up
Search      menu
فنآوری اطلاعات :: مقاله ويروس رايانه اي PDF
QR code - ويروس رايانه اي

ويروس رايانه اي

آنفلوانزاي رايانه اي

از ابتداي سال ۲۰۱۰ تا کنون قسمت فن آوري اطلاعات خبرگزاري ها و روزنامه ها هرروز اخباري از انواع ويروس ها و تروژان ها منتشر کرده اند تا ما بدانيم امسال سال خوبي براي هکر هاست. تا کنون بسياري از رايانه هاي جهان لااقل به يکي از اين ويروس ها آلوده شده اند ولي هيچ آمار دقيق يا رسمي وجود ندارد تا ميزان آلودگي ها مشخص شود. به خاطر همين آلودگي بود که مايکروسافت ناچار شد در طول شش ماه اول سال ۲۰۱۰ نسبت به شش ماه دوم سال ۲۰۰۹ آسيب پذيري هاي بيشتري را ترميم کند. تنها در بازه زماني بين ماه آوريل تا ژوئن، ۶. ۵ميليون دستگاه آلوده توسط اين شرکت پاکسازي شدند. همچنين در سه ماهه اخير بيش از ۵۵ درصد بدافزار هاي شناسايي شده، تروژان بوده است.
ويروس ها از کجا آمده اند؟
در سال ۱۹۸۳ ميلادي، شخصي به نام «فردکوهن» اولين بار اصطلاحي به نام ويروس کامپيوتري را مطرح کرد. ويروس، برنامه اي بود که مي توانست روي ساير برنامه هاي کامپيوتري تاثير بگذارد و آنها را به نحوي تغيير دهد که حاوي يک نسخه از ويروس بشوند. سال بعد، آقاي کوهن، تعريف خود را اصلاح کرد و آن را بسط داد و گفت: يک ويروس کامپيوتري و نه فقط يک ويروس، مي تواند از طريق يک سيستم کامپيوتري يا شبکه اي که يوزرها از برنامه هاي آلوده آن استفاده مي کنند، منتقل شود. هر برنامه اي که آلوده شود مي تواند همانند يک ويروس عمل کند و بدين ترتيب آلودگي به سرعت رشد خواهد کرد. ويروس ها اغلب مي توانند انواع به خصوصي از فايل ها را آلوده کنند و اين آلودگي مخصوصا درباره فايل هايي که حالت اجرايي دارند و يا محتويات آنها از اجرا شدن پشتيباني مي کنند احتمال بيشتري دارد.
يک ويروس، ساير فايل ها را (اعم از برنامه يا ديتا) آلوده مي کند. در مقابل ويروس، کرم (Worm) هاي کامپيوتري وجود دارند که برنامه هايي مخرب هستند که به جاي نفوذ به داخل فايل هاي مشروع و شناخته شده، خود را از يک سيستم به سيستم ديگر کپي مي کنند. به عبارتي ديگر نيازي به برنامه پوششي ندارد. مثلا يک کرم ارسال انبوه ايميل مي تواند کپي هايي از خودش را به وسيله ايميل ارسال کند. تروا، يک نوع ديگر از خرابکاري است که معمولا عملي انجام مي دهد که مورد نظر يوزر يا کاربر نيست و اکثرا هم خرابکاري محسوب مي شود. اغلب اوقات ترواها به شکلي از نوع برنامه هاي دسترسي از راه دور (Remote Access) هستند که اعمالي خلافکارانه مانند دزديدن اسم رمز يا تبديل کامپيوتر به هدفي براي حمله هکر ها انجام مي دهند. بهترين نمونه، تبريک دوستانه است که طي يک کارت تبريک شما را گول مي زند و وادارتان مي کند که بدون خواندن موافقت نامه، عبارت yes را انتخاب کنيد. با اين کار، در واقع شما موافقت کرده ايد که عين اين ايميل براي تمام افرادي که ليست شان در قسمت آدرس کامپيوتر شما وجود دارد ارسال شود.
براي پيشگيري از ويروسي شدن رايانه ها، بايد چندين نکته را مد نظر داشت .اولين شرط براي پيشگيري از آلوده شدن رايانه به هر گونه از ويروس ها يا کرم هاي اينترنتي استفاده از يک آنتي ويروس مناسب و تاييد شده است.
اگر يک نفر زنگ در منزل شما را به صدا درآورد و بخواهد وارد منزل شما شود و به شما جنسي را به زور بفروشد، بدون شک شما به فکر فرو مي رويد که آيا به او چنين اجازه اي را بدهيد که وارد منزل شود يا نه؟
