up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله پوسيدگي دندان PDF
QR code - پوسيدگي دندان

پوسيدگي دندان

محافظت از دندانهاي شيري

پوسيدگي دندان از جمله مشکلاتي است که اگر چه با مراقبت هاي ويژه قابل پيشگيري اند اما يکي از مهم ترين بيماري ها در کودکان و نوجوانان به شمار مي رود.
به عبارت ديگر پوسيدگي دندان پنج برابر بيشتر از بيماري هاي تنفسي مانند آسم و هفت برابر بيشتر از آلرژي ها مانند تب يونجه براي کودکان خطرآفرين است. مطابق با آمارها بيش از ۴۰ درصد کودکان در سنين ۵ تا ۶ سالگي پوسيدگي دندان دارند. بيماري هاي دهاني و ابتلا به عفونت هاي مختلف نيز از جمله عوارض بي توجهي به سلامت و بهداشت دهان و دندان کودکان است.
۱) مراقبت هاي دهان و دندان
هزينه استفاده از راهکارهاي پيشگيري کننده به منظور مراقبت از دندان هاي کودک حدود ۴۰ درصد کمتر از هزينه درمان هاي پوسيدگي دندان است.
به توصيه متخصصان، مراقبت هاي بهداشت دهان و دندان بهتر است از يک سالگي کودک آغاز شده و او تحت نظر متخصص قرار گيرد.
مسواک زدن و استفاده از نخ دندان بايد براي کودکان عادت شده و در برنامه روزانه آنها قرار گيرد. آمارها نشان مي دهد، بسياري از والدين از اهميت مسواک زدن کودکانشان اطلاع کافي ندارند. والدين بايد حتي اگر کودک شان دندان ندارد لثه هاي او را تميز کنند. براي اين کار مي توان از آب و خميردندان حاوي فلورايد مخصص کودکان و گازهاي استريل استفاده کرد. زمان مسواک زدن بايد پس از دندان در آوردن کودک آغاز شود. با افزايش تعداد دندان هاي شيري کودک بهتر است از يک مسواک بزرگ تر و خمير دندان حاوي فلورايد مخصوص کودکان به مدت دوبار در روز استفاده کرد.
۲) نخ دندان
نخ دندان زدن وقتي شروع مي شود که دو دندان با يکديگر تماس پيدا مي کنند.
بهترين زمان استفاده از نخ وقتي است که کودک توانايي خارج کردن آب دهان را به طور ارادي داشته باشد و رويش دندان ها کنار يکديگر مشاهده شود.
۳) تغذيه قبل از خواب
سال هاست که پزشکان ودندانپزشکان به والدين نسبت به استفاده نکردن کودکان هنگام خواب از شيشه شيرهاي حاوي آب ميوه يا شير تذکر مي دهند.
گفتني است مصرف شير يا آبميوه قبل از خواب، باعث خرابي دندان هاي کودکان و بيماري هاي دهان و دندان مي شود. ذرات موجود در آبميوه ها و شير به سطح دندان مي چسبند و زمينه را براي باکتري هايي که در دهان زندگي مي کنند، فراهم مي کند. باکتري ها محيط دهان را اسيدي کرده و باعث پوسيدگي دندان مي شوند.
تحقيقات نشان مي دهد، بيماري هاي دهان و دندان روي رشد، يادگيري و حتي صحبت کردن کودکان تأثير منفي دارند. در صورتي که کودک قبل از خواب، عادت دارد شير بنوشد، بهتر است آب جوشيده جايگزين آن شود. بسياري از والدين تصور مي کنند که آبميوه يکي از نوشيدني هاي سالم براي کودک است، نوشيدن آبميوه بويژه قبل از خواب انتخاب مناسبي نيست. آبميوه هاي مصنوعي خطر بزرگي براي سلامت دندان ها بويژه دندان هاي نيش محسوب مي شود.
آبميوه هاي مصنوعي ارتباط مستقيم با چاقي کودکان و پوسيدگي دندان آنها دارد. پزشکان معتقدند کودکان نبايد بيشتر از يک ليوان در روز آب ميوه بخورند، آب ميوه بايد طبيعي و آن هم بين دو وعده غذايي روزانه باشد.
۴) پستانک
استفاده از پستانک هنگام خواب علاوه بر ايجاد مشکلات تنفسي باعث پوسيدگي دندان شده و بر رويش دندان ها و شکل گيري فک اثر مي گذارد.
پزشکان توصيه مي کنند استفاده از پستانک به سنين پائين تر از ۲سالگي محدود شود.
هشدار نسبت به مصرف داروها برخي داروها حاوي قند يا برخي طعم دهنده ها هستند که از طريق تخمير باکتري ها باعث پوسيدگي دندان مي شوند حتي مي توانند تبديل به عفونت هاي قارچي شده و مانند پلاک ها روي سطح زبان و اطراف دهان قرار بگيرند. داروهاي آسم، قلب و آنتي بيوتيک ها از آن دسته اند.
اگر کودک مجبور به استفاده از اين داروهاست بهتر است از دندانپزشک او پرسيده شود که چند بار در روز مسواک بزند، ممکن است حتي ۴بار در روز کودک مجبور به مسواک زدن باشد.
۵) بهداشت دهان و دندان
در برخي موارد والدين اظهار مي کنند که کودک آنها هنگام مسواک زدن گريه مي کند و در برابر مسواک زدن مقاومت مي کند.
بهتر است يک برنامه منظم براي مسواک زدن کودک طراحي شود. بايد توجه داشت، کودکان تا ۶سالگي در مسواک زدن و تا ۱۰سالگي در استفاده از نخ دندان مهارت کافي ندارند و والدين بايد به آنها کمک کنند.اگر کودک هنگام مسواک زدن بدخلقي مي کند مي توان از روش هاي زير بهره گرفت.
وقتي که کودک خسته نيست بايد مهارت مسواک زدن به او آموزش داده شود و والدين او را همراهي کنند، از کودکان بزرگ تر نيز بهتر است کمک گرفته شود.
هنگام خريد مسواک به کودک اجازه دهيد که خودش مسواکش را انتخاب کند. توصيه مي شود والدين سه نوع خميردندان با طعم هاي مختلف خريداري و از کودک بخواهند که هر بار براي مسواک زدن يکي را انتخاب کند. والدين بايد توجه داشته باشند کودکان با تشويق برانگيخته مي شوند.
عکس يک کودک همسال هنگام خنديدن يا مسواک زدن درحالي که دندان هاي سفيدش نمايان است به کودک انگيزه لازم براي مسواک زدن خواهد داد يا تهيه يک جدول هديه و براي هربار مسواک زدن اهداي يک برچسب ستاره طلايي مؤثر خواهد بود.

