up
Search      menu
ساختمان و معماری :: مقاله پرسپکتيو PDF
QR code - پرسپکتيو

پرسپکتيو

اصول طراحي اوليه محصول

در زمينه طراحي محصول، توانايي به تصوير کشيدن ايده ها با استفاده از روش هاي موثر ديداري مثل کشيدن طرح اوليه، درها را به سوي برقراري ارتباط بهتر و کارآمد تر بين طراح و مشتري مي گشايد. طراحان به اين موضوع پي برده اند که استفاده از طرح اوليه يا طرح کلي يک راه موثر براي سرعت بخشيدن به پيشرفت ايده ها و تفکرات در دنياي واقعي است.
گاهي اتفاق مي افتد که يک طرح اوليه بيش از کلمات مبين هدف و برنامه اي است که طراح قصد انجام آن را دارد و شما با درک مفهوم طرح بيشتر از آن لذت مي بريد. طرح هاي کلي اوليه براي طراحاني که به صورت گروهي کار مي کنند ايده بسيار خوبي است. اين طرح ها با سرعت و به سهولت ايده کلي را به ديگران منتقل مي کند.
در اين مقاله راهکارهاي اصولي براي کشيدن طرح اوليه محصولات معرفي شده اند که مي تواند براي طراحاني که وارد عرصه طراحي محصول شده اند بسيار مفيد باشد. اين چند گام مهم به شما نشان خواهد داد که رسيدن به مهارت در زمينه کشيدن طرح اوليه يک محصول کار سختي نيست.
شما بايد آن محصول را دوست داشته باشيد
ماهر شدن در يک کار، نياز به تلاش و زمان زيادي دارد و اين امر در مورد کشيدن طرح اوليه محصولات نيز صدق مي کند. مهم ترين نکته اي که بايد قبل از شروع يک طرح اوليه بدانيد اين است که بدانيد واقعا به آن موضوع علاقمند هستيد. شما بايد وقتي مداد يا خودکار را درست مي گيريد واقعا احساس لذت و هيجان کنيد. گاهي، تنها علاقمند بودن به طراحي باعث مي شود که شما روزها و هفته ها وقت خود را صرف اين کار کنيد.
مواد و تجهيزات
کار طراحان محصول بستگي به موادي دارد که براي کشيدن طرح اوليه خود از آن استفاده مي کنند. با انتخاب تجهيزات مناسب مي توانيد ايده خود را به بهترين وجه ممکن بيان کرده و يک ارتباط کاملا موثر با مشتري خود برقرار کنيد. براي کشيدن يک طرح فوق العاده حتما نيازي به خريد مواد گران قيمت نيست. طراحان حرفه اي حتي با يک ماژيک مي توانند آثار هنري خلق کنند که با ديدن آنها نفس در سينه بيننده حبس مي شود. يکي از ابزارهاي اوليه و اساسي داشتن سه ماژيک خاکستري است که هر يک بايد به مقدار 20% تفاوت سايز با يکديگر داشته باشند. براي مثال ماژيک هاي 10% و 30% و 50%. همچنين داشتن سه ماژيک با رنگ هاي اصلي- زرد، آبي و قرمز- نيز ضرري ندارد. اگر بودجه شما اجازه مي دهد در کنار آنها، مي توانيد ماژيک هايي با رنگ هاي ثانويه مثل ماژيک سبز و يا نارنجي را نيز تهيه کنيد. خريد ماژيک مشکي را فراموش نکنيد. رايج ترين مارک هاي ماژيک براي کشيدن طرح اوليه Copic Markers و Prismacolor markers و Letraset markers هستند. شما به تعدادي خط کش و تعدادي خودکار که گوي نوک آن چرخنده باشد نيز نياز داريد. بهترين چيز اين است که خودتان آنها را امتحان کرده و بهترين خودکار را که مطمئنيد براي کار شما مناسب است انتخاب کنيد.
براي کسب اطلاعات بيشتر در مورد تجهيزات مورد نياز براي کشيدن طرح اوليه اينجا کليک کنيد.
تهيه يک دفترچه چرکنويس
به اطراف خود نگاه کنيد و هر آنچه را که مي بينيد نقاشي کنيد. براي اين کار از خودکار استفاده کنيد، چون خودکار قابل پاک شدن نيست و به همين دليل شما مجبور مي شويد از يک صفحه جديد استفاده کنيد. به ياد داشته باشيد که هر چيزي که شما طراحي مي کنيد بايد به همين شکل باقي بماند نه اينکه ويرايش شود. شما هميشه مي توانيد به صفحه بعد رفته و طراحي را شروع کنيد. به زودي شما متوجه خواهيد شد که شما کار طراحي را خود به خود آغاز مي کنيد بدون اينکه زياد به آن فکر کنيد. البته لزوما اين کتابچه گيج کننده و پيچيده نيست.
پرسپکتيو چيست؟
براي کشيدن طرح هاي کلي که بيشتر به واقعيت نزديک باشند، مهم ترين چيز اين است که بدانيد پرسپکتيو چيست و چگونه از آن استفاده مي شود. يک نقاشي پرسپکتو خوب نقاشي است که زماني که بيننده به ان نگاه مي کند احساس کند در حال نگاه کردن به يک عنصر واقعي است. در فرهنگ لغت پرسپکتيو به معناي باز توليد يک عنصر سه بعدي که در يک سطح دوبعدي قرار داده شده است. نقاشي پرسپکتيو انواع مختلفي دارد: پرسپکتيو يک نقطه اي، دو نقطه اي و سه نقطه اي. پرسپکتيو سه نقطه اي متدوال ترين نوع پرسپکتيو در کشيدن طرح هاي اوليه است، چون تصورات کلي محصول را به صورت خوانا و واضح ايجاد مي کند.
