پارک جنگلی نی‌ریز و متولی که حرمت نگه نداشت

کشاندن مردم خسته از زندگی شهری به درون طبیعت واقعی و آشنا کردن آن‌ها بافرهنگ منابع طبیعی و علاقه‌مند کردنشان به بهره‌برداری صحیح از نعمت‌های طبیعی و برگرداندن سلامت روحی به آنها یکی از اهداف مهم ایجاد پارک‌های جنگلی منابع طبیعی است.

پارک جنگلی نی‌ریز و متولی که حرمت نگه نداشت

به گزارش دانلود بهترین مقاله از نی‌ریز، باوجود اینکه ایجاد پارک‌ها و فضاهای طبیعی برای مشتاق کردن مردم برای رفتن به دامان طبیعت برای فاصله گرفتن از هیاهوی شهری و تجدید سلامت روحی انجام می‌شود باید دید در عمل نیز واقعا چنین ایده عالی در پس احداث پارکهای جنگلی اتفاق افتاده است یا خیر؟ شهرستان نی ریز یکی از بزرگترین شهرستانها و دروازه ورودی سه استان به استان پهناور فارس است که به دلیل فعالیت زیاد واحدهای صنعتی از جهات مختلف مورد توجه اقشار مردم قرار دارد و شهری مهاجرپذیر است. از طرفی خشکسالی سالهای اخیر این شهرستان و به طبع آن خشک شدن بسیاری از باغها و تفرجگاههای شهرستان موجب شده مردم شهرستان بیشتر تفرج‌گاههای عمومی طبیعی را از دست بدهند و در این هیاهوی صنعت و کار و مشکلات روزمره مکانی برای تفریح و رسیدگی به روح وروان خود نداشته باشند. وجود نداشتن شهربازی مدرن، سینما و…. نیز مزید بر علت شده تا مردم در جهت رفع نیازهای گردشگری و تفریحی خود و خانواده سردرگرم بمانند. در این میان نقش نهادها و اداراتی که می‌توانند با ایجاد فضاهای مناسب تفریحی و گردشگری در آرامش و نشاط جامعه موثر باشند باید پررنگتر از همیشه باشد.

پارک جنگلی نی ریز با مساحت تقریبی 93 هکتار که از دیرباز حدود 30 هکتار آن مورد استفاده جهت درختکاری و ساخت بنا قرار گرفته و اکنون از جمیع امکانات مورد توقع برای یک پارک فقط نام آن را یدک می‌کشد. در ورودی شهر نی‌ریز آنقدر چهره شهر را مخدوش کرده که حتی دیدن فضای این پارک حال هر شهروندی را به هم می ریزد چه برسد به اینکه بخواهد در آنجا برای گذران اوقاتی خوش چند ساعتی اقامت داشته باشد! آنچه می‌توان در یک جمله با دیدن وضعیت پارک جنگلی نی ریز عنوان کرد انفعال و مسئولیت ناپذیری دستگاه متولی در قبال رسیدگی به اوضاع نابسامان آن تاکنون است. فضایی بسیار نامنظم، پر از زباله، ساختمان‌های تخریب شده و وسایل رها شده و پوسیده، درختان رنجور و خمیده از رسیدگی نکردن، خشک شده، سوخته، شکسته، تخریب قسمتی از پارک به بهانه‌های مختلف در سنوات گذشته، رسیدگی نکردن به چاه آب و استخر پر از زباله مجموعه، وجود نداشتن برنامه مدون و مشخص برای بهبود وضعیت اراضی پارک جنگلی  و….. همه و همه دست در دست هم داده تا موجب نارضایتی مردم شود. از طرفی این اتفاق سبب شده است فرصت‌های بسیاری چه از جهت گردشگری و تفریحی و چه از بُعد اشتغال زایی و تولید آن هم در سالی که مزین به نامگذاری تولید و اشتغال است از دست برود.

دلیل ولنگاری‌های پارک جنگلی نی‌ریز چیست؟ به همین منظور گفتگویی با ابراهیمی، رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان نی‌ریز انجام دادیم تا بدانیم دلیل این همه ولنگاری در پارک جنگلی نی ریز که متعلق به این اداره است، چیست؟ ابراهیمی که به تازگی به سمت مسئولیت اداره منابع طبیعی شهرستان نی ریز منصوب شده اسا، در پاسخ به خبرنگار فارس گفت: در مدت حضورم پرونده پارک جنگلی را بررسی کرده‌ام و جای تاسف دارد که پارک جنگلی شهرستان نی ریز اینگونه رها شده است، همانطور که می‌دانید پارک جنگلی در سنوات گذشته تحویل شهرداری نی‌ریز بوده که البته بهبودی در فضای پارک ایجاد نشده و درختان اندک کاشته شده در دوره اجاره نیز چندان سنخیتی با پارک جنگلی ندارد زیرا درختان کاشته شده باید غیرمثمر، سریع الرشد و با میزان مصرف آب پایین باشد.

