي تواند سر کار خود حاضر شود ؟
اين بستگي به نوع عمل انجام شده و نيز نوع کار شخص دارد. در اکثر موارد شخص مي تواند فرداي روز عمل سر کار خود حاضر شود. اطلاعات دقيقتر در اين مورد را پزشک مشاور به شما خواهد داد.
● آيا عمل پيوند مو عملي گران قيمت است ؟
هزينه عمل پيوند موي طبيعي بيشتر از هزينه سفارش کلاه گيس و يا روشهاي مصنوعي مشابه است ولي با توجه به اينکه موهاي پيوند شده کاملا دائمي و بدون ريزش هستند امروزه مردم از لحاظ اقتصادي بعنوان يک سرمايه گذاري مطمئن براي داشتن آينده اي توام با زيبايي ، با اعتماد به نفس به مراتب بالاتر از قبل به انجام اين عمل روي آورده اند.
● عمل پيوند موي طبيعي در چند جلسه انجام مي شود ؟
تعداد جلسات به عوامل زير بستگي دارد :
۱) وسعت ناحيه اي از سر که نياز به پيوند مو دارد .
۲) تعداد و اندازه گرافتهايي که پيوند مي شوند.
۳) ميزان تراکمي که مورد نظر بيمار است .
۴) خصوصيات فردي بيمار ( مثلا موهاي زير پس از عمل تراکم بهتري را نسبت به موهاي نرم ،
ايجاد مي کنند ).
● آيا قطع مصرف داروهاي درمان کننده ريزش مو سبب ريزش موها و افزايش سرعت نابودي آنها مي شود؟
تاکنون تاثير دو نوع دارو به نامهاي ماينوکسيديل ( با نام تجاري Rogaine ) و فيناسترايد ( با نام تجاري Propecia ) در جلوگيري از ريزش مو در محافل علمي دنيا به اثبات رسيده است .
داروهاي مذکور تا زماني که مورد استفاده قرار مي گيرند معمولا ثبب حفظ موهاي موجود مي گردند ولي قطع مصرف آنها سبب ريزش موي ناگهاني و افزايش سرعت ريزش موها نمي شود بلکه ريزش موها به به همان مقداري که قبل از مصرف دارو وجود داشته برمي گردد و در واقع ريزش مجدد موها بطور تدريجي و ظرف چندين ماه پس از قطع مصرف دارو مجددا شروع مي شود .
به همين دليل هم عدم استفاده يک يا چند روزه و يا فراموش نمودن مصرف دارو بطور کوتاه مدت معمولا موجب ريزش موها نمي شود. البته همانطور که گفته شد داروهاي فوق الذکر معمولا اثري در برگرداندن موهاي از دست رفته فرد ندارد و تنها راه جبران موهاي از دست رفته همان پيوند موي طبيعي است .
● اثرات مضر و عوارض جانبي احتمالي فيناسترايد و ماينوکسيديل کدامند ؟
در صورت استفاده صحيح و بر اساس دستورات کاخانه سازنده ، اين داروها عوارض خطرناکي ندارند. فيناسترايد بطور بالقوه در صورت ورود به بدن زن حامل جنين پسر براي رشد و نمو جنين مذکور مضر مي باشد. خانمهاي حامل جنين پسر نه تنها بايستي از خوردن اين دارو اجتناب کنند بلکه بايد حتي از دست زدن به قرصهاي فيناسترايد هم بپرهيزند.
● آيا ميزان تاثير فيناسترايد در نژادهاي مختلف متفاوت است ؟
اثر بخشي اين دارو در نژادهاي مختلف تفاوت چشمگيري دارد.
● آيا تاثير داروهاي مذکور در پيشگيري از ريزش مو در نواحي مختلف سر متفاوت است ؟
بيشترين تاثير فيناسترايد د جلوگيري از ريزش مو در ناحيه فرق سر به اثبات رسيده است . همچنين تاثير اين دارو بر روي موهاي موجود در نواحي پيشاني کمتر است و اما به نظر نمي رسد فيناسترايد در جلوگيري از ريزش موهاي موجود در شقيقه ها تاثيري داشته باشد.

موز گياهي است علفي مانند درختچه که برگهاي آن بسيار بزرگ و پهن است و گاهي تا 2 متر مي رسد . گلهاي آن مجتمع و بصورت سنبله است ميوه آن ابتدا سبز و بعد از ...

موز نام ميوه و درختي با همين نام است که بومي مناطق حاره‌اي جنوب شرق آسيا، شبه جزاير مالزي، و استراليا است که امروزه در تمام مناطق حاره‌اي کاشت مي‌شود. ...

مقدار خالصي که شامل عدد آووگادرو ، واحد اصلي باشد، يک مول ناميده مي‌شود که يک واحد اصلي است. مول مقدار ماده خالصي است که تعداد واحد‌هاي مستقل اصلي آن ...

امروزه بيش از ۷۵ درصد خانمها وشمار زيادي از آقايون موهاي خود را رنگ مي کنند.آيا دوست داريد با فرايند رنگ کردن مو وهمچنين بي رنگ کردن (دکلره) بيشتر آشن ...

هزينه کراتينه کردن موي شما در آرايشگاه به طور متوسط ۷۰۰هزار تومان مي شود؛ يعني بايد اين مبلغ را بپردازيد تا موهاي تان از حالت فر و وز درآيد و صاف شود. ...

براي اين آزمايش بايد ناشتا باشيد... آن آزمايش، آمادگي خاصي لازم ندارد... نتيجه اين آزمايش مثبت کاذب است... آن آزمايش بايد تکرار شود... اين حرف ها و حر ...

وقتي ميزان چربي در برخي سلول هاي بافت چربي که تعدادشان به ۳۰ ميليارد سلول مي رسد، افزايش مي يابد، زمينه چاقي موضعي فراهم مي شود. اگر چه اين چاقي موضعي ...

● مقدمه: زيبايي هر فردي وابسته به چندين عامل از جمله موهاي زيبا و مرتب است. بسياري از عوامل آسيب رسان و همچنين افزايش سن مي توانند باعث ريزش مو و تغيي ...

دانلود نسخه PDF - پيوند مو