up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله پير چشمي PDF
QR code - پير چشمي

پير چشمي

پير چشمي محدوديت در سالمندان

پير چشمي به معناي کاهش تدريجي توانايي عملکرد چشم جهت تمرکز بر روي اشياء نزديک مي باشد. اين اختلال بعنوان بخشي از رويدادهاي طبيعي پديده افزايش سن مطرح بوده و معمولاً از سن ۴۰ سالگي شروع مي شود.
پير چشمي زماني مشخص مي شود که فرد مي خواهد در فاصله نزديک به مطالعه بپردازد. انجام معاينات اصولي و پايه اي چشم مي تواند به تأييد وجود پير چشمي کمک کند .
پير چشمي به معناي کاهش تدريجي توانايي عملکرد چشم جهت تمرکز بر روي اشياء نزديک مي باشد.اين اختلال بعنوان بخشي از رويدادهاي طبيعي پديده افزايش سن مطرح بوده و معمولاً از سن ۴۰ سالگي شروع مي شود.
پير چشمي زماني مشخص مي شود که فرد مي خواهد در فاصله نزديک به مطالعه بپردازد. انجام معاينات اصولي و پايه اي چشم مي تواند به تأييد وجود پير چشمي کمک کند . اين اختلال به راحتي بوسيله عدسي هاي مطالعه معمولي يا استفاده از عينک يا لنزهاي تماسي قابل درمان مي باشد. بعلاوه مي توان از جراحي نيز جهت درمان استفاده نمود.
● علل پير چشمي :
به منظور ايجاد تصويري واضح از يک شيء بر شبکيه بايد به ساختارهاي متمرکز کننده نور نظير قرنيه و عدسي و به طور صحيح کار خود را انجام دهند.
بر خلاف قرنيه، عدسي از قابليت انعطافي بيشتري برخوردار است و با افزايش ضخامت خود جهت ديدن اشياء نزديک سبب تمرکز بيشتر پرتوهاي نوري مي شود به گونه اي که تصوير شيء به وضوح برروي شبکيه ايجاد مي شود.اين تغيير ضخامت از طريق انقباض عضلات داخل چشمي مخصوص ايجاد مي شود.
با افزايش سن يکسري تغييرات دو چشم ايجاد مي شود و به عقيده بسياري سخت تر شدن عدسي منجر به بروز پير چشمي مي شود.
زماني که عدسي قدرت انعطاف پذيري خود را از دست مي دهد نمي تواند تغيير ضخامت داده در نتيجه قادر به متمرکز ساختن مطلوب پرتوهاي نوري حاصل از اشياء نزديک نخواهد بود و در نتيجه تصاوير حاصله تار خواهند شد.
● در چه زماني بايد به پزشک مراجعه کنيد ؟
اگر شدت اختلال به حدي باشد که فرد نتواند در فاصله نزديک مطالعه کند يا کارهاي ريز را آنگونه که مي خواهد انجام دهد يا اينکه کيفيت تصاوير به حدي باشد که انگيزه فرد را جهت انجام کارها کاهش دهد بايد به پزشک مراجعه کند.
● تشخيص پيرچشمي :
اين اختلال نيز از طريق انجام معاينات باليني پايه اي چشم قابل تشخيص است و تشخيص معمولاً توسط متخصص صورت مي گيرد. علاوه بر تشخيص پزشک مي تواند اقدامات درماني مورد نياز را نيز توصيه نمايد. روشهاي تشخيصي متفاوت بوده و با استفاده از ابزارهاي خاصي صورت مي گيرد به گونه اي که بکارگيري همه آنها مهم است زيرا مي تواند در درمان تأثير گذار باشد.
بطور کلي اگر فردي از عينک يا لنزهاي تماسي استفاده نمي کند. هيچ مشکلي چشمي ندارد و داراي شانس کمي جهت ابتلا به بيماريهاي چشمي است، بايد بين سن ۲۰ تا ۲۹ سال حداقل يکبار ، بين ۳۰ تا ۳۹ سال حداقل دو بار، بين سن ۴۰ تا ۶۴ سال هر ۲ تا ۴ سال و بالا ۶۵ سال هر ۱ تا ۲ سال جهت معاينات چشمي به متخصص مراجعه نمايد.
اگر فردي از عينک يا لنز استفاده مي کند نيز بايد معاينات در فواصل کمتري صورت گيرد. اما در صورت وجود هرگونه علامت يا مشکل چشمي حتي در صورت انجام معاينه در همين اواخر باز بايد جهت معاينه مجدد به پزشک مراجعه شود و بعنوان مثال وجود تاري ديد ممکن است بيانگر علامتي باشد که نياز فرد به تغيير عينک يا لنز را مطرح سازد .
روشهاي درماني شامل استفاده از عينک، لنزهاي تماسي، لنزهاي مطالعه و روشهاي جراحي مي باشد. اگر فرد تا قبل از بروز پير چشمي هيچ مشکل نداشته است مي توان فقط با استفاده از لنزهاي مطالعه ، جهت مطالعه درمان را انجام داد.
ولي اين روش درماني بايد حتماً زير نظر پزشک باشد.
اما اگر فرد به علت آستيگماتيسم، دوربيني يا نزديک بيني از عينک يا لنز تماسي استفاده مي کند، لنزهاي مطالعه به تنهايي کافي نيستند و بايد از عينکهاي مخصوص استفاده کرد که شامل عينک هاي دو کانوني يا سه کانوني، لنزهاي تماسي دو کانوني ، لنزهاي تماسي يک ديدي معمولي و اصلاح شده استفاده شود.
روشهاي جراحي نيز وجود دارند که متعدد بوده و ليزيک (LASIK) يکي از آنهاست.
● مراقبتهاي فردي :
اگر چه پيرچشمي قابل پيشگيري نيست اما با انجام اقدامات خاص مي توان از چشم ها و بينايي محافظت نمود که شامل موارد ذيل است:
▪ انجام معاينات منظم و مناسب چشمي توسط پزشک
▪ کنترل بيماريهاي زمينه اي نظير مرض قند، فشار خون که بر روي بينايي آثار سوء دارند.
▪ مراجعه سريع و به موقع به پزشک در صورت بروز علائمي نظير کاهش يکباره بينايي در يک چشم
▪ تنبلي يکباره يا تاري ديد چشم ها، جرقه هاي نوري ، لکه هاي سياه در ميدان ديد و هرگونه علامت ديگر
▪ استفاده از عينک هاي با شماره درست که مستلزم انجام معاينات منظم توسط پزشک است.
استفاده از نور کافي و مناسب مي باشد. بعلاوه مي توان از جراحي نيز جهت درمان استفاده نمود.

