up
Search      menu
صنعت و مکانیک :: مقاله پيستونهاي پنوماتيک PDF
QR code - پيستونهاي پنوماتيک

پيستونهاي پنوماتيک

پمپ هيدروليک

1-گريس کاري محور پيستونهاي پنوماتيک که هم نقش نظافت و هم روانکاري را دارد. درنهايت گريسهاي اضافه توسط دستمال تميز پاک مي شود.
نکته حائز اهميت آنکه گريس نبايد از نوعي باشد که منجر به خرابي قطعات لاستيکي و پلاستيکي شود. به عبارتي از گريسهاي نفتي نبايد استفاده شود.
نوع خاصي که توصيه مي شود گريس Glitmo 805 از کارخانه Fuchs ساخت کشور آلمان مي باشد.
2-گريس کاري محورهاي بخشهاي متحرک ايستگاهها با گريس فوق وسپس پاک کردن اضافه گريس با دستمال تميز.
3-دردستگاههاي داراي ايستگاه چسب گرانول به دليل حرارت بالا از بلبرينگ استفاده نمي شود و محل اتصال قطعات ثابت و متحرک به شکل بوش مي باشد لذا گريس کاري بوشها به فاصله زماني توصيه شده توسط سازنده با گريس نسوز با درجه حرارت کارکرد بيش از 200 درجه سانتيگراد الزامي است.
4-دستگاه به هر دليلي خاموش شود، نبايد بدون فاصله زماني آنرا مجدداً روشن کرد و فاصله زماني بين خاموش و روشن کردن دستگاه حداقل يک دقيقه رعايت شود.
5-درهنگام بروز اشکال در عملکرد دستگاه، درابتدا باد و برق ورودي به دستگاه با دقت وتوسط ابزار مناسب تست شده و سوئيچ هاي ايمني دستگاه چک گردد.
درصورت عدم مشاهده اشکال ، حتماً با شرکت خدمات دهنده دستگاه جهت اقدامات بعدي تماس گرفته شود تا از ضرر و زيانهاي احتمالي که براثر دستکاري بيجا پيش مي آيد جلوگيري شود.
چه بسا مشکلي که به راحتي قابل حل است، با عمل نادرست منجر به خرابي هاي گسترده تر شده وحتي موجب ابطال گارانتي دستگاه شود.
6-براي نظافت بخشهاي مختلف دستگاه از قبيل بدنه دستگاه، توپي هاي فرز و تيغ اره و... به هيچ وجه از حلالهاي قوي مثل بنزين ، آستون و تينر استفاده نشود ( مگر اينکه توپي فرز ، تيغه اره از موتور مربوطه جدا شده باشد) در اين موارد پيشنهاد ما استفاده از اسپري WD40 مي باشد که با وجود آنکه قدرت کافي براي تميز کردن آلودگي ها وچسب و... دارد، به رنگ دستگاه آسيب نمي رساند.قابل ذکرآنکه اين اسپري نيز درصورت استفاده براي بلبرينگها وپلاستيکها ولاستيکها، باعث خرابي آنها مي شود. لذا براي استفاده در بلبرينگها ، محور پيستونهاي پنوماتيک و محورهاي حرکتي دستگاه توصيه نمي شود.
7-به منظور افزايش طول عمر قطعات پنوماتيک دستگاه و با توجه به اينکه کمپرسور هواي فشرده، ناخواسته رطوبت هوا را نيز فشرده و تبديل به ذرات آب مي کند، معمولاً همراه هواي فشرده ، آب هم وجود دارد لذا پيشنهاد مي شود که با استفاده از رطوبت گير با کيفيت تا حد امکان از ورود ذرات آب به دستگاه جلوگيري شود. مطمئناً هزينه اي که صرف اين کار مي شود، با جلوگيري از خرابي زودرس قطعات پنوماتيک، سريعاً بازگشت خواهد کرد.
8-يکي از مهمترين بخشهاي هردستگاه لبه چسبان، زنجير جلو برنده قطعه کار و قطعات متصل و مرتبط با آن مي باشد لذا لازم است نسبت به سرويس و نگهداري به موقع آن توجه شود، در اين خصوص پيشنهادات ما عبارتند از:
