up
Search      menu
فنآوری اطلاعات :: مقاله ويندوز PDF
QR code - ويندوز

ويندوز

بيست نکته ويندوزي

شما ممکن است کار با کامپيوتر را از زمان سيستم عامل DOS شروع کرده باشيد يا تازه واردهايي باشيد که کامپيوتر را با ويندوز XP شناخته ايد. در هر صورت همچنان چيزهاي زيادي وجود دارند که بتوانيد درباره سيستم عامل بياموزيد . بيست نکته اي که مي خواهيم در اين جا به آن اشاره کنيم از جمله همين کارهايي هستند که ممکن است شما بعضي از آن ها را بدانيد و بعضي ديگر برايتان تازگي داشته باشد. اغلب اين نکات را مي توانيد در ويندوز هاي ۹۸ ، Me ، ۲۰۰۰ يا XP به کار بگيريد. نکته ديگر آن است که صفحه کليد را از ياد نبريد. درست است که ويندوز همه چيز با منوها و ماوس و آيکون کار مي کنند، اما …
اگر ماوس از کار بيفتد چه کار مي کنيد؟ حداقل اين است که براي رفع اشکال درايور ماوس بايد از صفحه کليد استفاده کنيد. پس صفحه کليد را فراموش نکنيد.
۱) از ترکيب Alt+tab استفاده کنيد
با کليک کردن روي برنامه هاي موجود در نوار ابزار مي توانيد آن ها را فراخواني کنيد اما اگر آيکون برنامه ها کوچک باشند يا نام برنامه هاي فعال به طور کامل ديده نشوند،آن وقت استفاده از اين روش کمي سخت مي شود. به جاي آن مي توانيد از ترکيب کليدهاي Alt+tab به طور متناوب امکان حرکت بين برنامه هايي که در taskbar ديده نمي شوند را هم در آنجا ملاحظه کنيد.
۲) کليد ويندوز و کليد Application
اگر از صفحه کليد استفاده مي کنيد ولي کليد ويندوزو Application ( که به جاي کليک سمت راست ماوس کار مي کند ) در آن وجود ندارد يا کار نمي کند، مي توانيد از ترکيب Ctrl+Esc و Shift+F۱۰ استفاده کنيد.
۳) پنجره هاي گم شده را پيدا کنيد
گاهي اوقات بعضي از پنجره ها، خارج از کادر قابل ديدن دسکتاپ قرار مي گيرند. تنها راه برگردادن آن ها، استفاده از صفحه کليد است. کليدهاي Alt+space منوي سيستمي ويندوز را ظاهر مي کنند که معمولا” در گوشه چپ بالاي صفحه قرار دارد. با زدن کليد M براي حرکت و استفاده از کليدهاي مکان نما مي توان آن را به محدوده قابل ديدن دسکتاپ آورد. البته ميان برهاي زيادي براي انجام دادن کارها با استفاده از صفحه کليد وجود دارند که مي توانيد براي آشنايي با آن ها به راهنماي ويندوز مراجعه کنيد.
۴) استفاده از «پاکسازي ديسک»
سيستم هاي کامپيوتري معمولا” داراي انبوهي از فايل هاي بدون استفاده هستند که سيستم را کند مي کنند و يافتن فايل هاي مورد نظر را نيز دشوار مي سازد. براي رفع اين مشکل به منوي start رفته و مسير programs و بعدAccessories و بعدTool System و سپسDisk Cleanup را طي کنيد. «پاکسازي ديسک» مقدار فضايي که در اثر اين پاکسازي آزاد مي شود را محاسبه مي کند و به شما اعلام مي کند. خالي کردن سطل بازيافت و حذف فايل هاي موقت اينترنتي از جمله راه هاي آزاد سازي فضاي کامپيوتر هستند. موارد مودر نظرتان را علامت زده و OK را بزنيد تا بقيه کار انجام شود.
۵) اندازه سطل بازيافت را تغيير دهيد
ممکن است از ديدن فضايي که پس از خالي کردن سطل بازيافت به کامپيوترتان بر مي گردد، شگفت زده شويد. به طور پيش فرض ويندوز حدود۱۰ درصد از هر درايو را به سطل بازيافت اختصاص مي دهد. اين موضوع مربوط به زماني بود که ظرفيت ديسک ها کم بود اما اکنون اگر شما يک درصد از يک درايو بزرگ را به اين کار اختصاص دهيدهم ، باز فضاي زيادي در اختيار سطل بازيافت قرار داده ايد. پس براي تغيير اين اندازه، روي سطل بازيافت کليک راست کرده و به properties برويد و اندازه جديد را تعيين نموده و OK کنيد.
۶) برنامه هاي بدون استفاده را کنار بگذاريد
براي حذف برنامه هايي که اصلا” استفاده نمي کنيد يا به ندرت مورد استفاده قرار مي دهيد، از طريق Control Panel به AddRemove Programs برويد. ممکن است بعضي برنامه هاي نا شناخته را از آن جا ببينيد که توسط خود سيستم مورد استفاده قرا مي گيرند. اما اگر برنامه هاي کاربردي داريد که مدت طولاني بلااستفاده مانده اند، در حذف آن ها ترديد کنيد.
۷) برنامه Outlook Express را پاکسازي کنيد
