up
Search      menu
تولید و کشاورزی :: مقاله پرورش گياهان PDF
QR code - پرورش گياهان

پرورش گياهان

پرورش گياهان در آب

پرورش نباتات زينتي در آب
اگر زمين و فضاي لازم را براي كاشت گياهان مورد علاقه خود در اختيار نداريد ،ميتوانيد تعداد زيادي از گياهان را در آب پرورش بدهيد .
پرورش گياه درآب اين حُسن را دارد كه خود شاهد رشد و نمو گياه از پشت شيشه آب هستيد.
يك گياه كه در گلدان و خاك است فقط يك گلدان معمولي است . ولي وقتي در آب ميرويد ، شبيه يك گلدان با شاخه هاي گل بُريده ميباشد . با اين تفاوت كه هم عمر گياه در آب طولاني است و هم ريشه هاي گياه ديده ميشوند .
حتي ميتوان در يك شيشه نسبتا بزرگ چند گياه متفاوت را قرار داد .عمل آوردن گياه در آب بنظر مشكل ميرسد ولي اينطور نيست .
گياهان مختلفي وجود دارند كه ميتوانند در آب معمولي و خالص و يا آبي كه محتوي مواد غذائي است رشد و نمو نمايند .
پرورش گياه در محلول مواد غذائي كه هيدروپونيك ناميده ميشود يك سيستم پيچيده تري است كه ما از آن در اينجا صحبت نمي كنيم و فقط راجع به پرورش گياه زينتي در آب يا باغباني بدون خاك صحبت مي كنيم كه ساده ترين روش پرورش گياهان زينتي و آپارتماني ميباشد .
ممكن است اين سئوال پيش بيآيد كه چطور گياهان ميتوانند در آب رشد كنند ، در حاليكه هميشه متخصصين و اهل فن ، ما را از زياد آب دادن گياه برحذر داشته اند .
البته اين سئوال پيش خواهد آمد كه چطور گياهي بعلت زياد آب دادن از بين ميرود و اكنون گفته ميشود كه گياهان ميتوانند در آب پرورش يابند ؟!.
دليل اين گفته متناقض نقش اكسيژن است . زيرا هواي موجود در خلل و فرج خاك در اطراف ريشه است كه محيط را براي رشد باكتريهاي موجود در خاك فراهم ميكند و در صورت عدم وجود اكسيژن در اثر آب زيادي ايجاد خفگي در گياه ميشود . زمانيكه اكسيژن در خاك وجود داشته باشد براي گياه محيط مساعدي وجوددارد . در صورتيكه در كشت آبي اكسيژن در اطراف ريشه ها بحد وفور وجود داشته و محيط براي رشد باكتريها مساعد نيست .
وقتي يك گياه در آب خالص رشد نمي كند ، باين معني است كه كليه مواد غذائي مورد نياز بعلت محروم شدن از خاك در دسترس گياه قرار نمي گيرد .
بنابراين در كشت آبي بايستي محلولهاي غذائي بآن اضافه شود .مواد غذائي اصلي و ضروري گياه عبارتند از : ازت ، فسفر ، پتاس و مقداري از مواد معدني ديگر كه به عناصر قليل موسوم مي باشند .
اين مواد را ميتوان در فروشگاههاي ويژه فروش بذر و سموم و كودهاي شيميائي و ادوات كشاورزي و باغباني براي رشد گياه خريداري نمود .يك خاك خوب معمولا حاوي مواد غذائي لازم ميباشد وگياهي كه در حاك است موادغذائي را جذب ميكند .آب مواد را حل ميكند و بوسيله ريشه ها جذب گياه ميشوند .
گياه به خاك محتاج نيست بلكه به مواد غذائي و آبي كه در داخل خاك است نياز دارد .حال ببينيم چه گياهاني امتحان خود را در كشت آبي داده اند و قابل پرورش در آب مي باشند .
۱ – برگ بيدي
۲ – بنفشه آفريقايي
۳ – بگونيا رِكس
۴ – حُسن يوسف
۵ – دراسناي برگ قرمز
۶ – پنجه كلاغي
۷ – آويز
۸ – فتوس
۹ – برگ انجيري
۱۰ – گياه آلومينيوم
۱۱ – عَشَقِه
بهتر است براي موفق شدن ، نكاتي را در مورد پرورش گياه در آب رعايت كنيد .متخصصين بر اين عقيده اند كه اگر ظرف كشت آبي از شيشه رنگي باشد بهتر است . ولي در ظروف شيشه اي بي رنگ نيز ميتوان به نتيجه رسيد .
منتها براي اينكه قارچ در مقابل روشنايي توليد نشود دور شيشه را با كاغذ تيره رنگي ميپوشانند .
ظرف و يا شيشه را بهتر است قبل از استفاده كاملا شسته و ماهي يكبار آب شيشه راتعويض و شيشه و خود گياه را تميز نمايند .داخل ظرف را ميتوانند با سنگ ريزه هائي پُر كنند به شرط اينكه قبلا آنها را شسته باشند .
ظروف شيشه اي براحتي تميز ميشوند، همچنين قيمت آنها ارزان بوده و فرمهاي جالبي از آنها را ميتوان تهيه كرد .
اگر قصد دارند گياهي را در آب پرورش بدهند ، آنرا از داخل خاك خارج كرده ،سپس بمنظور جلوگيري از انتقال احتمالي باكتري و قارچ موجود در خاك بهتر است آنرا بشويند .
اين گياه پرورشي ميتواند فقط يك قلمه باشد و خود اين قلمه ريشه خواهد داد .در مورد پرورش گياه در آب بايستي مقدار زيادي صبر و حوصله بخرج داد و به گياه فرصت داده شود كه به محيط جديد عادت كرده و پس از مدتي حد اقل يكماه شروع به دادن ريشه و سپس جوانه و برگهاي جديد بنمايد .
قسمتي از آب موجود ظرف كشت ، تبخير ميشود و هربار بهتر است مقداري آب وِلَرم به آن اضافه نمايند .
اگر كلُر آب زياد است بهتر است آب را يك شبانه روز به كناري بگذارند تا كلُر آن خارج شود .
سطح آب در ظرف كشت بايد متناسب با نوع گياه و گنجايش ظرف باشد ، بطوريكه جذب هوا ، بسهولت انجام پذيرد .
براي اينكه گياهان بتوانند در آب رشد نمايند بايد آب ظرف كشت هرچند روز تعويض گردد .زيرا تا زمانيكه آب تازه باشد امكان رشد جُلبَكها و باكتريها وجود نداشته و گياه بخوبي رشد ميكند .
براي جلوگيري از فساد سريع آب از زعال نيز ميتوان استفاده كرد ، براي اينكه زغال در آب شناور نباشد قبل از استفاده چند روز آنرا در آب ميگذارند تا خيس بخورد .
اين عمل از يكطرف باعث تميز شدن گرد و خاك زغال شده و از طرف ديگر از كثيف كردن آب جلوگيري ميكند .
گياهي كه در آب پرورش مي يابد مثل كشت گياهان در خاك به نور احتياج دارد .از اينجهت بسته به نوع گياه ، بايد مكان مناسب آنرا در داخل آپارتمان بدقت انتخاب نمايند