ساخت هاي گنبدي در نتيجه نيروهاي قائم كه از پايين به بالا اثر مي كنند، تشكيل مي شوند. از مهم ترين آنها گنبدهاي نمكي مي باشند. اين گنبدها بر اثر ناپايدا ...

▪ نام رايج گياه :pyrethrum ▪ اسم لاتين:pyrethrum cinerariaefolium ▪ خانواده گياه : asteraceae پيرتر گياهي است با خاصيت حشره کشي، به طور طبيعي که موارد ...

● شرح حال: پسر بچه ۱۳ ساله با تاري ديد ۲ طرفه، چشمان قرمز، احساس جسم خارجي و ترس از نور و درد خفيف از چند هفته قبل مراجعه، چشم بدون خارش و ترشح بود. س ...

لپتوسپيروز به عنوان يك بيماري مشترك بين حيوان و انسان مطرح بوده كه به وسيله يك نوع اسپيروكت به نام لپتوسپيرا ايجاد مي شود . در بسياري از مناطق جهان ، ...

عسل عسل يک محصول غذايي مفيد و يک اکسير پر ارزش است که از قرنها پيش به عنوان عاليترين و مقوي ترين غذاها شناخته شده و همچنين به واسطه ويژگي هاي شفابخش خ ...

در ميان زيورآلات آويزي، گوشواره ها کم خطرترين هستند اما در شرايطي خاص حتي گوشواره ها هم خطرناک محسوب مي شوند.... نرمه گوش (قسمت گوشتي پايين گوش) از جم ...

سالخوردگي با بروز تغييرات جسماني متعددي همراه است که توانايي ها و قابليت هاي جسماني فرد را محدود مي کند. توجه به زندگي سالمند مي تواند به سالمندان در ...

لپتوسپيروز به عنوان يك بيماري مشترك بين حيوان و انسان مطرح بوده كه به وسيله يك نوع اسپيروكت به نام لپتوسپيرا ايجاد مي شود . در بسياري از مناطق جهان ، ...

دانلود نسخه PDF - پير چشمي