بهتر است نگاهي به فولدر پيام هاي برنامه Outlook Express بيندازيد. وقتي شما پيامي را حذف مي کنيد يا به فولدر ديگري مي فرستيد، برنامهOE فقط آن را علامت گذاري مي کند و به واقع آن را حذف نمي کند. پس روي فولدر Deleted ltems در برنامه OE کليک راست کنيد و آن را به طور کامل تخليه نماييد.
۸) از جزييات سخت افزارها مطلع باشيد
در بسياري از مواقع دانستن جزييات سخت افزاري کامپيوترتان به رفع مشکلات پيش آمده کمک مي کند. براي اين کار نياري به باز کردن بدنه کامپيوتر نيست. روي My Computer کليک راست کنيد properties را انتخاب کنيد. يا مي توانيد از Control panel روي آيکون System کليک کنيد. با توجه به نسخه ويندوز شما روي زبانه Device Manager يا دکمه Device Manage در زبانه Hardware کليک کنيد. در اين حالت فهرستي از سخت افزارهاي موجود روي کامپيوترتان ظاهر مي شود که بر اساس type مرتب شده اند. با دوبار کليک روي دستگاهي که مي خواهيد جزئياتش را بدانيد ، صفحه مربوط با اطلاعات آن ظاهر مي شود.
۹) درباره سخت افزار بيشتر بدانيد
براي آن که اطلاعات بيشتري از سخت افزارهاي کامپيوترتان داشته باشيد، دستور DXDLAG را از کار Run در منوي استارت اجرا کنيد. زبانه هاي System ،Sound و Display اطلاعات مفيدي را از CPU ، حافظه، کارت صدا، کارتVGA و مقدار حافظه آن به دست مي دهند . همچنين از اين ابزار مي توان براي رفع مشکلات Directx نيز استفاده کرد.
۱۰) از System information بيشتر ياد بگيريد
يکي از جاههايي که مي توان از اطلاعات خوبي راجع به سيستم به دست آورد همان System information است. از منوي استارت مسيرprograms و Accessories و System Tools و System information را طي کنيد تا به منابع سخت افزاري و گروه بندي اجرا برسيد. ممکن است که نتوانيد تمامي اطلاعات آن را مطالعه کنيد يا همه آنها را متوجه نشويد، ولي مي توانيد اطلاعات آن را در يک فايل متني ذخيره کنيد و براي مراجعات بعدي نگهداري نماييد .
۱۱) چه چيزهايي در حال اجرا هستند
بعضي برنامه ها خودشان نصب مي کنند تا به طور خودکار از start-up اجرا شوند و چه بخواهيد چه نخواهيد بخشي از حافظه و پردازنده را اشغال مي کنند. در ويندوزهاي ۹۸ و xp و me مي توان برنامه هايي را که مايل نيستند را از طريق زبانه startup از برنامه MSCONFIG حذف نماييد. ( اين برنامه را از طريق کادر Run مي توانيد اجرا کنيد). در ويندوز ۲۰۰۰ بايد از برنامه هاي کمکي ديگري استفاده کنيد. از طريق برنامه MSCONFIG مي توانيد برنامه هاي زيادي را غير فعال کنيد اما اگر System tray را هم غير فعال کنيد انگاه چيزهايي مثل ساعت را نيز از دست خواهيد داد.
۱۲) استفاده بهتر از پردازنده
با زدن کليدهاي Ctrl+Alt+Del مي توانيد Task Manager را اجرا کنيد تا ببينيد که چه برنامه هايي در حال اجرا هستند. در ويندوز ۹۸ و Me فهرست ساده اي از برنامه هاي در حال اجرا را مي بينيد و در ويندوز xp و ۲۰۰۰ ، فهرست پروسه هاي فعال ، ميزان حافظه مورد استفاده و زمان اشتغال شده از CPU نيز ديده مي شود.
۱۳) از راهنماي ويندوز استفاده کنيد
اگر با کامپيوترتان مشکلي داريد، مي توانيد از راهنمايي خود ويندوز کمک بگيريد. براي اين کار از منوي start به Help برويد و موضوع مورد اشکال را در کادر مربوط تايپ کنيد.اگر جواب مورد نظرتان را پيدا نکرديد سعي کنيد عبارات ديگري را امتحان کنيد. تا به جواب مورد نظرتان نزديک تر شويد.
۱۴) پيام هاي خطا را يادداشت کنيد
هنگام بروز بعضي اشکالات در کامپيوتر ، پيام هاي خطايي نيز صادر مي شود گاهي بهتر است اين پيام ها را يادداشت کنيد تا درباره آن ها مطالعه نماييد. در ويندوز ۲۰۰۰ و xp با زدن کليد هاي ctrl+c مي توانيد اغلب پيام هاي خطا را در clipboard ذخيره کنيد و بعد آن را در برنامه اي مانند Notepad ثبت کنيد، مي توانيد پيام خطا را يادداشت کنيد يا با زدن Alt+printscreen يک نماي گرافيکي از آن را ثبت کنيد و در برنامه اي مانند paint آن را ذخيره نماييد تا مورد استفاده مراجعات بعدي باشند.
