up
Search      menu
اجتماعی,سیاسی :: مقاله پوشش هاي ملي PDF
QR code - پوشش هاي ملي

پوشش هاي ملي

وقتي پوشش هاي ملي و سنتي فراموش مي شوند

با گذشت زمان و ايجاد تحولاتي که نتيجه و پيامد تغيير در سبک زندگي افراد بوده است نه تنها شيوه تفکر انسان ها و بلکه بسياري از سنت ها نيز دستخوش تغييرات قابل توجهي شده اند.
پوشش افراد که در ارتباط مستقيم با فرهنگ يک جامعه يا يک ملت است و دربردارنده ويژگي ها و آداب و رسوم مردم در جوامع مختلف است، بيش از ديگر پديده هاي اجتماعي دستخوش تغيير و تحول شده است به گونه اي که سبک زندگي امروزي و مدرن انسان ها موجب شده تا در بسياري از جوامع پوشيدن لباس هاي سنتي در ميان مردم همچون گذشته چندان مرسوم نباشد و همين موضوع سبب شده است تا مرزهايي که وجه تمايز اقوام و ملل مختلف به شمار مي آمد از ميان برداشته شود.
در اغلب کشورها پوشيدن لباس هاي سنتي تنها در مراسم سنتي و جشن هايي که برگزار مي شود متداول و مرسوم است. پوشش يکي از مهم ترين ويژگي هاي منحصر به فرد انسان هاست که مي تواند بيانگر بسياري از خصوصيات و ويژگي هاي جوامع انساني باشد. در فرهنگ اغلب کشورها لباس زنان و مردان با هم متفاوت است که اين تفاوت صرف نظر از نوع لباس مي تواند بر جنس پارچه اي که از آن براي تهيه لباس هاي زنانه و مردانه استفاده مي شود و همچنين رنگ لباس نيز تاثيرگذار باشد. در کشورهاي اروپايي کت و دامن و کفش پاشنه دار يک پوشش رسمي زنانه و کت و شلوار پوشش رسمي مردانه است.
اگرچه در گذشته پوشيدن کت و شلوار براي خانم ها در مناسبت هاي رسمي چندان مرسوم نبود، اما امروزه ديدگاه اين جوامع در اين زمينه تا حدود زيادي تغيير يافته و بر اين اساس در بسياري از فعاليت هاي رسمي خانم ها نيز ترجيح مي دهند همچون آقايان کت و شلوار بپوشند. با اين تفاوت که کت هاي زنانه اغلب پوشيده هستند و خانم ها با پوشيدن اين کت ها نياز به پوشيدن پيراهن در زير کت نخواهند داشت و البته اغلب از ۲ رنگ متفاوت براي کت و شلوارهاي زنانه استفاده مي شود.
در گذشته در بسياري از کشورها نيز پوشش افراد وسيله اي براي شناسايي جايگاه يا موقعيت اجتماعي آنها به شمار مي آمد. براي مثال در رم تنها اعضاي مجلس سنا مجاز به پوشيدن لباس هايي به رنگ ارغواني بودند يا اين که در کشور چين تنها امپراطورها و فرماندهان مي توانستند از پارچه هاي زردرنگ براي تهيه لباس خود استفاده کنند.
● کت و شلوار، لباسي با عنوان بين المللي
با گذشت زمان پوشش افراد با توجه به پيشرفت هاي جوامع و همچنين شرايط آب و هوايي مناطق مختلف دنيا تغيير کرده است و پوشيدن لباس هاي سنتي اقوام و کشورهاي مختلف ديگر چندان مرسوم نيست. با اين وجود در برخي از کشورها همچنان از لباس هاي سنتي و محلي به عنوان پوشش خاص ساکنان آن منطقه يا کشور استفاده مي کنند. تا جايي که حتي در برخي از کشورهاي پيشرفته نيز مردم به رسم گذشته در آيين ها يا مراسم مذهبي و اجتماعي لباس سنتي مي پوشند که بيش از هر چيز يادآور آداب و رسوم و زندگي گذشته مردم آن کشور است.
با آغاز قرن بيست و يکم ميلادي پوشش رسمي اروپايي و غربي در بسياري از کشورها به عنوان يک پوشش بين المللي پذيرفته شد. البته بايد پذيرفت که اين تغييرات از صدها سال پيش به طور تدريجي و درست از زماني که اروپايي ها در تلاش بودند تا بسياري از کشورها را تحت سلطه و استعمار خود درآورند آغاز شده بود. با گسترش نفوذ رسانه هاي اروپايي در بازارهاي جهاني به تدريج فرهنگ کشورهاي غربي توانست زندگي بسياري از افرادي را که در کشورهاي ديگر زندگي مي کردند تحت تاثير خود قرار دهد. علي رغم اين که در دنياي امروز در بسياري از کشورها پوشيدن لباس هايي به سبک لباس هاي رسمي اروپايي مانند کت و شلوار يا کت و دامن جايگزين لباس هاي سنتي شده است، اما همچنان در اين کشورها پوشيدن لباس هاي ملي و سنتي اين کشورها در برخي از مراسم و جشن هاي خاص يا براي افرادي که در مشاغل خاص فعاليت مي کنند، مرسوم است.
