up
Search      menu
فنآوری اطلاعات :: مقاله پيج رنک PDF
QR code - پيج رنک

پيج رنک

يک اشتباه رايج: لينک دادن به ديگران از پيج رنک ما کم مي‌کند!

وقتي يک مطلبي مي‌نويسيم و در سايت يا وبلاگمان قرار مي‌دهيم، همواره به اين اميد داريم که بتوانيم بخشي از کساني که از طريق گوگل به دنبال پاسخي براي نيازهايشان هستند را هم جذب کنيم.
اما اين کار راحتي نيست چون ما نياز داريم که پيجرنک خوبي داشته باشيم که مطالبمان در جاي مناسبي در صفحات گوگل به دست بيايد. طبيعتا وقتي يک نفر دنبال يک عبارت مي‌گردد، خيلي سخت مي‌شود که برود مثلا دهمين صفحه از نتايج جستجوي گوگل را هم باز کند.
پيج رنک در حقيقت امتيازي است که گوگل به صفحه شما مي‌دهد، و هر چه اين امتياز بالاتر باشد، صفحه شما در نتايج گوگل در جايگاه بالاتري قرار مي‌گيرد. اگر پيج رنک خوبي نداشته باشيم بخش بزرگي از بازديدکنندگان سايت‌مان را از دست مي‌دهيم.
داشتن پيج رنک بالاتر و تلاش براي به دست آوردن آن نه تنها چيز خوبي است، بلکه وظيفه هر وبمستر و وبلاگ نويس خوب است. اما در اين ميان به يک اشتباه بزرگ در اين زمينه مي‌پردازيم.
در پايان با کمک DBT به اين سوال پاسخ خواهيد داد که اگر به وبلاگ‌ها يا سايت‌هاي ديگران لينک بدهم از پيج رنکمان کم خواهد شد؟
بقيه در ادامه ي مطلب ...
الگوي گوگل براي اعطاي پيجرنک چيزي سرّي است ولي بعضي موارد در آن کاملا قابل تشخيص است. مثلا همه ما مي‌دانيم که وقتي تعداد زيادي از صفحات ارزشمند، به يک صفحه لينک مي‌دهند، گوگل براي آن صفحه ارزشي قائل مي‌شود که آن را با پيجرنک نشان مي‌دهد.
توي اين الگو به شما گفته مي‌شود که سايت شما مثل يک سطل آب است. هر چقدر به شما لينک بدهند اين سطح پر از آب مي‌شود. طبيعي است لينکي که شما به يک وب سايت ديگر مي‌دهيد از پيج رنک شما کم مي‌کند و به پيجرنک مقصد اضافه مي‌کند. براي همين است که اگر شما 100 لينک در يک پست‌تان باشد، پيجرنک آن پست‌تان را از بين مي‌بريد (با 100 تا سوراخ خيلي زود آب توي سطل خالي مي‌شود)
اين منطقي است اما نحوه کار کردن الگوريتم پيجرنک را نشان نمي‌دهد!!!
در واقع PageRank يک مقدار غير صحيح است (يعني يک يا دو يا 7 و اين‌ها نيست ولي براي قابل فهم بودن با عدد صحيح قبل از خودش نشانش مي‌دهيم) که تحت تاثير کيفيت لينک‌هاي ورودي است و نه لينک‌هاي خروجي.
خلاصه عرض کنم: «عموما» مهم نيست به چه کساني لينک مي‌دهيد. مهم است چه کساني به شما لينک مي‌دهند.
اين را مي‌توانيد از الگوريتم گوگل بفهميد اما چون مسئله‌ ساده‌اي نيست از توضيح آن مي‌گذريم چون دانستنش فقط کنجکاوي در يک الگوريتم رياضي و تغييرات آن است. اما مي‌توان به سادگي توضيح داد چرا در الگوريتم گوگل اين مورد ناديده گرفته شده است.
در ثاني بعد از مدتي پيجرنک به يک موج‌ شکن در زمينه ارتباطات داخل نت تبديل مي‌شود. اينترنت در حقيقت بر اساس لينک است که کاربران را به همديگر متصل مي‌کند.
بعد از مدتي افراد در يک دوراهي قرار مي‌گيرند. بي‌توجهي به پيجرنک گوگل يا بي‌توجهي به نوشته‌هاي ديگران. مسلما اين خواسته گوگل نيست که عده‌اي را از خود مايوس کند.
گوگل بر اساس همين ارتباطات سالم است که مي‌تواند بهترين نتايج را براي ارائه به شما آماده کند.
گوگل شما را به لينک‌دادن به ديگران تشويق مي‌کند.
