up
Search      menu
صنعت و مکانیک :: مقاله پنوماتيک PDF
QR code - پنوماتيک

پنوماتيک

آشنايي با پنوماتيک (نيوماتيک)

پنيوماتيک يکي از انواع انرژي هايي است که در حال حاضر از آن استفاده وافر در انواع صنايع مي شود و مي توان گفت امروزه کمترکارخانجات يا مراکز صنعتي را مي توان ديد که از پنيوماتيک استفاده نکند و در قرن حاضر يکي از انواع انرژي هاي اثبات شده اي است که بشر با اتکا به آن راه صنعت را مي پيمايد.
پنيوما در زبان يوناني يعني تنفس باد و پنيوماتيک علمي است که در مورد حرکات و وقايع هوا صحبت مي کند امروزه پنيوماتيک در بين صنعتگران به عنوان انرژي بسيار تميز و کم خطر و ارزان مشهور است و از آن استفاده وافر مي کنند.
● خواص اصلي انرژي پنيوماتيک به شرح زير است:
عامل اصلي کارکرد سيستم پنيوماتيک هواست و هوا در همه جاي روي زمين به وفور وجود دارد.
هواي فشرده را مي توان از طريق لوله کشي به نقاط مختلف کارخانه يا مراکز صنعتي جهت کارکرد سيستم هاي پنيوماتيک هدايت کرد.
هواي فشرده را مي توان در مخازن مخصوص انباشته و آن را انتقال داد يعني هميشه احتياج به کمپرسور نيست و مي توان از سيستم پنيوماتيک در مکان هايي که امکان نصب کمپرسور وجود ندارد نيز استفاده نمود .
افزايش و کاهش دما اثرات مخرب و سوئي بر روي سيستم پنيوماتيک ندارد و نوسانات حرارتي از عملکرد سيستم جلوگير ي نمي کند.
هواي فشرده خطر انفجار و آتش سوزي ندارد به اين دليل تاسيسات حفاظتي نياز نيست.
قطعات پنيوماتيک و اتصالات آن نسبتا ً ارزان و از نظر ساختماني قطعاتي ساده هستند لذا تعميرات آنها راحت تر از سيستم هاي مشابه نظير هيدروليک مي باشد.
هواي فشرده نسبت به روغن هيدروليک مورد مصرف در هيدروليک تميز تر است و به دليل اين تميزي از سيستم پنيوماتيک در صنايع دارويي و نظاير آن استفاده مي شود .
سرعت حرکت سيلندر هاي عمل کننده با هواي فشرده در حدود ۱ الي ۲ متر در ثانيه است و در موارد خاصي به ۳ متردر ثانيه مي رسد که اين سرعت در صنايع قابل قبول است و بسياري ازعمليات صنعتي را مي تواند عهده دار شود.
عوامل سرعت و نيرو در سيستم پنيوماتيک قابل کنترل و تنظيم است .
عناصر پنيوماتيک در مقابل بار اضافه مقاوم بوده و به آنها صدمه وارد نمي شود مگر اينکه افزايش بار سبب توقف آنها گردد .
تعميرات و نگه داري سيستماي پنيوماتيک بسيار کم خطر است زيرا در انرژي هاي قابل مقايسه نظير برق خطر جاني و آتش سوزي و در هيدروليک انفجار و جاني وجود دارد اما در پنيوماتيک خطر جاني به صورت جدي وجود ندارد وآتش سوزي اصلا ً وجود ندارد و بدين دليل در صنايع جنگ افزارسازي از سيستم تمام پنيوماتيک استفاده مي شود .
● معايب سيستم پنيوماتيک به شرح زير است:
چون سيال اصلي مورد استفاده در سيستم پنيوماتيک هواي فشرده و جهت تهيه هواي فشرده بايد با کمپرسور آن را فشرده کرد همراه هواي فشرده شده مقداري رطوبت وناخالصي هوا ومواد آئروسل وارد سيستم شده و سبب برخي خرابي در قطعات مي شود لذا بايد جهت تهيه هواي فشرده فيلتراسيون مناسب استفاده نمود .
هزينه استفاده از هواي فشرده تا حد معيني اقتصادي مي باشد و اين ميزان تا وقتي است که فشار هوا برابر ۷ بار و نيروي حاصله با توجه به طول کورس و سرعت حداکثر بين ۲۰۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ نيوتن مي باشد .
به طور خلاصه مي توان گفت که جهت قدرت هاي فوق العاده زياد مقرون به صرفه تر است از نيروي هيدروليک استفاده شود .
هواي مصرف شده در سيستم پنيوماتيک در هنگام تخليه از سيستم داراي صداي زيادي است که اين مسئله نياز به کاربرد صدا خفه کن را الزامي مي کند.
به علت تراکم پذيري هوا به خصوص در سيلندر هاي پنيوماتيکي که زير بار قرار دارند امکان ايجاد سرعت ثابت و يکنواخت وجود ندارد که اين مسئله از معايب پنيوماتيک به شمار مي رود اما قابل ذکر است که اخيرا ً يک نوع سيلندر که بجاي شفت سيلندر از نوار لاستيکي استفاده مي کند ساخته شده است که اين عيب را بر طرف مي کنند .
به طور کلي در مقايسه مزايا و معايب پنيوماتيک مي توان گفت با توجه به مزاياي بسيار نسبت به معايب کمتر مي توان از پنيوماتيک بعنوان يک انرژي شايسته در صنايع استفاده کرد به خصوص با توجه به مزيت تميزي سيستم تعمير و نگه داري راحت تر ، نداشتن خطر جاني جهت پرسنل عملياتي و تعميراتي در سيستم که در سيستم هاي ديگر نظير الکتريک و هيدروليک وجود ندارد ضمنا ٌ اين سيستم بي همتاست و گاهي فقط از اين سيستم در جهت عمليات توليدي بايد استفاده شود نظير : صنايع غذايي ، دارويي ، جنگ افزار که حتما ً عمليات توليدي توسط سيستم پنيوماتيک انجام مي پذيرد.

1-گريس کاري محور پيستونهاي پنوماتيک که هم نقش نظافت و هم روانکاري را دارد. درنهايت گريسهاي اضافه توسط دستمال تميز پاک مي شود. نکته حائز اهميت آنکه گري ...

● خط کروگيت کارتن اين خط توليد که عمل کروگيت کردن کاغذ و به هم چسباندن کاغذها را انجام مي دهد، رول کاغذ را به کارتن خام و ورق کارتن تبديل مي کند. کارت ...

امروزه در دنياي قطعات پرسي، استفاده از ابزار با کيفيت براي توليد قطعات، مرغوبيت خطوط تغذيه توليد محصول را در کارخانه­ هاي بزرگ تضمين مي­کند و اعتبار ز ...

نوعي کليد که توانايي قطع جريان برق تحت شرايط اتصالي را دارد. اين کليد در رديف ولتاژي فشار متوسط و فشار قوي، دژنگتور هم ناميده مي شود. ۱) در بريکرها کن ...

● تراکتورها و بولدوزرها تراکتور از مهمترين ماشين الات راهسازي وساختمان سازي است که داراي کاربردهاي متعددي است هدف اوليه تراکتوربه جلوراندن ويا کشيدن ا ...

دانلود نسخه PDF - پنوماتيک