براي مثال زنان و مردان کره اي امروزه اغلب به سبک اروپايي لباس مي پوشند و اين در حالي است که در اين کشور لباس سنتي کره اي که هانبوک (Hanbok) نام دارد همچنان يکي از مهم ترين نمادهاي فرهنگي است.
هانبوک معمولا از الياف سفيد تهيه مي شود و از نظر ظاهري بسيار زيبا و تداعي کننده يک لباس ملي بسيار رسمي است که ريشه در تاريخ و فرهنگ زندگي گذشته مردم کره دارد. جالب است بدانيد که اگرچه ممکن است پوشيدن اين لباس سنتي بسيار زيبا در مناسبت هاي رسمي اين کشور که با حضور مقامات کشور برگزار مي شود يا حتي در محل کار افراد يا در کوچه و خيابان مرسوم نباشد، اما از آنجايي که کره اي ها از جمله مردماني هستند که به پايبندي به سنت ها بسيار اهميت مي دهند در دنياي امروز نيز مردم اين کشور در تعطيلات رسمي کره يا براي حضور در جشن هاي خانوادگي مانند مراسم جشن ازدواج ملزم به پوشيدن هانبوک هستند و جالب تر اين که بررسي هاي انجام شده در اين کشور حاکي از آن است که اين روزها در کشور کره پوشيدن هانبوک در روزهاي معمولي نيز در ميان برخي از افراد و بويژه در گروه هاي سني ميانسالان و سالمندان بشدت مورد توجه قرار گرفته است.
● کيمونو، لباسي سنتي اما گرانقيمت
کيمونو که لباس سنتي زنان ژاپني است يکي از گرانقيمت ترين لباس هاي سنتي زنانه است که اگرچه تا پيش از نفوذ و گسترش فرهنگ غرب از اهميت بسيار زيادي در ميان ژاپني ها برخوردار بود اما در دنياي مدرن امروز اغلب جوانان ژاپني لباس پوشيدن به سبک اروپايي را به پوشيدن کيمونو که فعاليت با آن بسيار سخت تر و دست و پاگير است، ترجيح مي دهند. البته از آنجايي که ژاپني ها علاقه زيادي به حفظ سنت ها و ميراث فرهنگي خود دارند دولت ژاپن تصميم گرفته است تا با هدف تشويق افراد به پوشيدن لباس سنتي اين کشور براي افرادي که با پوشيدن لباس هاي سنتي در سطح جامعه حاضر مي شوند امکانات خاصي مانند استفاده رايگان از وسايل حمل و نقل عمومي را در نظر بگيرد.
کيمونوهاي ابريشمي دستباف ازجمله گرانقيمت ترين کيمونوهاي ژاپني هستند و جالب است بدانيد که اجاره يک روز کيمونو در کشور ژاپن حدود ۲۸ دلار است. در مراسم ازدواجي که به سبک ژاپني برگزار مي شود عروس کيمونوي سفيد و داماد کيمونوي سياهرنگ مي پوشد.
يکي از جالب ترين رسومات ژاپني ها اين است که در روز نهم ژانويه همه افراد ۲۰ ساله با پوشيدن کيمونو، جشن تولد ۲۰ سالگي خود را جشن مي گيرند.
● قوانين بين المللي براي پوشش هاي رسمي
لباس هاي رسمي همان طور که از نامشان پيداست لباس هاي مناسب براي حضور در مراسم و موقعيت هاي رسمي نظير جشن ازدواج هستند. نکته: زنان و مردان کره اي امروزه اغلب به سبک اروپايي لباس مي پوشند و اين در حالي است که در اين کشور لباس سنتي کره اي که هانبوک (Hanbok) نام دارد همچنان يکي از مهم ترين نمادهاي فرهنگي استبايد توجه داشته باشيد که لباس تمام رسمي مردانه در همه کشورهاي دنيا منطبق بر قوانين خاصي است و هيچ فردي اجازه ندارد براي حضور در مراسم و مناسبت هاي رسمي علاقه شخصي خود را در پوشيدن لباس رسمي مورد توجه قرار دهد. لباس رسمي بين المللي مردانه کت و شلوار مشکي و پيراهن سفيد است و اين قانوني است که بايد در تمام مراسم بين المللي رسمي رعايت شود. اگر فردي علاقه مند به پوشيدن جليقه بر روي پيراهن باشد طبق قوانين پوشش هاي رسمي بين المللي که در همه کشورهاي دنيا مشترک و يکسان است بايد اين جليقه نيز به رنگ سفيد باشد.جليقه رنگي يا مشکي لباسي است که معمولا خدمتکاران مي پوشند. در برخي از کشورهاي اروپايي و بويژه در کشور اسپانيا پوشيدن شنل بر روي کت و شلوار از جمله آداب پوشش هاي رسمي به شمار مي آيد که البته پوشيدن شنل در کشورهاي اروپايي و آسيايي چندان مرسوم نيست. کت و دامن نيز پوشش رسمي بين المللي زنانه است که البته از نظر انتخاب رنگ مناسب براي آن هيچ گونه محدوديتي در نظر گرفته نشده است.