اگر اين فرد يکي از همسايه ها يا آشنايان باشد، به عبارتي شما شناخت مثبت لازم از او را داشته باشيد به احتمال زياد به او چنين اجازه اي را خواهيد داد در غيراين صورت بعيد است که چنين کاري را انجام دهيد. يک نرم افزار Anti Virus که به اختصار آن را AV مي ناميم، به همين صورت رفتار مي کند. نرم افزارهاي AV با مشاهده و بررسي محتواي فايل ها به دنبال الگوهاي آشناي ويروس ها يا کرم هاي اينترنتي مي گردند. در صورت مشاهده اين الگوها که به آن Virus Signature گفته مي شود، از ورود آن به کامپيوتر شما و اجرا شدن جلوگيري مي کنند يا به شما هشدار لازم را مي دهند و از شما دستور مي گيرند که آيا فايل را حذف کنند يا سعي در اصلاح آن کنند. شرکت هاي سازنده آنتي ويروس با آمدن ويروس هاي جديد، الگوهاي نرم افزاري آنها را کشف و جمع آوري مي کنند و به همين علت اغلب لازم است تا اين نرم افزارها هر ازچندگاهي به روز شوند تا ويروس هاي جديد شناسايي شوند.
● نکات مهم در انتخاب ويروس کش ها
هميشه براي انتخاب يک آنتي ويروس براي خود سعي کنيد نکاتي را مد نظر قرار دهيد:
۱) آنتي ويروسي معروف و مطمئن انتخاب کنيد.
۲) بتوانيد آن را به راحتي به روز رساني کند.
۳) داراي اسکن درايوها به صورت کامل و منظم باشد.
۴) داراي فايروال قدرتمند باشد.
● نکات ايمني در کار با ويروس کش ها
۱) سعي کنيد هر هفته يا حداقل هر يک ماه، پوشه هاي امنيتي نرم افزار را بگيريد (به روزرساني).
۲) هر هفته کل درايو مخصوصا درايو ويندوز را اسکن نماييد.
۳) اجازه کانکت شدن هر برنامه اجرايي که توسط فايروال شناسايي مي شود را ندهيد. فقط نرم افزارهاي مورد نياز مثل مسنجر.
در کنار آنتي ويروس ها شما مي توانيد ديواره اي آتشين دور تا دور رايانه خود بکشيد تا از هرگونه جاسوسي يا ورود ويروس ها در امان باشيد.
تا چند سال پيش فقط کساني که در بانک ها، مشاغل تجاري بزرگ و دواير دولتي کار مي کردند، از فايروال استفاده مي کردند. اما زمانه به کلي تغيير کرده است. امروزه داشتن يک فايروال خوب به اندازه داشتن ضدويروس قوي، مسئله امنيتي مهمي حساب مي شود.
فايروال مي تواند يک دستگاه سخت افزاري و يا يک برنامه نرم افزاري و يا ترکيبي از هردو باشد. يک فاير وال خوب مي تواند جلوي دسترسي هکرها به داخل کامپيوتر شما را بگيرد، در ضمن نمي گذارد هيچ گونه اطلاعاتي بدون اجازه شما از کامپيوترتان خارج شود. فايروال نمي تواند مستقيما جلوي حمله ويروس ها را بگيرد اما گاهي جلوي ويروس ها را براي ارسال ايميل از يک کامپيوتر آلوده مي گيرد. فايروال يک معيار امنيتي است که يک کامپيوتر تنها و يا کامپيوترهاي موجود در يک شبکه را از دسترسي غير مجاز حفظ مي کند. متاسفانه در دنياي امروز کامپيوتري، تعداد زيادي هکر وجود دارد که با نفوذ به داخل کامپيوتر ها، سعي در ربودن اطلاعات مهم مي کنند. هرچند که تا ديروز هدف هکرها حمله به شرکت هاي بزرگ بود اما هکرهاي امروزي علاقمند به دزديدن اطلاعات از کامپيوترهاي کوچک هم هستند.
مشخصه هاي مهم يک فايروال قوي و مناسب جهت ايجاد يک شبکه امن عبارتند از:
۱) ثبت وقايع يکي از مشخصه هاي بسيار مهم يک فايروال به شمار مي شود و به مديران شبکه اين امکان را مي دهد که انجام حملات را کنترل کنند. همچنين مدير شبکه مي تواند با کمک اطلاعات ثبت شده به کنترل ترافيک ايجاد شده توسط کاربران مجاز بپردازد.
۲) يکي از تست هاي يک فايروال، توانايي آن در بازديد حجم بالايي از بسته هاي اطلاعاتي بدون کاهش چشمگير کارايي شبکه است.