نخ دندان (dental floss): استفاده از نخ دندان بيش از ساير وسايل برداشت پلاک از سطوح بين دندانها توصيه ميشود. نخ دندان يا دنتال فلاس (dental floss) بصور ...

مقدمه آيا تا بحال دچار دندان‌درد شده‌ايد؟ براي درمان چه کرده‌ايد؟ تا بحال چند دندان را بخاطر دردگرفتن کشيده‌ايد؟ آيا براي جايگزين دندان کشيده شده چاره ...

کافي است شما در يک تصادف اتومبيل سرتان به فرمان بخورد و دندان هاي جلويي تان بشکند يا کودک شما وقتي مشغول ورزش و بازي در پارک يا اسکيت سواري است ناگهان ...

سابقه بيماري هاي دهان و دندان به اندازه عمر بشر و از وقتي است که انسان دندان داشته است. براي پيشگيري و کنترل بيماري هاي دندان لازم است فرآيند ايجاد و ...

بسياري از زنان چه قبل از بارداري و چه در جريان بارداري، فقط در شرايط اورژانس و براي رفع مشکلي که باعث درد و ناراحتي شديدشان شده، به دندان پزشک مراجعه ...

معمولا در ماه رمضان، مطب هاي دندان پزشکي خلوت مي شود؛ چون بيشتر بيماران تلاش مي کنند قبل از آغاز اين ماه، تمام کارهاي دندان پزشکي، جراحي ها و ترميم دن ...

تزريق داروي بي حسي بايد بدون درد و تروما انجام شود، اما معمولا بيماران دندان پزشکي تجربه هاي دردناک و ناخوشايندي از دريافت بي حسي دارند. ترس از تجربه ...

ليزر، نور تک رنگي است که طول موج خاصي دارد و پرتوهاي آن موازي است. ليزر ها انرژي متمرکزشده را در ميان نوک فيبرنوري به بافت انتقال مي دهند. سه نوع ليزر ...

دانلود نسخه PDF - پوسيدگي دندان