سرویس بهداشتی نداریم وی ادامه داد: متاسفانه برخلاف اینکه محیط پارک جنگلی به صورت تفریح‌گاه است و مردم به اینجا مراجعه می‌کنند، سرویس بهداشتی قابل استفاده در این مکان نداریم و اساسا باید بگوییم این مکان خوب نگهداری نشده و شاید یکی از دلایل آن نیز درآمد نداشتن آن بوده است. ابراهیمی افزود: ازطرفی به دلیل اینکه طبق قانون امکان واگذاری پارک جنگلی به شخص ثالثی وجود ندارد صرفا از طریق احاله مدیریت امکان ورود بخش خصوصی به این حوزه وجود دارد. رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان نی‌ریز گفت: در صورتی‌که شخص یا اشخاصی قصد انجام امورات مربوط و مجاز در راستای اهداف پارک را داشته باشند ما هیچگونه بهره مالکانه از آنها نمی گیریم و براساس شروطی همچون کاشت درخت و تحویل فضا بدون تخریب در روز آخر قرارداد، می‌توانیم با آنها همکاری کنیم هرچند امکان تمدید قرارداد نیز در صورت تمایل وجود دارد. ابراهیمی افزود: در سنوات گذشته متاسفانه اداره منابع طبیعی هیچگونه نهالکاری انجام نداده که هیچ، حتی یک نهال از محل مسئولیت‌های اجتماعی صنایع و معادن نیز در این مکان کاشته نشده و ما می‌توانیم با استفاده از پتانسیل شهرستان در این خصوص نسبت به احیای پارک جنگلی اقدام کنیم و بنده همانطور که در استهبان حدود ۲ هکتار نهالستان راه اندازی کردم با توجه به بارندگی های پیش رو بسیار امیدوارم که تا پایان امسال موفق به کاشت تعداد موثری نهال و احیای بخشی از پارک جنگلی شوم، البته این را هم تاکید می‌کنم اساسا در پارک جنگلی کاشت گیاه مثمر جواب نمی‌دهد و به دلیل مشکلات آب باید گیاهان غیرثمری کاشته شود و فضای سبز‌پارک جنگلی به این شکل گسترش یابد و احیا شود.

متولی پارک جنگلی شهرستان نی‌ریز در پاسخ به سئوال خبرنگار فارس درخصوص برنامه اداره منابع طبیعی جهت خروج پارک جنگلی این شهرستان از وضعیت نابسامان فعلی گفت: برنامه جدی برای احیای پارک جنگلی خواهیم داشت و قطعا جهت ورود بخش خصوصی اطلاع رسانی می‌کنین و با اجرای طرح های گردشگری، تفریحی و رفاهی و حتی حمایت از کاشت گیاهان دارویی و… دوباره پارک احیا خواهد شد. ابراهیمی اظهار داشت: هرچند چاه آب پارک جنگلی مقداری لب‌شور شده و EC بالایی دارد اما با توجه به عبور جوی آب شیرین از میان اراضی پارک می‌توانیم با ترکیب این دو، آب نسبتا مناسبی برای آبیاری درختان مهیا سازیم. وی ادامه داد: به اعتقاد بنده توسعه پایدار زمانی صورت می‌گیرد که شهرستان در همه ابعاد رشد کند چه صنعت، چه کشاورزی، چه فرهنگ و … وچه در زمینه حفاظت و احیاء منابع طبیعی و لذا دراین راستا ما دست همه همشهریانمان را می‌بوسیم و قطعا اداره منابع طبیعی از هر کسی که بخواهد قدمی درجهت احیاء پارک جنگلی بردارد حمایت خواهد کرد. هرچند سخنان مدیر تازه منصوب شده اداره منابع طبیعی شهرستان نی ریز درخصوص حمایت ازسرمایه گذار و برنامه جهت احیای پارک جنگلی در نگاه اول شیرین است اما آنچه از سرگذشت پارک جنگلی نی ریز تا کنون می‌توان برداشت کرد انفعال و نداشتن نظارت کافی اداره منابع طبیعی در رسیدگی به وضعیت پارک جنگلی در سنوات گذشته بوده و وقتی حرمت این مکان توسط متولی آن حفظ نشود چه توقعی از سایرین می‌توان داشت؟ لذا باید با درس گرفتن از گذشته عملا وارد میدان شد تا مشکل این پارک بزرگ جنگلی حل شود. در این راستل عمل به وعده ها و سروسامان بخشیدن و احیاء پارک جنگلی در کوتاهترین زمان ممکن که با عزم و اراده ای که در گفتگو با رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان نی‌ریز  شنیدیم رسیدن به این هدف دور از دسترس نیست.  اکنون باید گذشته فراموش کرد و با نگاهی جهادی و انقلابی به پیگیری موضوع احیاء این پارک بزرگ پرداخت و صد البته از این رهگذر هم مردم شهرستان می‌توانند از موهبت تفرجگاه طبیعی استفاده کنند و هم زمینه اشتغال جوانان در کنار احیاء منابع طبیعی فراهم گردد. گزارش: محمد مهدی توکل  پایان پیام/ن

دیدگاهتان را بنویسید