حجم داده اي که يک فايروال مي تواند کنترل کند براي شبکه هاي مختلف متفاوت است اما يک فايروال قطعا نبايد به گلوگاه شبکه تحت حفاظتش تبديل شود. عوامل مختلفي در سرعت پردازش اطلاعات توسط فايروال نقش دارند. بيشترين محدوديت ها از طرف سرعت پردازنده و بهينه سازي کد نرم افزار بر کارايي فايروال تحميل مي شوند. عامل محدودکننده ديگر مي تواند کارت هاي واسطي باشد که روي فايروال نصب مي شوند.
۳) سادگي پيکربندي شامل امکان راه اندازي سريع فايروال و مشاهده سريع خطاها و مشکلات است. در واقع بسياري از مشکلات امنيتي که دامنگير شبکه هاي مي شود به پيکربندي غلط فايروال بر مي گردد. بنابراين پيکربندي سريع و ساده يک فايروال، امکان بروز خطا را کم مي کند.
۴) امنيت فايروال خود يکي از نکات مهم در يک شبکه امن است. فايروالي که نتواند امنيت خود را تامين کند، قطعا اجازه ورود هکرها و مهاجمان را به ساير بخش هاي شبکه نيز خواهد داد.
● بهترين آنتي ويروس هاي جهان کدامند؟
طبق آخرين آمار منتشر شده در سال ۲۰۱۰ آنتي ويروس هاي زير به ترتيب به عنوان بهترين آنتي ويروس هاي جهان انتخاب شده اند:
۱) BitDefender: اين ضد ويروس قدرتمند و مطرح يکي از محبوب ترين و قدرتمندترين نرم افزارهاي امنيتي و ضدويروس دنيا و محصولي از کمپاني SoftWin است که در چند سال اخير طرفدار بسياري را گرد خود آورده است. شهرت اين ضد ويروس در نسخه هاي اخير عرضه شده در سرعت بسيار بالا در يافتن ويروس ها و همچنين مصرف کم منابع سخت افزاري سيستم و حافظه اصلي و همچنين قابليت آپديت بالا بوده است
۲) Kaspersky: سرمايه اصلي آزمايشگاه کسپرسکي که عامل موفقيت آن در جهان است و فن آوري منحصر به فرد حفاظت در برابر تهديدات دنياي آي تي را براي همه به ارمغان آورده است، گروه همکاران آن است.
کارمندان شرکت در پيشروان امنيت آي تي در جهان به شمار مي رود، همه تلاش خود را صرف مبارزه با «دنياي زيرزميني» آي تي مي کنند.
اين امر سبب شده است که آزمايشگاه کسپرسکي در مقابل رقبا و در مواجهه با خطرات جديد دنياي آي تي، هميشه يک گام جلوتر باشيد.
۳) Webroot AntiVirus with SpySweeper :
آخرين نسخه اين برنامه معروف شرکت webroot تحت عنوان Spy sweeper که براي پاک کردن برنامه هاي جاسوسي و تروجان ها و... از روي سيستم شما به کار مي رود.
اين برنامه امکانات بسياري از جمله پاک کردن صفحه هاي تبليغاتي که روي سيستم شما نصب شده است و نيز پاک نمودن سايت ها از ليست Favorite که در حالت عادي امکان پذير نيست و خيلي امکانات ديگر که حتما وقتي اين برنامه را نصب نماييد متوجه آن خواهيد شد.
۴) Norton: اين آنتي ويروس از محبوبيت بسيار زيادي بين مخاطبان برخوردار است. نسخه ۲۰۱۰ اين محصول با تغييرات بسيار زيادي به کاربران عرضه شده است که Symantec اين نسخه را سريع ترين، قدرتمندترين و آماده ترين آنتي ويروس خود معرفي کرده است.
همچنين پيش بيني شده است که اين محصول به زودي جاي بسياري از آنتي ويروس ها را اشغال خواهد کرد و انتخاب بسياري از کاربران خواهد بود.
۵) ESET Nod۳۲: نرم افزار « ESET NOD۳۲ Antivirus v. ۳. ۰» که از تکنولوژي «ThreatSense» نيز استفاده مي کند کاربران را در مقابل ويروس ها و اسپاي ور ها محافظت مي نمايد. تکنولوژي فوق کمک مي کند تا تهديدات بدافزاري به صورت به هنگام و خودکار به شرکت «ESET» گزارش داده شده و بدين ترتيب تهديدات رايج در دنياي رايانه به سرعت شناسايي و خنثي شوند. استفاده از اين تکنولوژي هيچ گونه ضعف امنيتي را ايجاد نخواهد کرد و راهي است که سلامت رايانه ها را به طور کامل ايجاد خواهدکرد.