گوگل در فرمولش شما را به لينک دادن به ديگران هم تشويق مي‌کند. در حقيقت گوگل اين مطلب را به عنوان افزوده اعتبار مطلب شما محسوب مي‌کند. يعني وقتي گوگل مي‌بيند که مطلب شما به چند صفحه ارزشمند ديگر در همان دسته، لينک داده است، مي‌فهمد که شما اهل لينک دادن الکي نيستيد.
درست است که ما مي‌گوييم اگر به لينکهاي بيروني لينک بدهيد از پيجرنک شما کم نمي‌شود اما همين لينک‌هاي خروجي هم براي گوگل اهميت دارد چون مي‌تواند با استفاده از آن متوجه بشود که لينک‌هاي شما از روي معرفت بالاي شما ناشي شده است يا از روي ارتباط مطلب لينک شده با مطلب شما.
يادتان باشد هر چقدر مطالب بهتري را در مطلب‌تان لينک کنيد گوگل به عنوان اعتبار مطلب شما آن را قلمداد مي‌کند و حتي ممکن است نوشته شما را چندين گام در نتايج جستجوي خودش بالاتر هم قرار بدهد
بديهي است بين مطلبي که به چند مطلب مرتبط خوب وصل است به نسبت مطلبي که به هيچ‌جايي وصل نيست اولويت با اولي است.
چرا گفتيم «عموما» مهم نيست به چه کساني لينک مي‌دهيد؟
لينک دادن به وبلاگهاي ديگران عموما باعث کاهش پيجرنک شما نمي‌شود. اما گوگل براي اينکه شما شروع نکنيد به بي‌رويه لينک دادن به وبلاگ‌هاي ديگران، يک ساختاري را طراحي کرده است که اگر شما بي‌رويه لينک دهيد شما را به عنوان اسپم شناخته و مورد برخورد قرار مي‌دهد.
مثلا شما فرض کنيد در يک صفحه به يک وبلاگ 1000 لينک بدهيد. گوگل مي‌فهمد يک جاي اين کار طبيعي نيست و شما اين کار را براي بالا بردن پيج رنک صفحه دوم کرده‌ايد. براي همين شما را متقلب مي‌شناسد و ممکن است حتي از فهرست کردن وبلاگ شما خودداري کند.
يا مثلا لينک دادن به وبلاگهاي غيراخلاقي يا ناقض کپي‌رايت نيز به همين صورت مي‌تواند به ضرر شما تمام شود.
اگر به صفحات مرتبط لينک بدهيد و هدف‌تان دور زدن گوگل نباشد، مي‌توانيد با خيال راحت لينک بدهيد و از کم شدن پيجرنک نترسيد.
و در آخر:
لينک بدهيد اما درست. با لينک دادن به مطالب خوب ديگران، يا به منبع مطالب‌تان مي‌توانيد خوانندگانتان را از رضايت بيشتري برخوردار کنيد. اين گونه است که مطلبتان غني‌تر مي‌شود و خواننده بيشتر از آن لذت مي‌برد.
بحث امروز کمي تخصصي بود و زياد ساده نمي‌شد توضيحش داد. هر چند من هم سعي کردم خيلي وارد جزئياتش نشوم. فقط اميدوارم ديگر از لينک دادن نترسيد. صفحات زيادي هستند که لينک‌هاي خروجي زيادي دارند ولي از پيجرنک بالايي هم برخوردارند.

تاريخچه پيجر پيجر يك دستگاه گيرنده راديويي كوچك مي باشد كه امكان دريافت پيام، توام با دسترسي مداوم يك طرفه را براي كابر فراهم مي نمايد. اين سيستم شبكه ...

يکي از شاخصه هاي مهم و متمايز کننده گوشي هاي تلفن همراه شاخصه سيستم عامل است. سيستم عاملي که به صورت مستقيم مي تواند بر کارايي، قيمت، قابليت ساپورت نر ...

اوايل شهريورماه، خبر موتور جستجوي «ياحق» يکي از اخبار مهم فناوري اطلاعات در ايران بود. اولين بار رضا تقي پور، وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات، با بيان ...

مرکز تحقيقاتي ABI Research بر اساس يک بررسي جديد اعلام کرد که در پايان فصل چهارم سال ۲۰۱۰ ميلادي شمار مشترکان جهاني تلفن همراه از مرز ۵ ميليارد نفر هم ...

● مقدمه يکي از پديده هاي جديد و تاثير گذار در حيطه اينترنت، وبلاگ مي باشد. در سالهاي اخير اين پديده انقلابي در اينترنت و فرهنگ استفاده از آن به وجود آ ...

دانلود نسخه PDF - پيج رنک