up
Search      menu
علم و تکنولوژی :: مقاله پرتوها PDF
QR code - پرتوها

پرتوها

پرتو گاما
اشعه گاما نوعي از امواج الکترومغناطيسي است. طول موج آن بسيار کوتاه است و از ۱ تا ۰٫۰۱ آنگستروم تغيير مي‌کند. جرم آن در مقياس اتمي صفر، سرعت آن برابر سرعت نور، بار الکتريکي آن صفر است. انرژي اشعه گاما از ۱۰ کيلو الکترون ولت تا ۱۰ مگا الکترون ولت تغيير مي‌کند.
برد اشعه گاما بسيار زياد است. مثلاً در هوا چندين متر است. خاصيت ايجاد يونيزاسيون و برانگيختگي در اشعه گاما نيز وجود دارد. ولي به مراتب کمتر از ذرات آلفا و بتا است. مثلاً اگر قدرت يونيزاسيون متوسط اشعه گاما را يک فرض کنيم، قدرت يونيزاسيون متوسط ذره بتا ۱۰۰ و ذره آلفا ۱۰۴ خواهد بود. قدرت نفوذ اين اشعه به مراتب بيشتر از ذرات بتا و آلفا است. طيف انرژي اشعه گاما، همانند ذرات آلفا تک انرژي است. يعني تمام فوتون‌هاي گاماي حاصل از يک عنصر راديواکتيو داراي انرژي يکساني هستند.وبه علم کمک بسيار اساسي مي کند.
پرتو ايکس
پرتو ايکس يا اشعه ايکس (اشعه رونتگن) نوعي از امواج الکترومغناطيس با طول موج حدود ۱۰ تا ۱۰-۲ آنگستروم است که در بلورشناسي و عکسبرداري از اعضاي داخلي بدن و عکسبرداري از درون اشياي جامد و به عنوان يکي از روش‌هاي تست غيرمخرب در تشخيص نقص‌هاي موجود در اشياي ساخته شده (مثلاً در لوله‌هاو…) کاربرد دارد.
پرتو ايکس در سال ۱۸۹۵ توسط ويلهلم کنراد رونتگن (رنتگن)، فيزيکدان آلماني کشف شد و به دليل ناشناخته بودن ماهيت آن، پرتو ايکس ناميده شد. او پي برد که برخورد پرتوهاي کاتدي بر جداره‌هاي لامپ خلاء، پرتوهايي نامرئي با قدرت نفوذ بسيار زياد توليد مي‌کند که بر روي فيلم‌هاي عکاسي تأثير مي‌گذارند. اين پرتوها توانايي عبور از لايه‌هاي ضخيم مواد کدر، از جمله بافت‌هاي بدن انسان را داشتند.
اين گمان که پرتوهاي ايکس، امواج الکترومغناطيس با طول موج بسيار کوتاهند، به کمک يک آزمايش پراش دوگانه که در سال ۱۹۰۶ توسط سي.گ.بارکلا انجام گرفت، تائيد شد.
اينفرارد : پرتو فرو سرخ
Infrared يا پرتو فرو سرخ تابشي الکترو مغناطيسي با طول موج بيشتر از امواج مرئي و کوتاهتر از امواج راديويي است با توجه به اينکه رنگ سرخ طولانيترين طول موج را دارد ، تابش فرو سرخ يا فرو سرخ قرمز داراي طول موجي بين تقريبا ۷۵۰ نانو نتر و ۱ ميليمتر است و از سه نوع فرايند مغناطيسي براي ارسال داده هاي خود استفاده مي کند .
با توجه به سهم امواج فرو سرخ از طيف رنگها ، استفاده هاي کار بردي زيادي را مي توان براي اين امواج نام برد ، از جمله يافتن مقصد و رهگيري هدف در موارد نظامي ، تنظيم دما از راه دور ، استفاده در بيسيم ها براي ارتباط short-area ، طيف بيني و پيش بيني وضعيت هوا .
تلسکوپهاي فضايي ساخته شده با استفاده از فناوي فرو سرخ نيز شاخه اي از نجوم به نام ( نجوم فرو سرخ ) استفاده مي شود .اين نوع تلسکوپها وارد قسمتها و مناطق گرد و خاکي و غبار آلود فضا مي شوند مانند ابرهاي ملکو لي مي شوند و اجرام و با دماي پايين مانند سياراتي را شناسايي مي کنند که در فواصل دور به دور ستارگاني ديگر مي گردند .
و همچنين به يافتن اجرام و سياراتي مي پردازند که در اثر انفجار هاي فضايي مدتها پيش از بين رفته اند و تنها بقاياي اندک از خود بر جاي گذاشته اند .
در فناوري اتمي نيز انرژيهاي فرو سرخ ارتعاشات ملکولي را از بين ميبرند و براي مطالعه حالتهاي انرژي ملکولي وضعيتي ثابت و پيدار ايجاد مي کنند .
طيف بيني فرو سرخ نيز سنجش ميزان جذب و انتقال فوتونها در محدوده انرژي فرو سرخ اسن که بر اساس شدت و طول موج آنها انجام مي شود .
پرتو رادار
رادار يک سيستم الکترومغناطيسي است که براي تشخيص و تعيين موقعيت هدف بکار مي رود . با رادار مي توان درون محيطي را که براي چشم ،غير قابل نفوذ است ديد مانند تاريکي ،باران،مه.برف،غبار و غيره . اما مهمترين مزيت رادار توانايي آن درتعيين فاصله يا حدود هدف مي باشد .کاربرد رادارها در اهداف زميني ، هوايي،دريايي، فضايي و هواشناسي مي باشد. ايجاد سيستمي با توانايي بالا در رديابي پديده ها و ايجاد تصاوير با کيفيت بالا از آنها هدف عمده ساخت رادار تصويري مي باشد .
گاه امکان بررسي اجسام از نزديک وجود ندارد . براي مثال جهت بررسي سطح اقيانوس ها نقشه برداري از عراضي جغرافيايي لزوم ساخت وسايلي که بتوانند از راه دور اين کاررا انجام دهند به چشم مي خورد .
با دستيابي به تکنولو؟ي سنجش از راه دور بسياري از اين مشکلات برطرف گشت . در واقع در اين روش امکان بررسي اجسام وسطوحي که نياز به بررسي از راه دور دارند را فراهم مي آورد . سنجش از راه دور رامي توان به دو بخش فعال وغير فعال تقسيم کرد . گستره طول موج امواج مايکرويو نسبت به طيف مادون قرمز ومرئي سبب گرديده تا از سنجش از راه دور به وسيله امواج از اين طيف استفاده گردد .
عملکردسيستم هاي سنجش غيرفعال همانند سيستم هاي سنجش دما عمل مي کنند .در اينگونه سيستم ها با اندازه گيري انرژي الکترومغناطيسي که هر جسم به طور طبيعي از خود ساتع مي کند نتايج لازم کسب مي گردد .هواشناسي واقيانوس نگاري از کاربردهاي اين نوع سنجش مي باشد .
در سيستم هاي سنجش فعال از طيف موج مايکرويو براي روشن کردن هدف استفاده مي شود . اين سنسورها را مي توان به دو بخش تقسيم کرد : سنسورهاي تصويري وغيرتصويري (فاقد قابليت تصويربرداري) .