۱۵) استفاده از پايگاه دانش مايکروسافت
محل بعدي که براي کسب راهنمايي مي توانيد به آن مراجعه کنيد، پايگاه دانش مايکروسافت يا Microsoft Knowledge Base است. به نشاني http: support.microsoft.com برويد و مشکل خود را با چند کلمه تايپ کنيد مثلا”shutdown problem و يا قسمتي از پيام خطايي که دريافت کرده ايد را بنويسيد تا اين پايگاه اطلاعات مناسبي را در همان رابطه در اختيارتان قرار دهد.
۱۶) خط فرمان قديمي
همه دانش آموزان قديمي مدرسه DOS ، به خاطر دارند که همه برنامه ها و عمليات مديريت فايل ها از طريق خط فرمان ( Command prompt ) انجام مي گرفت. هنوز هم کارهاي زيادي را مي توان از طريق همان پنجره تک رنگ خط فرمان در ويندوز انجام داد. پنجره ويندوز اکسپلورر مي تواند نمايش خوبي از وضعيت فايل هاي موجود در سيستم بدهد اما با خط فرمان کارهاي بهتري مي توان انجام داد. البته از هر دوي آنها مي توان به طور ترکيبي استفاده کرد. وقتي شما يک فايل يا فولدر را از اکسپلورر بکشيد و داخل پنجره خط فرمان بيندازيد نام مسير کامل آن در خط فرمان ظاهر مي شود. مثلا” مي توانيد در خط فرمان بنويسيد CD ( به معناي Change Directory ) و سپس فولدر مورد نظر را به درون آن پنجره بکشيدو رها کنيد. سپس Enter را بزنيد تا داير کتوري جاري به نحوي که گفته ايد تغيير کند. و بر عکس اگر در خط فرمان بنويسيد explorere,. , پنجره ويندوز اکسپلورر در فولدري که شما داخل آن هستيد باز خواهد شد.
۱۷) از دستور DlR استفاده کنيد
دستور DlR ( به معناي Directory ) فهرستي از فايل هاي موجود در فولدر جاري را نشان مي دهد. اما اگر بخواهيد فايل هاي پنهان و فايل سيستمي نيز نشان داده شوندبايد از DlRA استفاده نماييد. همچنين مي توانيد از فرمان ATTRlB براي نمايش يا تغيير مشخصه ها يا Attribute فايل ها استفاده نماييد.
۱۸) استفاده از Xcopy
ويندوز اکسپلورر مي تواند فايل ها يا فولدرهاي مورد نظرتان را به محل ديگري کپي نماييد. براي آن که کنترل بهتري روي اين کار داشته باشيد مي توانيد از دستور Xcopy در خط فرمان استفاده نماييد. Xcopy اين امکان را به شما مي دهد که فايل هايي را کپي کنيد که داراي يک يا چند مشخصه خاص باشند يا فايل هايي را کپي کنيد که بعد از تاريخي خاص ايجاد شده اند يا تغيير کرده اند و يا حتي فقط فايل هايي را کپي کنيد که مثلا” خصوصيت آرشيوي دارند. به غير از اينها با اين دستور مي توانيد فايل هاي خاص را داخل زير شاخه ها پيدا و کپي کنيد و يا فقط فايل هاي آرشيوي را دوباره نويسي کنيد. با نوشتن فرمان xcopy? مي توانيد فهرست همه کاربردهاي اين دستور را ببينيد. چون تعداد سوييچ هايي که اين دستور را به خود مي گيرند زياد است و در يک صفحه جا نمي گيرد مي توانيد با فرمان xcopy?xcopy.txt همه دستورات در فايل متني با نام xcopy ذخيره نماييد.
۱۹) اجراي برنامه ها از خط فرمان
براي اجراي يک برنامه از خط فرمان فقط کافي است که نام آن را بنويسيد. براي باز کردن فايل هاي داده اي مي توانيد از فرمان START XCOPY.TXT تا فايل مورد نظر در برنامه Notepad باز شود.
۲۰) خط فرمان براي يافتن فايل ها
همان گونه که فرمان DlR مي توانيد فايل هايي مورد نظر شما را پيدا کند. فرمان FOR نيز مي تواند عمل گفته شده را روي فايل هاي گفته شده اجرا نمايد، به عنوان نمونه دستور زير همه فايل هاي موجود در دايرکتوري جاري که نامشان project۱ است را پيدا مي کند و هر کدام را در برنامه متناظرشان باز مي کند : DO START %۷ ( PROJECT۱.* ) FOR %۷ IN علامت ۷% نشان دهنده يک متغير است که به جاي آن مي توانيد هر حرفي بگذاريد . هر فايلي که با فايل درون پرانتز منطبق باشد، دستور بعد از DO تکرار مي شود . در ويندوزهاي ۲۰۰۰ و XP ، فرمان FOR کارهاي بيشتري هم انجام مي دهد. براي ديدن همه ويژگي هاي اين دستور و ذخيره آن در يک فايل متني تايپ کنيد: FOR?FORHELP.TXT
براي ديدن همه دستوراتي که در خط فرمان قابل استفاده هستند بنويسيد HELP>HELP.TXT و فايل ايجاد شده را در ويرايشگري مانند Notepad بخوانيد.

