up
Search      menu
تولید و کشاورزی :: مقاله پرورش طيور PDF
QR code - پرورش طيور

پرورش طيور

انواع آبخوري در سالن هاي پرورش طيور

● آبخوريهاي دستي کله قندي
براي جوجه هاي جوان از اين نوع آبخوريها استفاده مي شود که توسط کارگر قابل کنترل بوده و کليه عمليات پر کردن ، خالي کردن ، شستشو و ضد عفوني آنها توسط نيروي کارگر انجام مي گيرد . نمونه اين آبخوريها ، آبخوريهاي کله قندي است که به اساني آب در اختيار جوجه قرار مي گيرد . براي اينکه اين عمل بهتر انجام گيرد ، بايد داخل حصار و اطراف مادر مصنوعي ، تعدادي آبخوري کوچک از اين نوع قرار داده شود .
حداقل ظرفيت آبخوريهاي کله قندي دو ليتر و حداکثر ۴ ليتر است ؛ ولي بايد توجه داشت که از نظر مديريتي استفاده از تعداد زياد تر آبخوري کوچک بهتر از تعداد کم آبخوري بزرگ است.
● آبخوري هاي دستي ناوداني
اين آبخوري ها که بيشتر در سيستم پرورش مرغ تخمگذار در قفس مورد استفاده قرار مي گيرد ، به طوري سرتاسري در جلو قفس نصب شده و مقطع آن به صورت u و v مي باشد . جنس آن از آهن سفيد ، يا آلومينيوم و يا پلاستيک بوده و معمولا به تانکر آب و يا سيستم لوله کشي وصل است . در اين نوع آبخوري ، آب تازه هميشه به طيور ملايم جريان داشته و اب اضافي از دريچه اي در انتهاي آن سرازير مي شود .
در اين روش مصرف اب زياد است و همچنين مرتبا بايد آبخوري ضد عفوني و شستشو شود . ضمنا خطرات ناشي از قطع آب نيز عيب ديگر اين نوع آبخوريهاست که از اين نظر نياز به پيش بيني هايي در اين خصوص مي باشد .
چنانچه از اين نوع آبخوري در سيستم بستر استفاده شود ، جهت جلوگيري از ورود طيور به داخل ظرف آب ، بر روي هر ناودان يک ميله گردان نيز نصب مي شود .
● آبخوريهاي اتوماتيک قطره اي (نيپل)
اين سيستم به طور وسيعي در روش قفسهاي اتوماتيک مورد استفاده قرار گرفته و کاملاً بهداشتي بوده و احتياج به ضد عفوني مکرر ندارد . به علاوه از نظر صرفه جويي در مصرف آب بسيار مناسب مي باشد . در اين سيستم جريان آب از لوله مي گذرد و در کنار هر قفس ۲ تا ۳ سرپوش (سوپاپ يا والو) مخصوص تعبيه شده است که آب به صورت قطره قطره از آن خارج مي شود . طيور نيز با نوک زدن متناوب با اين سوپاپ ها ، موجب مي شوند که آب از دهانه سوپاپ ، به طرف پايين جريان پيدا کند . اين نوع ابخوريها براي جوجه هاي قبل از سن يک هفتگي قابل استفاده نيست .
● آبخوريهاي اتوماتيک سيفوني يا پلاسون
اين آبخوريها از يک قسمت مدور و يک بشقاب تشکيل شده است . جنس آنها اغلب از پلاستيک و داراي دستگاه تنظيم بوده و به وسيله لوله اي نازک به لوله اصلي جريان آب که از زير سقف مي گذرد وصل و آويزان گرديده است. هنگامي که ميزان آب آبخوري از حد معيني کاهش يابد ، به علت سبکي ، فنر متصل به آن بالا رفته و شير تنظيم باز مي شود و آب به داخل آبخوري جريان مي يابد . و زماني که ميزان آب به حد معيني (لازم) رسيد، دوباره به علت سنگين شدن آبخوري فنر به پايين کشيده شده و شير تنظيم بسته مي شود ؛ بدين ترتيب ، هميشه به مقدار کافي آب تميز و خنک در اختيار مرغها قرار مي گيرد . ارتفاع ابخوري را با توجه به سن مرغها مي توان کم يا زياد نمود .
استفاده از اين آبخوريها معمولا بهداشتي تر بوده و در مصرف آب نيز تا حدي صرفه جويي مي شود ؛ ولي اين کار در مقايسه با انواع ديگر آبخوري نياز به سرمايه گذاري بيشتري دارد . بايد توجه داشت که ابخوريها را نبايد مستقيما به جريان آب (آب شهر يا آب چاه) وصل نمود . زيرا در صورت قطع جريان آب ، لطمه بزرگي به مرغها وارد مي شود .
از سوي ديگر در نقاط سردسير ، خطر يخ زدگي لوله هاي آب وجود دارد ؛ از اين رو شايسته است براي هر سالن يک منبع ذخيره آب (جداگانه) نصب و جريان آب مورد نياز سالن به منبع مذکور وصل شود که براي اين منظور مي توان از بشکه هاي معمولي و يا تانکهاي کوچک استفاده نمود .
همچنين هنگام دادن دارو نيز مي توان مقدار معيني از دارو را در آب مخزن حل نموده ، به داخل آبخوريهاي سالن هدايت نمود . يک فايده ديگر استفاده از اين بشکه ها ، گرم نگهداشتن آب در فصل سرماست تا از اين طريق حداقل دماي آب ، يعني ۱۲ درجه سانتي گراد به خوبي تامين شود .
● آبخوريهاي اتوماتيک فنجاني
آبخوريهاي کوچکي هستند که ۵ تا ۱۵ سانتي متر قطر و ۵ ۲ تا ۶ ۷ سانتي متر عمق دارند و بر اساس روشي که آب در داخل آنها وارد مي شود ، به انواع مختلف زير تقسيم مي شوند :
۱) نوع معلق – يک فنجان نسبتا بزرگي به انتهاي يک لوله عمودي يا لوله خرطومي متصل است و در داخل فنجان سوپاپي قرار دارد که بر اساس وزن آب داخل فنجان باز و بسته مي شود .
۲) نوع ماشه اي – معمولا فنجانها در قسمت بالاي يک لوله افقي در طول سالن قرار دارند و سوپاپي در قسمت پايين فنجان تعبيه شده است که توسط ماشه اي باز و بسته مي شود . ماشه توسط خود مرغ عمل مي کند و فنجان اين نوع آبخوري بسيار کوچک است . همچنين لوله افقي را مي توان بالا و پايين کشيد ؛ از اين رو بر اساس سن جوجه ارتفاع آن تغييرمي يابد .