همانند معماري منحصر به فرد و آميخته با نظم باغ ايراني، گونه‌هاي گياهي موجود در آن نيز منحصر بفرد بوده‌اند. در باغ ايراني همچنانكه معماري با اصول و قوا ...

● مقدمه رشد ماهيان و عواملي که روند رشد تحت تأثير آنهاست براي پرورش دهنده ماهي ، در درجه اول اهميت قرار دارند. زيرا حداکثر رشد ماهي در حداقل مدت زمان ...

نقش و جايگاه آبزيان در رژيم غذايي از گذشته حائز اهميت بوده و امروزه آبزيان بعنوان يكي از منابع پروتئيني (پروتئين سفيد ) مورد توجه انسان قرار گرفته و ب ...

در اين مقاله پرورش گوساله در دو قسمت عمده پرورش گوساله و مراقبت از گوساله بعد از تولد بررسي خواهد شد. ● کنترل تنفس: - بعد از خروج گوساله وضعيت تنفس آن ...

● کرفس کرفس گياهيست دو ساله با ريشه اليافي و برگ هاي آن مرکب از برگچه هاي دندانه دار مي باشد که از روي ريشه مي رويند . برگ کرفس حدود ۵۰ سانتيمتر رشد م ...

هويج ، گياهي است دوساله كه ريشه آن عمودي بوده و قسمت وسط ريشه گوشتي وخشبي و به رنگ زرد ميشود كه هويج مصرفي را تشكيل ميدهد. به هر ميزان كه اين قسمت ظري ...

کاهو گياهيست يک ساله ، اين گياه از حوالي اروپاي ساحلي يا آسياي مرکزي به نقاط ديگر جهان منتقل شده است .گروهي از محققين معتقدند که مبداء اصلي آن هندوستا ...

چاي (Camellia sinensis) يکي از نوشيدنيهاي عمده و ساده درجهان بالاخص در کشور ما مي باشد. مصرف سرانه چاي در کشور حدود ۷ ۱ کيلوگرم بوده و حدود ۶ ۱ برابر ...

دانلود نسخه PDF - پرورش گياهان