اين مقاله شامل : خارج كردن برنامه از حافظه هنگام Shut Down حذف انيميشن حذف Log Off حذف جستجو حذف Favorites جلوگيري از تغيير كلمه عبور برداشتن سطل آشغا ...

يك درخت را در نظر بگيريد كه از ريشه - تنه - شاخه - برگ - گل - ... تشكيل شده است يعني از اگر از ريشه شروع كنيم و همين طور جلو بريم به برگها يا گلها مير ...

۲ سال پيش وقتي ويندوز xp به بازار عرضه شد، بسياري از کاربران شيفته زرق و برق و محيط جذاب آن شدند که انصافا با محيط خشک و بي روح ۲۰۰۰ قابل مقايسه نبود. ...

انتشارات Microsoft Press به تازگي کتابي تحت عنوان Microsoft Windows Comman-Line منتشر کرده است که اين کتاب به تشريح کامل دستوراي خط فرماني سيستم عامل ...

لينوکس با ويندوز چه تفاوتي دارد؟ يکي از نخستين سوالاتي که در ذهن هر کاربري که به تازگي نام لينوکس به گوشش خورده است، مطرح مي شود، اين است که خوب لينوک ...

در نظر بگيريد که سرعت کامپيوتر شما مرتباً کمتر و کمتر مي شود، برنامه هاي نرم افزاري زمان زيادتري براي اجرا شدن لازم دارند و زمان وارد شدن به يک سايت د ...

● ويندوز در صورتي که دوست داريد تا با سرعت بيشتري با کامپيوتر کار کنيد و خود را حرفه اي تر نشان دهيد ترفندي فوق العاده را براي شما در نظر گرفته ايم. ق ...

مقدمه تا زماني که ويندوز مايکروسافت عموميت نيافته بود، ماوس نيز محبوبيت چنداني نداشت و هر از چندگاهي در برنامه‌هاي مختلف مورد استفاده قرار مي‌گرفت. ام ...

دانلود نسخه PDF - ويندوز