up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله يبوست PDF
QR code - يبوست

يبوست

يبوست و بي اختياري ادرار

آيا مي دانيد:چرا دچار « يبوست » مي شويم؟خوردن غذاهاي حاوي فيبر چه اهميتي دارد؟ورزش منظم چه تاثيري روي کار روده ها دارد؟براي « بي اختياري ادرار » چه بايد کرد؟علائم « بزرگ شدن غده پروستات » چيست؟▪ آيا مي توانيد:از بروز « يبوست » پيشگيري کنيد؟« تمرينات عضلات کف لگن » را براي کم کردن بي اختياري ادرار انجام دهيد؟● يبوستيبوست » مشکل شايعي است که در همه سنين ديده مي شود. هر چند اين مشکل در سالمندي بيشتر است ولي بايد بدانيد که افزايش سن دليل يبوست نيست؛ بلکه عوامل مختلفي در ايجاد آن دخالت دارند. مثلا گاهي بيماري خاصي موجب يبوست مي شود و لازم است که براي بررسي علت و درمان بيماري، به پزشک مراجعه کنيد. گاهي نيز مصرف داروها موجب يبوست مي شود که در اين مورد نيز، بايد از پزشک خود سوال کنيد. اما در اغلب موارد، شيوه زندگي ما باعث يبوست مي شود. پس مي توان با توجه به موارد زير اين شيوه را اصلاح و بروز يبوست را کاهش داد۱) عادات غذايي:کم خوردن مواد غذايي حاوي فيبر موجب يبوست مي شود. ميوه ها و سبزي ها ، غلات سبوس دار و حبوبات داراي «فيبر » هستند وقتي که مشکلات دنداني داريم، جويدن غذا سخت است بنابراين ميوه و سبزي کمتري خورده و دچار يبوست مي شويم. در چنين مواردي از سبزي هاي خرد شده يا ميوه هاي پخته و يا رنده شده مي توانيم استفاده کنيم.بنابراين مواد غذايي حاوي فيبر را بيشتر بخوريد. اين ارزانترين و راحت ترين راه درمان يبوست است. گلابي رسيده ، آلود، توت ، انگور، گوجه فرنگي ، کاهو و ساير انواع ميوه ها و سبزي ها داراي فيبر هستند. همچنين نان جو يا نان کامل گندم که داراي سبوس باشند حاوي فيبر هستند و يبوست را کم مي کنند.
افراد سالمند کمتر احساس تشنگي مي کنند. اگر فقط زماني که تشنه هستيد آب و ساير مايعات را بنوشيد، مطمئن باشيد که مايعات کافي به بدن شما نمي رسد. مصرف کم مايعات نيز موجب يبوست مي شود. سعي کنيد در طول روز حداقل ۶ تا ۸ ليوان مايعات که بهتر است آب ساده باشد بنوشيد. اگر صبح ها بعد از بيدار شدن از خواب يک ليوان آب بنوشيد چند دقيقه بعد روده ها به کار مي افتند. چند ساعت قبل از خواب، يک ليوان شير گرم کم چربي بنوشيد. اين کار ضمن تامين مايعات بدن به کار کردن روده هم کمک مي کند. همچنين موجب مي شود شب راحت تر بخوابيد.
يبوست
۲) فعاليت بدني:
افرادي که در طول روز تحرک کمي دارند و زياد مي نشينند، معمولا دچار يبوست مي شوند. بنابراين به طور منظم ورزش کنيد. نيم ساعت پياده روي روزانه و يا انجام ساير تمرينات ورزشي به برطرف شدن يبوست کمک مي کند.
۳) زمان اجابت مزاج:
کساني که به دلايل مختلف اجابت مزاج را به تاخير مي اندازند پس از مدتي دچار يبوست شديد خواهند شد. مثلا زماني که براي کاري عجله دارند و يا بيرون از منزل هستند و تمايل به استفاده از توالت عمومي ندارند اجابت مزاج دچار تاخير مي شود.
زماني که نياز به اجابت مزاج پيدا مي کنيد، بلافاصله به توالت برويد. همچنين وقتي اجابت مزاج هر روز در يک ساعت معين انجام شود روده ها عادت مي کنند که درهمان زمان معين کار کنند. اين زمان بهتر است پس از خوردن غذا و ترجيحاً پس از خوردن صبحانه باشد. زماني را انتخاب کنيد که کاري نداشته باشيد و بتوانيد بدون عجله در توالت بمانيد. اگر از توالت فرنگي استفاده مي کنيد، يک زير پايي به بلندي حدود ۱۵ سانتي متر را در زير هر يک از پاها ، بگذاريد. اين کار باعث مي شود که حالت چمباتمه ايجاد شود و به دفع مدفوع کمک مي کند.
۴) مصرف داروهاي مسهل:
اگر داروهاي مسهل به طور مداوم مصرف شوند پس از مدتي روده کار طبيعي خود را انجام نداده و يبوست به وجود مي آيد. بنابراين از مصرف خود سرانه داروهاي مسهل خودداري و تنها با تجويز پزشک آنها را مصرف کنيد.