● مقدمه رشد ماهيان و عواملي که روند رشد تحت تأثير آنهاست براي پرورش دهنده ماهي ، در درجه اول اهميت قرار دارند. زيرا حداکثر رشد ماهي در حداقل مدت زمان ...

نقش و جايگاه آبزيان در رژيم غذايي از گذشته حائز اهميت بوده و امروزه آبزيان بعنوان يكي از منابع پروتئيني (پروتئين سفيد ) مورد توجه انسان قرار گرفته و ب ...

در اين مقاله پرورش گوساله در دو قسمت عمده پرورش گوساله و مراقبت از گوساله بعد از تولد بررسي خواهد شد. ● کنترل تنفس: - بعد از خروج گوساله وضعيت تنفس آن ...

پرندگان از مهره داران خونگرم هستند که در سير تکامل از خزندگان منشاء گرفته اند .اگرچه تشابهات زيادي بين خزندگان وپرندگان وجود دارد ، ولي تفاوتهاي آنها ...

● کرفس کرفس گياهيست دو ساله با ريشه اليافي و برگ هاي آن مرکب از برگچه هاي دندانه دار مي باشد که از روي ريشه مي رويند . برگ کرفس حدود ۵۰ سانتيمتر رشد م ...

هويج ، گياهي است دوساله كه ريشه آن عمودي بوده و قسمت وسط ريشه گوشتي وخشبي و به رنگ زرد ميشود كه هويج مصرفي را تشكيل ميدهد. به هر ميزان كه اين قسمت ظري ...

کاهو گياهيست يک ساله ، اين گياه از حوالي اروپاي ساحلي يا آسياي مرکزي به نقاط ديگر جهان منتقل شده است .گروهي از محققين معتقدند که مبداء اصلي آن هندوستا ...

چاي (Camellia sinensis) يکي از نوشيدنيهاي عمده و ساده درجهان بالاخص در کشور ما مي باشد. مصرف سرانه چاي در کشور حدود ۷ ۱ کيلوگرم بوده و حدود ۶ ۱ برابر ...

دانلود نسخه PDF - پرورش طيور