up
Search      menu
تولید و کشاورزی :: مقاله پرورش کبک PDF
QR code - پرورش کبک

پرورش کبک

اصول پرورش گله مولد کبک

با توجه به اينکه کبک، بومي مناطق مختلف ايران است و گوشت و تخم بسيار مقوي و لذيذ دارد همواره به عنوان محصولي شکاري و باارزش شناخته مي‌شود. امروزه با توجه به کاهش شديد جمعيت آن در طبيعت، فراهم شدن امکانات پرورش، ايجاد نژادهاي مناسب پرورشي و علاقه‌مندان به مصرف محصولات کبک، پرورش‌دهندگان بسياري را جذب حرفه پرورش کبک شده اند.
گله مولد کبک
نگهداري مولد در مجموعه پرورش کبک سبب مي‌شود که نيازي به خريد تخم نطفه‌دار و جوجه نباشد و تنش و تلفات جابجايي جوجه تازه متولدشده تقريباً حذف مي‌شود.
مهم‌ترين پيچيدگي که نگهداري گله مولد کبک دارد اين است که بايد در دوره‌هاي دو تا سه ماه برنامه کاهش نور و سپس افزايش نور ايجاد نمود. در زمان توليد تخم گله مولد (که معمولاً دو تا سه ماه است) بايد شرايطي فراهم کنيم که هر هفته بتوان جوجه توليدي را در مجموعه پرورش داد.
براي تشکيل گله مولد کبک مي‌توانيد با خريد تخم نطفه‌دار و تبديل آن به جوجه و سپس پرورش آن، گله مولد را توليد کنيد. اين روش طولاني‌ترين روش تشکيل گله مولد است. براي اين کار شما به 24 روز زمان براي جوجه‌کشي، 5 ماه براي رسيدن به بلوغ و حدود 30 روز براي رسيدن گله به توليد نياز داريد در واقع به زماني در حدود 8-7 ماه نياز داريد. اين روش در صورتي که فرصت کافي داشته باشيد مطمئن‌ترين و ارزان‌ترين راه تشکيل گله مولد است.
سالن و تجهيزات مورد نياز پرورش گله مولد
اصول کلي ساختمان‌ها براي کبک همانند ساير پرندگان پرورشي است. براي اطلاعات بيشتر مي‌توانيد به منابع مربوط به ساختمان‌هاي طيور مراجعه کنيد.
نوع روش پرورش گله مولد چه براي تخم خوراکي و چه براي توليد تخم نطفه‌دار بايستي در قفس باشد. در روش بستر به دليل غريزه بر هم زدن بستر جمع‌آوري تخم مشکل بوده و تخم با بستر، آلوده‌شده و بوي مدفوع مي‌گيرد. اين آلودگي در فراوري و مصرف تخم مشکل ايجاد مي‌کند.
مقدار فضاي سالن براي نگهداري گله مولد بستگي به جمعيت گله مولد دارد. مثلاً اگر ظرفيت مجموعه پرورش خود را بر اساس 1000 مولد مشخص کرده‌ايد براي نگهداري اين تعداد مولد به حدود 15 متر قفس چهار طبقه نياز داريد. معادل 5 2 برابر فضاي مورد نياز براي نصب قفس، فضاي راهروها در نظر گرفته مي‌شود. بنابراين به حدود 30 مترمربع فضا براي نگهداري1000 مولد نياز داريد.
چه نوع قفسي براي نگهداري مولدان کبک استفاده کنيم؟
نگهداري کبک مولد حتماً بايد در شرايط قفس باشد. تحت هيچ شرايطي نگهداري مولدان کبک را بر روي بستر توصيه نمي‌کنم. هرچند ممکن است تهيه قفس سرمايه اوليه زيادي نياز داشته باشد اما به هر حال با توجه به مشکلاتي که نگهداري در بستر براي توليد ايجاد مي‌کند اين سرمايه‌گذاري بسيار به صرفه است.
انواع مختلفي از قفس کبک در ايران استفاده مي‌شود. اما رايج‌ترين آن‌ها از جنس مفتول هستند که توسط سازندگان قفس مرغ تخم‌گذار توليد مي‌شوند. انواع ديگري از قفس‌ها به صورت سنتي نيز وجود دارند که با پروفيل و توري‌هاي معمولي توليد مي‌شوند که نسبتاً ارزان هستند. اما از لحاظ بهداشتي و مديريت توليد داراي محدوديت‌هايي هستند.
قفس‌ها در دو نوع باتري‌اي (طبقات روي هم) و منبري (طبقات پلکاني) ساخته مي‌شوند. در نوع باتري‌اي طبقات دقيقاً روي يکديگر قرارگرفته و در زير آن‌ها سيني‌هاي جمع‌آوري کود قرار مي‌گيرد. اين نوع قفس‌ها براي سالن‌هايي که محدوديت فضا دارند مناسب بوده و در واحد سطح تعداد بيشتري پرنده را مي‌توان نگهداري نمود. مهم‌ترين عيب اين نوع قفس‌ها هزينه اوليه و نياز به کار بيشتر براي تخليه کود است. در صورتي که بتوان از سيستم کودکش مکانيکي استفاده نمود اين هزينه نيز حذف خواهد شد.
نوع ديگر قفس نوع منبري يا پلکاني است که طبقات به شکل پلکان دو طرفه بر روي هم قرارگرفته‌اند. در اين نوع قفس کود تمام طبقات در زير قفس جمع شده و معمولاً به صورت روزانه تخليه مي‌شود. مي‌توان براي کاهش هزينه کارگري از نوارهاي کودکش نيز استفاده نمود.
شرايط محيطي لازم براي توليد تخم کبک
همان طور که مي‌دانيد پرندگان توليدمثل فصلي دارند و زماني که شرايط محيطي به حد مناسب براي توليدمثل برسد شروع به تخم‌گذاري مي‌کنند. توليد تخم کبک در شرايط طبيعت در بهار انجام مي‌شود. بنابراين ما پرورش‌دهندگان با فراهم کردن شرايط طبيعي مناسب براي توليد تخم در ساير فصول، امکان توليد را در تمام طول سال براي کبک فراهم مي‌کنيم.
شرايط محيطي لازم براي توليد تخم کبک عبارت‌اند از:
1-روشنايي حدود17-14ساعت
2-دماي 25-22 درجه سانتي‌گراد
3-رطوبت حدود 50 درصد
4-تهويه کافي
فراهم کردن اين عامل‌هاي مهم محيطي براي توليد بسيار ضروري و ساده است. نکته خيلي جالب در مورد کبک مولد اين است که تغييرات جزئي در شرايط محيطي خيلي سريع در توليد پرنده اختلال ايجاد مي‌کند.
نويسنده: سبحان قاسميان