گرانش، نيروي جاذبه ايست که بين همه اجرام، به خاطر جرمشان، وجود دارد. جرم يک جسم، مقدار ماده آن است. به دليل وجود گرانش، جرمي که در نزديک زمين قرار گير ...

يکي از تجهيزات بزرگ علمي ميکروسکوپ الکتروني است که دستگاه ساده اي از آن براي اولين بار در سال ۱۹۴۰ ميلادي ساخته شد و بوسيله آن زيست شناسان توانستند اج ...

● چگونگي شکل گيري پرتوهاي کاتدي وقتي که مقدار گاز داخل لوله تخليه الکتريکي کاهش مي يابد، فضاي تاريک کاتد ، بيشتر و ستون مثبت کوتاهتر و روشنايي آن کمتر ...

كلمه اگزايمر از عبارت ديمر تحريك شده بدست آمده است كه بدين معني است كه يك مولكول دو اتمي وقتي در حالت تحريكي واقع است پايدار است و در حالت پايه نا ...

۳D مخفف کلمه ۳Dimensial، به معناي يک شي سه بعدي است. ۳D مخفف کلمه ۳Dimensial، به معناي يک شي سه بعدي است. چيزي که عرض ارتفاع و طول (عمق) داشته باشد. م ...

● نظريه انفجار بزرگ در حال حاضر تنها توضيح ارائه شده درباره منشأ جهان مي باشد که بطور گسترده پذيرفته شده است. انفجار بزرگ ، بسيار پر انرژي و پر حرارات ...

آب، فراوان ترين مايع و به جرات مهم ترين مايعي است که روي زمين وجود دارد؛ اما اهميت آن به پديده هاي زيستي منحصر نمي شود. ويژگي هاي فيزيکي آب در مقايسه ...

حدود دو هفته از پنجاهمين سالگرد ايجاد فناوري ليزر مي گذرد و همين موضوع بهانه اي شد تا به پيشرفت هاي جديد در زمين ليزر(Laser) بپردازيم . واژه Laser مخف ...

دانلود نسخه PDF - پرتوها