در موارد زير بايد به پزشک مراجعه کنيد:
▪ اگر به تازگي دچار يبوست شده ايد.
▪ اگر اخيراً عادت اجابت مزاج شما تغيير کرده است. مثلاً تعداد دفعات اجابت مزاج کمتر يا بيشتر شده است و يا مدفوع سفت تر يا شل تر شده است.
▪ اگر هنگام اجابت مزاج درد داريد.
▪ اگر در مدفوع شما خون ديده مي شود.
▪ اگر مدفوع شما سياه رنگ شده است.
● دفع ادرار
مواد زايد و سموم بدن از طريق کليه ها وارار مي شود . ادرار در مثانه جمع مي شود و با پر شدن مثانه احساس دفع ادرار ايجاد مي گردد. با افزايش سن، دفع ادرار دچار تغييراتي مي شود.
براي مثال:
▪ تحمل نگهداشتن ادرار کمتر مي شود.
▪ کار کردن کليه ها در طول شب هم ادامه مي يابد.
▪ عضلات شکم و لگن ضعيف مي شوند.
▪ مثانه کاملاً خالي نمي شود.
اين تغييرات موجب مي شود که :
نگهداشتن ادرار مشکل تر شود.
در طول شب چندين بار براي ادرار کردن بيدار شويم.
دفعات ادرار کردن بيشتر شود.
احتمال عفونت ادراري و تشکيل سنگ افزايش يابد.
اين تغييرات طبيعي احتمال بروز برخي بيماري ها را بيشتر مي کند يکي از اين بيماري ها « بي اختياري ادرار » است.
● بي اختياري ادرار
▪ آيا به هنگام عطسه، سرفه ، خنده، يا حرکت کردن متوجه مي شويد که چند قطره ادرار بي اختيار مي ريزد؟
▪ آيا زماني که احساس دفع ادرار داريد، تا رسيدن به دستشويي، نمي توانيد خود را نگه داريد؟
▪ آيا ادرادتان قطره قطره مي ريزد؟
همه موارد فوق مي توانند علائمي از بي اختياري ادرار باشند. بي اختياري ادرار مي تواند به دليل عفونت هاي ادراري ، عفونت هاي زنانگي، بزرگي غده پروستات ، تجمع مدفوع ، استفاده از برخي داروها و يا حتي شل و ضعيف شدن عضلات کف لگن و شکم ايجاد شود.
▪ شما با اين مشکلات چه مي کنيد؟
▪ آيا سعي مي کنيد کمتر از خانه خارج شويد؟
▪ آيا در مهماني ها شرکت نمي کنيد؟
▪ آيا خوردن آب و مايعات ديگر را کم مي کنيد؟
در صورت ابتلا به بي اختياري ادرار ابتدا به پزشک مراجعه کنيد تا علت ايجاد کننده آن درمان شود و مجبور نشويد که به خاطر آن فعاليت هاي اجتماعي، رفت و آمدها و مصاحبت با دوستان را کم کنيد. همچنين نوشيدن آب را کم نکنيد. زيرا آب کافي براي دفع سموم بدن و جلوگيري از عفونت ادراري و پيشگيري از تشکيل سنگ هاي ادراري لازم است. دراين جا ما انواع بي اختياري ادرار و توصيه هايي براي هر کدام از آنها را مي گوييم.
● انواع بي اختياري ادرار
بي اختياري ادرار يکي از سه حالت زير را دارد:
۱) حالت اول بي اختياري ادرار:
در اين حالت هنگام عطسه، سرفه ، خنده و برخاستن از زمين ، بي اختيار چند قطره ادرار خارج مي شود. اين حالت در زن ها خيلي بيشتر است که ممکن است به علت عفونت ادراري ، تغييرات مجراي ادرار با افزايش سن و يا زايمان هاي متعدد باشد.
▪ توصيه هايي براي حالت اول بي اختياري ادرار:
اين مشکل قابل حل است پس براي برطرف شدن آن حتماً به پزشک مراجعه کنيد.
هر ۲ ساعت براي ادرار کردن به توالت برويد.
در طول روز ۶ تا ۸ ليوان مايعات بنوشيد.
بعد از ساعت ۸ شب از نوشيدن مايعات خودداري کنيد.
لباس هاي آزاد و راحت بپوشيد.
عضلات کف لگن را تقويت کنيد.
مثانه را تقويت کنيد.
۲) حالت دوم بي اختياري ادرار: در اين حالت احساس ناگهاني و شديد براي ادرار کردن ايجاد مي شود. اما قبل از رسيدن به دستشويي ادرار مي ريزد.
▪ توصيه هايي براي حالت دوم بي اختياري ادرار:
اين مشکل قابل حل است پس براي برطرف شدن آن حتماً به پزشک مراجعه کنيد.
هر ۲ ساعت براي ادرار کردن به توالت برويد.
در طول روز ۶ تا ۸ ليوان مايعات بنوشيد.
بعد از ساعت ۸ شب از نوشيدن مايعات خودداري کنيد.
لباس هاي آزاد و راحت بپوشيد.
براي داشتن آرامش تمرين کنيد.
از ورزش هاي سخت اجتناب کنيد.
قهوه ، نوشابه هاي گازدار، غذاهاي پرادويه ميل نکنيد.
مثانه را تقويت کنيد.
عضلات کف لگن را تقويت کنيد.