● بايدها و نبايدها در انتخاب لباس کار
لباسي که براي محل کار انتخاب مي شود نه بايد خيلي رسمي باشد و نه غيررسمي. در اغلب کشورها افراد براي حضور در محل کارشان ملزم به پوشيدن لباس هاي نيمه رسمي هستند که اين پوشش براي آقايان يک دست کت و شلوار ساده و براي خانم ها نيز کت و دامن يا کت و شلوار است. از آنجايي که پوشيدن لباس مناسب با محيط کار و فعاليت از اهميت قابل توجهي برخوردار است در همه کشورها با توجه به محل کار و فعاليت افراد قوانين مشخصي براي پوشش افراد شاغل در آن سازمان ها و ادارات و شرکت ها در نظر گرفته مي شود که رعايت اين قوانين براي همه افراد لازم و ضروري است. البته بايد توجه داشت که نوع پوشش افراد در محيط کار بيش از هر چيز نشان دهنده ميزان رسمي بودن افراد در محيط کار و جدي بودن کاري که آنها مسووليت انجام آن را برعهده دارند، خواهد بود.
در کشورهاي شمالي اروپا اغلب افراد در محيط کار خود لباس غيررسمي مي پوشند و اين در حالي است که گاهي اين افراد براي حضور در سمينارها و مناسبت هاي نسبتا رسمي هم پوشيدن لباس غيررسمي را ترجيح مي دهند. در کشورهاي فرانسه، ايتاليا و اسپانيا توجه به تحولات دنياي مد از اهميت بسيار زيادي برخوردار است و اغلب کارمندان با لباس رسمي در محل کار خود حاضر مي شوند، البته اين قوانين در کشورهاي مختلف متفاوت است. مثلا در کشور هلند، کارمندان بانک ها هيچ گاه کت و شلوار يا کت و دامن قهوه اي نمي پوشند يا اين که در کشور انگليس پوشيدن لباس هايي به رنگ قرمز يا رنگ هاي خيلي روشن براي کارمندان زن ممنوع است.
آنچه مسلم است اين که پوشش افراد در هر کشور با توجه به فرهنگ حاکم بر آن جوامع متفاوت است به گونه اي که شايد پوشش مديران زن در کشور فرانسه از نظر مديران زن آمريکايي يا انگليسي مناسب نباشد يا در مقابل، زنان فرانسوي بر اين باور باشند که زنان آمريکايي اغلب مانند مردها لباس مي پوشند. در کشورهاي آمريکايي در برخي روزها به افراد اجازه داده مي شود تا با توجه به حجم کار خود با لباس متفاوتي در محل کارشان حاضر شوند. کانادايي ها در مقايسه با ديگر کشورها اغلب راحت و غيررسمي لباس مي پوشند، اگرچه حضور آنها در محل کارشان منوط به رعايت مقررات جدي است که براي پوشش آنها در نظر گرفته مي شود، اما در اين کشور نيز در برخي از روزهاي کاري که اغلب روزهاي پاياني هفته است، کارمندان مي توانند لباس غيررسمي مانند جين بپوشند. در اين کشور معمولا در دعوت هاي رسمي، نوع لباسي که افراد بايد بپوشند، قيد خواهد شد.
● اروپايي ها، بدلباس ترين کارمندان دنيا
نتايج به دست آمده از تحقيقات انجام شده در کشورهاي مختلف حاکي از آن است که در کشورهاي اروپايي در مقايسه با ديگر کشورها توجه افراد به لباسي که در محيط کارشان مي پوشند کمتر است به گونه اي که تنها درصد کمي از کارمندان در محل کارشان با کت و شلوار يا لباس هاي مناسب و به اصطلاح رسمي حاضر مي شوند و به اين ترتيب مي توان گفت که در اين کشورها پوشيدن لباس رسمي در ميان کارمندان چندان مرسوم نبوده و اغلب افراد شاغل پوشيدن لباس هاي غيررسمي و راحت را ترجيح مي دهند.
اما در مقابل کشور هند بهترين وضعيت را در مقايسه با کشورهاي اروپايي داشته است. شايد برايتان جالب باشد بدانيد که در اين کشور اغلب کارمندان پوشيدن کت و شلوار را براي حضور در محل کارشان ترجيح مي دهند و لباس هاي رسمي را براي حضور در محل کار خود انتخاب مي کنند. پس از کشور هند، کشورهاي کره، چين، ترکيه، عربستان و آمريکا از جمله کشورهايي هستند که به ترتيب اهميت بسيار زيادي را براي پوشيدن لباس هاي رسمي در محيط کار خود قائل هستند و اين در حالي است که در مقابل کشورهاي لهستان، اسپانيا، اندونزي، سوئد و روسيه کمترين سختگيري را در مورد نوع پوشش و لباس کارمندان و مديران دارند تا جايي که در اين کشورها حتي برخي مديران نيز پوشيدن لباس غيررسمي را به پوشيدن لباس هاي رسمي ترجيح مي دهند.