● پراکندگي: ۱۴ گونه مختلف از اين نوع پرنده تا کنون شناسايي شده است. زيستگاه طبيعي اين پرنده از کوههاي منطقه خاورميانه و آسيا از شرق يونان و جنوب بلغار ...

● مقدمه رشد ماهيان و عواملي که روند رشد تحت تأثير آنهاست براي پرورش دهنده ماهي ، در درجه اول اهميت قرار دارند. زيرا حداکثر رشد ماهي در حداقل مدت زمان ...

نقش و جايگاه آبزيان در رژيم غذايي از گذشته حائز اهميت بوده و امروزه آبزيان بعنوان يكي از منابع پروتئيني (پروتئين سفيد ) مورد توجه انسان قرار گرفته و ب ...

در اين مقاله پرورش گوساله در دو قسمت عمده پرورش گوساله و مراقبت از گوساله بعد از تولد بررسي خواهد شد. ● کنترل تنفس: - بعد از خروج گوساله وضعيت تنفس آن ...

● کرفس کرفس گياهيست دو ساله با ريشه اليافي و برگ هاي آن مرکب از برگچه هاي دندانه دار مي باشد که از روي ريشه مي رويند . برگ کرفس حدود ۵۰ سانتيمتر رشد م ...

هويج ، گياهي است دوساله كه ريشه آن عمودي بوده و قسمت وسط ريشه گوشتي وخشبي و به رنگ زرد ميشود كه هويج مصرفي را تشكيل ميدهد. به هر ميزان كه اين قسمت ظري ...

کاهو گياهيست يک ساله ، اين گياه از حوالي اروپاي ساحلي يا آسياي مرکزي به نقاط ديگر جهان منتقل شده است .گروهي از محققين معتقدند که مبداء اصلي آن هندوستا ...

چاي (Camellia sinensis) يکي از نوشيدنيهاي عمده و ساده درجهان بالاخص در کشور ما مي باشد. مصرف سرانه چاي در کشور حدود ۷ ۱ کيلوگرم بوده و حدود ۶ ۱ برابر ...

دانلود نسخه PDF - پرورش کبک