يبراي يبوست تعريف دقيقي وجود ندارد. در بيشتر افراد يبوست ممکن است به صورت يک يا چندتا ازعلائم زير بروز کند: ▪ اجابت مزاج به ميزان کمتر از سه بار در هف ...

يبوست در کودکان، مشکل شايعي است که معمولا نگراني والدين را به دنبال دارد اما متخصصان اطفال بر اين باورند که با دانستن و عمل به برخي توصيه هاي تغذيه اي ...

از ۶۵ سالگي به بعد، تقريباً يکي از هر دو نفر با مشکل يبوست دست به گريبان است. يبوست مشکلي است که بسياري از سالمندان را آزار مي دهد. امروزه با کم شدن ف ...

ملين ها: اين داروهاي بدون مجوز پزشک بايد به عنوان آخرين چاره در نظر گرفته شوند؛ چون بدن مي تواند به مصرف آن ها عادت کند و بدون مصرف آن ها نمي تواند فع ...

تعريف يبوست را مي توان انجام عمل دفع روده بزرگ در زمان طولاني تر از زمان طبيعي آن تعريف کرد ( کمتر از سه بار در هفته ) ، يا دفع ناکافي مدفوع . در حالت ...

ديورتيکولار عبارت است از ايجاد فتق هايي شبيه کيسه ديورتيکول در ديواره کولون که احتمالا ناشي از يبوست طولاني مدت و افزايش فشارهاي کولوني است. البته علت ...

«نوزادان فول ترم يا رسيده در ۴۸ ساعت اول بعد از تولدشان مدفوعي به رنگ سبز دفع مي کنند که به آن مکونيوم گفته مي شود. اين مدفوع، غليظ، چسبنده، بدون بو و ...

اهميت تغذيه کودک نه در سال هاي اول زندگي بلکه هم زمان با تشکيل جنين در رحم مادر و شيوه تغذيه صحيح او سال هاست که براي کارشناسان آشکار شده است. براساس ...

دانلود نسخه PDF - يبوست