در هنگام بروز يك واكنش حساسيتي (آلرژيك)، ماده شيميايي بنام هيستامين در بدن آزاد ميشود. مقادير افزايش يافته هيستامين منجر به پاسخ التهابي ميشود. اين وا ...

بر اساس رابطه دوبروي به ذرات مادي هم مشخصه هاي موجي و هم مشخصه هاي ذره اي نسبت داده مي شود و اين انتساب نوعي دوگانگي بوجود مي آورد که اصل مکملي براي ا ...

بر اساس رابطه دوبروي به ذرات مادي هم مشخصه‌هاي موجي و هم مشخصه‌هاي ذره‌اي نسبت داده مي‌شود و اين انتساب نوعي دوگانگي بوجود مي‌آورد که اصل مکملي براي ا ...

کليه عملياتي را که در فاصله جوانه زدن بذر تا برداشت محصول انجام مي گيرد عمليات داشت مي گويند. اين مرحله عبارت است از: آبياري, تنک کردن, واکاري, خاک دا ...

مقدمه کشاورزي يکي از مهم ترين بخش هاي اقتصادي کشور و تامين کننده 80 درصد نياز هاي غذا يي و يک چهارم توليد نا خالص داخلي , يک سوم اشتغال و ... است . صن ...

مقدمه برنامه ريزي نيروي انساني در برگيرنده پيش بيني هاي منظمي در مورد ميزان منابع انساني مورد نياز در آينده و نحوه تأمين آن است؛ تا سازمان با توجه به ...

به نقل از ميراث فرهنگي ... اين آيين طبق ضوابط و قوانيني كه براي آن تعريف مي‌شود حفاظت شده و در نتيجه گذر زمان از يادها و خاطرها زدوده نشود. مراسم چهار ...

قصه عشق هميشه زيباست. مثل عشق ليلي و مجنون. شيرين و فرهاد. وامق و عذرا. همه اين قصه ها را مهسا در کتاب ها خوانده بود و افسانه هاي شيرين عشق را در خاطر ...

دانلود نسخه PDF - پوشش هاي ملي