● ديد کلي تا اواخر قرن ۱۹ اصطلاح ويروسهاي پالايه پذير براي مشخص کردن عوامل عفوني که از صافيهاي عبور دهنده باکتريها ، قارچها و پروتوزوئرها مي گذرند، اط ...

تا اواخر قرن 19 اصطلاح ويروسهاي پالايه‌پذير براي مشخص کردن عوامل عفوني که از صافيهاي عبور دهنده باکتريها، قارچها و پروتوزوئرها مي‌گذرند، اطلاق مي‌شد. ...

● شرح بيماري هپاتيت ويروسي عبارت است از التهاب كبد در اثر يك ويروس . هپاتيت ويروسي انواع مختلفي دارد. شايع ترين انواع آن هپاتيت A و B هستند. ساير انوا ...

اطلاعات اوليه ويروسها از جلبکها ، قارچها و گلسنگها ، خزه‌ها ، سرخسها و گياهان عالي جدا شده‌اند، ولي در گياهان عالي بيش از گياهان پست مورد مطالعه قرار ...

در نظر بگيريد که سرعت کامپيوتر شما مرتباً کمتر و کمتر مي شود، برنامه هاي نرم افزاري زمان زيادتري براي اجرا شدن لازم دارند و زمان وارد شدن به يک سايت د ...

● مشکلات و عوارض کار با کامپيوتر امروزه کاربرد رايانه در زندگي بشر بسيار زياد است و تعداد زيادي از افراد ساعت هاي متمادي با اين وسيله الکترونيک کار مي ...

هر روزه اخبار جديدي در مورد حملات و تهديدات کامپيوتري در رسانه هاي مختلف انتشار مي يابد. اين تهديدات شامل ويروس هاي جديد و يا انواع هک و نفوذ در سيستم ...

در مقابله با ويروسهاي کامپيوتري، مهمترين نکته اي که بايد به خاطر داشت، اينست که امکان صدمه ديدن هر سيستمي وجود دارد. مهم نيست که از چه نرم افزار ضد وي ...

دانلود نسخه PDF - ويروس رايانه اي