براي کسب اطلاعات بيشتر در مورد پرسپکتيو و نحوه استفاده از آن اينجا کليک کنيد.
وضعيت قرارگيري مناسب يک مداد
يکي از رموز کسب مهارت و توانايي در کشدن خطوط مستقيم طولاني، نحوه نگه داشتن مداد و يا خودکار در دست است. معمولا اولين مهارتي که طراحان مبتدي بايد آن را کسب کنند، يادگيري نحوه کشيدن خطوط مستقيم بدون استفاده از خط کش است. اگر هنگام نقاشي از مچ دست استفاده کنيد تنها مي توانيد خطوط کوتاه و ناهموار رسم کنيد، اما با آرنج شما قادر خواهيد بود خطوط طولاني و همواري رسم کنيد.
با اشکال هندسي، هندسه ساده شروع کنيد
کسي از شما انتظار ندارد همين حالا يک اثر هنري خارق العاده طراحي کنيد. در ابتدا، روي کشيدن اشکال ساده اي مثل مربع، مستطيل، دايره و مثلث کار کنيد. ممکن است بپرسيد چرا بايد وقت مان را با اين کار تلف کنيم در حالي که بيشتر محصولات از اشکال پيچيده اي ساخته مي شوند؟ جواب اين است که همه چيز قابل تفکيک به اشکال ساده است. براي مثال يک iPod از دو مستطيل و دو دايره تکشيل شده است.
انواع طراحي اوليه
طراح هاي فرايندي: هدف اصلي در اين نوع طراحي فهم يک وظيفه است و تمرکز بيشتر روي مورد آزمايش قرار دادن مشکلات و تجزيه و تحليل مباحثات است.
طراحي هاي خيال پردازانه: طرح هاي اوليه که توسط طراحان رسم مي شود ايده اي قابل ارتقا از يک محصول است. کلي و بدون جزييات.
طراحي هاي تشريحي: اين طرح ها براي توضيح عملکرد، شکل و ساختار يک طرح مفهومي طراحي مي شود. طرحي که به مشتري ارائه مي شود از اين نوع است. قابل خواندن براي هر کس.
طراحي هاي متقاعد کننده: اين طرح ها معمولا با استفاده از نرم افزارهاي ديجيتالي مثل برنامه هاي CAD، فتوشاپ و غيره طراحي مي شوند. با جزييات کامل و رنگي، براي تحت تاثير قرار دادن مخاطب و فروش يک طرح مفهومي.
براي کسب اطلاعات بيشترر در مورد انواع طراحي هاي اوليه اينجا کليک کنيد.
سايه ها
سايه در قسمت هايي ايجاد مي شود که شئ مانع عبور نور مي شود. قبل از ايجاد سايه بايد جهتي را که منبع نور از آنجا وارد مي شود را انتخاب کنيد. اساسا دو نوع سايه وجود دارد که کشيده مي شوند- نور خورشيد و سايه هاي پراکنده(Cast shadows). يک سايه پراکنده بايد به اندازه کافي بزرگ باشد تا بتواند شکل و شئ را قوت ببخشد، اما در طرح اوليه نبايد دقيقا خود شئ اصلي باشد. اين سايه همچنين باعث عمق بخشيدن به طرح شما مي شود. آن را ساده و سريع نقاشي کنيد. اگر نتيجه بدست آمده خوب بود و شئ اصلي هنوز کانون توجه است، مطمئن باشيد که کارتان را به خوبي انجام داده ايد.
براي دست يابي به توضيحات تکنيکي ساخت سايه ها اينجا کليک کنيد.
اهميت جزييات
با افزودن جزييات به طرح اوليه، مي توانيد اطلاعات ضروري را در اختيار مشتري و ساير طراحان قرار دهيد. جزييات مي توانند سايز کلي يک شئ را نشان دهد. همچنين، نماي واقعي تري از محصولي که در حال طراحي آن هستيد به نمايش مي گذارد. اين ها جزييات هستند که با کنار هم قرار گرفتن يک قطعه کامل را بوجود مي آورند. زماني را صرف بررسي و کند و کاو در ساختار ابزار و اشيايي کنيد که هر روز با آنها سرو کار داريد. آيا دکمه دارند، سعي کنيد بفهميد چرا قسمت هاي خاصي از آن با فلز ساخته شده است.
براي درک بهتر اهميت جزييات و ديدن نمونه عيني به collection of motorcycle sketches مراجعه کنيد.
مبالغه کردن در شکل و فرم
کشيدن طرح کلي از يک ايده ذهني بر اين فرض استوار است که يک نمونه عيني از محصول را به کاربر نشان دهد. اين يعني براي نشان دادن بهترين مشخصه ها و ويژگي هاي محصول، جزييات اغلب اغراق آميز هستند. عناصر به خودي خود توصيف کننده محصول هستند و به همين دليل است که بايد در سايزهاي بزرگي طراحي شوند تا روي جزييات تاکيد بيشتري شود. حتي در کارتون هايي که هر روز تماشا مي کنيد اغلب بيني ها، گوش ها و لب ها بزرگ هستند، چون اين جزييات مشخصه بارز و منحصر به فرد يک شخصيت هستند.

ساخت بناهاي متفاوت توسط بشر براي منظورها و کاربردهاي مختلف بوده است. بناهاي مذهبي، دولتي، صنعتي، يادبود، تجاري، مسکوني و گونه‌هاي مختلف ديگر هر يک کار ...

دانلود نسخه PDF - پرسپکتيو