زنجير فوق وقطعات پلاستيکي که روي آن نصب مي باشد، چرخ دنده هايي که زنجير را مهار مي کنند و نيز ريل فلزي که مسير حرکت قطعات پلاستيکي مي باشد ، بايد هر دو هفته يک بار به طور کامل باد گرفته شده و به خوبي تميز شوند. براي انجام اين کار در صورت توجه کافي نيازي به هيچ گونه ماده تميز کننده يا حلال نمي باشد و استفاده از باد کافي است.
پس از آن ، زنجير را از محل اتصال حلقه ها به هم توسط روغن موتور معمولي به مقدار خيلي کم روغن کاري نموده و براي نفوذ بيشتر روغن روي زنجير را باد مي گيريم.
پشت هر کدام از لقمه هاي پلاستيکي متصل به زنجير، دو عدد شيار ديده مي شود که روي ريل فلزي بدنه دستگاه قرار گرفته و درحين کار ماشين ، سايش مداوم بين اين دو وجود دارد.
دراين مرحله سطح شيارها بعد از نظافت کامل به مقدار خيلي کم از گريس توصيه شده (Glitmo 805) توسط قلم مو آغشته گردد.
نکته قابل ذکر ديگر آنکه بدليل وجود گردوغبار زياد درهوا و سطح قطعه کار، در کارگاه هاي صنايع چوب، لازم است هر هفته بعد از بالا بردن فک دستگاه تا انتها، سطح لقمه هاي پلاستيکي (سطحي که با سطح زيرين قطعه کار در تماس است) و نيز غلطکهاي لاستيکي مقابل آنها که روي فک دستگاه نصب مي باشد و با سطح بالايي قطعه کار تماس دارد را توسط پارچه نم دار نظافت کنيم و اين کار را براي تمام لقمه هاي لاستيکي به نوبت انجام مي دهيم.
اين عمل باعث جلوگيري از لغزيدن وکج شدن قطعه کار مي شود.
9-لازم است درهنگام نظافت دستگاه و حتي اگر جايي از دستگاه آغشته به چسب شده و نياز به نظافت آن باشد، از وسايل فلزي استفاده نشود چرا که علاوه بر آنکه باعث رفتن رنگ دستگاه و ظاهر نامناسب آن مي شود، بدليل اينکه بعضي از بخشهاي دستگاه پوششهاي خاصي دارد، باعث زخمي شدن آن پوشش ودر نتيجه لطمه به عملکرد دستگاه خواهد شد.
براي نظافت، استفاده از نوار PVC يا قطعات چوبي توصيه مي شود.
10- از آنجا که توليد کنندگان چسب براي لبه چسبانها ، رنج خاصي را براي درجه حرارت بهينه چسب در نظر مي گيرند، توصيه مي شود که در حد امکان از چسبهاي يک کارخانه استفاده شود. به دليل اينکه وقتي از چسبهاي با دو رنج مختلف دمايي استفاده مي شود، مجبوريم دستگاه را براي رنج دمايي بالاتر تنظيم کنيم و اين درجه حرارت باعث سوختن چسب داراي درجه حرارت کمتر شده و منجربه زودتر کثيف شدن ايستگاه چسب مي شود.

پنيوماتيک يکي از انواع انرژي هايي است که در حال حاضر از آن استفاده وافر در انواع صنايع مي شود و مي توان گفت امروزه کمترکارخانجات يا مراکز صنعتي را مي ...

● خط کروگيت کارتن اين خط توليد که عمل کروگيت کردن کاغذ و به هم چسباندن کاغذها را انجام مي دهد، رول کاغذ را به کارتن خام و ورق کارتن تبديل مي کند. کارت ...

امروزه در دنياي قطعات پرسي، استفاده از ابزار با کيفيت براي توليد قطعات، مرغوبيت خطوط تغذيه توليد محصول را در کارخانه­ هاي بزرگ تضمين مي­کند و اعتبار ز ...

نوعي کليد که توانايي قطع جريان برق تحت شرايط اتصالي را دارد. اين کليد در رديف ولتاژي فشار متوسط و فشار قوي، دژنگتور هم ناميده مي شود. ۱) در بريکرها کن ...

● تراکتورها و بولدوزرها تراکتور از مهمترين ماشين الات راهسازي وساختمان سازي است که داراي کاربردهاي متعددي است هدف اوليه تراکتوربه جلوراندن ويا کشيدن ا ...

دانلود نسخه PDF - پيستونهاي پنوماتيک